NordVPN vs Norton Secure VPN: Cila është më e mira për ju në vitin 2020?

NordVPN dhe Norton Secure VPN janë të dyja shërbimet e njohura VPN që u zhvilluan nga dy nga kompanitë më të njohura të sigurisë në internet në botë.

Kur bëhet fjalë për performancën dhe sigurinë e VPN, është e vështirë të mundësh NordVPN; ekziston një arsye e mirë që NordVPN vazhdimisht e bën atë në krye të tonë lista e përgjithshme e klasifikimit të VPN.

Nga ana tjetër, Norton është një ofrues i mirënjohur në internet i sigurisë në internet i njohur më së miri për programin antivirus. Norton Secure VPN, dikur i njohur si Norton WiFi Privacy, është një VPN e fortë me shumë për të ofruar.

Ka vetëm një mënyrë për të zbuluar se cili VPN do të dalë në krye; përgatituni për një përballje epike për titullin e “VPN më të mirë”.

Në këtë artikull, ne do të gropojmë NordVPN dhe Norton Secure VPN kundër njëri-tjetrit në kategori të shumta për të zbuluar se cili VPN është fituesi.

Ndjehuni i lirë të hidheni te pjesët që ju interesojnë më shumë. Ne e dimë që zgjidhja më e mirë për ju do të varet nga nevojat tuaja specifike, kështu ne do të mbulojmë çdo detaj të dy shërbimeve për të marrë vendimin tuaj sa më të lehtë të jetë e mundur.

Për më shumë informacion në lidhje me të dyja këto shërbime të njohura VPN, hidhini një sy shqyrtimeve tona të thelluara të ekspertëve NordVPN dhe Norton Secure VPN.

Tabela e përmbajtjes

 1. streaming
 2. torrenting
 3. kosto
 4. Lehtësinë e përdorimit
 5. pajtueshmëri
 6. shpejtësi
 7. Servers dhe Rrjeti
 8. Privatësia dhe Siguria
 9. Aktgjykimi i formës së prerë

NordVPN vs Norton Secure VPN – Kategoritë

Ne do të krahasojmë NordVPN dhe Norton Secure VPN në tetë kategori të rëndësishme për të zbuluar pikat e forta dhe të dobëta të secilit shërbim.

Fanatikët e TV mund të shikojnë në kategorinë tonë të parë, ku zbulojmë se cili ofrues ka shërbimi më i mirë VPN për transmetim. Tjetra, dy VPN do të garojnë për titullin e VPN më e mirë për përrua.

Ne pastaj do të vazhdojmë të krahasohemi kostoja dhe lehtësia e përdorimit për të zbuluar se cili VPN është më miqësor dhe më i miri për buxhetin tuaj.

Shqetësuar se sistemi juaj operativ nuk do të mbështetet? Ne do të diskutojmë pajtueshmëria e platformës në detaje, kështu që të siguroheni që do të mbuloheni në të gjitha pajisjet tuaja.

Ne gjithashtu do të mbulojmë cilësia e lidhjes dhe rrjetet e serverëve të NordVPN dhe Norton Secure VPN për të zbuluar se cili shërbim do t’ju japë shpejtësitë dhe performancën më të mirë. VPN.

Më në fund, ne do të zbulojmë se cili VPN do t’i mbrojë pajisjet tuaja me siguria më e mirë e përgjithshme.

Gati për të zbuluar se cili VPN do të dalë si fitues? Lëreni betejën!

1. Rrjedhin

NordVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme për transmetim, falë gjerësisë së saj të pakufizuar dhe rrjetit të madh të 5,100+ serverë me shpejtësi të lartë në 60+ vende. Ai gjithashtu nuk ka asnjë problem duke anashkaluar kufizimet e ashpra gjeo-kufizuese dhe blloqet VPN në faqet e transmetimit.

Gjatë provave tona, NordVPN ishte në gjendje të hynte në katalogët e Netflix në SHBA, Britani të Madhe, Kanada, Gjermani, Francë, Brazil dhe Japoni.

VPN është gjithashtu në gjendje të transmetojë përmbajtje HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video, SlingTv, dhe më shumë. Kur bëhet fjalë për gjeo-spoofing dhe anashkalimin e blloqeve VPN, nuk do të bëhet shumë më mirë se kaq.

Një nga arsyet që NordVPN është një zgjedhje kaq e shkëlqyeshme për transmetimin është ajo Tipar i pronarit SmartPlay DNS.

