Routers VPN: Cilat janë ata dhe si të instaloni një (në kohë rekord)


Vendosja e ruterit tuaj me një VPN nuk është aq e ndërlikuar sa mendoni. Nëse dëshironi Mbrojtje pa telashe për një rrjet të tërë të pajisjeve të lidhura, ia vlen absolutisht përpjekja.

Pavarësisht nëse është shtëpia, zyra ose biznesi juaj, një ruter VPN mund të sjellë përfitimet e shumta të një lidhjeje VPN në sa më shumë përdorues që dëshironi.

nga kriptim i fortë, i sigurt dhe zhbllokimin e lehtë të Netflixhyrja në marrëveshje të mëdha rajonale dhe madje edhe duke përmirësuar shpejtësinë e internetit, potenciali është i pafund – dhe pjesa më e mirë është të mund t’i ndani me lehtësi këto përfitime.

Nëse tashmë jeni duke përdorur një shërbim VPN, me siguri e dini që tashmë mund t’i bëni të gjitha sa më sipër përmes aplikacioneve dhe klientëve të qetë. Pra, cili është apeli aktual i ruterave VPN, dhe pse duhet të bëni përpjekjet për të vendosur një të tillë?

Ju do të gjeni përgjigjet e këtyre pyetjeve të rëndësishme, si dhe shumë të tjera, në këtë udhëzues. Qëndroni me ne, sepse kemi gjithashtu disa sugjerime të shkëlqyera VPN që ofrojnë konfigurime të thjeshta të routerit!

Nëse dëshironi të hidheni shpejt në një seksion specifik të këtij udhëzuesi, ndjehuni i lirë të përdorni tabelën më poshtë:

Tabela e përmbajtjes

 • Pse Ju (maj) keni nevojë për një ruter VPN
 • Kur të konsideroni një ruter VPN
 • Si të merrni një ruter VPN
 • Shërbimet Ideale VPN për Ruterin VPN
 • përfundim

Pse Ju (maj) keni nevojë për një ruter VPN

Para se të fillojmë, le ta bëjmë të qartë një gjë: qëllimi përfundimtar i një ruteri VPN është saktësisht i njëjtë si kur filloni aplikacionin tuaj desktop ose celular VPN. Një ndryshim i madh është shkalla.

What’kuptojmë me atë? Epo, nëse tashmë po përdorni një VPN premium (si ExpressVPNor NordVPN) me siguri e dini se sa e thjeshtë është të kriptoni lidhjen tuaj dhe të qëndroni të sigurt në internet. Por kjo vlen vetëm për sa i përket numrit të lidhjeve të lejuara nga ofruesi juaj, dhe vetëm për pajisjet tuaja.

Kufijtë janë kufij. Megjithatë, ruterat VPN ofrojnë një rrugëdalje për këtë problem të mundshëm. Ka edhe avantazhe të tjera unike për të marrë mbrojtjen tuaj VPN “drejtpërdrejt nga burimi”.

Këtu keni një listë të asaj që mund të bëjnë ruterët VPN për ju:

