Krahasimi NordVPN vs TunnelBear – Cila është më e mira për ju në vitin 2020?

NordVPN dhe TunnelBear janë dy shërbime shumë të njohura dhe me reputacion VPN, por për arsye të ndryshme.

Kur ne po flasim për udhëheqësit në treg, NordVPNgjithmonë gjen një vend në krye – renditja jonë më e mirë e përgjithshme e VPN nuk bëjnë përjashtim.

Ne anen tjeter, TunnelBearështë i njohur për versionin e tij falas – një nga më të mirët atje, falë një pakete bujare VPN që nuk kompromenton privatësinë tuaj.

Që ka thënë, TunnelBear gjithashtu ofron një version të paguar, duke e afruar atë në konkurs me Bandwidth i pakufizuar dhe shtesa të tjera. A ka ato që duhen për të rrahur përzierjen mbresëlënëse të serverëve, veçorive të sigurisë dhe aplikacioneve intuitive të NordVPN?

Ne do të zbulojmë! Në këtë krahasim të hollësishëm, TunnelBear shkon kundër NordVPN në disa kategori thelbësore, i cili do të përcaktojë fituesin përfundimtar.

Për më shumë informacion të detajuar për secilën VPN, ju ftojmë të kontrolloni Rishikim NordVPN dhe Rishikimi i tunelitBear.

Tabela e përmbajtjes

 1. streaming
 2. torrenting
 3. kosto
 4. Lehtësinë e përdorimit
 5. pajtueshmëri
 6. shpejtësi
 7. Servers dhe Rrjeti
 8. Privatësia dhe Siguria

NordVPN vs TunnelBear – Kategoritë

Ne e bazuam krahasimin tonë midis NordVPN dhe TunnelBear në tetë aspektet kryesore të VPN.

Së pari, ne do të shohim më nga afër potencialin e secilit VPN kullim dhe torrenting.

Tjetra janë kosto dhe lehtësinë e përdorimit. Në këto dy kategori, do të shohim se cili VPN ofron oferta më të mira dhe / ose ndërfaqen e aplikacionit.

pajtueshmëri Seksioni është aty ku do të gjeni detajet më të hollësishme të mbështetjes së platformës NordVPN dhe TunnelBear.

Nëse jeni të interesuar kryesisht për sa serverë ka secili VPN dhe sa shpejt janë, mos e kaloni shpejtësi dhe rrjeti i serverëve kategori.

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, ne do të flasim intimitetit dhe sigurisë. Këtu, do të shihni se si grumbullohen TunnelBear kundër NordVPN kur bëhet fjalë për politikat e prerjeve, standardet e kriptimit dhe veçoritë e dobishme të sigurisë.

Tani që e dini se çfarë të presin nga krahasimi ynë, është koha për të filluar. Le të shohim se si NordVPN dhe TunnelBear kryejnë provat në testet e ndryshme që ne kemi përgatitur për ta!

1. Rrjedhin

Fatkeqësisht, faqet dhe shërbimet më të mira të transmetimit atje janë duke u bërë më të mirë dhe më të mirë në zbulimin e VPN-ve.

Kjo do të thotë keni nevojë për një ofrues të besueshëm me burimet (dhe dëshirën) për të qëndruar një hap përpara të kufizimeve dhe blloqeve gjeografike gjithnjë e më sfiduese.

NordVPN është një nga ata ofruesit. Faleminderit për Tipar i pronarit SmartPlay dhe një rrjet me të vërtetë masiv i 5,100+ serverë në 60 vende (më shumë më vonë), ky VPN është një nga zgjedhjet më të besueshme për transmetim pa telashe.

SmartPlay fillon automatikisht kur përpiqesh të qasesh në përmbajtje normalisht të kufizuar – siç janë katalogët Netflix ekskluzivë rajonalë. gjatë testet tona të gjera Netflix, ne ishim në gjendje të shikonim SH.B.A., Britani e Madhe, Kanadeze, Franceze, Japoneze, dhe Versione braziliane me lehtësi.

