Krahasimi NordVPN vs ProtonVPN – Cila është më e mira për ju në vitin 2020?

NordVPN dhe ProtonVPN janë dy ofruesit me një përqendrim të gjerë në siguri, por edhe shumë vlera shtesë. Cila është zgjedhja më e mirë?

Përgjigja për këtë pyetje nuk është aq e thjeshtë sa do të mendonin tifozët e NordVPN. Edhe pse NordVPN shpesh gjen një vend në listat kryesore dhe performon jashtëzakonisht mirë në renditja jonë më e mirë e përgjithshme e VPN, ProtonVPN bën një rast të fortë me një shërbim të lëmuar të vetin.

Për të gjetur fituesin, do të duhet të shkojmë më thellë. Në këtë krahasim, ne i vendosëm në provë NordVPN dhe ProtonVPN në disa kategori thelbësore. Lexoni më tej për të zbuluar se secila prej këtyre VPN-ve premium është më e fortë, dhe cila ofron vlerën më të mirë gjithëpërfshirëse.

Për një informacion të plotë në këto dy ofruesit e rafteve të lartë, ju ftojmë të kontrolloni në thellësinë tonë Rishikim NordVPN dhe ProtonVPN rishikim.

SHËNIM: ProtonVPN ka tre plane të paguara me karakteristika të ndryshme. Për këtë krahasim, kemi përdorur ProtonVPN Plus, e cila është më e ngjashme me NordVPN për sa i përket tipareve dhe çmimit.

Tabela e përmbajtjes

 1. streaming
 2. torrenting
 3. kosto
 4. Lehtësinë e përdorimit
 5. pajtueshmëri
 6. shpejtësi
 7. Servers dhe Rrjeti
 8. Privatësia dhe Siguria
 9. Aktgjykimi i formës së prerë

NordVPN vs ProtonVPN – Kategoritë

Ne e bazuam këtë krahasim tetë atribute thelbësore të VPN.

Së pari janë kullim dhe torrenting kategori, ku do të shohim aftësinë e secilit VPN për të anashkaluar kufizimet gjeo-gjeografike dhe krahasimin e veçorive P2P.

Tjetra, ne do të krahasojmë etiketat e çmimeve të NordVPN dhe ProtonVPN, mirëdashësinë e përdoruesit dhe mbështetjen e platformës në kostoja, lehtësia e përdorimit, dhe pajtueshmëri seksione.

Ne gjithashtu kemi kryer teste të hollësishme për të gjetur më të shpejtë VPN në një shumëllojshmëri të serverëve në të gjithë botën. Mos e kalo atë shpejtësi kategori nëse jeni të interesuar në rezultatet përfundimtare!

E fundit, por jo më e rëndësishmja, ne do të kontrollojmë se si këto dy premium VPN hyjnë në internet rrjete serverash, intimitet, dhe siguri krahasimet.

Pra, termat janë caktuar, dhe gara është e ndezur! Le të shohim se cili VPN del përpara.

1. Rrjedhin

Nuk është sekret që gjeo-spoofing i besueshëm është i domosdoshëm nëse dëshironi të keni qasje në përmbajtjen tuaj të preferuar nga kudo.

Por jo çdo shërbim i VPN mund të sigurojë një transmetim të qëndrueshëm pa kufizime rajonale. A mund të ketë sukses NordVPN dhe ProtonVPN, dhe cili e bën atë më mirë?

Në një vështrim të parë premtues, të dy VPN-të punojnë me një sërë shërbimesh të njohura të transmetimit. NordVPN ka rezultate më mbresëlënëse për Netflix, duke lejuar hyrje të lehtë në katalogë në SH.B.A., Mbretërinë e Bashkuar, Kanada, Francë, Japoni dhe Brazil. ProtonVPN nuk ofron të njëjtën fleksibilitet këtu, por hyrja në Netflix në SH.B.A. nuk duhet të jetë problem.

Rrjedha të tjera që mund të shikoni me VPN të përfshira Hulu dhe Video Kryeministri Amazon. NordVPN tërhiqet edhe më tej, meqenëse mund të hyjë gjithashtu IPlayer BBC – diçka që ProtonVPN nuk arriti të arrijë në testet tona.

Në fakt, ka të ngjarë të gjesh një server NordVPN të punës për pothuajse çdo rrjedhë atje. Ka dy arsye për këtë: NordVPN ka një rrjet me të vërtetë masiv me 5,100 serverë, dhe ajo vjen me një veçori shumë të dobishme të quajtur SmartPlay.