 • Siguroni lidhje të pakufizuara.
  Kur lidheni me serverat VPN përmes ruterit tuaj, mund të përdorni sa më shumë pajisje që dëshironi. Ju gjithashtu mund të ndani lidhjen e koduar me miqtë dhe mysafirët pa pasur nevojë të shqetësoheni për ndarjen e llogarisë (e cila është pothuajse gjithmonë e ndaluar sipas kushteve të shërbimit të shërbimeve VPN).
 • Lejoni për një fleksibilitet më të mirë të platformës.
  A keni një TV Smart? Apo ndoshta një tastierë në transmetim si Apple TV, Amazon Fire TV ose Chromecast? Mjerisht, pajisje të tilla nuk kanë mbështetje VPN amtare.
  Lajmi i mirë është që akoma mund t’i shtoni ato në listën e pajisjeve të mbrojtura duke i lidhur ato me një ruter VPN. Ndërsa disa ofrues kryesorë ofrojnë shërbime specifike për këto platforma (si ExpressVPN dhe MediaStreamer DNS), ruterat VPN janë opsioni më i mirë nëse dëshironi kriptimin, si dhe hyrjen globale në shfaqjet tuaja të preferuara.
 • Kërkohet vetëm një hyrje – përgjithmonë.
  Shumë njerëz shpesh harrojnë të regjistrohen në VPN e tyre ose të vendosin klientët e tyre të kandidojnë automatikisht gjatë fillimit.
  Pasi të vendosni një router VPN, nuk do të duhet të shqetësoheni për asnjë prej tyre – thjesht duhet të siguroni një herë kredencialet e hyrjes dhe të gjithë do të vendosni për aq kohë sa dëshironi! Nëse përdorni gjithmonë një VPN në pajisje të shumta, kjo është një zgjidhje praktike dhe efikase.
 • Bëni lidhjen VPN në dispozicion 24/7.
  Nëse keni një server VPN të preferuar që po përdorni vazhdimisht, mund të qëndroni të lidhur me të gjatë gjithë kohës (me kusht që ruteri juaj të jetë i ndezur). Edhe pse kjo arrihet lehtësisht me karakteristikat e lidhjes automatike në klientët VPN, ruterat VPN ofrojnë një mënyrë edhe më të lehtë, së bashku me përfitimet e tjera të theksuara më lart.

Me këtë tha, ka edhe disa pengesa në ruterat VPN duhet të dini për:

 • Ruterat VPN janë (përgjithësisht) të shtrenjtë.
  Në shumicën e rasteve, një ruter VPN nuk është investim i vogël. Ju duhet tiparet dhe specifikimet e duhura për të ekzekutuar softuerin VPN në një ruter, dhe kjo shpesh nënkupton që pajisjet fillestare nuk do të jenë në gjendje të bëjnë punën.
  Ka mënyra për të shpenzuar më pak ose për të shpëtuar veten disa probleme – të tilla si përmirësimi i ruterit tuaj me firmware të përparuar (Nëse është i përshtatshëm) ose blerjen e një ruteri të pajtueshëm me VPN nëse tashmë keni nevojë për një të ri. Më shumë për kaq shpejt.
 • Më shumë pajisje të lidhura mund të rezultojnë në rënie të performancës.
  Ngarkesa e serverit është shumë e rëndësishme për punën e VPN tuaj. Nëse i zgjidhni serverët tuaj me kujdes, kjo nuk duhet të jetë një çështje e madhe – por mbani në mend se sa më shumë lidhje të keni, aq më e madhe mundësia e shpejtësisë tuaj të internetit ngadalësohet.
  Faktori më i madh këtu është lidhja juaj e internetit, por zgjedhja e shërbimit të duhur VPN është gjithashtu një faktor kryesor.
 • Fleksibilitet më pak i serverit.
  Thuaj se keni dy lokacione të preferuara VPN që ndërrohen rregullisht. Me klientin tuaj VPN, është një punë e lehtë e bërë në vetëm disa klikime, por një ruter VPN zakonisht nuk është aq fleksibël – do të kufizoheni në çfarëdo serveri që keni përdorur në konfigurim, dhe do të duhet ta ndryshoni atë përmes ndërfaqes së ruterit nëse doni diçka ndryshe.
  Disa ruterë lejojnë të vendosin më shumë se vetëm një server, por lehtësia e përdorimit nuk është në të njëjtin nivel me aplikacionet VPN – jo akoma, të paktën.

Siç mund ta shihni, ka edhe pro dhe kundër për të marrë një router VPN. Por ka disa situata kur pikat e forta tejkalojnë shumë pikat e dobëta.