Me SmartPlay të aktivizuar, NordVPN do t’ju lidhë automatikisht me një server të optimizuar që mundet hyrni në çdo përmbajtje që po përpiqeni të shihni.

Kjo do të thotë që ju mund të shikoni një episod në Hulu (i disponueshëm vetëm në SH.B.A.) dhe pastaj të hapni iPlayer BBC (vetëm në dispozicion në Mbretërinë e Bashkuar) pa ndalur të konfiguroni lidhjen tuaj.

Norton Secure VPN nuk e lëshon numrin e saktë të serverëve (kjo është mjaft e zakonshme) por ne e dimë se ata kanë serverat në 28 vende. Kjo na tregon se Norton Secure VPN ka një rrjet serveri shumë më të vogël sesa konkurrenti i saj, i cili nuk është ideal për transmetim me shpejtësi të lartë.

Kjo në vetvete nuk do të ishte e mjaftueshme për të përjashtuar një VPN si një zgjedhje të mirë për transmetim. Fatkeqësisht, kjo nuk ishte e vetmja çështje e transmetimit që u futëm me Norton Secure VPN.

Ne nuk ishim në gjendje për të hyrë në ndonjë nga katalogët Netflix që testuam në serverat Norton Secure VPN. Ne morëm mesazhin e mëposhtëm të gabimit kur u lidhëm me VPN:

Mesazh gabimi Netflix

Norton Secure VPN ishte gjithashtu bllokuar nga shërbimet e tjera të transmetimit që kemi testuar, përfshirë Hulu, iPlayer të BBC-së dhe Amazon Video.

Uebfaqja Norton bën të qartë se zhbllokimi i përmbajtjes së rrjedhës nuk është pjesë e shërbimit VPN Norton Secure:

Politika e rrjedhës Norton

Kjo na çon në dyshim se kjo pjesë e shërbimit Norton Secure VPN do të garojë me aftësitë gjeo-mashtruese të NordVPN në çdo kohë së shpejti.

Fituesi për Streaming: NordVPN

Në këtë kategori, fituesi është i qartë. Nëse po përpiqeni të gjeni një VPN për transmetim, NordVPN është zgjedhja juaj më e mirë. Transmetimi me NordVPN është një fllad falë veçorisë së tij miqësore me përdoruesin SmartPlay DNS. VPN ishte në gjendje të hynte në katalogët e Netflix në çdo vend që ne testuam.

Provoni të transmetoni me NordVPN!

2. Përrua

Kur bëhet fjalë për përrua, është e vështirë të mundësh NordVPN. VPN reklamon veten si një torrent-friendly opsion, dhe përrua lejohet të ndizet 4,300+ serverë të dedikuar P2P.

Ju gjithashtu mund të gjeni shumë mbështetje për ndarjen e skedarëve P2P në faqen e internetit, përfshirë mësime të thelluara se si të përdorni NordVPN me klientë të ndryshëm P2P.

Shpejtësitë e shkëlqyera të VPN dhe gjerësia e pakufizuar e bandës janë ideale për të shkëmbyer dhe shkarkuar skedarë të mëdhenj. Për tu torrentuar në mënyrë të sigurt me NordVPN, gjithçka që duhet të bëni është të lidheni me një server në listën P2P në skedën e serverëve të specialitetit:

Në fund të fundit, Norton Secure VPN e humb këtë ndeshje. Torrentimi nuk lejohet në asnjë prej serverëve të Norton Secure VPN, duke e bërë atë një zgjedhje të papërshtatshme për aktivitetin P2P.

Fituesi për Torrenting: NordVPN

Norton Secure VPN nuk lejon torrentimin në ndonjë server, duke e bërë NordVPN fituesin e dukshëm të kësaj kategorie.

Provoni përrua me NordVPN!

3. Kostoja

Nëse po kërkoni pazar më të mirë, zakonisht është më mirë të shmangni pajtimet mujore të VPN pasi ato kanë tendencë të jenë më të shtrenjtat.

Të dy VPN ofrojnë zbritje të konsiderueshme në pajtimet afatgjata. Midis të dyve, NordVPN ka çmime më të arsyeshme dhe ofron oferta dhe zbritje më të shpeshta.

