Lista e plotë e faqeve të bllokuara në uebfaqe në Kinë & Si t’i qaseni

Kina bllokon mijëra faqe në internet (më shumë se 8,000 faqe interneti deri më sot) duke përdorur sistemin e tij famëkeq të filtrimit, “The Great Firewall”. Arsyeja për marrjen agresive të Kinës në Internet është gjoja mbrojtja e qytetarëve të saj nga ndikimi i jashtëm dhe “informacioni i dëmshëm”.

Për këtë arsye, netizens nga pjesë të tjera të botës që udhëtojnë në Kinë për biznes, kohë të lirë, ose jetojnë atje zakonisht kanë probleme për të ndjekur faqet e internetit të bllokuara në vend.

Shikoni më poshtë për të parë se cilat nga faqet tuaja të preferuara janë bllokuar dhe klikoni këtu për të mësuar se si mund t’i zhbllokoni ato.

100 faqet më të larta të internetit të bllokuara në Kinë:

Nëse po kërkoni një faqe në internet që nuk përmendet në listën e mëposhtme, mund të kontrolloni nëse është bllokuar në Kinë apo jo duke përdorur mjetin tonë të veçantë të kërkimit.

Uebfaqe Sociale dhe Aplikacione

 • Facebook.com
 • Twitter.com
 • Instagram.com
 • Pinterest.com
 • Tumblr.com
 • Snapchat.com
 • Picasa.google.com
 • Flickr.com
 • plus.google.com
 • hangouts.google.com
 • Hootsuite.com
 • pscp.tv
 • xing.com
 • DeviantART.combadoo.com
 • plurk.com
 • twister.net.co
 • badoo.com
 • disqus.com
 • gab.ai
 • tinder.com

Blogging në Uebfaqet dhe Platformat

 • Blogger.com
 • WordPress.com
 • fc2.com
 • urbansurvival.com

Shërbimet e postës elektronike

 • google.com/gmail/

Motorë kërkimi

 • Google.com
 • DuckDuckGo.com
 • Baidu.com
 • Yahoo.com
 • startpage.com

Aplikacionet e mesazheve

 • messenger.com
 • slack.com
 • whatsapp.com
 • telegram.org
 • line.me/en/
 • kakaocorp.com/service/KakaoTalk
 • signal.org

Streaming Aplikacionet dhe Uebfaqet

 • youtube.com
 • netflix.com
 • vimeo.com
 • dailymotion.com
 • twitch.tv
 • pscp.tv
 • vevo.com
 • pandora.com
 • spotify.com
 • hulu.com
 • SoundCloud.com
 • hbo.com
 • playstation.com
 • fox.com
 • nbc.com
 • bet365.com/en/
 • eonline.com
 • epix.com
 • fxnetworks.com
 • syfy.com

Uebfaqet e lajmeve

 • nytimes.com
 • bbc.com
 • ft.com/
 • wsj.com
 • bloomberg.com
 • reuters.com
 • independent.co.uk
 • lemonde.fr
 • lequipe.fr
 • news.google.com
 • theguardian.com
 • edition.cnn.com
 • liveleak.com
 • theepochtimes.com
 • businessinsider.com
 • sponichi.co.jp
 • nrk.no
 • yomiuri.co.jp

Ruajtja në cloud, informacioni dhe ndarja

 • wikipedia.org
 • wikileaks.org
 • google.com/drive
 • google.com/docs/
 • google.com/calendar
 • dropbox.com
 • shutterstock.com
 • slideshare.net
 • slack.com
 • istockphoto.com
 • archive.org/web/
 • scribd.com
 • thepiratebay.org
 • isohunt.com

Të tjerët

 • android.com
 • medium.com
 • linkedin.com
 • quora.com
 • github.com
 • T.co
 • rakuten.co.jp
 • amazon.co.jp
 • nicovideo.jp
 • ustream.tv
 • radioaustralia.net.au/chinese
 • boxun.com
 • lesoir.be
 • ntdtv.com
 • radio.garden
 • sonymusic.co.jp
 • allmovie.com
 • amnesty.org
 • radioaustralia.net.au/chinese
 • rsf.org
 • falundafa.org
 • minghui.org
 • livestation.com
 • cultureunplugged.com
 • twister.net.co
 • vpncoupons.com
 • thetibetpost.com
 • radiovncr.com
 • atc.org.au
 • tibet.net
 • mendeley.com
 • thecim.org
 • aba.org
 • jpl.nasa.gov
 • mega.nz
 • instafreebie.com
 • rfa.org
 • time.com
 • bigcommerce.com
 • sportkin.com
 • ndr.de
 • greatfire.org
 • gab.ai
 • pixiv.net
 • quozr.com
 • spiegel.de
 • agnesb.fr
 • gettyimages.com
 • flipboard.com
 • flitto.com
 • hoovers.com
 • kendatire.com
 • monster.com
 • thebodyshop-usa.com
 • download.cnet.com

Akoma mund të keni qasje në faqet e internetit të bllokuara në Kinë

Faqet tuaja të preferuara mund të bllokohen, por ka ende një mënyrë për t’i hyrë ato në Kinë.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të përdorni një VPN të besueshëm (Rrjet Virtual Privat).

VPN mund të drejtojnë trafikun tuaj të internetit përmes një tuneli të sigurt dhe të depërtojnë në sistemet e filtrimit të Kinës, kështu që ju të mund të përdorni qasjen tuaj të preferuar në internet në Kinë pa frikë.

Sidoqoftë, për shkak të goditjeve të fundit të Kinës në VPN, jo të gjithë funksionojnë mirë.

Ne mbajmë një listë të azhurnuar të VPN që funksionojnë në mënyrë të përsosur në Kinë këtu.

Por, VPN-të në grafikun më poshtë janë gjithashtu të mira:

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Pasi të zgjidhni VPN tuaj, sigurohuni që të kontrolloni se si ta shkarkoni dhe instaloni atë përpara se të mbërrini në Kinë.

Nëse ndodh që tashmë jeni në Kinë dhe nuk keni një VPN, ekzistojnë katër mënyra të tjera si të mund të merrni faqet që dëshironi.

Megjithë sfidat në rritje që qeveria kineze imponon për përdorimin e VPN dhe bllokimin e mijëra faqeve të internetit, gjithmonë mund të gjeni një mënyrë për të hyrë në internet.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me