Kur të konsideroni një ruter VPN

Siç e përmendëm edhe më parë, ruterat VPN mund të jenë një ide e shkëlqyeshme nëse dëshironi privatësia dhe siguria në internet në një shkallë më të madhe.

Le të hedhim një vështrim në mikun tonë imagjinar, Johnny. Johnny ka një kafene hipi që tërheq qindra klientë të etur për çdo ditë me pijet e saj awesome dhe wi-fi super të shpejtë.

Tani, Johnny nuk dëshiron të shqetësohet për hakerat ose hajdutët e identitetit në rrjet, dhe dëshiron të sigurohet që klientët e tij janë të sigurt në internet sepse kjo është mirë për biznesin.

Pra, Johnny ka investuar në një ruter VPN, i cili fsheh të dhënat e ndjeshme të të gjithë përdoruesve të lidhur dhe lejon vizitorët të shijojnë një kafe të këndshme ose një gojëmjaltë të shijshme ndërsa lundrojnë larg në paqe.

Sara, nga ana tjetër, po hap një start-up. Një departament i sigurisë në internet është largimi nga buxheti i saj tani, kështu që gjëja tjetër më e mirë për kompaninë e saj të porsalindur është një ruter VPN që do ta mbajnë organizatën të sigurt në internet dhe do të sigurojë intimitet shtesë.

Ka shumë Johnnies dhe Saras në të gjithë botën – dhe ndoshta ju jeni në një situatë shumë të ngjashme! Nëse është kështu, ju patjetër që duhet të merrni parasysh përdorimin e një ruteri VPN për vendin tuaj shoqëror ose mjedisin e biznesit në shkallë të vogël.

Ne nuk dëshirojmë të mashtrojmë askënd – kështu që le të jemi të qartë se nuk mund të keni nevojë për shkallën dhe arritjen e një ruteri VPN. Një shembull është nëse më së shumti përdorni VPN nga vetja, për veten tuaj. E njëjta gjë vlen nëse jeni përdorues i rastësishëm dhe filloni vetëm VPN tuaj këtu dhe atje.

Vlen të përmendet gjithashtu jo të gjitha shërbimet VPN kanë parametrat dhe mbështetjen e kërkuar për ruterat. Nëse jeni duke përdorur një VPN themelore falas, shanset janë që nuk do të jeni në gjendje ta ekzekutoni atë me ruterin tuaj, ose më keq – ju mund të përfundoni duke thyer ruterin tuaj dhe duke krijuar një dhimbje koke masive për veten tuaj.

Nëse jeni serioz në lidhje me bërjen e një kaloni në një ruter VPN (ose thjesht dëshironi shërbimin me cilësi më të lartë VPN përreth), ju rekomandojmë të hidhni një sy në ofruesit kryesorë të VPN si ExpressVPN dhe NordVPN. Me të gjitha tiparet e tyre të shkëlqyera dhe zbritje të shkëlqyera, do ta kuptoni shpejt pse ata konsiderohen VPN premium – por vështirë se do ta vini re çmimin.

Si të merrni një ruter VPN

Në mënyrë tipike, ju keni dy zgjedhje kur bëhet fjalë për ruterat VPN – ose marrja e një pajisje me mbështetje të integruar VPN, ose duke përmirësuar tuajin nëse e lejon atë (i njohur gjithashtu si “ndezje”). Kjo rezulton në tre lloje kryesore të ruterit VPN – Ruterat e pajtueshëm me VPN, ruterat e parainfiguruar dhe ruterat me flakë manualisht.

Këtu është një përmbledhje e secilit lloj, si dhe disa tregues të dobishëm:

1. Ruterat e përputhshëm me VPN

Kur: Blerja e një ruteri më të mirë dhe kërkimi për të kursyer para në koston e kohës së konfigurimit.

Pse: Ju dëshironi një ruter VPN pa kaluar ndezje ose duke paguar shtesë për konfigurim.

Farë duhet të kërkoni: Firmware intuitive, mbështetje natyrale OpenVPN.

