NordVPN vs Aksesi në Internet privat – Cila është më e mira në vitin 2020?

NordVPN dhe Hyrja në Internet Private (PIA) janë dy nga emrat më të mëdhenj në skenën VPN. Cilës duhet t’i besoni për t’ju ​​mbajtur të sigurt në internet?

Nëse i keni kontrolluar tashmë renditja më e mirë e përgjithshme e VPN, ju e dini pse NordVPNkonsiderohet një nga ofruesit më të mirë në treg. Por me shumë vlerë për çmimin e kategorisë së saj buxhetore, Qasje në Internet privatebën një rast të fortë gjithashtu.

Ka vetëm një mënyrë për të gjetur shërbimin më të mirë për paratë tuaja –  një krahasim i thelluar. Në këtë artikull, do ta shihni se si PIA grumbullohet kundër NordVPN në disa prova thelbësore kjo do të përcaktojë fituesin tonë përfundimtar.

Thënë kjo, ne thjesht nuk mund të mbulojmë të gjitha detajet e shkëlqyera të secilit shërbim në një krahasim. Për të zbuluar gjithçka që duhet të dini, hidhini një vështrim rishikimit tonë të NordVPN dhe rishikimit të hyrjes private në internet, ku ekspertët tanë i vendosin këto dy VPN nën mikroskop.

Tabela e përmbajtjes

 1. streaming
 2. torrenting
 3. kosto
 4. Lehtësinë e përdorimit
 5. pajtueshmëri
 6. shpejtësi
 7. Servers dhe Rrjeti
 8. Privatësia dhe Siguria
 9. Aktgjykimi i formës së prerë

NordVPN vs Aksesi në Internet privat – Kategoritë

Ne e bazuam krahasimin tonë midis NordVPN dhe PIA përreth tetë aspekte të rëndësishme të VPN.

Së pari, ne do të shohim se si dy VPNs udhëtojnë në kullim dhe torrenting kategori. Mos i humbisni këto nëse jeni të interesuar në protokollin BitTorrent ose duke anashkaluar kufizimet gjeografike.

Tjetra, çmimi i përballueshëm i PIA-s do të testohet kundër vlerës së NordVPN për para në kosto kategori. Ne gjithashtu do të kontrollojmë ndërfaqet e aplikacionit në një përpjekje për të gjetur fituesin për të lehtësinë e përdorimit.

Mbështetja e platformës është e rëndësishme, kështu që ne gjithashtu do të rishikojmë në përgjithësi çdo VPN pajtueshmëri. Nëse po pyesni se sa shpejt janë NordVPN dhe PIA, ne gjithashtu kemi një shpejtësi krahasim – i plotë me testet e shpejtësisë për serverët në të gjithë botën.

Më në fund, do t’i hedhim një sy rrjete serverash, intimitet, dhe siguri. Secila nga NordVPN dhe PIA ka forcat e tyre këtu, kështu që këto kategori duhet të jenë interesante.

Tani që termat janë caktuar, është koha për të gjetur se cili VPN bën një punë më të mirë në testet tona. Le të fillojmë!

1. Rrjedhin

Në sipërfaqe, të dy VPN-të duken premtuese për transmetimin e përmbajtjes tuaj të preferuar. NordVPN ka avantazhin me rrjetin e saj të madh të serverëve, por PIA nuk është shumë larg me një listë të respektueshme të vetin.

Gjërat janë të ndryshme pasi të ekzekutoni disa teste, megjithatë. NordVPN dëshmon zgjedhjen më të mirë për fansat e Netflix – funksionon pa mundim me katalogë në SH.B.A., Mbretërinë e Bashkuar, Kanada, Francë, Japoni dhe Brazil.

Ndërkohë, PIA luftoi me shumë versione rajonalë të Netflix. Derisa ne ishim në gjendje të shikonim versionet e SH.B.A.-së, Britanisë së Madhe, Kanadeze dhe Australiane, qasja nuk ishte e besueshme. Ne gjithashtu kemi pasur probleme me prurje të tjera të njohura – PIA nuk mund të na ndihmojë me Hulu, iPlayer të BBC dhe Amazon Prime Video.

