Shqyrtimi i plotë i Vuze | Përditësuar 2020: A është e sigurt? Vetëm nëse e bëni këtë…


Versioni i ri dhe i përmirësuar i Azureus, Vuze, është një klient përrues i lehtë për t’u përdorur i cili është plot me karakteristika, mjete dhe shtojca të dobishme.

Ideale për të dy fillestarët dhe përdoruesit më të përparuar, ky klient i pajisur mirë është falas për ta shkarkuar. Por a është e sigurt Vuze?

Lexoni rishikimin tonë të plotë për Vuze për të mësuar më shumë rreth konfigurimit, përvojës së përdoruesit, bllokimit të reklamave dhe si mund të mbroni veten dhe pajisjen tuaj ndërsa përroni.

Mos harroni se përrua është një zonë gri ligjore dhe se ligjet mund të ndryshojnë në varësi të vendndodhjes tuaj.

vpnMentor nuk e përdor përdorimin e paligjshëm të klientëve përrua. Shqetësimi ynë i vetëm është siguria juaj kur përroni.

Mënyra e vetme për të garantuar sigurinë tuaj është të përdorni një VPN të besueshëm, P2P, si NordVPN. NordVPN ka serverë të përkushtuar përrua që të mund të përhapet në anonimitet dhe siguri.

Filloni të Torrentoni në mënyrë të sigurtë!

Si të vendosni Vuze

1. Shkoni në faqen e internetit të Vuze dhe klikoni “Shkarkim falas”.

2. Kur të ketë shkarkuar, klikoni në Ikona e Instaluesit Vuze për të filluar procesin e instalimit.

3. Prisni që Vuze të hapet automatikisht atëherë ndiqni udhëzimet “Fillimi” të filloni të gjeni rrugën tuaj përreth.

Pasi të jeni njohur me cilësimet, mund të konfiguroni Vuze për t’u siguruar që po merrni shpejtësinë më të mirë të shkarkimit.

Vuze ju siguron një test i integruar i shpejtësisë, kështu që ju mund të kontrolloni shpejtësitë tuaja përpara se të filloni konfigurimin.

Pasi të keni shpejtësinë tuaj, shkoni në ‘transferim‘Në preferencat tuaja Vuze dhe kufizoni shpejtësinë tuaj të ngarkimit në rreth 80% të kapacitetit tuaj të përgjithshëm të ngarkimit.

Ju gjithashtu duhet të kapni lojërat elektronike maksimale për ngarkim për përrua. Nëse nuk jeni i sigurt se cili numër do t’i kapë këto, mund të përdorni kalkulatorin e Ngarkimeve të Azureus Settings për rezultate të përshtatura.

Nën ‘Lidhje‘Tab, sigurohuni që të gjitha kutitë nën “Burimet e kolegëve” janë kontrolluar. Pastaj shkoni te ‘Kriptimi i Transportit‘Dhe kontrolloni në vijim:

 • Kërkoni transport të koduar
 • Lejo lidhjet dalëse jo të koduara nëse një përpjekje për lidhje të koduar dështon
 • Lejo lidhjet hyrëse jo të koduara

Këto cilësime do të siguroheni që të lidheni me sa më shumë bashkëmoshatarë të jetë e mundur, duke rritur shpejtësinë tuaj të shkarkimit.

Nëse keni probleme në gjetjen e këtyre cilësimeve, mund t’ju duhet të shkoni në ‘mënyrë‘Tab dhe sigurohuni që “Shkathtësia e Përdoruesit” të jetë vendosur në Ndërmjetësues ose të Avancuar.

Eksperienca e perdoruesit

Vuze është tepër e thjeshtë për tu shkarkuar dhe instaluar. i saj Wizard Instalimi i shpejtë dhe i pakomplikuar nuk duhet të ofrojë probleme, edhe nëse jeni fillestar i përroit.

Një çështje për tu kujdesur është se Vuze Installer mund të përpiqet të bashkojë bloatware në shkarkimin e saj. Kjo varet nga cili version instaloni, dhe për cilin sistem operativ. Vetëm mos harroni të klikoni “Refuzoni” për çdo ofertë shtesë softuerësh.

