Lista e plotë e programeve të bujarisë së gabimeve 2020

Shumë kompani sfidojnë hakerat – ose cilindo tjetër që dëshiron ta provojë – të gjeni gabime të sigurisë në sistemet e tyre dhe futeni brenda. Jo vetëm kaq, por ata shpërblejnë këdo që mund ta bëjë atë me sukses. Sa më i madh të jetë problemi, aq më i mirë është shpërblimi – zakonisht njihet si një bujar i gabuar.

Ftimi i hakerave për të gjetur dobësi në sistemin tuaj mund të tingëllojë i çmendur, bKëto janë zakonisht hakerë me kapele të bardha, të njohura edhe si hakerë etikë, të cilët specializohen në testimin e depërtimit për faqet e internetit dhe softuerët.

Për më tepër, është gjithmonë më mirë nëse një problem zbulohet nga dikush që po punon për ju sesa nga dikush që punon kundër jush.

Si përfitojnë organizatat nga programet e bujarisë së gabimeve

 • Me programet e dhuratave të gabuara, kompanitë marrin më shumë vëmendje në sistemin e tyre, duke rritur gjasat që cenimet e mëdha nuk do të anashkalohen.
 • Nuk ka diçka të tillë si një sistem i përsosur. Pavarësisht sa e provoni programin tuaj, do të keni disa gabime. Shtë më së miri ta zbuloni dhe rregulloni atë problem, në mënyrë që të mos çojë në ndonjë humbje të madhe.
 • Programet e dhuratave të gabuara në të vërtetë kursejnë para. Një shkelje e të dhënave mund të çojë në dëme në vlerë prej miliona dollarësh, për të mos përmendur dëmin në reputacionin e kompanisë. Pagesa e disa mijëra dollarëve përmes një programi të bujarive është shumë më lirë sesa të humbasësh të dhëna të vlefshme.

Si përfitojnë hakerat nga bujaritë e gabimeve

 • Programet për dhuratat e gabuara u japin atyre një mundësi për të provuar aftësitë e tyre.
 • Sfida shton argëtimin e hakerimit. Gjithashtu, është hakmarrja me kapelë të bardhë, që do të thotë se është etike dhe plotësisht e ligjshme.
 • Ata marrin shpërblime në para që mund të jenë mjaft të konsiderueshme
 • Kur fitojnë një dhuratë, ata fitojnë njohje midis bashkëmoshatarëve të tyre

A ia vlen të provosh?

Në vitin 2016, Apple njoftoi se ata do të ofrojnë një çmim deri në 200,000 dollarë (!) Për hakerat që gjetën dobësi në produktet e tyre – dhe ata nuk janë vetëm. Facebook, The Pentagon, Tesla, Google dhe Microsoft të gjithë drejtojnë programe të ngjashme, duke ofruar shuma të mëdha për të meta të mëdha. Facebook në të vërtetë ka paguar njerëz mbi 4.3 milion dollarë që nga fillimi i programit të tyre të bujarisë në 2011. Nëse keni aftësi, ka të ngjarë që dikush atje të jetë i lumtur t’ju paguajë për të.

A mund të jesh gjahtari tjetër i bujarisë së gabimeve?

NordVPN lëshon programin e vet të bujarisë së gabimeve

Më 9 dhjetor 2019 NordVPN u bashkua me listën e kompanive me një program të dobishëm bug për të ndihmuar në rritjen e sigurisë së saj. Offeringshtë duke ofruar shpërblime në para nga 100 dollarë për çështje të vogla deri në 5000 dollarë ose më shumë për probleme të mëdha për hakerët etikë.

Ky program inkurajon hakerat e kapelave të bardha dhe kushdo tjetër që të analizojë shërbimet, faqen e internetit dhe aplikacionet e NordVPN për gabime dhe raportoni ndonjë gjetje përmes platformës HackerOne. Kjo do të ndihmojë në sigurimin e sigurimit të produktit me cilësi më të mirë për përdoruesit e tij. Për sa kohë që testimi i depërtimit është etik, nuk duhet të shqetësoheni për rekursin ligjor.

Ruby Gonzalez, Shefi i Komunikimit të NordVPN tha “Në NordVPN ne kërkojmë të bëjmë infrastrukturën tonë – dhe të dhënat e klientëve” sa më të sigurta të jetë e mundur. Dhe pjesëmarrja e komunitetit është thelbësore për arritjen e këtij qëllimi. “

Programi i mirësive të NordVPNs është vetëm një nga pesë masat që po zbaton për të rritur sigurinë. Masat e tjera përfshijnë standarde më të larta të sigurisë, një partneritet me një firmë këshilluese për sigurinë në internet, një kontroll të sigurisë së infrastrukturës dhe kalimin në serverat RAM pa disk..