NordVPN vazhdimisht ka marrëveshje të mëdha në planet e saj një dhe dy-vjeçare (përkatësisht 41% dhe 66% më lirë se opsioni mujor). Në lajme edhe më të mira, aktualisht mund të kurseni 70% në pajtimin tuaj NordVPN me kodet tona ekskluzive të kuponit!

Plani i çmimeve të Norton Secure VPN është pak më ndryshe. Ashtu si NordVPN, abonimet vjetore të Norton Secure VPN janë më të lira se sa të paguajnë muaj për muaj (duke ju kursyer 20-40%).

Por ndryshe nga NordVPN, Norton Secure VPN ofron plane të ndryshme pajtimesh bazuar në numrin e pajisjeve që dëshironi të mbështeteni. Ju mund të zgjidhni një plan që mbulon 1 pajisje, 5 pajisje ose 10 pajisje.

Në krahasim, të gjitha Abonimet e NordVPN lejojnë deri në gjashtë lidhje të njëkohshme.

Nëse ju nevojitet vetëm një VPN për një pajisje, Norton Secure VPN ka çmim të arsyeshëm, veçanërisht nëse dëshironi vetëm një VPN për një periudhë të shkurtër kohore..

Por në fund të fundit, zbritjet e NordVPN janë të papërballueshme nëse kërkoni një mbulim afatgjatë. Plani vjetor më i lirë i Norton Secure VPN (i cili mbulon vetëm 1 pajisje) është akoma më i shtrenjtë në muaj sesa plani 3-vjeçar i NordVPN (i cili mbështet deri në 6 pajisje të njëkohshme.)

Të dy VPN ofrojnë garanci për kthimin e parave që mund të përdorni për të provuar shërbimin. Të gjitha abonimet e NordVPN vijnë me një garanci 30-ditore për kthim të parave, ndërsa Norton Secure VPN ka një garanci 60-ditore të kthimit të parave që vlen vetëm për planet vjetore. Abonimet mujore të Nortonit nuk kanë të drejtë për rimbursime.

Fituesi i Kostos: NordVPN

Falë marrëveshjeve dhe zbritjeve të mahnitshme të tij dhe garancive për kthimin e parave në të gjitha pajtimet, NordVPN del në krye në këtë kategori. Norton Secure VPN mund të jetë miqësor me buxhetin brenda afatit të shkurtër, por ai nuk mund të konkurrojë me marrëveshjet dhe zbritjet afatgjata të NordVPN.

Provoni NordVPN!

4. Lehtësia e përdorimit

Të dy VPN-të janë në qafë dhe në qafë kur bëhet fjalë për krijimin e një përvoje të këndshme të përdoruesit. Të dyja Norton Secure VPN dhe NordVPN e bëjnë procesin e instalimit sa më të dhimbshëm faqet e internetit të mirëorganizuara dhe udhëzimet e vendosura të qarta.

Të dy VPN gjithashtu ofrojnë aplikacione miqësore për përdoruesit me ndërfaqe që janë të thjeshta për t’u lundruar. Lidhja me secilin shërbim merr vetëm një një klik të vetëm.

Këtu është ajo që do të shihni kur lidheni me Norton Secure VPN:

Norton Secure VPN

Vendndodhja juaj aktuale virtuale shfaqet në hartë, dhe VPN mund të ndizet dhe fiket në këndin e poshtëm të djathtë. Eshte gjithashtu lehtë për t’u përdorur dhe rregulluar cilësimet e rëndësishme duke klikuar në njërën nga skedat në krye të aplikacionit.

Ndërfaqja e NordVPN është po aq e drejtpërdrejtë dhe fiton disa pika shtesë për një dizajn më elegant.

Ndërfaqja NordVPN

Mund të përdorni NordVPN Lidhu shpejtë butonin për të gjetur një server me shpejtësi të lartë afër vendndodhjes tuaj ose zgjidhni një vendndodhje nga lista në të majtë. Ju gjithashtu mund të zgjidhni një server direkt nga ndërfaqja e hartës.

Nëse jeni duke kërkuar siguri të përparuar ose mbështetje P2P, është e lehtë për të hyrë në serverët e specialitetit të NordVPN për P2P, Double VPN, Onion Over VPN dhe më shumë nga lista e serverëve.

Për dallim nga Norton Secure VPN, e cila ju lejon të zgjidhni vetëm një vend, aplikacioni NordVPN ju jep lirinë për të zgjedhur shpejt vendndodhjen tuaj në një qytet specifik ose server individual.

