Ofruesit më transparentë të VPN 2020 – Kush është pas VPN juaj?


Mund të jetë çudi që disa nga ofruesit e VPN që specializohen në maskimin e vendndodhjeve tona nuk janë të etur të zbulojnë plotësisht të vetat. Në fakt, disa VPN në të vërtetë fshehin vendndodhjet e tyre fizike duke regjistruar bizneset e tyre në një vend tjetër.

Shpesh dëgjojmë për kompani në industri të tjera që regjistrohen jashtë shtetit për të kursyer para, por kompanitë VPN priren ta bëjnë këtë për të shmangur shoqërimin me vendet me pesë sy dhe aleatët e tyre me 9 sy dhe 14 sy.

Ne përgjithësisht ju rekomandojmë të përdorni një VPN bazuar në juridiksionin Pesë-Sytë për tu mbrojtur nga ligjet për ruajtjen e të dhënave që vënë në rrezik intimitetin tuaj. Sidoqoftë, na shqetëson kur ne nuk mund të verifikojmë që një ofrues VPN është i vendosur aty ku pretendon të jetë.

Imagjinoni nëse një VPN shënoi vendndodhjen e saj në një vend miqësor për intimitetin, por në të vërtetë operonte në një vend me ruajtje të gjerë të të dhënave dhe madje spiunuar për përdoruesit e internetit. juaj të dhënat mund të jenë në rrezik të mbikëqyrjes dhe nuk do t’i dinit kurrë ato.

Nëse ndershmëria dhe hapja kanë rëndësi për ju në një VPN, lexoni më tej për të mësuar rreth më transparente ofruesit që kemi hulumtuar. Ne jo vetëm di saktësisht se ku janë, por edhe kush janë.

Cila është aleanca me pesë sy dhe pse është e rëndësishme?

Pesë sytë janë një aleanca për shpërndarjen e inteligjencës midis Australisë, Kanadasë, Zelandës së Re, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara. Aleanca e formuar si përgjigje ndaj nevojave të mbikëqyrjes në mbarë botën pas Luftës së Dytë Botërore dhe mbetet aktive edhe sot.

Gjatë Luftës së Ftohtë, aleanca zhvilloi sistemin e mbikëqyrjes ECHELON në monitorojnë komunikimet midis Bashkimit Sovjetik dhe vendeve të Evropës së Bllokut Lindor. Sot, sistemi është mësuar të monitorojnë miliarda e komunikimeve private dhe të korporatave në të gjithë globin.

Me kalimin e kohës, aleanca u shtrinë duke përfshirë Danimarkën, Francën, Hollandën dhe Norvegjinë si palë të treta. Së bashku me pesë kombet origjinale, ky grup quhet “Nëntë Sytë”. Gjermania, Belgjika, Italia, Spanja dhe Suedia u bashkuan përfundimisht për të formuar “14 Sytë”.

Pesë kombet e Kombeve filluan vendosjen e një theks në mbikëqyrjen e internetit si pjesë e Luftës kundër Terrorit në 2001. Ligjet e brendshme lejuan që këto qeveri të spiunonin njerëzit e tyre, por dokumentet e lëshuara në 2013 nga Edward Snowden zbuluan se ata morën rreth këtyre ligjeve nga duke spiunuar qytetarët e njëri-tjetrit.

Pse vendet me sytë 5/9/14 janë kërcënim për sigurinë time të VPN?

Nëse kryesisht përdorni VPN tuaj për të hyrë në përmbajtje gjeo-kufizuar si Netflix ose iPlayer i BBC, ju ndoshta nuk do të duhet të shqetësoheni për çështjet e mbikqyrjes në vendet me pesë sy. Nëse dëshironi 100% anonimitet në internet, megjithatë, spiunazhi me pesë sy është një shqetësim i madh.