SmartPlay është një përfaqësues i koduar, i zgjuar DNS i cili vendoset automatikisht kur përpiqeni të përdorni një shërbim transmetimi me blloqe rajonalë. Kjo jo vetëm që garanton transmetim të besueshëm në faqet më të njohura, por gjithashtu bën edhe një përvojë pa sherr përdoruesi – gjithçka që duhet të bëni është të zgjidhni vendin e duhur (për shembull, nëse doni Netflix amerikane, thjesht lidheni me një server të SH.B.A.).

Krahasuar me aftësitë e transmetimit të NordVPN, ProtonVPN bie prapa. Nuk ka ndonjë veçori të qëndrueshme për qasje më të mirë, dhe ofron shumë më pak larmi në servera dhe vendndodhje.

Fituesi për Streaming: NordVPN

ProtonVPN dëshmon një zgjedhje të mirë për disa prurje me bazë në SH.B.A. si Netflix dhe Hulu, por kjo nuk është e mjaftueshme për një fitore këtu. NordVPN është e preferuara e qartë në këtë kategori – avantazhi i tij në serverë dhe karakteristikat e transmetimit rezulton në qasje më të besueshme në një gamë më të gjerë të përmbajtjes në të gjithë botën..

Provoni të transmetoni me NordVPN!

2. Përrua

Të dyja NordVPN dhe ProtonVPN lejojnë lidhjet P2P dhe shkëmbimin e skedarëve, me një qasje të ngjashme. Ju do të gjeni serverë të veçantë për torrenting ose në aplikacionet e VPN.

NordVPN është shërbimi më i lehtë nga marrja me të skedar i dedikuar P2P.

ProtonVPN nuk ka një profil paraprak P2P, por ju mund të vendosni vetë në vetëm disa sekonda. Në përgjithësi, ajo bën të njëjtën punë si NordVPN, por do të duhet të bëni një përpjekje shtesë për të shtuar profilet që dëshironi.

Vlen të përmendet gjithashtu ProtonVPN nuk ju jep shumë serverë P2P. Aktualisht, ju mund të zgjidhni nga 69 in Australia (4), Hollanda (16), Singapori (20), dhe Suedi (16). Këto numra janë pak zhgënjyese, dhe mungesa e ndonjë lokacioni P2P në Amerikë / Evropë Lindore mund të jetë një problem për përdoruesit në këto rajone.

NordVPN është shumë më mbresëlënëse me afër 4,400 serverë P2P45 shtete. Pavarësisht se ku jetoni, ka të ngjarë të gjeni një server të përshtatshëm që është shumë afër vendndodhjes tuaj fizike – shumë e rëndësishme nëse dëshironi performancën më të mirë nga VPN tuaj.

Ju gjithashtu merrni Mbështetje prokure SOCKS5 me pajtimin tuaj NordVPN. Këto proxies janë konfiguruar në klientin tuaj përrua dhe zakonisht ofrojnë shpejtësi më të mira, kjo është arsyeja pse shumë tifozë të frikshëm të torrentëve kënaqen t’i kenë ato.

ProtonVPN nuk vjen me përfaqësuesit SOCKS5, por ofron tunele të ndara. Me këtë veçori, ju mund të personalizoni VPN posaçërisht për P2P duke vendosur listën e klientit tuaj përrua. Që ka thënë, nuk mund të kesh tunele të ndara dhe çelsin e vrasjes të aktivizohen në të njëjtën kohë, kështu që nuk është gjëja ideale për të bërë kur shkarkoni torrentë.

Fituesi për Torrenting: NordVPN

Ju nuk do të keni telashe me ndonjë VPN në këtë krahasim, megjithëse ndryshimi është i qartë. NordVPN ka rrjetin P2P shumë më të mirë dhe bonusin e shtuar të proxies SOCKS5. ProtonVPN nuk është një VPN e tmerrshme për përruajt, por lista e kufizuar e serverëve P2P mund të jetë problem nëse nuk bazoheni në Evropë, Australi apo Azinë Juglindore.

Provoni përrua me NordVPN!

3. Kostoja

Kur ju shikoni për një VPN, vlera e çmimeve është zakonisht një faktor lëvizës. Mund ProtonVPN më në fund të fitojë nga NordVPN në këtë kategori?