Menyja e cilësimeve është mjaft e thjeshtë që madje një përdorues i papërvojë i VPN të lundrojë me lehtësi.

Cilësimet e NordVPN

NordVPN gjithashtu siguron skedarët e konfigurimit për ata që preferojnë instalimin manual. Faqja e internetit udhëzuesit e instalimit hap pas hapi bëjeni procesin sa më të qetë që të jetë e mundur.

Instalimi manual nuk është një opsion me Norton Secure VPN, por kjo nuk duhet të jetë çështje për shumicën e njerëzve. Ne do të diskutojmë në pajtueshmërinë e pajisjes në më shumë detaje më poshtë.

i përgjithshëm, të dy VPN ofrojnë aplikacione miqësore me përdoruesit me ndërfaqe të organizuara mirë që janë veshur për të bërë përshtypje.

Fituesi për Lehtësinë e Përdorimit: NordVPN

Ky ishte afër, por NordVPN merr epërsinë. Përdoruesit e rinj nuk duhet të kenë probleme duke përdorur as VPN, por përdoruesit me përvojë do ta vlerësojnë sa e lehtë është të qasesh dhe të lundrosh në serverët dhe cilësimet e përparuara të NordVPN.

Provoni NordVPN!

5. Përputhshmëria

NordVPN dhe Norton Secure VPN janë të dyja në përputhje me sistemet kryesore operative, por ekzistojnë disa ndryshime mjaft të mëdha kur shohim më afër mbështetjen për secilën platformë.

Windows

Si grupi më i madh i përdoruesve të VPN, nuk duhet të jetë çudi për përdoruesit e Windows që të dy VPN ofrojnë aplikacione të dedikuara për Windows. Të dy aplikacionet janë në përputhje me Windows 7 dhe më lart.

Nëse preferoni instalimin manual, NordVPN është opsioni juaj më i mirë. Skedarët dhe udhëzimet e konfigurimit ofrohen për protokolle të shumta dhe versione të ndryshme të Windows.

mushama

Oferta NordVPN dhe Norton Secure VPN aplikacione të dedikuara macOS të ngjashme në stil dhe karakteristika me homologët e tyre të Windows. Kompjuteri juaj do të duhet të ketë macOS Yosemite (10.10) ose më të lartë për të instaluar cilindo aplikacion.

Ashtu si me Windows, NordVPN ofron shumë mbështetje për instalimin manual edhe në pajisjet Mac.

android

Ju mund ta shkarkoni lehtësisht aplikacione të dedikuara Android për NordVPN dhe Norton Secure VPN nga Google Play Store. Të dy aplikacionet janë azhurnuar shpesh dhe miqësore për përdoruesit.

NordVPN shkon kilometër shtesë duke qenë plotësisht në përputhje me Android TV.

iOS

Ju mund ta mbroni iPhone ose iPad tuaj ose me VPN duke u drejtuar te App Store, ku mund të shkarkoni aplikacione të dedikuara për përdoruesin iOS nga NordVPN dhe Norton Secure VPN.

Linux

Nëse përdorni Linux, do të jeni të lumtur ta mësoni këtë NordVPN është një nga ofruesit e paktë të VPN që ofron një aplikacion të dedikuar Linux.

Përdoruesit e Linux nuk kanë fat kur bëhet fjalë për Norton Secure VPN, e cila nuk ofron as një aplikacion Linux dhe as mundësi konfigurimi manual.

routers

Norton Secure VPN nuk është në përputhje me ruterat. Në anën e kundërt, NordVPN është kompatibil me një larmi të gjerë ruterash madje ofron një aplikacion të dedikuar për disa modele.

Ti mundesh instaloni VPN veten në një ruter të pajtueshëm (Asus, DD-WRT, Domate, Padavan, OpenWRT, Merlin, dhe më shumë), ose blini një ruter të paravendosur për të shmangur konfigurimin e plotë.

Platforma të tjera

Norton Secure VPN nuk është i pajtueshëm me ndonjë platformë shtesë. Nëse jeni duke kërkuar për një VPN që është në përputhje me një gamë të gjerë pajisjesh, NordVPN është një zgjedhje më e mirë.