Nëse keni vendosur që është koha për një ruter të ri, por ende nuk e keni bërë mendjen tuaj, marrja e një pajisje me mbështetje të integruar VPN është lëvizja për të bërë. Me firmware tashmë lejimin e lidhjeve VPN, procesi i konfigurimit është reduktuar në thjesht shtypjen në serverin VPN dhe informacionin tuaj të hyrjes.

Ndërsa shumica e ruterave të gatshëm VPN kanë gjithçka që ju nevojitet për të punuar pa probleme së bashku me shërbimin tuaj VPN, është një ide e mirë të kontrolloni dyfish nëse mbështesin protokollin OpenVPN, pasi aktualisht konsiderohet opsioni më i sigurt.

Ne ju rekomandojmë të zgjidhni OpenVPN sa herë që përdorni një shërbim VPN, pa marrë parasysh platformën – për të zbuluar pse, hidhni një vështrim krahasimit tonë të protokollit VPN.

2. Ruterat paraprakisht të konfiguruar VPN

Kur: Blerja e një ruteri më të mirë dhe kërkimi i konfigurimit më të shpejtë me përpjekje minimale – edhe nëse kushton shtesë.

Pse: Ju dëshironi të keni një ruter të gatshëm VPN jashtë kutisë dhe nuk keni mend të paguani më shumë për konfigurim.

Farë duhet të kërkoni: Shitësit me reputacion.

Ruterat e parainfiguruar, ose “para-ndezur” janë opsioni juaj më i shtrenjtë për një ruter VPN, por ju merrni një pajisje plotësisht funksionale për çmimin që paguani.

Bonusi kryesor i këtij lloji është lehtësia e përdorimit – pasi që ju gjithashtu mund të zgjidhni për cilin shërbim VPN dëshironi që ruteri të përgatitet, praktikisht nuk duhet të bëni asgjë, por zgjidhni serverin tuaj të preferuar, për sa i përket konfigurimit.

Me këtë tha, ka disa pengesa mjaft të mëdha në ruterat e parakohshëm VPN.

Përveç sa janë të kushtueshëm, është gjithashtu e vështirë të gjesh shumëllojshmëri te ofruesit e besueshëm. Shitësit si Flashrouters kanë ofruar një shërbim të besueshëm ndër vite, por kini kujdes nga faqet e mashtrimit.

Një tjetër disavantazh është fakti që, në shumicën e kohës, në internet është mënyra e vetme që mund të merrni një router të parafiguruar VPN – në varësi të vendit ku jetoni, mund të mos jetë një mundësi me kosto efektive ndërmjet kostove të transportit dhe kthimeve të vështira nëse diçka nuk është në rregull me pajisjen tuaj.

3. Ruterat VPN me flakë manualisht

Kur: Përditësimi i ruterit tuaj aktual dhe duke kërkuar mënyrën më të lirë për ta përmirësuar atë.

Pse: Ju dëshironi një ruter VPN, nuk jeni të interesuar të blini një pajisje të re dhe jeni të sigurt në aftësitë tuaja për të kryer konfigurimin.

Farë duhet të kërkoni: Manualë të dobishëm, informacione në ruterin tuaj dhe nëse ai mbështet firmware të përparuar.

Ndezja e routerit tuaj është një detyrë sfiduese që kërkon disa hulumtime, por nuk është aq e vështirë apo e rrezikshme sa duket. Nëse preferoni ta bëni vetë ruterin VPN pa pasur nevojë të shpenzoni një pasuri të vogël për një të re, kjo është mënyra për të vazhduar.

Siç u përmend, “ndezja” është e shkurtër për të instaluar firmware të avancuar në ruterin tuaj. Dy llojet më të njohura janë DD-WRT dhe domate – të dy kanë anët e tyre të forta.

