Ne shikuam në tiparin CyberSec të NordVPN dhe kjo është ajo që kemi mësuar

Ju kurrë nuk jeni plotësisht të sigurt nga malware. Nuk ka rëndësi nëse po kërkoni gjurmët, duke shkarkuar skedarë ose thjesht duke kërkuar. Gjithmonë ekziston rreziku që të kapni një virus ose të bini për një reklamë të maskuar në mënyrë të zgjuar. Kjo mund të mos jetë e këndshme për të menduar – por ka një zgjidhje.

Rrjetet private virtuale (VPN) kodojnë lidhjen tuaj dhe fshehin identitetin tuaj në internet, por kjo vetëm nuk i mban larg hakerat. Duhet një VPN antiplumb për t’ju mbrojtur nga malware.NordVPN është një shërbim premium që përfshin mbrojtje kundër malware, falë saj Suite CyberSec.

Pra, çfarë saktësisht është kjo karakteristikë, si funksionon dhe a duhet ta përdorni? (Paralajmërim Spoiler: po!) Ne bëmë një zhytje të thellë në CyberSec, dhe më poshtë do të gjeni gjithçka që duhet të dini në lidhje me shtresën shtesë të mbrojtjes që ofron VPN.

Shikoni një përmbledhje të thelluar për të parë të tjerët arsyet pse NordVPN është një nga më të mirët në mbajtje jeni i sigurt në internet.

Para se të fillojmë me CyberSec, le të shohim më nga afër malware – jo për ndrojtjen!

Tabela e përmbajtjes

Farë është malware?
Llojet e malware
Si ju mbron NordVPN CyberSec
Si funksionon CyberSec
Si të merrni NordVPN CyberSec
përfundim

Farë është malware?

Mendoni për malware (softuer me qëllim të keq) si një sëmundje për pajisjet. Ndërsa mund ta kapni aksidentalisht, shpesh shpërndahet me një qëllim të keq në mendje.

Malware mund rrëmbeni pajisjen tuaj dhe hyrni në të dhënat tuaja të ndjeshme. Kjo perfshin passwords dhe listat e postës elektronike, informacione për kartën e kreditit, dhe madje kuletat elektronike. Ata që fshihen pas kësaj mund t’i përdorin ato të dhëna për të fituar një fitim në kurriz tënd.

Siç do ta shihni së shpejti, malware vjen në shumë forma dhe madhësi. Duke marrë një kontroll të pajisjes tuaj, ajo mund vjedhin ose fshini të dhënat tuaja. Mund gjithashtu spiunoni veprimet tuaja pasi jeni duke përdorur kompjuterin ose telefonin e infektuar, log aktivitetin tuaj, dhe madje ndryshoni se si sillet pajisja juaj. Dhe ndërsa gjithçka ndodhë, nuk do ta keni idenë që siguria juaj të rrezikohet. Deri sa të jetë vonë.

Ndaloni Malware me NordVPN TANI!

Llojet e malware

Ka një numër të madh të programeve me qëllim të keq atje – të mjaftueshme për t’ju lënë shumë të hutuar. Ne do t’i pastrojmë gjërat me një listë të llojeve malware me të cilët ka shumë të ngjarë të hasni.

adware

Ju ndoshta keni kandiduar në adware disa herë në ditë. Shkurt për softuerin e mbështetur në reklama, është përgjegjës për këtë program reklama pop-up që shihni shpesh në faqet e internetit ose në atë aplikacionin “falas” që sapo keni shkarkuar.

Ndërsa invazive dhe konsiderohet një lloj malware, adware nuk është natyrshëm me qëllim të keq. Përdoret si një mënyrë për të shfaqur reklama dhe për të fituar të ardhura – të bezdisshme për shumë njerëz, por jo një rrezik sigurie në vetvete.

Këtu është problemi. Hakerët pëlqejnë të bashkojnë adware me lloje më të rrezikshëm të malware (të tilla si spyware). Kjo mund të bëjë që ju të klikoni në një reklamë që duket e ligjshme, vetëm për të infektuar pajisjen tuaj me softuer që mund të vjedhin të dhënat tuaja.

ransomware

Ransomware ishte një temë e nxehtë në 2016 dhe 2017, kur ndodhën sulmet famëkeqe Petya dhe WannaCry, por ka kaluar shumë më gjatë. Ky lloj malware synon të mbajeni peng pajisjen tuaj pasi të infektohet me sukses – dhe mënyra e vetme për të dalë është të paguaj shpengimin.