Netflix nuk është platforma e vetme ku NordVPN ju ndihmon, megjithëse. Ju keni mjaft servera të përshtatshëm për të Hulu, iPlayer në BBC, HBO, Showtime, Amazon Prime Video, dhe shume te tjere.

Me pak fjalë, NordVPN është lehtësisht ndër shërbimet më të mira për të zgjedhur nëse jeni tifoz i streaming. Shumica e VPN-ve nuk mund ta mposhtin këtë shkathtësi, siç është rasti në këtë krahasim.

TunnelBear lufton me shumicën e faqeve dhe shërbimeve në transmetim. Në rastin më të mirë, qasja në Netflix është një kumar – versioni amerikan është i bllokuar shumicën e kohës, dhe e njëjta vlen edhe për katalogët e tjerë rajonalë.

E vetmja platformë që mund të shikonim mirë ishte HBO. Të tjerët, si Hulu, Video Prime Amazon, dhe IPlayer BBC, mbeti jashtë kufijve me TunnelBear.

Me një rrjet dukshëm më të vogël dhe shumë më pak vende për të zgjedhur, TunnelBear nuk ofron të njëjtin larmi serveresh si NordVPN. Nuk ka asnjë veçori të veçantë për transmetimin.

VPN më e mirë për Streaming: NordVPN

Me një rrjet disi të kufizuar të serverëve dhe funksionalitetin barebones, TunnelBear është larg nga VPN ideale për transmetim. Fitorja e NordVPN është më se bindëse këtu – funksionon me një listë të gjatë të prurjeve, dhe ka serverat dhe veçoritë për ta mbajtur atë në atë mënyrë.

Provoni të transmetoni me NordVPN!

2. Përrua

Para se të shikoni më thellë në përhapjen e VPN-ve, së pari duhet të siguroheni që ato lejoni plotësisht rrjetëzimin e P2P.

NordVPN nuk ju lë të pyesni për shumë kohë. Ju mund ta gjeni shpejt sigurimin që po kërkoni në faqen e internetit:

Ka vetëm një çështje që kemi me informacionin e mësipërm. NordVPN nuk ofron qindra servera P2P – ofron mijëra prej tyre. Mbi 4,400 në 40+ vende, të jesh preçiz.

Edhe më mirë, ata janë të organizuar mjeshtërisht në një skedë speciale P2P, kështu që ju nuk duhet të lëvizni nëpër listën e gjatë për të gjetur opsione të përshtatshme.

NordVPN gjithashtu përfshin proxies SOCKS5 me pajtimin tuaj. Këto janë të ndara nga aplikacionet VPN dhe kërkojnë që ju t’i konfiguroni ato manualisht brenda klientit tuaj përrua. Nga ana e tyre, SOCKS5 proxies tregton encryption për (zakonisht) shpejtësi më të shpejtë, por ju mund t’i përdorni ato së bashku me aplikacionin tuaj NordVPN për një shtresë shtesë mbrojtjeje.

Ndërsa NordVPN nuk e ka mendjen të jetë e hapur në lidhje me mbështetjen e saj P2P, TunnelBear është shumë më hezitues për ta njoftuar këtë. Mos u shqetëso – në ditët e sotme, ky VPN lejon gjithashtu lidhje P2P dhe shkëmbimin e skedarëve, por ju nuk do ta gjeni atë të përmendur askund në faqen e internetit ose brenda aplikacioneve. Jo ideal, veçanërisht pasi TunnelBear përdoret për të bllokuar trafikun P2P në të kaluarën.

Lessshtë e panevojshme të thuhet, është pak e papërshtatshme kur duhet të kërkoni mbështetje të klientit për konfirmim:

bebe tuneli 5

Vazhdimi, TunnelBear thjesht nuk ofron të njëjtin nivel thellësie si NordVPN në këtë kategori. Pa një profil të veçantë ose karakteristika për përrua, ky VPN është i thjeshtë për t’u përdorur gjatë seancave P2P – mbase shumë e thjeshtë për disa.