Nëse jeni në treg për një shërbim afatshkurtër, thjesht mund ta bëjë këtë. Një muaj i ProtonVPN Plus është afërsisht 16% më i lirë se NordVPN, por mos bëni gabim – planet mujore janë mjaft të kushtueshme në të gjithë bordin. Nëse po kërkoni një marrëveshje të mirë, patjetër që duhet të shikoni në plane më të gjata.

Këtu ndryshojnë gjërat. Në krahasim me zbritjen e sheshtë të ProtonVPN me 20% në abonimet vjetore, NordVPN qëndron me 41% zbritje. Kjo e bën planin vjetor NordVPN gati 13% më lirë sesa alternative ProtonVPN.

Lajmi i mirë për përdoruesit e NordVPN nuk mbaron këtu. Ju gjithashtu mund të regjistroheni për dy vjet, gjë që ju tërheq një të ëmbël 58% zbritje. Por edhe më mbresëlënëse është plani tre-vjeçar – ju mund ta merrni atë me një nga kuponat tona speciale dhe të ulni çmimin përfundimtar me një dajak 70%! Me disa matematikë të shpejtë, do ta gjesh atë tre vjet NordVPN përfundon pak më shtrenjtë se një vit i ProtonVPN Plus.

Fituesi i Kostos: NordVPN

Të dy VPN fillojnë me kosto të lartë dhe bëhen me çmime të arsyeshme me pajtime më të gjata. Sidoqoftë, NordVPN absolutisht trumbeton ProtonVPN kur bëhet fjalë për zbritje, veçanërisht nëse vendosni për marrëveshje tre vjeçare të vrasësit. Asnjë konkurs këtu – NordVPN merr një fitore bindëse.

Provoni NordVPN!

4. Lehtësia e përdorimit

Aplikacionet NordVPN dhe ProtonVPN janë një gëzim për t’u përdorur. Ju nuk do të keni ndonjë problem me asnjë shërbim, por ne jemi këtu për të gjetur më të mirën. Le të shohim më nga afër.

NordVPN duket e mprehtë dhe e pastër në të gjitha platformat. Aplikacionet e lëvizshme janë më kompakte, por versioni i desktopit është gjithashtu i lehtë për t’u përdorur. Butoni i Lidhjes së Shpejtë është atje nëse preferoni ta lejoni VPN të gjejë një server optimal. Nëse dëshironi zgjidhni një me dorë, edhe kjo është e lehtë, thjesht merrni zgjedhjen tuaj nga lista e përshtatshme e serverëve në të majtë.

ProtonVPN është pothuajse identik për sa i përket funksionalitetit, siç mund ta shihni nga fotografia më poshtë.

A Dallim i dukshëm është Profilet skedë, të cilën e përmendëm më herët. Me këtë skedë shtesë, ju mund të përshtatni ProtonVPN për nevojat tuaja duke krijuar profile të veçanta me protokollin specifik, vendin dhe cilësimet e serverit.

Të dy VPN ofrojnë informacion mbi ngarkesën e serverit, kështu që është e lehtë për të shmangur serverët e mbushur me njerëz – padyshim më shumë me NordVPN, për shkak të avantazhit të saj në numër të madh mbi ProtonVPN.

Qasja te cilësimet është e drejtpërdrejtë – saktësisht se çfarë prisni nga VPN. NordVPN i vendos të gjitha cilësimet (madje edhe veçoritë e përparuara) në i përgjithshëm tab.

ProtonVPN merr një qasje pak më të ndryshme, duke i ndarë cilësimet në Të përgjithshme, Lidhja, dhe i përparuar tabs.

Nëse nuk jeni të interesuar për funksionalitetin shtesë të ofruar nga aplikacionet, të dy VPN sigurojnë skedarë konfigurimi OpenVPN për konfigurimin manual. Mund t’i gjeni pasi të regjistroheni në llogarinë tuaj.

Fituesi për Lehtësinë e Përdorimit: NordVPN

NordVPN ju ofron një përvojë vërtet të lehtë me skedat e serverëve të specialitetit, si dhe qasje të lehtë për serverët dhe cilësimet. ProtonVPN nuk është shumë larg, por profilet e personalizueshme mund të jenë një shpatë me dy tehe – një lajm i shkëlqyeshëm për përdoruesit e përparuar, por potencialisht konfuz për fillestarët.

Provoni NordVPN!