NordVPN arriti përmbajtjen në platformat e mësipërme pa sherr. Midis zgjedhje e shkëlqyeshme e serverave dhe Tipar i pronarit SmartPlay DNS, ky ofrues është i pajisur mirë për transmetim të qëndrueshëm. Megjithatë, asnjë VPN nuk është e përsosur – si PIA, NordVPN nuk arriti të kapërcejë blloqet DAZN.

Fituesi për Streaming: NordVPN

NordVPN merr një fitore bindëse për transmetimin, me shumë fuqi për të zhbllokuar platformat më të njohura atje. PIA nuk është aq e besueshme por mund të jetë një alternativë e mirë nëse Netflix është interesi juaj i vetëm.

Provoni të transmetoni me NordVPN!

2. Përrua

Tifozët e protokollit BitTorrent do të jenë të kënaqur ta dëgjojnë këtë të dy VPN në këtë krahasim lejojnë lidhje P2P në serverat e tyre. NordVPN është pak më e hapur për mbështetjen e saj, por PIA funksionon po aq mirë.

Që ka thënë, NordVPN ka disa karakteristika përrua të cilësisë së jetës të cilat nuk mund t’i gjeni në PIA. Përkatësisht, ka një të veçantë P2P tab, ku mund të zgjidhni midis 4,400+ serverë të përshtatshëm.

PIA është pak më spartane, që është një shpatë me dy tehe. Lajmi i mirë është që ju mund të lidheni me çdo server për përrua të sigurt. Lajmi i keq është se PIA në të vërtetë ka serverë të optimizuar me P2P – dhe në mënyrë të heshtur rivarron lidhjen tuaj me njërën prej tyre nëse zbulohet trafiku P2P.

Nëse nuk keni bërë ndonjë hulumtim, nuk do të dini se cilët serverë janë më të mirë për torrentët. Shikimi i dyfishtë që rezulton ka të ngjarë ta bëjë lidhjen tuaj më të ngadaltë, kështu që është më mirë të zgjidhni thjesht serverin e duhur që nga fillimi – kemi pasur rezultatet më të mira në serverat e Zvicrës dhe Hollandës.

Ajo bëhet edhe më konfuze kur shtoni tipar i përcjelljes së portit në përzierje. unëgreatshtë e shkëlqyeshme që PIA e ofron atë (NordVPN nuk e bën), por – përsëri – është në dispozicion vetëm në një pjesë të vogël të serverëve në Kanada, Zvicër, Suedi, Francë, Gjermani, Rumani, Izrael dhe Hollandë. PIA nuk e tregon shumë mirë këtë gjë në aplikacion, dhe të mësosh më shumë rreth tij kërkon një udhëtim tjetër në forume.

Një veçori që do të gjeni në të dy VPN është mbështetja për proxies SOCKS5. Këta proxies mbështeten në vërtetimin shtesë në vend të enkriptimit, dhe zakonisht ofrojnë shpejtësi më të mirë.

së fundi, si një shërbim me bazë në SH.B.A., ANP ka një politikë të rreptë DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Jo gjëja më e mirë për tifozët e etur për torrent.

Meqenëse NordVPN është regjistruar në Panama, nuk është aq e ndjeshme ndaj njoftimeve të DMCA dhe mund të jetë zgjidhja më e mirë nëse shqetësoheni për trollot e të drejtave të autorit.

Fituesi për Torrenting: NordVPN

Ju nuk do të keni shumë çështje përleshje me VPN, por NordVPN ofron një përvojë më të lëmuar pa dyshim. Numri i serverëve P2P i PIA është pak mashtrim – prapëseprapë, është një zgjedhje e mirë nëse jeni të gatshëm të tregtoni shumëllojshmëri të serverëve për dërgimin e portit.

Provoni përrua me NordVPN!