Zakonisht, ransomware gjen rrugën e saj për pajisjen tuaj kur ju ekzekutoni një skedar të infektuar të shkarkuar nga një faqe interneti me hije, ose duke shfrytëzuar një dobësi në shërbimin e rrjetit.

Ransomware është veçanërisht i rrezikshëm, sepse nuk kujdeset për leeching të dhënave nga një sistem pune. Në vend të kësaj, kompjuteri juaj bëhet i papërdorshëm deri sa të respektoni kërkesat e hakerit. Kjo e bën shumë të vështirë, nëse jo të pamundur, të gjesh një zgjidhje pasi të jesh sulmuar.

Spyware

Spyware është gjithçka monitorimin e veprimtarisë suaj pa dyshuar ndonjëherë asgjë. Për dallim nga ransomware, ky lloj i malware është krijuar për të qenë sa më delikate të jetë e mundur. Kjo nuk e bën atë më pak të dëmshëm.

Spyware ka dy objektiva – për korrni të dhënat tuaja (përfshirë llogaritë, informacionin e hyrjes, detajet bankare) dhe mblidhni tastet tuaja (i njohur edhe si keylogging). Versione të përparuara të spyware madje mund të modifikojnë cilësimet e sigurisë së aplikacioneve tuaja, duke lënë prapa për sulme më shumë.

Ju nuk keni nevojë të vizitoni faqet me hije për të përfunduar me spyware. Shpesh maskohet në një program zyrtar legjitim. Spyware është bashkuar rregullisht me malware të Trojan.

botnet

Një botnet është një rrjeti i kompjuterave të infektuar me qëllim të keq bots – programe të krijuara për të kryer operacione specifike. Pronari i një botnet menaxhon këtë rrjet përmes softuerit “komandues dhe kontroll”.

Pasi kompjuteri juaj të bëhet pjesë e ushtrisë botnet, ai mund të përdoret për të dsulme të rrepta të mohimit të shërbimit (DDoS), spam dhe madje edhe përhapjen e malware. Një botnet gjithashtu mund të përdoret për të rritur të ardhurat nga reklamat në faqet e internetit duke i vizituar ato kundër vullnetit tuaj. Së fundmi, gjerësia e brezit tuaj të internetit mund të ndahet në një botnet pa marrëveshjen tuaj.

Shishet shishe janë një nga arsyet kryesore për të CAPTCHA kode, të përdorura për të verifikuar nëse një njeri apo robot po përpiqet të hyjë në faqet e internetit.

Kali i Trojes

Me siguri keni dëgjuar për një kalë Trojan, ose thjesht “Trojan”, më parë. Por a jeni në dijeni të dëmit që mund të shkaktojë?

Trojans i japin sulmuesit qasje në distancë në kompjuterin tuaj. Nga atje, makina juaj bëhet shesh lojërash një haker. Ata munden vjedhin të dhëna, modifikoni skedarë thelbësorë, shtoni më shumë malware, dhe fshehin gjurmët e tyre duke e bërë aktivitetin e tyre në internet anonim. Ata gjithashtu mund të rrëmbejnë kompjuterin dhe ta përdorin atë në botnet, ose vëzhgoni aktivitetin tuaj përmes spyware.

Për fat të mirë, Trojans nuk përhapen duke infektuar skedarë të tjerë në sistemin tuaj, dhe ato nuk riprodhohen. Mënyrat më të zakonshme për të kapur një kalë Trojan janë nga hapja e një shtojce të kompromentuar me email ose ekzekutimi i një skedari të infektuar.

Si ju mbron NordVPN CyberSec

A e vutë re fillin e zakonshëm në llojet e malware? vizita faqet e internetit të dyshimta ju bëjnë të ndjeshëm në një sulm. NordVPN CyberSec kujdeset për atë problem para kohe.

CyberSec përdor popullore listat e faqeve të internetit të bllokuara për të identifikuar kërcënimet e mundshme për malware gjatë seancave tuaja të shfletimit. Skanon adresat e uebit që futni kundër këtyre listave – nëse ka një ndeshje, qasja në uebfaqe bllokohet para se të lidheni me të. Në atë mënyrë, ju nuk do të hapni asnjë faqe në internet që njihet për pritjen e malware dhe skedarëve të infektuar.