Pasi të shkarkohet, ndërfaqja Vuze është të pastër dhe të lehtë për të lundruar me një shumë e dobishme “Udhëtimi” udhëzues hap pas hapi.

Kjo thjeshtësi është mashtruese, sidoqoftë. Nën kapuç, do të zbuloni se Vuze është jashtëzakonisht tipar-i rëndë.

Karakteristikat popullore përfshijnë telekomandë, transkodim automatik, një video player të integruar, një shportë të dobishme për tërheqje dhe tërheqje, dhe një funksion i besueshëm i integruar i kërkimit.

Ju gjithashtu mund të kontrolloni se sa e ndërlikuar doni që Vuze të jetë me its e sajShkathtësia e përdoruesitVendosjen. Zgjidhni nga fillestar, i ndërmjetëm ose i avancuar për të rregulluar përvojën tuaj të përdoruesit. Vuze mund të personalizohet më tej me një varg mjetesh dhe shtojcash.

Mund të Bllokoni Reklamat nga Vuze?

Meqenëse Vuze është falas, ai fiton të ardhura duke ju treguar reklama ndërsa përroni.

Një mënyrë për të hequr këto reklama është të paguani për Vuze Plus, versionin e pajtimit pa reklamë të klientit.

Nëse nuk doni të paguani, gjithashtu mund të bëni hiqni manualisht reklamat duke përdorur cilësimet Vuze.

 • Shkoni te Veglat > plugins > Magjistar i çinstalimit.
 • Kontrolloni kutinë pranëPamja Promo‘.
 • Klikoni ‘finish‘.
 • Në kutinë tjetër, do të shihniuninstall: ‘Pasuar nga vendndodhja e shtojcës në hard drive tuaj. Zgjidhni këtë pastaj klikoni ‘Hiq‘.
 • Pasi të keni mbaruar përpunimi Wizard Uninstallation, duhet të zbuloni që kutia e reklamave në Vuze është zhdukur.

Një fjalë paralajmëruese, sidoqoftë. Mund të jetë e rrezikshme të fshini ose modifikoni skedarët nëse nuk jeni të njohur me funksionin e tyre.

Nëse nuk jeni të kënaqur me heqjen manuale të reklamave, gjithmonë mund të përdorni softuer si AdBlocker për të bërë punën për ju. Më e mira VPN-të vijnë gjithashtu me teknologji bllokimi të reklamave.

A e mbështet Vuze RSS-në?

Vuze ofron mbështetje të plotë për transmetimin.

Transmetimi është kur lidhni një klient përrua me një burim RSS në mënyrë që të automatikisht shkarkoni skedarë të rinj posa të publikohen.

Mund ta aktivizoni tiparin RSS nënAbonimet‘Skedar në preferencat tuaja. Vetëm kontrolloni kutinë pranë ‘Krijoni RSS nga pajtimet ‘.

A është i sigurt Vuze?

Vuze implementon disa masa sigurie për t’ju mbrojtur ndërsa përroni.

Së pari, ekziston një vlerësime të fuqishme të sistemit dhe komente. Kjo ju lejon të verifikoni cilësinë dhe sigurinë e një skedari para se të filloni të shkarkoni.

Ju mund t’i gjeni këto informacione nënRatings‘Tabelën në ndërfaqen tuaj Vuze.

Së dyti, vjen Vuze Plus mbrojtje të integruar antivirus. Megjithatë, për fat të keq, kjo mbrojtje nuk u ofrohet përdoruesve të versionit falas.

Përveç përpjekjes për të bashkuar bloatware me shkarkimin tuaj, klienti dhe softueri Vuze zakonisht konsiderohet të jetë të sigurt dhe pa malware.

Si të qëndroni të sigurt kur përdorni Vuze

Ka shumë që mund të bëni për të qëndruar të sigurt kur përroni, si p.sh. gjithmonë duke kontrolluar vlerësimet dhe komentet para se të shkarkoni.