3. Kostoja

Të dyja NordVPN dhe PIA ofrojnë listën e plotë të serverëve dhe veçorive në të gjitha planet. Do të merrni të njëjtën paketë qoftë të pajtoheni për një muaj apo një vit.

Strategjia e çmimeve është e qartë – sa më gjatë të shkoni, aq më mirë zbritje. Nëse po kërkoni të paguani çdo muaj nga muaji, PIA është 20% më e lirë sesa NordVPN.

Diferenca në përqindje është zvogëluar në planet një dhe dy-vjeçare, por NordVPN mbetet pak më e shtrenjtë në krahasim me PIA. 

Thënë kështu, NordVPN ofron një plan më shumë, dhe është pazari i fundit. Ju mund të kurseni 70% në pajtimin tuaj tre vjeçar të NordVPN – thjesht përdorni kodin tonë ekskluziv të kuponit!

Suruditërisht (ose jo), kjo zbritje e madhe e bën NordVPN më të lirë se PIA në planin afatgjatë. Një arritje e madhe, duke marrë parasysh PIA tashmë është një nga zgjedhjet më të mira për përdoruesit me një buxhet.

Fituesi i Kostos: NordVPN

Kur bëhet fjalë për pikat e çmimeve, të dy VPN fillojnë me kusht – PIA pak më pak se kaq. Marrëveshjet e vërteta gjenden në planet afatgjata, dhe oferta speciale e NordVPN është pikërisht këtu. Nëse tre vjet janë shumë angazhime për ju, ANP ka disa marrëveshje të mëdha në abonimet e saj vjetore dhe dy-vjeçare, por NordVPN është mjaft afër me disa pazare të shkëlqyera gjithashtu.

Provoni NordVPN!

4. Lehtësia e përdorimit

Whatfarë dobie është një VPN nëse aplikacionet ju japin një kohë të vështirë? NordVPN dhe PIA e kuptojnë këtë, kjo është arsyeja pse ata e kanë ndërfaqe të qëndrueshme, me stil dhe intuitiv.

NordVPN i mban gjërat e thjeshta me një dizajn të mprehtë dhe mbrojtje me një klikim përmes lidhem shpejt button. lista e plotë e serverëve është gjithashtu e pranishme në menunë kryesore për qasje më të lehtë në lokacione specifike.

Cilësimet skedë është e lehtë për të arritur. Një listë mjaft e gjatë, por e organizuar ofron gjithçka që mund të mendoni. Shumica e cilësimeve janë të lidhura me sigurinë – nuk është befasi, duke pasur parasysh përqendrimin e këtij VPN në mbrojtje.

PIA duket shumë më kompakte në shikim të parë, me një dizajn i ngjashëm me celular edhe në desktop. Ju nuk mund ta lëvizni aplikacionin, por mundeni rregulloje atë duke shtuar cilësime të shpejta, serverë të kohëve të fundit dhe informacione mbi përdorimin dhe performancën e të dhënave.

Krahasuar me NordVPN, PIA gjithashtu shkon një rrugë të ndryshme me cilësimet. Ata janë ndarë në gjashtë skeda, por numri i përgjithshëm i karakteristikave është afërsisht i njëjtë.

Personalisht, ne e duam se si duket ky VPN me temën e aktivizuar të errët – është një turp NordVPN nuk ofron një pamje të ngjashme.

PIA gjithashtu ju jep pak më shumë liri kur bëhet fjalë për cilësimet e lidhjes (më shumë për atë më vonë).

Nëse doni të ekzekutoni një konfigurim personal VPN përmes ndërfaqes OpenVPN, si NordVPN ashtu dhe PIA japin qasje të lehtë në skedarët e konfigurimit.

Fituesi për Lehtësinë e Përdorimit: PIA

PIA është një nga VPN më miqësore përreth, dhe tregon në këtë krahasim. Ne dëshirojmë që aplikacionet e desktopit të mos ishin statike, por është një kontroll i vogël. Më e rëndësishmja, ajo lidhet me serverët në vetëm disa sekonda dhe ka shumë thellësi, duke e bërë atë të përsosur për fillestarët dhe përdoruesit e përparuar njësoj. NordVPN vjen shumë afër, por është vetëm pak i ngadalshëm dhe më kaotik.