Do të dhënë që kalon përmes një serveri të bazuar në një vend me pesë sy, i nënshtrohet protokolleve të mbikëqyrjes së vendit. Kjo do të thotë se nëse përdorni një server në një prej këtyre rajoneve, privatësia juaj mund të rrezikohet.

Zakonisht, ne këshillojmë të shmangni kompanitë VPN të vendosura në territorin me pesë sy (ose 9 ose 14-sy). Nëse privatësia absolute është kritike për ju, madje mund të dëshironi të shmangni lidhjen me serverët në ato vende.

Edhe pse kriptimi i shkallës ushtarake të përdorur nga VPN të lartë premton të mbajë shfletimin tuaj privat dhe të sigurt kudo, askush nuk mund ta garantojë 100% këtë. Ne e dimë nga çështja Snowden se protokollet më të dobët të kriptimit si PPTP janë thyer nga NSA.

Ai rast tregoi gjithashtu se FBI mund të kërkojë që një ofrues i shërbimeve digjitale të kthejë çelësat e tij të enkriptimit. Autoritetet madje mund ta vendosin ofruesin nën një urdhrim për të mos lejuar që ai t’u tregojë përdoruesve se çfarë po ndodh, siç i bënë shërbimit të koduar të emailit Lavabit.

Kjo na sjell në kërcënim i vërtetë me të cilin përballen ata prej nesh që përdorin një ofrues VPN që nuk është transparent në lidhje me vendndodhjen e saj.

Nëse nuk mund të verifikoni se ku është i bazuar ofruesi, nuk ka asnjë mënyrë të dijë juridiksionin e kujt është ai. Nëse shërbimi ndodhet në të vërtetë në një vend me pesë sy, informacioni juaj privat mund të jetë në rrezik pa dijeninë tuaj.

Tre ofruesit kryesorë më transparentë të VPN

Për fat të mirë, ka disa kompani VPN që janë plotësisht transparente për vendndodhjet e tyre dhe madje edhe personeli i tyre. Nëse doni të dini se kush qëndron prapa VPN tuaj, këtu janë kompanitë që ju rekomandojmë.

1. SaferVPN

safervpn-pajisje

 

Deklarata e misionit të SaferVPN rendit vlerat e saj thelbësore si pranim, respekt, transparencë dhe besim, dhe praktikat e biznesit të ofruesit janë plotësisht në përputhje me ato vlera. Në fakt, SaferVPN është një nga kompanitë më transparente të VPN në industri.

 

në lidhje me ne safervpn

 

Dokumenti i Kushteve të Shërbimit të SaferVPN thotë qartë se është një biznes i regjistruar në Tel-Aviv, Izrael. Në fakt, ne kemi vizituar zyrat e kompanisë!

 

lidhur në stafin safervpn

 

Edhe pse Izraeli nuk është anëtar i syve 5, 9, ose 14, Vërtetësia e SaferVPN për vendndodhjen e saj është e guximshme. Shumë konsumatorë janë të shqetësuar për veprimet e agjencisë kombëtare të inteligjencës së Izraelit, Mossad.

ligji qeverisës dhe juridiksioni

Shikoni marrëveshjet SaferVPN

2. CyberGhost

pajisje të shumëfishta cyberghost

CyberGhost ka qenë gjithmonë plotësisht transparente në lidhje me zyrat e saj në Rumani dhe Gjermani, edhe pse Gjermania është një komb me 14 sy.

 

për ne cyberghost

 

Kur një kompani pranon praninë e saj në territorin 5/9/14-Sytë, ne mundemi vlerësoni plotësisht masat që duhen për t’ju mbrojtur nga mbikëqyrja. Kjo është arsyeja pse transparenca ka rëndësi dhe pse kur themi CyberGhost është e sigurt, e dimë se është e vërtetë.

 

 

Në fakt, të gjitha informacionet e biznesit të CyberGhost, përfshirë adresat, shfaqen qartë në faqen e tij të LinkedIn. Ju madje mund të shikoni profilet e plota të më shumë se 50 punonjësve të CyberGhost.