Këtu është një përmbledhje e asaj që duhet të dini në lidhje me këto dy pjesë të firmware. DD-WRT është opsioni më i gjithanshëm, duke ofruar mbështetje për 80+ markat e ruterit – përfshirë modelet e nivelit të hyrjes së shitësve si TP-Link, Tenda dhe D-Link.

Domatja është kompatibil me një përzgjedhje shumë më të kufizuar të ruterave, por zakonisht funksionon më mirë me OpenVPN, ka veçori unike (si lejimi i dy serverave VPN të ekzekutohen njëkohësisht) dhe konsiderohet se ka gjerësisht një ndërfaqe më e pastër se DD-WRT.

Në fund të fundit, zgjedhja juaj e firmware do të varet nga ruteri që keni. Sido që të jetë rasti, këshilla jonë është të sigurohemi që ruteri juaj është i përshtatshëm për detyrën duke kontrolluar bazën e të dhënave DD-WRT dhe / ose listat e ruterave që mbështesin domaten PARA ju filloni procesin e ndezjes. Përndryshe, ekziston një rrezik i madh për të ndërhyrë ruterin tuaj përtej riparimit.

Shërbimet VPN Ideale për Ruterin VPN tuaj

Tani që jeni njohur me llojet e ruterave VPN në dispozicion, është koha të flasim për shërbimet VPN me të cilat janë çiftuar.

Zgjedhja e ofruesit të duhur VPN është po aq e rëndësishme sa zgjedhja e një ruteri të përshtatshëm. Bërja e zgjedhjes së duhur garanton që ju do të mund të shtoni mbrojtje VPN pa shumë telashe, por kjo nuk do të thotë shumë nëse VPN vetë ka pjesën e tij të problemeve.

Si e shmangni këtë çështje? Duke besuar në shërbimin e duhur VPN për vendin e punës.

Pavarësisht nga platforma, ka disa kritere që dëshironi të përmbushni VPN-në tuaj. Shpejtësi, serverë të besueshëm, dhe privatësi e garantuar janë të gjithë po aq të rëndësishëm.

Meqenëse i gjithë trafiku juaj do të kalojë në kombinimin e ruterit VPN +, duhet të siguroheni që lidhja të jetë mjaft e shpejtë për të mbuluar aktivitetin tuaj të përditshëm në internet – nga surfimi i rastësishëm në transmetimin HD, shkarkimet dhe lojrat.

Nëse keni përvojë me anashkalimin e geoblocks, ju gjithashtu e dini se sa i rëndësishëm është larmia e serverëve, kështu do të dëshironi një zgjedhje të mirë të vendeve VPN në të gjithë botën për të hyrë në prurjet dhe shërbimet tuaja të preferuara.

së fundi, VPN-ja juaj duhet të funksionojë nën një politikë mos prerjeje nëse kujdeseni për privatësinë tuaj në internet (aluzion: ju duhet). Performanca është thelbësore, por edhe siguria – kjo është arsyeja pse shumë vendosin për një VPN në radhë të parë.

Ekzistojnë gjithashtu veçori VPN specifike për ruterin që do t’i gjeni të dobishme. Këto shkojnë nga mësime të thelluara të konfigurimit për t’ju ndihmuar, për të firmware me porosi mund të shkarkoni nga faqja e internetit e ofruesit dhe të përdorni për të ndezur ruterin tuaj, duke e bërë atë të gatshëm për VPN.

Mbani në mend se jo të gjitha shërbimet VPN janë ideale për t’u çiftuar me një ruter. Nëse keni nevojë për sugjerime, shikoni ofruesit e mëposhtëm:

1. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

ExpressVPNështë një ofrues kryesor, duke ofruar serverat më të shpejtë në treg. Alsoshtë gjithashtu miqësor ndaj intimitetit, duke mbajtur shkrimet zero të ndjeshme të përdoruesve dhe zhbllokon gjithçka nga Netflix USA në kanalin tuaj të lajmeve lokale geobllokuar.