Provoni qasje private në internet!

5. Përputhshmëria

Si dy nga VPN-të më të mira tregtare në treg, NordVPN dhe PIA funksionojnë pa probleme në një sërë platformash. Do të gjeni aplikacione të dedikuara për të gjithë sistemet kryesore të funksionimit, si dhe mbështetje për shumë pajisje të tjera.

Le të shohim nëse një vështrim më i thellë do të na tregojë disa ndryshime të mëdha.

Windows

Windows është sistemi zgjedhor për shumë përdorues. Të dy VPN-të janë mbresëlënëse këtu, dhe nuk është befasi.

Mbështetja e aplikacionit NordVPN fillon nga Windows 7 – njëjtë si PIA. NordVPN ofron një fleksibilitet pak më shumë me konfigurime manuale për XP dhe Vista.

mushama

Për të përdorur aplikacionin NordVPN në Mac tuaj, do t’ju duhet të paktën versioni 10.10 (Sierra). PIA kërkon versionin 10.11 (El Capitan) dhe më të lartë. Përsëri, NordVPN është më fleksibël – por vetëm pak.

android

Të dy VPN-të punojnë me një larmi versionesh më të reja dhe të vjetra Android. Aplikacionet mund të instalohen në TV tuaj Android. Mbështetja e PIA fillon nga Android 4.1.

Nëse doni të kaloni Dyqanin Google Play, mund ta shkarkoni direkt APK-në e aplikacionit nga faqja e internetit NordVPN ose PIA.

iOS

Të dyja NordVPN dhe PIA kanë aplikacione vendase për iPhone ose iPad tuaj. Ju do të duhet të paktën iOS 9 ose për VPN të punojë.

Linux

NordVPN ka mbështetje mjaft të kufizuar Linux në krahasim me PIA. Të dy punojnë në devot e Debian, por PIA është gjithashtu në përputhje me Ubuntu (16.04+), Mint (18+) dhe Arch.

routers

Të dy VPN-të punojnë me një rrjet të gjerë firmware të ruterit – DD-WRT, Domate, dhe pfSense. NordVPN ka një avantazh të vogël, falë mbështetjes për firmware shtesë.

Nëse jeni duke kërkuar për të vendosni një ruter VPN nga vetja, do të përfitoni nga mjaft mësime të shkruara mirë dhe burime shtesë me të dy shërbimet.

së fundi, Ruterat e parainfiguruar janë në dispozicion si për NordVPN ashtu edhe për PIA përmes shitësve të palëve të treta.

Platforma të tjera

NordVPN punon në platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer)
 • BlackBerry
 • Kodi
 • Mediat dhe tastierat e lojrave (përmes ruterit)
 • TV të zgjuar (përmes ruterit)

PIA mbështet platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox, Opera)

Fituesi për pajtueshmërinë: NordVPN

Për sa kohë që nuk po përdorni një sistem operativ arkaik, do të jeni mirë me asnjë VPN në këtë krahasim. PIA ka avantazhin në Linux, por NordVPN ofron shumëllojshmëri pak më të mirë të platformës dhe mbështetje të përgjithshme të platformës.

Provoni NordVPN!

6. Shpejtësia

Cilësia e lidhjes mund të krijojë ose prishë një VPN. Ju dëshironi që një VPN me shpejtësi të lartë të kompensojë ngadalësimin e shkaktuar nga kriptimi.

Por nuk ka të bëjë vetëm me numra të mëdhenj. Edhe më e rëndësishme është konsistenca – në mënyrë ideale, VPN juaj duhet të jetë i shpejtë dhe i qëndrueshëm në të njëjtën kohë.