5. Përputhshmëria

Të dyja NordVPN dhe ProtonVPN mbështesin një gamë të gjerë platformash dhe sistemesh operative. A ka një fitues të qartë në këtë kategori?

Ju e menduat – duhet të hedhim një vështrim më të thellë.

Windows

Të dy VPN kërkojnë Windows 7 dhe më shumë për aplikacionet e tyre. Nëse akoma po ekzekutoni XP ose Vista për ndonjë arsye, mund të ekzekutoni ose shërbim me një konfigurim manual – përfshihen mësime të dobishme!

mushama

NordVPN-së mbështetja e aplikacionit në macOS fillon nga versioni 10.10 (Yosemite). ProtonVPN nuk është aq fleksibël do t’ju duhet të paktën macOS 10.12 (Sierra).

android

NordVPN duhet të punojë me ndonjë gjë nga Android 4.0 dhe më lart. Në mënyrë që të përdoret ProtonVPN në pajisjen tuaj Android, sigurohuni që ajo funksionon të paktën versioni 4.4.2.

Të dy VPN mund të instalohen në tuaj Android TV. Që ka thënë, NordVPN ofron aplikacionin më të lëmuar – ProtonVPN ndjehet si një pritje në TV.

së fundi, mund t’i merrni skedarët e papërpunuar APK drejtpërdrejt nga secili ofrues. NordVPN i ka ato në dispozicion në faqen e internetit, i cili është një avantazh ndaj ProtonVPN, i cili kërkon një biletë për të mbështetur para se të merrni një lidhje me versionin e fundit.

iOS

Me vrapu NordVPN në iPhone ose iPad, do t’ju duhet të paktën iOS 9.0. Përsëri, ProtonVPN është thjesht pak më interesant, me mbështetjen e aplikacionit iOS duke filluar nga versioni 10.0.

Linux

ProtonVPN është më i gjithanshëm në Linux, me udhëzime të hollësishme për Ubuntu dhe Fedora, si dhe Arch Linux dhe Manjaro. Oferta e NordVPN ka në qendër rreth Debian, gjë që e bën mbështetjen e përgjithshme të Linux-ve mjaft të kufizuar.

routers

Të dy VPN mund të instalohen në ruter. Nëse jeni në mes të vendosjes së një ruteri VPN, do të gjeni mësime të shkëlqyera për DD-WRT dhe Domate. NordVPN merr drejtimin me mbështetje për disa firmware shtesë.

Nëse jeni në rregull me shpenzimin e parave shtesë në një ruteri para flakës, NordVPN përfshin këtë opsion. ProtonVPN nuk ofron ndonjë ruter të paravendosur, qoftë direkt ose përmes shitësve të palëve të treta.

Platforma të tjera

NordVPN punon në platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer)
 • ferrë
 • Kodi
 • Mediat dhe tastierat e lojrave (përmes ruterit)
 • TV të zgjuar (përmes ruterit)

ProtonVPN nuk mbështet në mënyrë të qartë asnjë platformë shtesë.

Fituesi për pajtueshmërinë: NordVPN

Me përjashtim të Windows dhe Linux, NordVPN është shërbimi më i gjithanshëm – megjithëse pak. ProtonVPN mund të jetë zgjidhja më e mirë për disa përdorues Linux, dhe nëse po ekzekutoni versionin e fundit të OS tuaj, nuk do të keni ndonjë problem me këtë VPN.

Provoni NordVPN!

6. Shpejtësia

Për të gjitha përfitimet e kriptimit, ka një pengesë potencialisht zhgënjyese – shpejtësi të ngadaltë.

Me këtë në mendje, është shumë e rëndësishme të keni një VPN të shpejtë. Jo vetëm për të drejtat e mburrjes, por kështu që ju në të vërtetë mund të vazhdoni të shikoni, transmetoni dhe shkarkoni pa telashe. Dhe jo vetëm shpejt në disa serverë; duhet të kërkoni rezultate të qëndrueshme në çdo vend të serverit që është i rëndësishëm për ju.

Ne jemi të lumtur t’ju ndihmojmë për këtë.