Nëse jeni një tifoz i etur i BitTorrent, fjala “duhet” nuk është ajo që dëshironi të shihni. Në fund të fundit, ju nuk jeni në treg për një VPN që “duhet” të funksionojë, por ai që garanton përrua të sigurt dhe anonim në çdo kohë.

Fituesi për Torrenting: NordVPN

Një tjetër fitore bindëse për NordVPN – midis profilit të lindjes P2P, mijëra serverëve përrues dhe proxies të dobishme SOCKS 5, ajo ecën përpara përpara në këtë krahasim. TunnelBear mund të përdoret gjithashtu për ndarjen e skedarëve P2P, por fokusi i këtij VPN është dukshëm diku tjetër.

Provoni përrua me NordVPN!

3. Kostoja

Deri më tani, NordVPN nuk ka dhënë asnjë vend që TunnelBear të shkëlqejë. Le të shohim nëse gjërat janë të ndryshme kur bëhet fjalë për etiketat e çmimeve.

Së pari, le të nxjerrim një gjë nga rruga – po, TunnelBear ka përparësinë e dukshme të ofrimit të një versioni falas. Ajo vjen me një Kapac i të dhënave 500 MB / muaj, të cilat mund t’i rritni me 1 GB shtesë nëse cicëroni në ekipin TunnelBear. Ju gjithashtu merrni gamën e plotë të serverave dhe aplikacioneve pa reklama – aspak keq.

Thënë kështu, ne po krahasojmë versionin e paguar të TunnelBear këtu. Edhe pse të kesh një mundësi falas është e shkëlqyeshme, nuk do të fitojë asnjë pikë shtesë në këtë kategori pasi nuk është shërbimi i plotë i VPN.

Të dyja ofrojnë NordVPN dhe TunnelBear mujor dhe abonimet vjetore. Ju merrni të njëjtën paketë në të gjithë tabelën me VPN, por planet më të gjata vijnë me disa zbritje të ëmbla.

Një muaj TunnelBear është afërsisht 17% më lirë sesa NordVPN. Ky nuk është një ndryshim kaq i madh, veçanërisht kur merrni parasysh vlerën shtesë të parave të NordVPN.

Pagesa për VPN brenda muajit është relativisht e kushtueshme. Gjuetarët e pazareve duhet të kontrollojnë planet njëvjeçare, ku NordVPN dhe TunnelBear rruajnë 41% dhe 50% (përkatësisht) nga çmimi përfundimtar. Por edhe këtu, TunnelBear është zgjedhja më e lirë.

NordVPN ende nuk ka mbaruar. Ajo bëhet shumë më e përballueshme në dy- dhe planet tre vjeçarepjesa më e mirë është që ju të kurseni 70% në pajtimin tuaj NordVPN me kuponin tonë!

Në krahasim me ofertën më të mirë të TunnelBear, dy vjet NordVPN do të jenë afërsisht 20% më lirë në planin afatgjatë. Përhapet edhe më mirë me marrëveshjen tre vjeçare – do të paguani 30% më pak.

Së fundmi, NordVPN vjen me një garanci për kthim të plotë, 30-ditor të kthimit të parave në të gjitha planet në dispozicion. TunnelBear ka një politikë të rimbursimit, por versioni i tij falas është mjaft i mirë për të ekzekutuar disa teste dhe për të marrë një vendim para se të regjistroheni.

Fituesi i Kostos: NordVPN

TunnelBear është opsioni më pak i kushtueshëm nëse paguani çdo muaj ose në vit. Sidoqoftë, NordVPN ka dy plane të tjera, të cilat ju kursejnë para të mëdha nëse jeni duke kërkuar për një shërbim afatgjatë VPN. Kjo e bën atë të dalë në krahasim të kostos.

Provoni NordVPN!