Një përfitim unik për këtë shërbim është grupi i aplikacione me porosi VPN për disa ruterë Asus, Linksys dhe Netgear, gjë që e bën konfigurimin edhe më të lehtë nëse keni modelin e duhur.

Edhe nëse nuk do, ky VPN me rrufe të shpejtë mund të konfigurohet manualisht në një larmi markash ruteri, me ndihmën e mësime të dobishme hap pas hapi.

ExpressVPN ofron ruterë të parakohshëm, si dhe udhëzues të detajuar të konfigurimit për të gjithë ruterët e mbështetur, përfshirë firmat e markave DD-WRT dhe Domate. Për të mësuar më shumë rreth ExpressVPN dhe reputacionin e saj, shikoni vlerësimet e përdoruesve të saj në faqen tonë.

Në rast se ndonjë gjë shkon keq, ExpressVPN vjen me një 30 ditë garanci për kthimin e parave dhe një politikë pa pyetje.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Merrni ExpressVPN Tani

2. NordVPN

Pajisjet NordVPN

NordVPNështë një tjetër ofrues premium me vlerë e mahnitshme për çmimin e saj.

Ky VPN me bazë në Panama ka 5,100 serverë, një politikë e rreptë e mos-logs, dhe AES-256 OpenVPN kriptimi me Sekret i përsosur përpara, por siguria e tij e shkëlqyer nuk do të thotë se nuk është e shpejtë.

me azhurnime të rregullta të shërbimit, udhëzues të dobishëm të konfigurimit për shumë ruterë, dhe Karakteristika të dobishme si aksesi në informacionin e ngarkesës së serverit, NordVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ruterin tuaj VPN me një çmim që disa mund ta rrahin.

NordVPN ka rrugëdalje të thella për konfigurimin e ruterit, së bashku me një përzgjedhje të ruterave të para-konfiguruar. Në faqen mësimore, do të gjeni udhëzime për një shumëllojshmëri të firmave përfshirë DD-WRT, Domate, pfSense dhe OpenWRT. Për më shumë informacion mbi këtë VPN gjithanshëm, shikoni se çfarë përdoruesit duhet të thonë për të.

NordVPN ofron një 30 ditë garanci për kthimin e parave, kështu që mund ta provoni me ruterin tuaj përpara se të investoni në një plan afatgjatë.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Merrni NordVPN Tani

3. SaferVPN

safervpn-pajisje

së fundi, SaferVPN është një alternativë e mirë me ruterat parafjalë dhe udhëzuesit manualëpër 20 firmware të ndryshme të ruterit. Nëse është hera juaj e parë që dëgjon për këtë VPN të fortë, mundeni zbuloni më shumë nga vlerësimet e përdoruesve.

SaferVPN mund të zhbllokojë:

 • HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, iPlayer BBC, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • po.

SaferVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Linux, Chrome, Firefox dhe ruter.

Merrni SaferVPN Tani

përfundim

Instalimi i një VPN në ruterin tuaj nuk është e nevojshme të jetë një detyrë e vështirë, edhe nëse shkoni për një konfigurim manual. Me ofruesin e duhur, do të keni të gjithë udhëzimet që do t’ju duhet të jenë të suksesshëm.

Tani ju i dini përfitimet dhe detajet e ruterave VPN, si dhe shërbimet më të mira VPN për të përfunduar punën. Për të marrë çmimet më të mira gjithashtu, sigurohuni që të kontrolloni tona faqe e marrëveshjeve dhe kuponave. Paç fat!

Leximi më tej:

VPN-të më të mira të biznesit

Si të bëni një bllokim VPN VPN të pazbulueshëm dhe anashkalueshëm

Kontrolli i rrjedhjeve të VPN – Si të diagnostikoni dhe riparoni rrjedhjet e DNS

Këshilla për zgjidhjen e problemeve të VPN

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map