NordVPN mbështet platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer)
 • ferrë
 • Kodi
 • Mediat dhe tastierat e lojrave (përmes ruterit)
 • TV të zgjuar (përmes ruterit)

Fituesi për pajtueshmërinë: NordVPN

Ju nuk do të keni probleme me as VPN nëse përpiqeni të mbuloni vetëm pajisjet që drejtojnë sisteme të mëdha operative. Sidoqoftë, NordVPN është i pajtueshëm me shumë më tepër pajisje dhe ofron mundësi fleksibël instalimi.

Provoni NordVPN!

6. Shpejtësia

Askush nuk dëshiron të sakrifikojë shpejtësinë për sigurinë. Nëse VPN juaj po ju ngadalëson, mund të prishë përvojën tuaj të tërë në internet.

Për fat të mirë, kjo nuk është çështje me NordVPN. VPN ka fituar një reputacion për të vazhdimisht shpejtësi të shpejtë, pjesërisht falë tregtarit rrjet i madh serverash.

Shërbimi VPN i Norton nuk është aq i njohur sa disa prej programeve të tjera të kompanisë, kështu që është më e vështirë të supozohet se si do të performojë VPN në krahasim me shpejtësinë e NordVPN.

Për të zbuluar se cili konkurrent është më i shpejtë, ne testuam shpejtësinë e lidhjes së secilit VPN në pesë lokacione të ndryshme të serverëve në të gjithë botën.

Ne i testuam testimet tona nga një vendndodhje në lindje të SHBA. Këtu janë shpejtësitë tona të përcaktimit (pa VPN):

prova e shpejtësisë

Këtu janë rezultatet e testeve tona (në Mbps):

NordVPN:

 • SH.B.A: 69.50 shkarkim, 6.15 ngarkime
 • MB: 32.11 shkarkim, 5.40 ngarkim
 • Belgjikë: 40.43 shkarkim, 2.44 ngarkime
 • Japoni: 57.35 shkarkim, 1.77 ngarkim
 • Kanada: 42.9 shkarkim, 5.07 ngarkime

Norton Secure VPN:

 • SH.B.A.: shkarkimi 21.97, ngarkimi 6.03
 • Mbretëria e Bashkuar: 36.71 shkarko, 4.73 ngarkoni
 • Belgjikë: 38.74 shkarkim, 5.56 ngarkime
 • Japoni: 29.6 shkarkim, 4.23 ngarkime
 • Kanada: 56.5 shkarkim, 4.62 ngarkime

Fituesi për Shpejtësinë: NordVPN

Shpejtësitë e Norton Secure VPN janë shumë të mira në krahasim me shumë shërbime. VPN madje mundi NordVPN në disa prova. Por kur i krahasoni mesataret e tij me NordVPN, nuk ka asnjë sfidë. NordVPN është përfundimisht më i shpejtë i dy VPN-ve, veçanërisht kur bëhet fjalë për serverët amerikanë.

Provoni NordVPN!

7. Servers dhe Rrjeti

NordVPN ka një nga rrjetet më të mëdha të serverëve që kemi hasur ndonjëherë. Me një pajtim NordVPN, ju keni mundësinë e përdorimit 5,100+ serverë në të gjithë botën.

Edhe pse ne nuk e dimë numrin e saktë të serverëve Norton Secure VPN (sepse ata nuk e lëshojnë atë informacion), është e vështirë të imagjinohet që numri të afrohet diku afër NordVPN.

Ndryshimi në madhësinë e rrjetit reflektohet gjithashtu në numrin e vendeve që ofrohen nga secila VPN.

Norton Secure VPN ka serverë në 25+ vende në 5 kontinente, që është një numër i respektueshëm. Por NordVPN bie përpara edhe një herë me serverë në 60+ vende, përfshirë lokacione të shumta në çdo kontinent përveç Antarktidës.

Shtë e vështirë të mposhtësh atë lloj mbulimi. Më shumë serverë do të thotë më pak trafik dhe shpejtësi më të larta për përdoruesit.

Numri i serverëve është veçanërisht i rëndësishëm nëse planifikoni të përdorni VPN për aktivitete të rënda të të dhënave si transmetimi HD, lojërat dhe përrua.

Ne gjithashtu kemi përjetuar disa pika të shkurtra në shërbim ndërsa ishin të lidhura me Norton Secure VPN. Ndërsa nuk ishte një çështje e madhe, ishte akoma zhgënjyese të duhej të prisni që serveri të rilidhej.