4. Lehtësia e përdorimit

Si dy nga ofruesit më të njohur VPN atje, NordVPN dhe TunnelBear kanë bërë përpjekje shtesë për të hartuar aplikacione të shkëlqyera, miqësore për përdoruesit. Dhe tregon.

Një temë e zakonshme me të dy VPN-të është ndërfaqe e pastër dhe intuitive. Në desktop, NordVPN ofron pak më shumë informacion – ju mund të shihni adresën tuaj IP të sapo caktuar, si dhe lista e plotë e serverëve në anën e majtë të aplikacionit. Informacione për ngarkesën e serverit është përfshirë gjithashtu, kështu që ju lehtë mund të shmangni serverët e mbushur me njerëz.

Nëse ju pëlqen t’i mbani gjërat kompakte, gjithashtu mund të klikoni me të djathtën mbi aplikacionin NordVPN në tabanin e sistemit tuaj dhe të lidheni shpejt me serverat e fundit ose të preferuar.

Qasja në cilësime dhe veçori të ndryshme nuk mund të jetë më e lehtë – thjesht hapni Cilësimet skedar, dhe do të shikoni gjithçka që NordVPN duhet të ofrojë.

Aplikacioni i desktopit i TunnelBear është më modest, por po aq e drejtpërdrejtë. Ashtu si me NordVPN, ju merrni një butoni i lidhjes së shpejtë dhe një hartë të bukur të serverave. Dhënë, është pak më zbrazës, por ju merrni një ari të vogël që gërmon tunel! Nuk është paraqitur më poshtë, por jemi aty, ju premtojmë.

Mjerisht, prerja nuk kompenson kufizimet e TunnelBear kur krahasohet kundër NordVPN. Dallimi i madh është se si funksionon zgjedhja e serverit.

NordVPN ju lejon të zgjidhni serverë dhe rajone me precizion, përveç lidhjeve automatike. Me TunnelBear, ju nuk keni të njëjtën luks – ju mund të zgjidhni një vend ose ta lejoni VPN ta bëjë këtë për ju, por serverat merren gjithnjë nga programi.

Në kokë, cilësimet janë vetëm një klik larg – njësoj si me NordVPN. TunnelBear i ndan ato në tre skeda – Të përgjithshme, Rrjeti, dhe siguri. llogari “Parametrat” ​​thjesht kanë informacione rreth pajtimit tuaj, kështu që ne nuk do t’i vendosim ato në të njëjtin grup.

Nje gje te fundit. Disa përdorues preferojnë konfigurimin e tyre personal, qoftë jashtë nevojës apo preferencës personale. NordVPN ju lejon ta bëni këtë duke siguruar skedarët e kërkuar të konfigurimit në faqen e saj të internetit. Megjithatë, TunnelBear nuk do – janë ose aplikacionet ose asgjë me këtë VPN.

Fituesi për Lehtësinë e Përdorimit: NordVPN

Pa dyshim, të dy VPN-të janë një gëzim për t’u përdorur. Që ka thënë, NordVPN arrin t’u japë përdoruesve shumë më tepër liri duke e mbajtur atë të thjeshtë. TunnelBear gjithashtu ju jep një kohë pa probleme me aplikacionet e tij, por disa pengesa e lënë atë të zvarritet pas NordVPN në këtë kategori.

Provoni NordVPN!

5. Përputhshmëria

Në platformat kryesore, ju nuk do të gjeni ndonjë ndryshim në pajtueshmërinë e as VPN. NordVPN dhe TunnelBear kanë aplikacione amtare për Windows, Mac, Android dhe iOS. Të dyja ju japin shumë lidhje e njëkohshmes gjithashtu – pesë për TunnelBear, dhe gjashtë për NordVPN.

Le të hedhim një vështrim nga afër në mbështetjen e përgjithshme të platformës.