Për të gjetur nëse NordVPN dhe PIA i përshtaten kritereve, ne testuam 10 vendet e serverëve të tyre në të gjithë botën. Testet tona janë kryer nga Evropa Lindore – këtu janë shpejtësitë e vlerësimit (VPN off):

Më poshtë, ju mund të shihni se si NordVPN dhe PIA performuan në secilën nga 10 testet tona.

serverShpejtësia e shkarkimit (MB / s)Shpejtësia e ngarkimit (MB / s)
NordVPNANPNordVPNANP
Auto (më i afërt)70,0570,6332,6135,03
Rumani55,9070,1234.1533,62
Gjermani63,9565,6234,5336,43
Mbretëria e Bashkuar53,7246,9324,4427,58
Portugali33,93N / A30.00N / A
Izrael34,5239.4311.6221,18
Shtetet e Bashkuara (New York)54,3535,2527,6130.12
Shtetet e Bashkuara (Los Angeles)51,1234,567.7717.09
Japoni28,0921,812.022.41
Australi24.564.561.971.01

SHENIM: PIA nuk ka serverë në Portugali, kështu që ne nuk mund të provojmë shpejtësitë e saj atje.

Krahasuar me shpejtësinë tonë të krahasimit, të dy VPN postojnë disa rezultate mbresëlënëse në shumicën e vendeve. NordVPN dhe PIA janë jashtëzakonisht të shpejta në Evropë dhe nuk zhgënjehen edhe kur lidheni me serverë jashtë shtetit.

Përjashtimi i vetëm është serveri i PIA-së në Australi, ku Ulje 90% në shkarkim dhe ngarkim rezultoi në disa vonesa të bezdisshme dhe buffering. NordVPN jep shpejtësi shumë më të mira në këtë vendndodhje, edhe pse testet tona ishin bërë nga ana tjetër e globit.

NordVPN merr një epërsi bindëse edhe në serverët amerikanë. Lajm i shkëlqyeshëm për ata që janë në kërkim të shikojnë Netflix ose TV Amerikan në cilësimet më të larta të mundshme të videos.

Sa i përket qëndrueshmërisë, ne nuk kemi përjetuar rënie ose shkëputje të shpejtësisë gjatë provave tona. Thënë kështu, ne shmangëm serverët e mbushur me njerëz për të parandaluar që të ndodhë ky skenar i saktë – një detyrë e arritur më lehtë me NordVPN, falë shumëllojshmërisë së saj të shkëlqyeshme të serverëve.

Fituesi për Shpejtësinë: NordVPN

Ndërsa të dy VPN-të kanë momentet e tyre të lavdisë këtu, NordVPN është shërbimi më i shpejtë në përgjithësi. Fillon i fortë dhe nuk bie, edhe kur distanca fillon të luajë një rol më të madh. PIA vërtetoi një alternative të shkëlqyeshme për çdo vend, përveç Australisë, por serverët e saj në SHBA dhe Britani të Madhe janë dukshëm më të ngadaltë në këtë krahasim.

Provoni NordVPN!

7. Servers dhe Rrjeti

Kur flasim VPN, rrjetet më të mëdha ju japin një shans më të mirë për të shmangur serverët e mbipopulluar. Kjo pothuajse gjithmonë çon në shpejtësi më të mirë dhe stabilitet, si dhe qasje më të besueshme në përmbajtjen tuaj të preferuar në internet.

NordVPN është një nga më të mirët kur bëhet fjalë për parqet e serverave.

5,100+ numri është masiv dhe mbulon disa lloje specialiteti përveç serverëve standardë VPN. Ju gjithashtu merrni P2P, kriptim të dyfishtë, Qepë-mbi-VPN, dhe bezdisje ekstra. Nëse keni nevojë për një IP e dedikuar, ju gjithashtu mund të merrni këtë NordVPN shtesë opsionale, e cila zhbllokon 70 servera shtesë.

Në krahasim me këtë, PIA ofron “Vetëm” 3,300 serverë në 32 vende.