Ndërkohë, kemi përjetuar nuk ka rënie në shërbim ndërsa është i lidhur me NordVPN, i cili thotë shumë për besueshmërinë e rrjetit VPN.

Fituesi për serverët dhe rrjetin: NordVPN

Norton Secure VPN bëri një luftë të mirë, por nuk mund të konkurronte me rrjetin e madh të NordVPN. Pavarësisht nëse jeni në një vend të largët apo në një zonë me trafik të lartë, rrjeti i NordVPN ju ka mbuluar.

Provoni NordVPN!

8. Privatësia dhe Siguria

Norton është një kompani që prodhon produkte me cilësi të lartë të sigurisë në internet për një kohë të gjatë, por VPN e kompanisë është mjaft e re dhe nuk ka provuar veten aq sa shumë prej produkteve të tjera të Norton.

Duke pasur parasysh suksesin e kompanisë mëmë, Norton Secure VPN ka shumë gjëra për të jetuar kur bëhet fjalë për privatësinë dhe sigurinë.

Në anën e rrokullisjes, NordVPN ka qëndruar në provën e kohës dhe është rritur një nga udhëheqësit e industrisë në botën e sigurisë VPN.

Ne do të duhet të shkojmë thellë për të zbuluar se cili VPN është fituesi i kësaj kategorie.

Politika e prerjeve

NordVPN operon jashtë Panamasë, jashtë juridiksionit të Aleancës 5/9/14-Sytë. Panama mban disa ligje dhe rregulla shumë miqësore ndaj intimitetit, të cilat mbështesin VPN-në politikë e rreptë e mos-prerjeve.

Norton Secure VPN gjithashtu ka një politikë mos prerjeje. Dobësi është se kompania mëmë e VPN, Symantec, ka selinë në SH.B.A. Si një nga anëtarët themelues të Aleancës 5/9/14-Eyes, SHBA është padyshim jo një nga vendet më miqësore për jetën private për të vepruar jashtë.

Kriptimi dhe protokollet

Norton reklamon që VPN-ja e saj do t’ju mbrojë me kriptimin e “shkallës bankare”. Vërtetë ndaj premtimit të tij, VPN përdor Kriptimi i fuqishëm AES-256 për të siguruar pajisjet tuaja. Ky është një nga algoritmet më të sigurt të encrypton atje.

NordVPN përdor të njëjtin nivel të kriptimit, por me mbrojtje shtesë e fshehtësisë së përsosur përpara. Ky protokoll i marrëveshjes kyçe gjeneron automatikisht çelësa të rinj të kriptimit përgjatë seancës suaj VPN, duke e bërë atë praktikisht e pamundur që shifrimi juaj të rrezikohet.

Për sa i përket protokolleve VPN, NordVPN dhe Norton Secure VPN të dy përdorin protokollet OpenVPN për aplikacionet e tyre Windows, Mac dhe Android.

NordVPN fiton disa pika duke ju dhënë lirinë të zgjidhni midis lidhjeve UDP dhe TCP OpenVPN brenda aplikacionit, një opsion që i mungon Norton.

Aplikacioni NordVPN iOS funksionon duke përdorur Protokolli IKEv2 / IPsec, ndërsa Norton Secure VPN përdor Protokolli L2TP / IPsec. Shtë e zakonshme që aplikacionet VPN iOS të shmangin OpenVPN për shkak të rregullave të ndryshme të Dyqanit të App.

Nga dy protokollet e përdorura për platformat iOS, IKEv2 / IPsec është më modern dhe ofron mbrojtje më të fortë se L2TP / IPsec, duke i dhënë NordVPN një avantazh të vogël.

Karakteristikat e sigurisë

Të dy këta VPN me mendje sigurie ju kanë mbuluar me kriptimin e tyre të fortë, por ndryshimet midis dy shërbimeve rriten ndërsa futemi në veçoritë shtesë të sigurisë që ato ofrojnë.

Norton Secure VPN është më e përqendruar në sigurimin e një shërbim i thjeshtë por i sigurt për të mbrojtur personin mesatar nga rreziqet e zakonshme në internet, të tilla si lidhja me një rrjet WiFi publik të pasigurt në lokalin e kafesë.

Në të kundërt, NordVPN është i njohur për të lista e gjatë e tipareve të sigurisë dhe llojeve të përparuara të mbrojtjes.