Windows

Për të përdorur aplikacionin e WindowsVPN dhe TunnelBear në Windows, do t’ju duhet të paktën Windows 7. NordVPN gjithashtu ka udhëzime për konfigurimin manual në sistemet më të vjetra të përdorimit XP dhe Vista. Siç kemi përmendur tashmë, TunnelBear nuk mbështet konfigurimin manual.

mushama

Nuk ka dallime këtu – NordVPN dhe TunnelBear kërkojnë të paktën macOS 10.10 (Yosemite) për aplikacionet e tyre.

android

Mbështetja e aplikacionit Android për të dy VPN fillon nga platforma Jelly Bean. TunnelBear kërkon versionin 4.1 dhe më lart.

Aplikacioni i NordVPN është gjithashtu plotësisht funksional në TV Android; kjo nuk është rasti me TunnelBear.

Nëse dëshironi shkarkoni skedarët APK për aplikacionin Android direkt, NordVPN ju lejon ta bëni këtë nga faqja e internetit. Mundësia juaj e vetme me TunnelBear është një udhëtim në Google Play.

iOS

përsëri, të dy VPN-të janë identike – iOS 9.0 është versioni më i vjetër i mbështetur nga aplikacionet e tyre.

Linux

NordVPN ka mësime të dobishme për vendosjen e Ubuntu dhe Debian. TunnelBear është pak më ndryshe, me mbështetje për shpërndarjet Ubuntu dhe Fedora.

Linux nuk duket se është në fokus të as VPN. Teknikisht, NordVPN dhe TunnelBear duhet të punojnë me një shumëllojshmëri të shpërqendrimeve, por mbështetja e përgjithshme është mjaft e kufizuar në këtë OS.

routers

NordVPN kthehet në formë me konfigurimin e routerit fleksibël. Firma e mbështetur përfshin DD-WRT dhe domate të njohura, si dhe disa lloje të tjera.

Udhëzime të hollësishme përfshihen gjithashtu, në rast se jeni vendosja e një ruteri VPN nga vetvetja.

Ruterat e parakohshëm janë gjithashtu një opsion edhe me këtë VPN – mund të blini një nga shitësit e palëve të treta.

TunnelBear nuk mund të konfigurohet me ruterat, që është një pengesë e dukshme në krahasim me NordVPN.

Platforma të tjera

NordVPN punon në platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer)
 • BlackBerry
 • Kodi
 • Mediat dhe tastierat e lojrave (përmes ruterit)
 • TV të zgjuar (përmes ruterit)

TunnelBear mbështet platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox, Opera)

Fituesi për pajtueshmërinë: NordVPN

NordVPN është shërbimi më fleksibël në këtë krahasim, me funksionalitet shtesë për platforma speciale dhe mbështetje më të mirë të përgjithshme të platformës. Përdoruesi mesatar ndoshta nuk do të vërë re kufizimet e TunnelBear, por ato përfundimisht rrinë në këtë kategori.

Provoni NordVPN!

6. Shpejtësia

Sipas përcaktimit, VPN ngadalësojnë lidhjen tuaj. E gjithë kriptimi dhe serveri duhet të vijë në kurriz të diçkaje, apo jo?

Thënë kështu, ju nuk dëshironi që VPN juaj të ju ngadalësojë shume, si kjo mund të ketë një ndikim negativ në shfletimin tuaj. Në mënyrë ideale, ju dëshironi që numrat të mbeten sa më lart të jetë e mundur por edhe ju duhet performanca e qëndrueshme në serverat tuaj të rregullt.

Për të gjetur VPN më të shpejtë në këtë krahasim, kemi testuar NordVPN dhe TunnelBear në disa nga serverët e tyre në të gjithë botën. Vendndodhja jonë e testimit ishte në Evropën Lindore; tabela më poshtë është rregulluar nga serveri më i afërt me më të largëtin.