Këto masa shtesë të sigurisë janë të gjitha pjesë e premtimeve të NordVPN-së për të sjellë sigurinë e tij në nivelin tjetër dhe do ta bëjnë një prej VPN-ve më të mira në dispozicion edhe më të mirë.

Lista e plotë e dhuratave të gabimeve 

Këtu keni një listë të të gjitha programeve të dhuratave të gabuara që janë aktualisht aktive.

(ISC) ²
.Regjistri nz
Projekti 0x
123 Formulari i Kontaktit
18F
Lojë 1 fjalë fjalësh
23 Dhe unë
ABN Amro
Accenture
Accredible
Acquia
Actility
Fushata aktive
Prospekt aktiv
ActiVPN
Adapcare
qerpiç
Adyen
Aerohive
Monedhë Affiliate
Aion
Miniera e Forcave Ajrore
VPN ajrore
Airbnb
Aircloak
Airdropster
Dyqani AIrMiles
Airswap
AISI
Alcyon
Algolia
Alibaba
Alien Vault
aliexpress
Altervista
Amara
Shërbime Ueb Amazon
Truri i lashtë
android
Burim i hapur Android
Anghami
AntiHack
AOL
Apache
Appcelerator
mollë
Apple (Dev)
Appoptics
Aptible
Aragon 
Arch Linux
Ark
ARM mbed
Armis
Artifex
artsy
asana
yll
Asus
AT&T
Atlassian
falltar
Auth0
AuthAnvil
Automattic
Avast!
Aventus
Fondacioni i Protokollit Aventus
Avesta
Avira
Badoo
Bancor
Rrjetet Barracuda
bazë
Basecamp
BASF
Battle.Net
Beamery
Beanstalk
Belastingdienst
Belden
Hekurudha Belgjike
Telenet e Belgjikës
Betcoin
Përtej Sigurisë
Bime
BiMserver
Binance
Binary.com
Bing
Bit Paratë e Mia
BitAccess
BitBNS
Bitcoin
Bitcoin.DE
BitDefender
Bitonic
Bitpay
Bittrex
BItwage
BitWarden
Bizmerlin
BL3P
Dërrasa e zezë
Blackcoin
Blesta
BlinkSale
Blockchain
Korporata për Kërkime të Teknologjisë së Blockchain (BTRIC)
Blogger
Booking.com
Bosch
Boston Shkencor
Bujari Guru
BountyFactory
BountySource
kuti
Boxug
Braintree
BRD
Tregtuesi BTX
zbutës
Crowd Bug
Bynder
C2FO
C2L
Monitoruesi i fushatës
Cappasity
Karboni i Zi
kartë
Cargocoin
Instituti i Inxhinierisë së Programeve Universitare Carnegie Mellon
Cayan
NIC qendrore
Centrify
CERT BE
Chalk
ChargeOver
Chargify
ndjekje
Chiark
Projekti i ftohtë
krom
ChronoBank
CircleCi
cisco
Cisco Meraki
CJIB
ClickUp
Clojars
CloudFlare
Koalicioni Inc
kobalt
Klima e kodit
WordPress Codex
Janar i monedhave
Coinbase
Coindrawer
Coinhive
CoinJar
Coinpayments
CoinSpectator
CoinStocks
CoinTal
Ndërgjegjshëm të Commons
shkruaj
Kontakt i vazhdueshëm
CoreOS
Coupa
CPanel
Craigslist
Karma e kreditit
Crowdfense
CrowdShield
Crypto Angel
CryptoNinja
Pasqyrë e klientit
Custos Teknike
CyLance
Danske Bank
vizë lidhëse
Kapitali Dato
De Nederlandsche Bank
de Volksbank
Ndjekës i Sigurimit Debian
Rrjeti Deco
Deconf
Mbrojtjes
Deliveroo
DeliveryHero
luginë
Deribit
Detectify
Deutsche Telekom
Oqeani Dixhital
App Appord
fjalim
Distiluar ODN
Django
DJI
Korporata DNN
DNSimple
cungues
DOD
portier
DPD
DRAGER
Drchrono
Dropbox
Drupal
Laboratorët duo
Duo Lingo
Siguria duo
Dyson
eBay
Eklips
ee.Oulo
Eero
Artet elektronike (Lojërat)
Fondacioni Elektronik Kufitar (EFF)
i pranueshëm
EMC
Emptrust
Ndërmarrja XOXO Sot
