Shërbimet më të mira të Proxy të vitit 2020


Nëse keni kërkuar mënyra se si të bëni mbroni privatësinë tuaj në internet ose anashkalojnë muret e zjarrit dhe censurimin, mund të jeni paraqitur me dy mundësi të ndryshme: një prokurë ose një VPN.

Ndërsa të dy proxies dhe VPN funksionojnë në mënyra shumë të ngjashme, ato kanë disa dallime thelbësore që duhet të merrni parasysh përpara se të zgjidhni midis tyre.

Ky udhëzues do t’ju tregojë çfarë përfaqësuesi është, si funksionon dhe si ndryshon nga një VPN, si dhe duke hedhur një vështrim në disa nga opsionet më të mira të përfaqësuesit në dispozicion.

Farë është një Proxy?

Një shërbim përfaqësues funksionon si ndërmjetës midis shfletuesit tuaj dhe një uebfaqe nga duke ridrejtuar trafikun tuaj përmes një proxy serveri.

Duke vepruar si një ndërmjetës midis jush dhe faqes ku po përdorni, përfaqësuesi në mënyrë efektive fsheh adresën tuaj IP dhe paraqet të vetën. Kjo është tepër e jashtëzakonshme e dobishme kur bëhet fjalë gjeo-spoofing, ose duke mashtruar faqet e internetit në të menduarit se jeni i vendosur në një vendndodhje tjetër.

Ndonjehere, përmbajtja në internet mund të jetë e bllokuar. Kjo mund të vlejë për çdo gjë nga shfaqjet televizive që preken nga kufizimet e licencimit për faqet e internetit që kanë qenë të censuruar nga zjarret e qeverisë.

Nëse dëshironi të përdorni këtë përmbajtje nga një vend ose vend ku është bllokuar, do t’ju duhet të prishni adresën tuaj IP. Duke rivotuar trafikun tuaj përmes një proxy serveri në një vendndodhje tjetër, ju duket se keni hyrë në internet nga ai vend në vend të vetes – në këtë mënyrë duke anashkaluar çdo gjeo-kufizim që vlen për vendndodhjen tuaj.

Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të përfaqësuesit:

  • HTTP – Forma origjinale dhe më e zakonshme e proxy, HTTP punon me trafik të bazuar në internet duke përdorur protokollin HTTP. Proxy HTTP është i aftë të kuptojë të dhënat që janë duke filtruar, duke i dhënë asaj shumë funksionalitet.
  • çorape -Proxy SOCKS është një protokoll më i thjeshtë që vetëm shkëmben të dhëna sesa qasje në të. SHOQATA nuk ka aftësinë për të kuptuar të dhënat dhe për këtë arsye është kompatibil me çdo formë të trafikut. Ndërsa kjo e bën atë të dobishëm për aktivitete si përrua, SOCKS nganjëherë mund të jetë më i ngadaltë se HTTP.

Proxy vs VPN

VPN-të funksionojnë në një mënyrë shumë të ngjashme me një përfaqësues. Një VPN gjithashtu do të maskojë adresën tuaj IP duke rivotuar të dhënat tuaja përmes një serveri privat në një vend tjetër.

Sidoqoftë, ekziston një ndryshim jetësor. Si dhe fsheh adresën tuaj IP, një VPN do të shifrojë të gjithë trafikun tuaj ndërsa përdorni shërbimin. Një përfaqësues nuk mund të kriptojë të dhënat tuaja, duke e bërë atë shumë më pak të sigurt se një VPN.

Pa kriptim, një prokurë nuk mund të mbrojë privatësinë tënde – mund të prish vetëm vendndodhjen tuaj.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme kur bëhet fjalë për proxies falas. Proxies falas nuk janë të sigurta dhe shpesh mbështeten në reklama të rënda për të fituar të ardhura. Reklamat e pa kontrolluara mund të jenë të prekshëm nga futja e malware, duke i lënë të ekspozuar ju dhe të dhënat tuaja.

Proxies falas mund të jenë subjekt i trafikut të rëndë, duke i bërë ato i ngadaltë dhe i padëmshëm.

Një tjetër ndryshim midis VPN dhe proxies është se VPN do të mbrojnë të gjithë trafikun në lidhjen tuaj të internetit, pavarësisht nga aplikimi. Kur përdorni një VPN ju mund të shfletoni në internet në shfletuesin tuaj ose të përdorni një klient përrues dhe e gjithë kjo veprimtari do të jetë mbrohet automatikisht.

Proxies punojnë vetëm me një aplikim në të njëjtën kohë dhe duhet të konfigurohet në secilën aplikacion të veçantë ju doni të mbroni.

Pra, pse njerëzit zgjedhin të përdorin një prokurë në vend të një VPN?

Meqenëse një përfaqësues mbulon vetëm një aplikim në të njëjtën kohë sesa lidhjen tuaj të tërë, ai mund të jetë më i shpejtë se një VPN. Nëse jeni duke kryer vetëm një aktivitet me rrezik të ulët, siç është gjeo-spoofing, për të parë një shfaqje që nuk është në dispozicion në vendin tuaj, një përfaqësues mund të jetë një opsion i zbatueshëm.