Këtu janë rezultatet tona standarde (pa VPN):

Dhe ja se si NordVPN dhe TunnelBear shënuan në testet tona:

serverShpejtësia e shkarkimit (Mbps)Shpejtësia e ngarkimit (Mbps)
NordVPNTunnelBearNordVPNTunnelBear
Auto (më i afërt)70,0517.3832,6129,84
Rumani55,9060,3834.1530,55
Gjermani63,9563,2034,5331,29
Mbretëria e Bashkuar53,729.1224,4434,49
Portugali33,93N / A30.00N / A
Izrael34,52N / A11.62N / A
Shtetet e Bashkuara (New York)54,358.3427,6118.12
Shtetet e Bashkuara (Los Angeles)51,12N / A7.77N / A
Japoni28,0911,812.025.97
Australi24.563.601.970.36

* TunnelBear nuk ka serverë në Portugali dhe Izrael. Ne gjithashtu u lidhëm me serverët e Bregut Lindor në të gjitha testet tona në SHBA – meqenëse nuk mund të zgjedhnim serverë specifikë, supozojmë se TunnelBear nuk ka ndonjë server në Bregun Perëndimor të SHBA.

Siç mund ta shihni nga tabela, TunnelBear nuk është në gjendje të fillojë. Zgjedhja automatike e serverit duhet të lidhet me serverin më të afërt në dispozicion, por kjo nuk do të thotë që ju do të merrni shpejtësitë më të mira – veçanërisht nëse serverat janë më pak të fuqishëm në disa vende.

Ne nuk po themi se kjo është rasti me TunnelBear (ata janë mjaft të fshehtë në lidhje me rrjetin e serverëve të tyre), por rezultatet sugjerojnë kështu.

TunnelBear kthehet në mbrapa Rumani dhe Gjermani teste, por lajmi i mirë për këtë VPN përfundon këtu.

Shpejtësitë e shkarkimit janë thelbësore për transmetim, përrua, dhe madje edhe shfletim të rastësishëm. Ndërsa TunnelBear jep shpejtësi të pranueshme të gjithanshme të ngarkimit (me një përjashtim serioz), është jashtëzakonisht e ngadaltë në Mbretërinë e Bashkuar, SH.B.A., Japoni dhe Australi.

Ndërkohë, NordVPN shpërthen në çdo provë. Sigurisht, serverat në Portugali dhe Izrael nuk janë shumë të shpejtë në krahasim me pjesën tjetër të rezultateve të tij, por TunnelBear nuk i ofron as këto vende.

Fituesi për Shpejtësinë: NordVPN

Vetëm një VPN në këtë krahasim arriti të japë rezultate në mënyrë të vazhdueshme, madje edhe në serverët e largët. NordVPN merr një fitore të merituar këtu – TunnelBear nuk është shumë mbresëlënëse, me shpejtësi shumë më të ulëta dhe një rrjet të kufizuar serverash.

Provoni NordVPN!

7. Servers dhe Rrjeti

Përgjatë kësaj krahasimi, ne kemi sjellë deri në serverët NordVPN dhe TunnelBear këtu dhe atje. Tani është koha për të parë në detaje më të hollësishme.

Siç mund ta merrni me mend, TunnelBear është tejkaluar pa shpresë. normalisht, 22+ vende nuk tingëllon shumë keq për një VPN të përballueshme, por konkurrenca është shumë e fortë.

NordVPN merr një epërsi masive, me gati tre herë më shumë vende dhe gjithsej 5,100 serverë. me prani më e fortë në çdo kontinent, ky VPN nuk është vetëm më i shpejtë, por edhe më fleksibël.