Envato
Erasmus
ESEA
ESET
Bujaria e Ethereumit
Etherscan
ETHfinex
ETHLend
ETHNews
EthnoHub
ETHorse
Etsy
EVE
Ngjarje Espresso
Eventbrite
Evernote
i dukshëm
Expatistan
Express VPN
ExpressIf
Motori i shprehjes
F Sigurt
Facebook
FanDuel
FastMail
FCA
Firebase
Firebounty
FireEye
i parë
FitBit
FlexiSPY
FlexLists
Dock rrjedhës
Fluxiom
Mjegulla e mjegullës
katror
Dhelpra IT
Foxycart
Fondacioni i Softuerit të Lirë
Liria e shtypit
freelancer
FreshBooks
FUGA CLOUD
germa greke
Garanti Bank
Garmin
GateCoin
GateHub
Gemfury
Zanafilla ICO
fantazmë
Ghostscript
GIMP
Github
Gitlab
GlassWire
GLX
xhuxh
Gnosis
GoDaddy
GolemProject
Google
Google PRP
Google PRR
Grabtaxi Holdings Pte Ltd
Shtëpi Softuerësh Inc
Të mësuarit Grok
libër udhërrëfyes
Hackenproof
Hackerearth
HackerOne
Siguria e Hackner
harmoni
Havest
HelloSign
Ndihmoni Scout
Heroku
Hex-Rays
Fsheh Global
Hidester
Hirschmann
HIT BTC
huall
Honeywell
nder
HootSuite
Hostinger
HTC
Huawei
Pako e përulur
gjuetar
Saas hibrid
HyperLedger
E SHUM këtë
IBM
Gjetësi i ikonave
ICS
Instituti i TIK-ut
iFixit
IIT-G
IKEA
Imgur
Ndikimi në Tokë
Me të vërtetë
nënshkruaj
Inflectra
Tregtia e InfoPlus
Infovys
ING
Instacart
Instamojo
Instasafe
Instructure
IntegraXor (SCADA)
Intel
Intercom
Intercom
Bujaria e Internetit
Internetwache
Intigriti
Intrasurance
App Invision
IOTA
Ipswitch
Issuu
IT BIT
Jet.com (API)
JetApps
Jetendo
Teknike e Pagesave të Xhevahir
joomla
jruby
Monedhë JSE
Jumplead
dëllinjë
Kaseya
Kaspersky
Mbani çelësin
KeePass
Biseda e mbajtësit
Siguria e portierit
Labing Keming
Kentico
KissFlow
Kraken
Kryptocal
Kuna
Kyber
Kyup
Ladesk
Lahitapiola
LastPass
LaunchKey
Liga e Legjendave
LeaseWeb
libër i llogarive
Robot ligjor
Lenovo
Leverj
LibSass
LifeOmic
Liferay
Linjë
LinkedIn
Linksys (Belkin)
LiveAgent
Bitcoin lokale
Monero lokale
Logentries
LZF
Magento
Magix AG
MailChimp
MailRu
Malwarebytes
Menaxhoni WP
Manalyzer
Martplaats
Instituti i Teknologjisë në Masaçusets
MassDrop
Matomo
Mattermost
maksimal
Mbed
McAfee
MediaWiki
medium
Meraki
Aksionet e tregtarëve
Llogaritësi i metave
meteor
Microsoft (programe dhuratash)
Microsoft (Shërbime Online)
Microweber
Mime cast
MIT Edu
Vikingët celularë
Mollie
Monetha
Moneybird
motorola
mozilla
Muchcoin
Troja ime
Aplikacioni MyStuff2
N26
NCC Group
NCSC
NDIX
pranë
NEM
Fole
NetApp
NetBeans
netf
Netflix
Netgear
Relike e re
NextCloud
Nimiq
Nitro Token
NMBRS
NN Group
Nocks
Rrjetet Nokia
NordVPN
Nugit
Nuxeo
Nvidia
NXP
Betim
Observu
OCCRP
Odoo
Siguria ofenduese
Olark
OneLogin
Onfido
Bujaria e Hapur
Zyrë e hapur
Universiteti me burim të hapur
HAPUR SUSE
OpenBSD
OpenSSL
OpenText
OpenVPN
OpenXchange
operë
orakull
portokall
Orion Health
Outbrain
shpërndahem
OVH
OWASP
Owncloud
Siguria e Stuhisë së Paketave
PagerDuty
Avionika Panasonike
Panik
Panzura
Aplikacioni PaperTrail
Ndërmarrjet Nisma Paragon
Teknike e paritetit