Përveç kësaj, CyberSec punon për t’ju mbrojtur edhe nëse malware tashmë e ka bërë atë në pajisjen tuaj. Nëse jeni një pjesëmarrës fatkeq (dhe jo i vetëdijshëm) në një botnet, do të CyberSec ndaloni lidhjen midis pronarit dashakeq dhe pajisjes tuaj, parandalimin e tij nga përfshirja në sulme DDoS dhe aktivitete të tjera të padëshiruara.

Më në fund, CyberSec adreson çështjen e adware me të bllokues të integruar të reklamave. Ju nuk do të duhet të merreni me reklama potencialisht të rrezikshme pop-up ose me autoplaying video. një bonusi i shtuar është koha më e shpejtë e ngarkimit në faqet e internetit me ton reklama.

Gjatë tonë i lëvizshëm teste, ne gjithashtu zbuluam se CyberSec na ruajti mjaft të dhëna pasi ne kemi anashkaluar të gjitha pop-up-et – kështu që është e domosdoshme nëse nuk keni bandwidth për të kursyer!

Merrni CyberSec me NordVPN Sot!

Si funksionon NordVPN CyberSec

Ja se si ju mbron NordVPN CyberSec nga sulmet malware. Kur shkruani emrin e një faqe në internet në shfletuesin tuaj, një kërkesë për sistemin e emrit të domain (DNS) dërgohet. CyberSec shpejt kontrollon nëse kërkesa është për një faqe në internet të listuar si kërcënim. Nëse veçoria CyberSec nuk zbulon asgjë të rrezikshme, kjo ju lejon të lidheni me uebfaqen. Megjithatë, nëse faqja e internetit është e pranishme në një listë bllokuese, hyrja do të jetë e kufizuar dhe do të shfaqet një mesazh paralajmërues.

Ti mundesh aktivizoni CyberSec në vetëm disa klikime. Thjesht hapni Cilësimet shënoni në NordVPN tuaj dhe ndizni funksionin! Mbani në mend se do t’ju duhet një lidhje aktive VPN që CyberSec të funksionojë:

Aktivizohet CyberSec i NordVPN

Si të merrni NordVPN CyberSec

CyberSec vjen me çdo abonim NordVPN. Ju nuk keni nevojë ta zgjidhni atë si një veçori opsionale ose të paguani asgjë shtesë. Ky është një plus i madh, por ne nuk presim asgjë më pak nga një prej VPN-ve më të mira të drejtuara nga siguria përreth.

Karakteristikat e tjera standarde të sigurisë NordVPN përfshijnë dy vrasin çelsat (internet dhe për aplikacion), Cilësimet e DNS të personalizuara për të parandaluar Rrjedhjet e VPN, dhe speciale serverat anti-DDoS.

CyberSec aktualisht është në dispozicion në Windows, macOS dhe Linux. android përdoruesit gjithashtu mund ta marrin këtë funksion duke shkarkuar aplikacionin direkt nga faqja e internetit e NordVPN.

Përfundim: Nëse duhet të merrni CyberSec NordVPN?

Përgjigja është, absolutisht. Por gjithmonë ka vend për përmirësime.

Në të ardhmen, ne do të donim të shihnim më shumë thellësi te kjo veçori – siç janë cilësimet e pavarura për mbrojtje nga malware, DDoS dhe reklama. Më shumë opsione nga ana e përdoruesit për faqet e internetit të listës së zezë do të vlerësohen gjithashtu.

Thënë kështu, CyberSec meriton lëvdata për atë që është – një zgjidhje me një hap për kërcënimet serioze të malware. Kjo veçori është veçanërisht e dobishme nëse nuk jeni ekspert i teknologjisë, por për shkak se funksionon shpejt, në heshtje dhe në mënyrë efektive, ne dyshojmë se ka shumë tifozët midis përdoruesve të përparuar gjithashtu.

Shpresojmë që kjo përmbledhje e CyberSec të ju ndihmojë! Për lugin e plotë në NordVPN, mos harroni të shikoni se çfarë thonë ekspertët dhe përdoruesit.

Ndaloni Malware me NordVPN TANI!

Leximi më tej

Cili është ndryshimi midis ransomware, malware dhe viruseve? Mësoni si ta mbroni pajisjen tuaj me udhëzuesin tonë gjithëpërfshirës.

VPN nuk janë thjesht mjete të fuqishme të sigurisë në internet. Ja se si mund të përdorni VPN tuaj për të zhbllokuar faqet e transmetimit, për të shpejtuar lidhjen tuaj të internetit dhe më shumë!

A jeni i shqetësuar për privatësinë tuaj në internet? Shikoni rekomandimet tona për VPN-të më të mira pa log.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me