Seedbox: Merrni Shkarkime të Shpejta të Torrentit & Qëndroni të sigurt dhe të sigurt

Torrents janë një dhuratë hyjnore nëse keni nevojë për një mënyrë të shpejtë dhe të besueshme për të shkarkuar skedarë të mëdhenj nga interneti. Megjithatë, si shumë nga gëzimet e jetës, përralla përfshin njëfarë rreziku.

Rreziqet që lidhen me shkarkimin e skedarëve të torrentit përfshijnë cënueshmëria ndaj hakerave dhe sulme malware, shqetësime për privatësinë e të dhënave dhe probleme ligjore nëse përrallat tuaja përmbajnë materiale të mbrojtura nga të drejtat e autorit.

Për fat të mirë, një kuti farërash, së bashku me mjetet e tjera, mund të japin një zgjidhje për të gjitha shqetësimet tuaja përrua. A seedbox është një server i dedikuar në distancë në një qendër të dhënash me shpejtësi të lartë që mund të përdorni për të shkarkuar dhe ngarkuar në mënyrë të sigurt skedarët e torrentit me shpejtësi jashtëzakonisht të larta.

Lexoni më tej për të zbuluar se si të përdorni kutitë e farave për të marrë më shpejt shkarkime përrua dhe si të siguroni më mirë të dhënat dhe pajisjet tuaja gjatë procesit.

Farë është një Seedbox dhe si funksionon ajo??

Së pari, nëse jeni duke kërkuar këshilla për kopshtarinë me kuti farash, patjetër që jeni në vendin e gabuar! Në zhargonin BitTorrent, a përdoruesi që ka dhe ndan një kopje të plotë të një skedari njihet si “farë” ose “mbjellës”.

Farërat që shpesh ndajnë skedarë në gjurmuesin e torrentit shpërblehen me shpejtësi më të shpejtë të shkarkimit. Sidoqoftë, ngarkimi i atyre skedarëve të mëdhenj përmes lidhjes tuaj në shtëpi gllabëron bandën tuaj në rrjedhën e sipërme, duke ju bërë një objektiv të madh për goditje dhe mbikëqyrje.

Hyni në kutinë e farës.

Me një kuti farash, ti lidheni me një kompjuter që ka një lidhje interneti tepër të shpejtë dhe përdoret vetëm për të shkarkuar dhe ngarkuar përrua. Kjo do të thotë që ju mund të merrni raporte fantastike në gjurmuesin tuaj përrues dhe nga ana tjetër të shijoni shpejtësi të shkarkimit deri në 10Gbps (1250MB / s).

Ju qaseni në shërbimin e kutisë së farës përmes ndërfaqes në internet të një klienti përrua. Pasi të jeni lidhur, mund të ngarkoni skedarët tuaj përrua në kompjuterin e kutisë së farës. ju ruaj bandwidth sepse edhe nëse shumë përdorues e shkarkojnë skedarin, ju vetëm duhej ta ngarkoni një herë.

Për të shkarkuar, thjesht zgjidhni skedarët e torrentit që dëshironi, dhe ata shkarkohen menjëherë në kutinë e farës. Ata do të qëndrojnë atje në kutinë e farës për ju shkarkuar në mënyrë anonime në kompjuterin tuaj personal sa herë që ju pëlqen.

Shumica e përdoruesve shkarkojnë përrua nga kutia e farës përmes një lidhjeje FTP ose SFTP në mënyrë që të parandalojnë ISP-të që të ndjekin trafikun e tyre përrua. Sidoqoftë, ka një mënyrë shumë më e mirë për të mbrojtur veten – duke përdorur një rrjet privat virtual, ose VPN.

Para se të marrim në detaje se si një VPN mban të sigurt veprimtarinë tuaj P2P, le të shohim pse gjithmonë duhet të merrni masa paraprake për të siguruar privatësinë tuaj ndërsa përroni.

A ka rreziqe me përdorimin e një Seedbox?

Torrentimi i skedarëve të ligjshëm të ndashëm është krejtësisht i mirë kudo, por është e rëndësishme ta kuptoni këtë pirateria e materialit të mbrojtur nga e drejta e autorit është e paligjshme në thelb në çdo vend. Disa vende madje kanë ndaluar faqet e torrenteve për shkak të niveleve të larta të piraterisë.

Në vpnMentor, ne as inkurajojnë dhe as mbështesin shkarkimin e paligjshëm ose shpërndarjen e materialit të mbrojtur nga e drejta e autorit, por ne jemi të përkushtuar t’ju ofrojmë informacion të besueshëm dhe t’ju fuqizojmë të bëni zgjedhjet tuaja.

rreziku i pronarëve të përmbajtjeve që arrijnë deri te zbatimi i ligjit për të gjetur përdoruesit që ndajnë përralla të paligjshme mund të jenë të largëta, por është e vërtetë. Dhe nëse operatorët e faqeve të torrenteve marrin një urdhër gjykate për të zbuluar identitetin e klientëve të tyre, ata duhet të pajtohen ose të rrezikojnë të paditen vetë..