Nuk janë vetëm numrat, sidoqoftë. NordVPN siguron shumë më thellësi, me pesë lloje serverash specialiteti. Këtu keni një përmbledhje të plotë:

 • 4,600+ Standard serverat (4,400 prej të cilëve lejojnë P2P)
 • 460+ i mërzitur servers
 • 30 VPN dyshe servers
 • 3 Qepë-mbi-VPN servers
 • 70+ IP e përkushtuar serverat (shtesë opsional)

Po e përsërisim veten, por të mos kesh akses në serverat aktual mund të jetë jashtëzakonisht zhgënjyese. Përdoruesit e rastit – turma TunnelBear është qartë në shënjestër – me siguri nuk do ta shohin këtë si një problem të madh.

megjithatë, serverat komutues mund të jenë shumë të dobishëm në shumë situata të ndryshme. Shembuj përfshijnë shmangien e serverave të mbingarkuar, gjetjen e opsioneve të përshtatshme për transmetim ose rregullimin e problemeve të performancës. Ky është një avantazh tjetër i NordVPN në këtë kategori.

Fituesi për serverët dhe rrjetin: NordVPN

Pavarësisht nëse përdorni një VPN herë pas here ose çdo ditë, NordVPN është më e madhe dhe më e mirë kur bëhet fjalë për rrjetet e serverëve. Ofrimi i TunnelBear, edhe pse i denjë në vetvete, është në krahasim.

Provoni NordVPN!

8. Privatësia dhe Siguria

NordVPN dhe TunnelBear marrin intimitetin e përdoruesve të tyre shumë seriozisht.

Të dy VPN shkojnë në gjatësi të mëdha për t’ju mbajtur të sigurt në internet. Midis politika të ngushta mos-prerëse, kriptimi i plumbave, dhe veçoritë thelbësore të sigurisë, hakerat dhe snoopers mbahen larg me shumë sukses.

Të dy VPN gjithashtu kanë pësuar auditime të pavarura të sigurisë, të cilat konfirmojnë të gjitha sa më sipër.

Për të gjetur fituesin, do të na duhet edhe një zhytje e thellë.

Politika e prerjeve

NordVPN dhe TunnelBear janë të bazuara në Panama dhe Kanadë, përkatësisht.

Sa i përket juridiksionit, NordVPN operon në një klimë shumë të favorshme për ofruesit e VPN. Panama nuk ka ligje të detyrueshme për ruajtjen e të dhënave – ose ndonjë legjislacion tjetër potencialisht i rrezikshëm.

Kanada merr një qëndrim mjaft shqetësues (për qytetarin mesatar) për disa çështje që lidhen me lirinë në internet. Megjithatë, ligjet për ruajtjen e të dhënave nuk janë çështje as për ofruesit e VPN në këtë vend, as.

Por ndryshe nga Panama, Kanada është një anëtar themelues i aleancës Five Eyes. Kjo do të thotë se është pjesë e disa marrëveshjeve për shkëmbimin e të dhënave dixhitale midis vendeve pjesëmarrëse – i cili shpesh përfshin informacione të ndjeshme të përdoruesit.

A është ky një problem i madh? Nëse jeni të vetëdijshëm për jetën private, mund të jetë. Mbani në mend TunnelBear ka mbështetur në mënyrë të përsosur pretendimet e tij për regjistrimin zero të të dhënave deri më tani, duke na dhënë asnjë arsye për të dyshuar në këtë ofrues.

Kjo tha, nëse doni që të keni një paqe shtesë të mendjes, NordVPN mund të jetë zgjidhja më e mirë.

Kriptimi dhe Protokollet

NordVPN dhe TunnelBear janë pothuajse identike këtu.

Le të fillojmë me standardin e kriptimit. Të dy VPN implementojnë AES-256 në të gjithë tabelën. Siç sugjeron emri, kjo është Kriptimi 256-bit – përdoret gjerësisht në shumicën e shërbimeve premium VPN për shkak të sigurisë së pathyeshme dhe ndikimit të vogël të përgjithshëm në shpejtësi.

Sekret i përsosur përpara përdoret gjithashtu nga NordVPN dhe TunnelBear. Me pak fjalë, kjo do të thotë se çelësat dinamikë të kriptimit përdoren për siguri shtesë, në vend të atyre statike.