Këta numra do të ishin mbresëlënës në çdo krahasim tjetër, por jo në këtë. NordVPN gjithashtu përhapet serverat e tij në pothuajse dyfish më shumë vende. Me një prani shumë më të fortë në Azinë Juglindore, Amerikën e Jugut dhe Lindjen e Mesme, ky VPN ka përparësinë në larminë e vendndodhjes.

Fituesi për serverët dhe rrjetin: NordVPN

NordVPN merr drejtimin në çdo aspekt të rrjeteve të serverëve. Ka të gjitha vendet e mbështetur nga PIA – dhe 28 ekstra. Ai gjithashtu siguron një zgjedhje më të gjerë të serverëve në shumicën e vendeve. Lista e serverit të PIA mbetet mbresëlënëse në krahasim me shumë VPN të tjera – por jo kur është kundër NordVPN.

Provoni NordVPN!

8. Privatësia dhe Siguria

Në shikim të parë, nuk ka ndonjë rrezik të dukshëm për privatësinë dhe sigurinë me NordVPN ose PIA. Midis kriptim i fortë, prerje zero e të dhënave, dhe karakteristika të shumta për t’ju mbajtur të sigurt, këta VPN kryejnë detyrën e tyre kryesore – mbrojtjen – shumë mirë.

Le të shohim nëse kjo vlen për një vështrim më të plotë.

Politika e prerjeve

NordVPN operon jashtë Panamasë – një vend larg nga ligjet për ruajtjen e të dhënave dhe 5/9/14-Mbikëqyrje e syve. Shtë e zakonshme që shërbimet VPN të regjistrojnë biznesin e tyre në strehimore të sigurta si Panamaja sepse kjo u lejon atyre të punojnë nën një politikë e rreptë e mos-prerjeve – siç bën NordVPN.

PIA është një tjetër kampion për intimitetin me një rekord të pastër. Kjo mund të vijë si befasi, duke pasur parasysh që është a Ofruesi VPN me qendër në SHBA (dhe si e tillë, brenda mundësive të thjeshta të mbikëqyrjes së qeverisë). Normalisht, do të ngrinte disa vetulla – por PIA nuk na ka dhënë ndonjë arsye për t’i dyshuar ata, ndryshe nga disa shërbime të tjera VPN me bazë në SH.B.A..

Në fakt, PIA tashmë ka dëshmuar se nuk mban asnjë të dhënë të ndjeshme të përdoruesit në dy raste të ndara, në vitin 2016 dhe 2018. Të dy kishin lidhje me hetimet e FBI-së, dhe të dy herë PIA arriti të mbrojë kërkesën e saj me shkrime zero. Me fjalë të tjera, “privati” në Qasjen në Internet Private nuk është thjesht një çoroditje e marketingut.

Linja e poshtme – të dy VPN fitojnë një pikë të merituar këtu.

Kriptimi dhe Protokollet

NordVPN vjen me standardin e industrisë së shifrimit AES-256. Ky është kriptim i shkallës ushtarake dhe aktualisht konsiderohet i pakontestueshëm. Protokollet e mbështetur janë OpenVPN dhe IKEv2 / IPSec – dy nga më të mirat që kanë – falë ekuilibrit të tyre të madh të sigurisë dhe të performancës.

Sekreti i përsosur përpara është gjithashtu i garantuar, faleminderit dynamicelësat dinamikë 2048-bit DH (Diffie Hellmann).

NordVPN punon me protokollin OpenVPN në Windows, Mac dhe Android. Aplikacioni iOS ekzekuton IKEv2 / IPSec, me opsionin e konfigurimit manual të OpenVPN.

PIA ofron të njëjtin encryption të fuqishëm AES-256 me çelësa DH 2048-bit, por aplikacioni gjithashtu ju lejon të kaloni në AES-128. Kriptimi me 128 bit siguron nivele më të ulëta, por gjithsesi të pranueshme të sigurisë dhe zakonisht ndihmon për të shpejtuar lidhjen tuaj.