Të dy VPN përfshijnë një shërbim adblocking, që është një plus i madh. Aplikacioni Norton Secure VPN tregon një rekord të numrit të reklamave që ka bllokuar me sukses çdo seancë:

Norton VPN adblocking

Aftësitë e shkëlqyera adblocking të NordVPN janë pjesë e saj Suite CyberSec, e cila gjithashtu ju mbron nga malware, gjurmues dhe parandalon pajisjen tuaj të marrë pjesë në DDoS (shpërndarë sulme të mohimit të shërbimit) edhe nëse pajisja juaj tashmë është infektuar me malware.

Një e metë e madhe në shërbimin e Norton Secure VPN është mungesa e tij e mbrojtjes së rrjedhjeve DNS dhe IPv6. Ne testuam për rrjedhjet IP dhe DNS ndërsa ishin të lidhur me një server Norton në Mbretërinë e Bashkuar.

VPN e maskoi me sukses adresën tonë IPv4, por e la të ekspozuar adresën tonë IPv6:

Testi i rrjedhjes Norton VPN

Siç mund ta shihni, vendndodhja jonë e vërtetë në SH.B.A u zbulua nga Norton Secure VPN përmes adresës sonë IPv6 (nxirë nga skena e ekranit). Rezultati ishte i njëjtë në çdo faqe në internet që testuam.

Për krahasim, kjo është si duket kur jemi të lidhur me një server NordVPN në Mbretërinë e Bashkuar:

testi i rrjedhjes nordvpnFalë mbrojtjes së përparuar të rrjedhjes IPV6 të NordVPN, adresa jonë IPv6 është fshehur plotësisht nga faqet e internetit që vizitojmë.

NordVPN është gjithashtu i vetmi nga dy VPN që ka një ndërprerës automatik vrasës, e cila i mban të dhënat tuaja të sigurta edhe nëse lidhja juaj VPN papritmas bie.

Rrjeti i VPN pret një numër serverë specialiteti me të cilët mund të lidheni për siguri shtesë, përfshirë serverët e caktuar për DoubleVPN dhe qepë mbi VPN, e cila drejton trafikun tuaj përmes rrjetit Tor.

Ju gjithashtu mund të përfitoni nga Serverët e bezdisshëm të NordVPN për të fshehur faktin që jeni duke përdorur një VPN, e cila është e shkëlqyeshme për të anashkaluar me siguri censurën e ashpër. Ata madje mund anashkalojë Firewall-in e Madh të Kinës, diçka që shumë pak VPN mund të arrijnë.

Fituesi për sigurinë dhe privatësinë: NordVPN

Të dy VPN do t’i ruajnë të dhënat tuaja të sigurta ndërsa shfletoni në internet, por vetëm NordVPN mund të maskojë plotësisht vendndodhjen tuaj dhe të mbrojë privatësinë tuaj. NordVPN gjithashtu ofron mundësi të konsiderueshme më të avancuara të sigurisë për ata që kërkojnë mbrojtje më të ashpër.

Provoni NordVPN!

9. Aktgjykimi i formës së prerë

Norton Secure VPN bëri një luftë të mirë dhe performoi mirë në shumë nga kategoritë tona, por nuk mund të konkurronte me centralin elektrik që është NordVPN.

Në secilën prej tetë kategorive tona, NordVPN u tërhoq përpara si fituesi i qartë. Norton Secure VPN ka provuar veten të jetë një shërbim i besueshëm për përdoruesit që mund të mbrojë të dhënat tuaja nga shumë kërcënime të zakonshme të sigurisë, por fakti që jo gjithmonë i fsheh vendndodhjen tuaj të vërtetë është një çështje e madhe.

Mund të jetë me vlerë të merret në konsideratë Norton Secure VPN nëse kërkoni një shërbim të lehtë VPN për të shoqëruar produktet e tjera Norton, siç është programi antivirus i Norton.

Por në fund të fundit, VPN nuk arriti të mbrojë plotësisht privatësinë tonë dhe nuk mund të vazhdojë më tej Lista e gjërë e tipareve të NordVPN dhe planeve të përballueshme të pajtimeve afatgjata.

NordVPN edhe një herë vërtetoi pse është VPN me vlerësimin më të lartë në përgjithësi. Shtë një zgjedhje e shkëlqyeshme për transmetimin, përruanit, anashkalimin e censurës dhe mbajtjen e veprimtarisë suaj të sigurt dhe private.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me