Sidoqoftë, ka edhe shumë që nuk janë jashtë kontrollit tuaj. Veryshtë shumë lehtë shkarkoni aksidentalisht materiale të mbrojtur nga të drejtat e autorit ose program të keq.

E vetmja mënyrë e vërtetë për të qendro i sigurt ne Vuze eshte me nje VPN.

Një VPN ju ofron si intimitet ashtu edhe anonimitet ndërsa përroni. Ai kodon trafikun tuaj parandaloni këdo që të poshtërojë aktivitetin tuaj në internet dhe fsheh adresën tuaj IP te të mbrojnë nga sulmet kibernetike.

VPN-të më të mira, si NordVPN, gjithashtu vijnë program i integruar dhe bllokues i malware. Softveri CyberSec i NordVPN bllokon automatikisht uebfaqe dhe reklama të dyshimta për të parandaluar që pajisja juaj të infektohet.

Besueshmëria dhe mbështetja

Vuze është e shpejtë dhe e besueshme por masa e saj e aplikacioneve mund ta bëjë atë shumë i uritur nga burimet. Mund të sigurohet ndonjëherë shpejtësi më të ngadalta të shkarkimit sesa klientët e tjerë.

Nëse hasni ndonjë problem gjatë përdorimit të Vuze, klienti siguron një Ndihmë shumë e plotë & Seksioni i mbështetjes në faqen e saj të internetit. Madje ka edhe të tijën tepër e detajuar Vuze Wiki.

Nëse keni nevojë për më shumë mbështetje një-për-një, ekziston një Forumi i Komunitetit Vuze – megjithëse morëm një ‘Paralajmërim: Përpara rrezikut të mundshëm të sigurisë’ mesazh kur ne u përpoqëm t’i qasemi asaj me Firefox.

Mos harroni të përdorni një VPN me Vuze

Për të garantuar sigurinë tuaj ndërsa përroni, është jetike të përdorni një VPN me Vuze.

NordVPN është VPN-ja jonë e preferuar për përrua. Ka më shumë sesa 4,600 serverë të dedikuar P2P dhe madje automatikisht rekomandoni serverin më të mirë për torrenting për vendndodhjen tuaj.

Ngarkimi dhe shkarkimi i shpejtë nuk janë problem me NordVPN shpejtësi rrufeje. Ajo gjithashtu do të garantoni anonimitetin dhe sigurinë tuaj ndërsa jeni përrua me sigurinë e shkallës ushtarake, mbrojtje të dyfishtë VPN, rrjedhje DNS dhe 2 ndërprerës të vrasjes.

Jo vetëm që është NordVPN VPN-ja jonë më e rekomanduar për përrua, por është gjithashtu edhe VPN me vlerësimin më të lartë në përgjithësi.

Filloni Torrentin me NordVPN!

Përfundimi dhe leximi i mëtutjeshëm

Vuze nuk mund të jetë klienti me përmasa më të lehta përreth, por ai e përbën atë me një gamë e madhe e veçorive të dobishme.

Përdoruesit e energjisë do ta duan këtë klient të konsiderueshëm. Sidoqoftë, nëse nuk keni gjasa të përdorni të gjitha mjetet dhe shtojcat e shumta të Vuze, ju mund të dëshironi të ruani CPU-në tuaj dhe të zgjidhni një klient të përrallës më të dobët si Deluge ose qBittorrent.

Nëse ju pëlqen tingulli i rekomandimit tonë të lartë dhe dëshironi që NordVPN të jetë VPN juaj Vuze, sigurohuni që ta kontrolloni këtë Skifter zbritje NordVPN për të shijuar një çmim të madh prej 70% zbritje nga çmimi i pajtimit.

Përkundrazi të gjeni një VPN falas Vuze? Ne testuam VPN falas për përrua.

Nëse jeni i ri për përrua, duhet të hidhni një sy në udhëzuesin tonë të azhurnuar për torrenting në mënyrë anonime dhe të sigurt.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map