OpenVPN është protokolli i parazgjedhur për aplikacionet Windows, Mac dhe Android të PIA, me IPSec në iOS. Si NordVPN, PIA gjithashtu mund të konfigurohet manualisht me OpenVPN në iPhone ose iPad tuaj.

Karakteristikat e sigurisë

NordVPN dhe PIA e marrin shumë seriozisht sigurinë, kjo është arsyeja pse ju do të gjeni shumë karakteristika të dobishme me shumë thellësi për to.

Ka shumë ngjashmëri. Për shembull, Suite e CyberSec të NordVPN është pothuajse identik me Tipari MACE i PIA-s – të dy veprojnë si bllokues reklamash dhe mjete anti-malware.

Të dy VPN shkojnë largësi shtesë me mbrojtjen e tyre të rrjedhjes DNS. Ju mund të shkruani adresën tuaj DNS ose të përdorni ato të siguruara nga NordVPN / PIA.

Thelbësore vrasin kaloni gjendet gjithashtu në aplikacionet e të dy ofruesve. NordVPN ka dy prej tyre – një për lidhjen tuaj dhe një tjetër për aplikacione specifike në pajisjen tuaj. PIA nuk ofron një ndërprerës të vrasjeve të aplikacioneve, por veti e tij vjen me dy mënyraAuto (i cili bllokon trafikun jashtë ndërsa VPN është i ndezur) dhe gjithmonë (e cila parandalon rrjedhjen e çdo trafiku ndërsa VPN është e fikur).

Nëse shpesh keni nevojë për vjedhje shtesë për të anashkaluar censurimin e rëndë të internetit, NordVPN shkëlqen me serverat e tij të mbërthyer 460+. Por ne nuk po flasim vetëm për serverët këtu – kjo është në të vërtetë një veçori e përpunuar që transformon aplikacionin tuaj VPN me vetëm një klik.

Kur drejtoni NordVPN në modalitetin e Obfuscated, ju keni vetëm hyrje në serverët e veçantë të Obusit. Ata kanë shumë përdorime – si për shembull të kalosh Firewall-in e Madh të Kinës.

PIA gjithashtu siguron një shkallë të obuskulimit nga duke ju lejuar të kaloni në portin 443 në OpenVPN TCP. Kjo mund t’ju ndihmojë të anashkaloni blloqet OpenVPN në disa vende, por nuk është e mjaftueshme për Kinën. ANP aktualisht lufton me sigurimin e një aksesi të besueshëm në këtë vend, por disa përdorues kanë raportuar sukses me një konfigurim manual L2TP.

Fituesi për privatësinë dhe sigurinë: NordVPN

Të dy VPN-të janë mbresëlënëse këtu, por NordVPN tërheq fitoren me modalitetin e tij të shkëlqyeshëm të Obfuzuar dhe ndërprerësin shtesë të vrasjeve. Nëse censura nuk është çështje për ju, ose dëshironi të keni encryption 128-bit si opsion, PIA është një alternativë shumë e arsyeshme.

Provoni NordVPN!

9. Aktgjykimi i formës së prerë

NordVPN del përpara në shtatë nga tetë kategoritë, por mos gabo – PIA është një VPN e aftë në vetvete.

Padyshim që vuan nga shpejtësia e paqëndrueshme në disa serverë dhe ofron një rrjet server më të vogël në krahasim me NordVPN. Por PIA është ende një shërbim i shpejtë dhe i gjithanshëm për përdoruesit, megjithë disa çështje të vogla.

Nëse përparësia juaj kryesore është shfletimi privat dhe i sigurt, me të vërtetë nuk mund të gaboni me as VPN. Por kur streaming dhe torrenting hyjnë në ekuacion, NordVPN tërhiqet përpara me mundësinë e përdorimit të raftit të lartë dhe një profil të organizuar mirë P2P me mijëra serverë. Vlera për para është e frikshme me këtë VPN, e cila është arsyeja pse e merr fitoren ndaj PIA në fund.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me