Shikoni marrëveshjet CyberGhost

3. TuneliBear

pajisjet e tunelit

Në 2016 dhe përsëri në 2017, TunnelBear porositi Cure53 për të përfunduar një Kontrolli i Sigurisë Publike të Konsumatorit VPN i palëve të treta për shërbimet e tij. Kjo ishte një industri e parë dhe TunnelBear ishte jashtëzakonisht e ardhshme në lidhje me rezultatet.

Edhe pse kontrolli i parë tregoi disa dobësi të papritura, shumica e tyre ishin zgjidhur deri në vitin 2017, kur u zbuluan vetëm disa çështje me rrezik të ulët.

 

rreth nesh tuneli

 

Detajet e biznesit të ofruesit, përfshirë këtu Adresa e biznesit kanadez dhe profilet e mbi 40 të punësuarve, janë gjithashtu të disponueshme në LinkedIn.

 

të lidhur në tunelin e stafit

 

Edhe pse një vendndodhje në territorin me pesë sy është larg nga idealja për një VPN, hapja e TunnelBear për atë vend do të thotë që mund të analizoni metodat e VPN për t’ju mbrojtur nga mbikëqyrja e qeverisë për veten tuaj.

Shikoni marrëveshjet e TunelitBear

Po në lidhje me NordVPN dhe ExpressVPN?

Edhe pse ato janë dy nga VPN-të më të njohura në botë dhe ne rekomandojmë që të dy, NordVPN dhe ExpressVPN nuk kualifikohen për këtë listë. Të dy kompanitë pretendojnë se janë të bazuara jashtë juridiksionit Pesë-Sytë, por ne nuk ishim në gjendje të verifikonim vendndodhjet e tyre.

Për dallim nga CyberGhost, TunnelBear, dhe SaferVPN, NordVPN dhe ExpressVPN nuk i kanë bërë publike informacionet e tyre në LinkedIn, dhe as nuk ka profile të punonjësve të lidhura me kompanitë.

Kjo nuk do të thotë që ne nuk u besojmë këtyre shërbimeve VPN. Ka pasur asnjë ankesë për rrjedhje të privatësisë kundër asnjërit ofrues, dhe ne nuk kemi pse të besojmë se do të ketë.

Dhe ata mund të jenë duke thënë të vërtetën në lidhje me vendndodhjet e tyre (Panama për NordVPNand Ishujt e Virgjër Britanik për ExpressVPNuk llogaritjen në faqet e tyre të internetit). Thjesht do të preferonim që ata të zbatojnë një politikë transparence në mënyrë që t’i konfirmoni ato vende për veten tuaj.

përmbledhje

Një vendndodhje jashtë juridiksionit 14-Sytë është më e mira për një ofrues të VPN. Sidoqoftë, a VPN me një lokacion të falsifikuar në një vend përkrahës të intimitetit dhe një vendndodhje aktuale që i nënshtrohet mbikëqyrjes me pesë sy mund të përbëjë një kërcënim serioz për privatësinë tuaj në internet.

Sigurisht, kompanitë VPN duke qenë transparente për vendndodhjet dhe stafin e tyre nuk do të zgjidhin problemin e ndërhyrjeve të qeverisë në internet dhe spiunimit të agjencive të inteligjencës, por do të thotë që të dhënat tuaja nuk janë kurrë rrezikoni pa dijeninë tuaj.

Kjo është arsyeja pse transparenca është një nga vlerat tona thelbësore, dhe pse ne duartrokasim çdo kompani VPN që ul perden për të zbuluar se kush ju mban të sigurt në internet dhe ku e bëjnë atë.

Për të mësuar më shumë rreth mënyra që një ofrues VPN mund t’ju mbajë plotësisht anonim në internet, shikoni udhëzuesin tonë për VPN për kërkuesit e intimitetit.

Filloni Provimin Tuaj falas për CyberGhost Tani

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map