Përdorimi i një kutie të farave ju bën shumë më të vështirë për tu ndjekur poshtë, sepse përdorni një adresë IP publike që i përket një qendre të të dhënave. Kompjuterët dhe serverët e qendrës së të dhënave kanë shtresa të shumta mbrojtjeje për të arritur, në mënyrë që të arrijnë përdoruesin përfundimtar.

Sidoqoftë, a hetues ose haker i aftë mund të përcjellë aktivitetin tuaj të farave të para. Meqenëse skedarët që shkarkoni mund të përmbajnë materiale të mbrojtur nga të drejtat e autorit, pa e kuptuar as atë, duhet të synoni për anonimitet të plotë çdo herë që përrua juaj.

Duke kombinuar një kuti farash me një VPN cilësore, mund të jeni i sigurt se nuk do të ketë asnjëherë regjistrim të aktivitetit tuaj përrua.

Pse duhet të përdorni një VPN për anonimitet ndërsa jeni në torrent

Me një VPN, të gjithë tuajat aktiviteti në internet dërgohet përmes një kanali të koduar në një server të largët. Serveri më pas dërgon kërkesën tuaj dhe rigjet të dhënat që ju nevojiten, duke ju kthyer ato përsëri në formë të koduar.

As ISP-ja juaj dhe asnjë sy spiunazhi nuk mund të shohë se çfarë po bën, vetëm sa të dhëna ju transmetoni dhe merrni – dhe VPN-të më të mira madje përdorin metoda të kompresimit të të dhënave për të mashtruar ISP-në tuaj në lidhje me këtë, gjithashtu.

Për përrua, shikoni për një VPN me kriptimi i shkallës ushtarake, parandalimi i gjurmimit, dhe shumë e rëndësishmja, një ndërprerës vrasës. Kjo veçori thelbësore do të ndalojë menjëherë transmetimin e të dhënave nëse lidhja juaj me serverin VPN është ndërprerë, kështu që të dhënat tuaja nuk rrjedhin kurrë në internetin publik.

VPN-të janë gjithmonë duke shtuar karakteristika më të sofistikuara të sigurisë në repertorin e tyre. Për shembull, një VPN me shumë hop, kripton lidhjen tuaj në më shumë se dy servera të ndryshëm në vende të ndara për t’ju dhënë intimitet dhe siguri të shtuar. Format e zakonshme të funksionalitetit multi-hop përfshijnë qepën mbi VPN dhe DoubleVPN.

Më në fund, sigurohuni që të zgjidhni një VPN me shpejtësi të lidhjes së rrufeve, kështu që shkarkimi i një skedari përrua nuk do të shndërrohet në një projekt ditor.

VPN më të mira për Torrenting me një Seedbox

Këtu janë VPN-të më të besueshme dhe me performancën më të mirë për përrua me një kuti farash. Ata ofrojnë të gjitha tiparet që ju nevojiten për të shijuar shpejtësinë e shpejtë të shkarkimit dhe mbeteni anonimë ndërsa bëni këtë.

1. NordVPN

Përfitimet e NordVPN Infographic

NordVPN është një ofrues kryesor që ofron një shërbim të bërë të gjitha VPN që është veçanërisht i shkëlqyeshëm për përrua. Karakteristikat e sigurisë së nivelit të lartë përfshijnë dy VPN dhe Qepë mbi VPN, dhe ofruesi pranon Bitcoin kështu që ju mund ta fshehni plotësisht identitetin tuaj.

NordVPN gjithashtu ka serverë të mprehtë, të cilët kamuflojnë trafikun tuaj VPN si trafik i rregullt HTTPS për të anashkaluar muret e zjarrit. Dhe nëse kjo nuk do të ishte e mjaftueshme, të dhënat tuaja do të mbrohen me encryption 2048-bit që është mënyrë më e sofistikuar se çdo metodë e goditjes së kodit në përdorim sot.

Për më shumë detaje në lidhje me NordVPN, shikoni komentet tona të ekspertëve dhe përdoruesve.

Garancia për kthimin e parave:

 • 30 dite

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Shikoni ofertat NordVPN

2. ExpressVPN

Përfitimet e ExpressVPN

ExpressVPN është perfekt për të shkarkuar përrua dhe për transmetim të drejtpërdrejtë të videos. Për të mbështetur pretendimin e ofruesit që është VPN më i shpejtë në treg, shërbimi i ExpressVPN përfshin një Test të Shpejtësisë VPN që ju lejon të zgjidhni serverin më të shpejtë të disponueshëm.

Vendndodhja e ofruesit në Ishujt e Virgjër Britanikë do të thotë që ky VPN nuk i nënshtrohet asnjë ligji për ruajtjen e të dhënave. ExpressVPN shfrytëzon maksimumin e kësaj lirie me një politikë e rreptë e prerjeve zerombron përdoruesit e përroit pasi të gjurmohen aktivitetet e tyre.

Këto janë vetëm disa nga arsyet që përkundër një çmimi pak më të lartë se shërbimet tona të tjera të rekomanduara, ExpressVPN është një përdorues i preferuar.