Për protokollet, ju merrni standardin e industrisë OpenVPN në VPN Windows, Mac, dhe android Apps. në iOS, të dy VPN përdorin Protokolli IKEv2 / IPSec. Përsëri, NordVPN është pak më fleksibël, pasi lejon konfigurimet manuale të OpenVPN përmes ndërfaqeve të palëve të treta.

Karakteristikat e sigurisë

Arsenali i tipareve të NordVPN është një nga pikat më të mëdha të tij.

Këtu, do të gjeni të bllokuar reklamimi dhe mbrojtje kundër malware, faleminderit suite pronësore CyberSec.

Lista vazhdon me dy ndërprerës vrasës të veçantë – një për tuajin gjithë lidhjen, dhe një tjetër për aplikacione specifike.

Ju gjithashtu merrni mbrojtje të përparuar për rrjedhje DNS, me opsionin për të përdorur adresa DNS me porosi.

Krahasuar me këtë kombinim të fuqishëm të veçorive të sigurisë, TunnelBear mungon pak.

ka nuk ka mbrojtje për rrjedhje DNS, megjithëse VPN ishte provë në provat tona. Bllokimi i reklamave nuk vjen në vend – do të duhet ta instaloni Zgjatja e bllokuesit TunnelBear për atë, dhe madje edhe atëherë, është në dispozicion vetëm në desktop.

Me fjalë të tjera, cilësimet e sigurisë TunnelBear duken mjaft boshe. Thënë kështu, ju e merrni atë që duhet ndërprerës i vrasjes së lidhjes dhe një mjet tjetër shumë i rëndësishëm (për disa).

Karakteristikë GhostBear është përgjigjja e TunnelBear për censurimin e rreptë në internet. Designedshtë krijuar për të siguruar bezdisje shtesë për përdoruesit në vendet me kufizime të rënda në internet. Kjo e bën TunnelBear një nga disa VPN që ende funksionojnë me siguri në Kinë.

NordVPN është gjithashtu pjesë e këtij klubi ekskluziv. Mundësimi i serverëve të Obfuscated ju lejon të anashkaloni Firewall-in e Madh, por mbani në mend se nuk do të keni akses në serverat standardë derisa të çaktivizoni këtë modalitet.

Në përgjithësi, një shfaqje e fortë për NordVPN dhe TunnelBear këtu.

Fituesi për privatësinë dhe sigurinë: NordVPN

Të dy VPN-të janë kampionë për privatësinë dhe sigurinë, por disa avantazhe të vogla e vendosin NordVPN përpara. TunnelBear është më mbresëlënësi në këtë kategori, por ende nuk arrin të mposht kundërshtarin.

Provoni NordVPN!

9. Aktgjykimi i formës së prerë

Do të thotë që NordVPN dhe TunnelBear nuk kanë qenë saktësisht kundërshtarë të barabartë në këtë krahasim.

NordVPN fiton një fitore të merituar në të tetë kategoritë tona. Sshtë shërbimi më i mirë gjithëpërfshirës në çdo aspekt, dhe megjithëse mund të bëhet një rast i fortë për TunnelBear në disa seksione, ky VPN bie mbrapa në fund.

Aktualisht, TunnelBear thjesht nuk shton vlerë të mjaftueshme në versionin e tij të paguar për të justifikuar një pikë çmimi që është në të njëjtin varg si NordVPN. Ju ndoshta mund të toleroni shpejtësi të lëkundshme dhe një rrjet server më pak të zhvilluar në një VPN falas, por gjërat duhet të përmirësohen kur filloni të paguani për nivele premium të performancës. Jo këtu, duket.

Ne duhet të japim kredi aty ku duhet – TunnelBear siguron intimitet dhe siguri të pa vend, si dhe aplikacione të mprehta në desktop dhe celular. Por kështu vepron edhe NordVPN, përveç kësaj mijëra servera të shpejtë, transmetim i lehtë, dhe mbështetje e madhe P2P.

E gjithë kjo bën NordVPNfituesi i padiskutueshëm në këtë krahasim.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me