Si ta fshehni vërtet adresën tuaj IP me një VPN – azhurnuar 2020


Ju e dini rëndësinë e fshehjes së adresës tuaj IP në mënyrë që të evitoni të gjurmoheni, duke pasur tuajin lidhja përgjuar, dhe marrja reklama të bezdisshme në shënjestër.

VPN janë larg më efektive mënyra për të fshehur adresën tuaj IP.

Ne do t’ju tregojmë se si ta bëni shpejt dhe lehtë fshehni adresën tuaj IP me një VPN, dhe shpjegoni pse ata janë mënyra më e mirë për të sigurojnë privatësi dhe siguri maksimale Online.

Udhëzues i shpejtë:

Ja se si të fshihni adresën tuaj IP në 3 hapa të shpejtë dhe të thjeshtë:

 1. Zgjidhni një Ofruesi më i vlerësuar i VPN. Ne rekomandojme NordVPNështë zgjedhja jonë kryesore.
 2. Instaloni VPN në pajisjen tuaj.
 3. Lidhu me një server dhe shijoni anonimitetin e menjëhershëm!

Farë është një adresë IP dhe pse e fshehni atë

Një adresë IP është një identifikuesi i sistemit përdoret për të përcaktuar, strukturuar dhe dërgoni informacione nga Rrjeti A në Rrjetin B. Designedshtë projektuar në formën e një numri 32-bitësh të strukturuar si x.x.x.x, ku x nënkupton një numër midis 0 dhe 255.

Sa herë që vizitoni një faqe në internet, pajisjen tuaj dërgon një kërkesë te serverat e faqes në internet dhe serverat ktheni pajisjen tuaj me informacionin që keni kërkuar.

Informacioni dërgohet me anë të një sinjali nga pajisja juaj kudo ku ndodhet serveri. Kjo është arsyeja pse adresa juaj IP është të lidhur me pajisjen specifike jeni duke përdorur dhe vendndodhja juaj në kohën e dërgimit të sinjalit tuaj.

Megjithëse ky proces zgjat më pak se një sekondë, ai ende largohet shumë kohë për palët e treta të përgjojnë lidhjen tuaj dhe marr informacionin tuaj. Adresa juaj IP vetëm mund të ndihmojë dikë të kuptojë se ku jetoni, edhe kur shërbimet e vendndodhjes në pajisjen tuaj janë të paafta.

Ka njerëz që fshehin adresat e tyre IP me qëllim të shkarkimit të përmbajtjeve të paligjshme pa u gjurmuar. Sidoqoftë, kjo nuk është përfundimisht arsyeja e vetme.

Ju mund të dëshironi të fshehni adresën tuaj IP për të hyr në përmbajtje gjeo-të kufizuar që është i bllokuar në vendin tuaj ose në një vend që po vizitoni – të tilla si Netflix SH.B.A., HBO GO, ose iPlayer BBC. Ose, ju mund të dëshironi lexoni faqet e internetit të lajmeve që censurojnë qeverinë tuaj.

Ju gjithashtu mund të shmang reklamimin e synuar duke prishur IP-në tuaj.

Në përgjithësi, fshehja e IP tuaj ju mundëson të shfletoni internetin me më shumë intimitetit dhe sigurisë, i lirë nga shqetësimet e dikujt që ju spiunon dhe shet të dhënat tuaja. Ky është një shqetësim shumë i vërtetë pasi tani është e ligjshme në SH.B.A. që ISP-ja juaj të gjurmojë dhe shesë të dhënat tuaja.

Cilado qoftë arsyeja juaj, është shumë e mençur fshihni adresën tuaj IP për çdo kohë. Mënyra më efikase për ta bërë këtë është me një sherbim cilesor VPN.

Si mund të fshihet një VPN Adresa ime IP

Një VPN në thelb ju siguron një lidhje me një rrjet të veçantë serverash dhe udhëzon gjithë trafikun tuaj përmes këtij rrjeti. kjo maskon adresën tuaj IP aktuale me një nga adresat IP të serverit të tyre, duke e bërë atë praktikisht e pamundur që dikush ta identifikojë adresën tuaj të vërtetë IP.

Informacioni juaj udhëton përmes një tunel i koduar midis pajisjes suaj dhe serverëve të tyre në mënyrë që të mund të funksiononi në mënyrë efektive bllokoni këdo që përpiqet të përgjojë lidhja juaj.

Disa ofrues të përparuar VPN madje dërgoni shumë pinga në të njëjtën kohë në momentin kur futni një faqe në internet, kështu do të jetë aq shumë më e vështirë për të gjetur adresën tuaj IP.