Garancia për kthimin e parave:

 • 30 dite

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Shikoni ofertat ExpressVPN

3. CyberGhost

CyberGost torrent

CyberGhost e torrenton sigurinë seriozisht me një profil i përkushtuar përrua që ju lidh me serverat e përputhshëm P2P. Të gjithë këta serverë janë në vendet ku nuk ka kufizime ligjore për përrua.

Këto masa nuk do të nënkuptojnë shumë pa siguri të fortë të rrjetit, megjithatë. CyberGhost ju ka mbuluar edhe atje me një politikë e prerjes zero, vrasin ndërprerësin, dhe IP & Mbrojtja e rrjedhjes DNS.

Me ndërfaqen e tij intuitive, përdoruese vizuale, CyberGhost ka fituar besnikërinë e përdoruesve me përvojë dhe fillestarëve VPN njësoj.

Garancia për kthimin e parave:

 • 45 ditë në pajtime afatgjata; 30 ditë ndryshe

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Shikoni marrëveshjet CyberGhost

4. IPVanish

Pajisjet ipVanish

IPVanish është unike në atë që ajo ju lejon të shkarkoni torrents në të gjithë serverët e saj. Meqenëse kufizimi i aktiviteteve të P2P në serverë të veçantë mund të rezultojë në mbingarkesë dhe ulje të shpejtësisë, kjo fleksibilitet i serverit është një avantazh i madh.

Ashtu si tre ofruesit tanë më të mirë, IPVanish ofron Bandwidth i pakufizuar për pajtimtarët, kështu që shkarkimi i rregullt i skedarëve të mëdhenj me shpejtësi të lartë është pa telashe. Ju mund të përdorni IPVanish për të ndarë skedarë me të dy uTorrent dhe Protokollet BitTorrent, pa shërbime të bllokuara në secilin rast.

Masat e sigurisë së rrjetit dhe mbrojtjes së intimitetit të IPVanish janë mbresëlënëse në përgjithësi, por vlen të përmendet se shërbimi është i bazuar në SH.B.A., i cili ka ligje të gjera për ruajtjen e të dhënave. Për më tepër, një hetim i kaluar penal zbuloi se ofruesi mund të mbajnë shkrimet e përdorimit.

Prandaj, megjithëse pëlqehet shumë mirë nga përdoruesit, IPVanish mund të mos jetë zgjidhja juaj më e mirë për anonimatin absolut.

Garancia për kthimin e parave:

 • Garancia e kthimit të parave 7-ditore të përfshira në të gjitha planet

IPVanish mund të zhbllokojë:

 •  Netflix, iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • po.

IPVanish punon në këto pajisje: 

 • Windows, macOS, iOS, Android, FireTV, Windows Phone, Linux, Chromebook, Routers.

Shikoni marrëveshjet IPVanish

5. Mburoja HotSpot

pajisjet e mburojës së nxehtë

HotSpot Shield është një nga ofruesit më të mirë të VPN në fshehjen dhe mbrojtjen e të dhënave tuaja. Duke ofruar të dy encryption AES 128-bit dhe AES me 256-bit, ky VPN ju vë në kontroll të zgjidhni bilancin e shpejtësisë dhe sigurisë që është ideale për ju.

Ofruesi gjithashtu pretendon të fshini automatikisht adresën tuaj IP çdo herë që të dilni dhe zëvendësojeni atë me një adresë IP të kompanisë në mënyrë që të fshini gjurmët tuaja plotësisht.

Për më tepër, unikja e Hotspot Shield është unike Protokolli Catapult Hydra kompreson të dhënat tuaja, duke e bërë atë shumë më të shpejtë për të transmetuar dhe zvogëluar rrezikun që përdorimi i lartë i të dhënave ndërsa torrenting do të vërehet nga ISP-ja juaj.

Për të parë se çfarë tjetër ka HotSpot Shield për t’u ofruar tifozëve përrues të farës, shikoni se çfarë përdoruesit duhet të thonë për këtë.

Garancia për kthimin e parave:

 • 45 ditë në çdo plan

Hotspot Shield mund të zhbllokojë:

 •  Netflix, Hulu, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video.

Mbështet përrua: 

 • Po, P2P lejohet në të gjithë serverët.

Hotspot Shield punon në këto pajisje

 • Windows, macOS, Android, iOS, Chrome.

Shikoni marrëveshjet e mburojës së pikave të nxehta

përmbledhje

Edhe nëse përdorni një kuti farash, mbrojtja e plotë e anonimitetit tuaj duhet të jetë përparësia juaj kryesore kur përroni. Kur të merrni masat paraprake të nevojshme, mund t’i hiqni ato nga shqetësimet tuaja dhe të përqendroheni në marrjen e skedarëve që ju nevojiten shpejt.

Kombinimi i përdorimit të një kutie dhe një VPN do t’ju ndihmojë të shkarkoni torrents me ritme tepër të shpejtë duke mbetur anonimë dhe të padukshëm gjatë gjithë procesit.

VPN-të më të mira nuk janë falas, por ne bëjmë gjithçka që mundemi për të gjetur marrëveshje për t’i bërë ato sa më afër falas për ju. Shikoni faqet tona të kuponave për të parë se sa i lirë mund të jetë mbrojtja e plotë e intimitetit!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me