PasteCoin
Paychoice
Payiza
Paymill
Paypal
PaySera
Paytm
Peerio
Pentu
Perl
Philips
PHP
Phrendly
Pidgin
Lajmet Pinoy Hack
Pinterest
Plesk
xhep
Pagesat POLi
Polyswarm
Porti i Roterdamit
Aplikacioni PostMark
PowerDNS
Prezi
Qasje në Internet private
Puna e provës
Proto VPN
Labs e Kukullave
PureVPN
PushWhoosh
QEMU
Qiwi
qmail
Qualcomm
Quantopian
QuantStamp
Quickx
Quora
Qwilr
Banka Rabo
Rackspace
Rainforest
ngritja
Rapid7
Razer
RCE Security
Recht Spraak
Shoshë e kuqe
Kapele e kuqe
Groep Belasting Regionale
Lëshoni tela
Raporti i Kopshtit
Kërkoni Rrjetin
Rev Tjetër
Laboratorë të Sigurisë në Rhino
ribozë
RightMesh
Rijskoverheid
Lojërat e trazirave
gurgullimë
Rocket-Chat
Roll bar
Banka Mbretërore e Skocisë
Ndryshk
SafeHats
Salesforce
Samsung – Mobilje
SAP
Saveya
Scaleft
Pagë e sigurt
SecureWorks
Arratisja e sigurisë
segment
Sellfy
rojë
ShareLaTex
Shivom
Shopify
ShowMax
Shuberg Philis
sifter
sifter
tregon
Rrethi i heshtur
Bull argjendi
Argjend i artë Bull CA
Simpplr
SiteGround
SiteLock
Skoodat
Skuid
xhoko
Sli Do
Smartling
perde tymi
SNS Bank NL
Snyk
Socrata
Llogaritë diellore
Zgjidh 360
Zgjidh 360
Solvinity
Sonatype
Sony
Sophos
SoundCloud
Sphero
Spilgames
SplitWise
Splunk
Spokeo
Bashkëpunim Sportiv
Spotcap
Spotify
Spreaker
Roli i pranverës
Sprout Sociale
Sqreen
katror
Starbase
Starbucks
Starleaf
StatusPage.io
yjor
Ari yjor
StopTheHacker
Studielink
StudiVZ (Raporti)
Monedha Swachh
Swiggy
Swisscom
Symantec
Synack
Synapse
Synology
Synosys
Takealot
Talent LMS
TarSnap
Butler taksi
TeeSpring
Telecom Italia
telegram
Telekom
Telenet Belgjikë
Tendermint
TenX
Teradici
Tesla
TestBirds
Atlantiku
Thinkful
ThisData
Thuisbezorgd
Tictail
eshkë
Lugina e Token
Tokia
TorGuard VPN
TransLoadIt
Traveloka
Mikro Trendi
Trezor
Rrjeti Tron
Trustly
TrustPay
Tuenti
Tumblr
Twilio
Twitch Interactive
Cicëroj
TYPO3
Uber
Ubnt
Server Ubuntu
Umbraco
Unchained
Unitag
United Airlines
Kombet e Bashkuara
unitet
Unocoin
përkrah
Upscope
Upscope
Upwork
valvul
Van Lanschot
vanilje
Vasco
Venmo (Aplikim)
Verizon
Viadeo
ViewPost
vimeo
Kutia virtuale
Visma Enterprise Oy
VK
Security Vodafone DE
VSR
Vu
Laboratori i cenueshmërisë
Walmart
Wamba
Guri i valës
Ne transferojmë
Punë endje
GUI në internet
Webconverger
Weblate
Webmini
Websecurify
WeiFund
Werken Bij Defensie
Western Union
WhatRuns
Letrat me vlerë të kapelave të bardha
Wickr
Pemë dredha-dredha
Windows
Windsorst ISD
DAPP krah
Wink
WordPress
XenProject
Xiaomi
Rrjeti XYO
Yahoo
Yahoo
Yandex
kuisje
YouTube
Zapier
Zcoin
Zenmate
Zerobrane
Zerodium
Zeta
Zetetic
Zimbra
Zimperium
zipline
Zoho
Zomato
Zynga

Mendoni se mund të hapni një gabim dhe të kërkoni bujarinë? Nëse zbulimi i gabimeve është gjëja juaj, ju lehtë mund të bëheni një milioner. Provoni fatin tuaj në ndonjë nga këto programe bujare.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map