Si të fshehni IP-në time me një VPN

Këtu janë hapat që duhet të ndërmerrni në mënyrë që të fshehni me të vërtetë adresën tuaj IP me një VPN:

1. Zgjidhni një ofrues të besueshëm VPN. Kjo varet nga nevojat tuaja specifike, por në përgjithësi, ne rekomandojmë VPN kryesore –NordVPN(# 1 VPN e përgjithshme),ExpressVPN(VPN Premium më i Shpejtë), ose Cyberghost(VPN me vlerën më të mirë).

Në këtë shembull, ne do t’ju ecim përmes fshehjes së adresës tuaj IP me ExpressVPN.

2. Vizitoni www.expressvpn.com dhe zgjidhni Fillo në këndin e sipërm të djathtë të faqes.

Faqe Hyrëse e ExpressVPN

3. Zgjidhni planin tuaj të pagesave. Ju mund ta provoni shërbimin pa rrezik me ato Garanci 30-ditore e kthimit të parave.

Planet e Pagesave ExpressVPN

4. Shkoni poshtë shkruani adresën tuaj të emailit dhe zgjidhni tuaj metoda e preferuar e pagesës. Ato lejojnë anonimitetin e plotë duke ju dhënë mundësinë e pagimit përmes Bitcoin.

ExpressVPN Vendosni Detajet e Pagesës

5. Vendosni fjalëkalimin tuaj. Ju ose mund të vazhdoni me fjalëkalim i gjeneruar nga sistemi ose Krijo tenden.

Fjalëkalimi i vendosur ExpressVPN

6. Ruajeni Kodi i aktivizimit në një vend të sigurt dhe zgjidh Shkarko për të filluar shkarkimin e aplikacionit në pajisjen tuaj.

Kodi i aktivizimit i ExpressVPN

7. Instaluesi do të hapet sapo shkarkimi të ketë përfunduar. zgjedh vazhdoj.

Installer ExpressVPN

8. Zgjidh vazhdoj.

Installer ExpressVPN

9. Select instaloj.

Installer ExpressVPN

10. Vendosni fjalëkalimin e pajisjes tuaj dhe zgjidhni Instaloni Softuer.

Installer ExpressVPN

11. Pasi të jetë instaluar aplikacioni, zgjidhni afër.

Installer ExpressVPN

dhe Kaloni në Trash.

Installer ExpressVPN

12. Aplikacioni tani do të hapet automatikisht në pajisjen tuaj. zgjedh Hyni.

ExpressVPN Mac OS Native App

13. Kopjoni dhe ngjitni kodin tuaj të aktivizimit dhe zgjidhni Hyni.

ExpressVPN Mac OS Native App

14. Zgjidh lejoj nëse dëshironi të ndani raporte të përplasjeve me ExpressVPN në mënyrë që t’i ndihmoni ata të përmirësojnë vazhdimisht produktin e tyre.

ExpressVPN Mac OS Native App

15. Zgjidhni Ikona e butonit të energjisë në mënyrë që të lidheni automatikisht me “Vendndodhjen e zgjuar” të përcaktuar për ju.

ExpressVPN Mac OS Native App

Butoni i energjisë do të ndizet jeshile dhe do të lexohet i lidhur pasi të jeni lidhur me sukses.

ExpressVPN Mac OS Native App

16. Për të zgjedhur serverin tuaj manualisht, zgjidhni tre pika ngjitur me “Vendndodhjen e zgjuar” dhe mundeni kërkoni për një server të veçantë ose shfletoni serverët e tjerë të disponueshëm.

ExpressVPN Mac OS Native App

përfundim

I gjithë procesi zgjat më pak se pesë minuta. Siç mund ta shihni, është e shpejtë dhe e lehtë për t’u arritur fshih adresën tënde IP me një VPN.

VPN do të jenë efektive fsheh adresën tuaj IP në mënyrë që të sigurojë tuaj të dhënat e ndjeshme mbeten private dhe të sigurta, pavarësisht se ku jeni duke kërkuar në internet.

Ende nuk jam i sigurt se cili VPN është më i miri për ju?

Ne rekomandojme NordVPN(# 1 VPN e përgjithshme), ExpressVPN(VPN Premium më i Shpejtë), ose Cyberghost(VPN me vlerën më të mirë) për karakteristikat e tyre më të larta të sigurisë dhe lehtësinë e përdorimit.

Shikoni faqen e ofertave dhe zbritjeve tonë për çmimet më të mira në VPN-të tona më të mira të rekomanduara.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map