Sidoqoftë, nëse po kërkoni të rrethoni censurën e qeverisë ose të kryeni ndonjë aktivitet tjetër që nuk dëshironi të gjurmohet, regjistrohet ose spiunohet, një VPN është një mundësi shumë më e sigurt.

Mbani në mend se shumë site transmetimi janë gjithashtu të aftë në zbulimin e shërbimeve proxy. Shumica e proxies nuk janë aq të fuqishëm sa të kapërcejnë kufizimet e rrepta gjeo-kufitare kështu që mund të gjeni se duhet të përdorni një VPN sidoqoftë.

Shërbimet më të mira të përfaqësuesit

Mundësia më e sigurt është të pajtohuni në një VPN që gjithashtu ofron një shërbim përfaqësues si pjesë të pajtimit tuaj. Në atë mënyrë, ju mund të mbroheni me VPN dhe të kaloni në përdorimin e përfaqësuesit kur dëshironi të shpejt dhe me lehtësi të kryeni aktivitete me rrezik të ulët.

Këtu janë disa nga rekomandimet tona kryesore për shërbimet VPN që ofrojnë një përfaqësues:

NordVPN

NordVPN për Bulgaris

Si dhe duke qenë VPN tonë më të vlerësuarat, NordVPN mbështet proxy HTTP dhe madje përfshin udhëzues të thelluar për konfigurimin e proxy në shfletues të ndryshëm.

Kur nuk përdorni proxy, do të mbroheni kriptimi i shkallës ushtarake dhe softuer novator CyberSec të dizajnuara për t’ju mbrojtur nga malware dhe reklama.

Një rrjet i madh i 5.200 server + në 60 vende do t’ju japë shpejtësi kaq të shpejtë sa që mund të mos vini re ndryshimin midis përdorimit të VPN dhe proxy gjithsesi. Shihni veten me një 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Merrni Proxy NordVPN Tani

PrivateVPN

PrivateVPN për Bullgarinë

Në vitin 2015, PrivateVPN njoftoi se do tani mbështesni proxy HTTP. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të konfiguroni aplikacionin tuaj të zgjedhur duke përdorur listën e serverëve PrivateVPN.

Si dhe duke ofruar një përfaqësues, PrivateVPN është e thjeshtë, e përballueshme dhe miqësore për përdoruesit, me aplikacione intuitive nëpër të gjitha platformat dhe pajisjet kryesore.

Shërbimi VPN është gjithashtu tepër i përqendruar në sigurinë me Kriptimi AES 256-bit që do t’i mbajë të dhënat tuaja private kur të keni nevojë për diçka pak më të fortë se një përfaqësues. Shikoni se çfarë përdoruesit e vërtetë duhet të thonë për PrivateVPN ose provoni për veten tuaj me një Gjykim falas 7 ditor ose 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Merrni Proxy PrivateVPN Tani

IPVanish

Pajisjet ipVanish

Ndërsa NordVPN dhe PrivateVPN të dy ofrojnë HTTP proxy, IPVanish është një nga VPN-të e vetme që ofron një server i dedikuar SOCKS5. Ju mund të gjeni një udhëzues të plotë për konfigurimin e proxy IPVanish SOCKS5 këtu.

Krahas proxy, IPVanish krenohet me një rrjet të mirë të 1.300 serverë në 75 vende, shpejtësi të mëdha dhe përrua anonime me një politikë e rreptë pa shkrime pavarësisht selisë qendrore të SHBA.

Përdoruesit tanë kanë raportuar çështje me aftësitë e zhbllokimit të IPVanish por duartrokit VPN për të shpejtësi të shpejtë dhe Kthim parash 7-ditor garanci.

Merrni Proxy IPVanish Tani

Nëse me të vërtetë nuk paguani dhe nuk shqetësoheni për rreziqet e përdorimit të një shërbimi falas, këto janë disa ofruesit e besimit falas të besuar:

Cyberghost – CyberGhost ofron një shtesë për shfletuesin proxy falas për Firefox dhe Chrome.

Mburoja e nxehtë – Proxy falas e Hotspot Shield është në përputhje me të gjitha pajisjet iOS dhe Android.

Përmbledhje dhe lexim i mëtejshëm

Nëse thjesht po kërkoni një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për të prishur adresën tuaj IP, një përfaqësues mund të jetë një zgjidhje e mirë.

Megjithatë, me kaq shumë prej VPN më të mira tani që ofrojnë shpejtësi rrufeje, dyshojmë se do të mund të tregoni ndryshimin midis përdorimit të një përfaqësuesi dhe një prej VPN-ve të rekomanduara tona.

Kur ju merrni parasysh mbrojtje dhe intimitet shtesë që vjen me përdorimin e një VPN, me të vërtetë duket si opsioni i preferuar.

Nëse e keni ndryshuar mendjen dhe dëshironi të transmetoni shfaqjet tuaja të preferuara me një VPN, ja përmbledhja e VPN-ve më të mira për Netflix.

Po kërkoni këshilla për përruajtjen? Shikoni udhëzuesin tonë për të përhumbur në mënyrë anonime dhe të sigurt.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map