Ne testuam NordVPN dhe ProtonVPN në 10 serverë në të gjithë botën, nga një vendndodhje në Evropën Lindore. Këtu janë rezultatet tona standarde (pa VPN):

Tabela më poshtë tregon se si performuan dy VPN në secilin prej provave tona.

serverShpejtësia e shkarkimit (Mbps)Shpejtësia e ngarkimit (Mbps)
NordVPNProtonVPNNordVPNProtonVPN
Auto (më i afërt)70,0568,0932,6128,18
Rumani55,90N / A *34.15N / A *
Gjermani63,9556,8934,5330,80
Mbretëria e Bashkuar53,7245,4924,4423.22
Portugali33,934.0930.005.62
Izrael34,5214,7811.6215.86
Shtetet e Bashkuara (New York)54,3538.5027,6117.31
Shtetet e Bashkuara (Los Angeles)51,1214,847.7715,39
Japoni28,0917.172.022.00
Australi24.5617,511.971.53

*ProtonVPN aktualisht nuk ofron ndonjë server në Rumani.

Përtypje e madhe – NordVPN është vazhdimisht i shpejtë në të gjithë serverët, edhe nëse Portugali dhe Izraeli rezultatet mund të ishin më të mira. Sigurisht, numrat bëhen më të vegjël në distanca më të gjata, por ato janë akoma mbresëlënëse edhe në serverët e largët si Japonia dhe Australia. Mbani në mend rezultatet tuaja ka të ngjarë të jenë më të mira nëse jeni më afër këtyre vendeve.

Ngjarja e vërtetë është performanca e NordVPN në serverat amerikanë. Vendndodhja jonë e provës është mijëra milje dhe një oqean larg nga New York dhe Los Angeles, por një rënie e përgjithshme prej 25% dhe 29% (respektivisht) është më se e pranueshme.

Gjërat nuk po duken aq të mira për ProtonVPN, megjithë një fillim të fortë. Me të vërtetë e lëshon topin brenda Portugali (94% rënie) dhe Izrael (80% rënie). Serverat në SH.B.A., Japoni dhe Australi ofruan shpejtësi funksionale, por asgjë të veçantë.

A është ProtonVPN i ngadaltë, pra? Në tërësi, jo vërtet. Por kur krahasohet kundër NordVPN, ndryshimi është i thjeshtë për tu parë.

Fituesi për Shpejtësinë: NordVPN

Ju mund t’i besoni NordVPN të ketë një ndikim minimal në lidhjen tuaj, pavarësisht se nga cili vend keni zgjedhur dhe sa larg është nga vendndodhja juaj fizike. ProtonVPN kontrollon kutinë “e shpejtë” në shumë serverë, por jo të gjithë, duke e bërë atë VPN më pak të qëndrueshëm kur bëhet fjalë për shpejtësinë.

Provoni NordVPN!

7. Servers dhe Rrjeti

Nëse jeni duke kërkuar mijëra servera dhe a listë e gjatë e vendndodhjeve në dispozicion, vetëm një nga dy VPN-të në këtë krahasim mund të sigurojë këtë kombinim.

Nordshtë NordVPN. Këtu është një ndarje e saj 5,100 serverë:

 • 4,600+ Standard serverat (4,400 prej të cilëve lejojnë P2P)
 • 460+ i mërzitur servers
 • 30 VPN dyshe servers
 • 3 Qepë-mbi-VPN servers
 • 70+ IP e përkushtuar serverat (shtesë opsional)

Kjo është një nga rrjetet më të mëdha të serverëve në industri. Për më tepër, ju mund të zgjidhni midis 60 vendet. Me fjalë të tjera, ofrimi i NordVPN këtu është shumë e vështirë për tu mposhtur.

vërtetësi, ProtonVPN është plotësisht i klasifikuar këtu. Normalisht, 400 serverë dhe 33 vende nuk duken si një marrëveshje e keqe – por ato janë të zbehtë në krahasim me parkun masiv të serverëve të NordVPN dhe shumëllojshmërinë e vendndodhjes.

Për t’i vendosur gjërat në perspektivë, NordVPN ka 1693 serverë vetëm në Shtetet e Bashkuara në kohën e këtij shkrimi. Kjo është katër herë më shumë se i gjithë parku i serverëve të ProtonVPN.

Megjithatë, ProtonVPN vjen me disa serverë specialiteti të zoti. Këto përfshijnë 69 serverë të optimizuar P2P e përmendëm më herët, si dhe 33 Bërthamë e Sigurt serverat (dyfish) dhe 3 opsione të pajtueshme me Tor në Hong Kong, Zvicër dhe SH.B.A..

Fituesi për serverët dhe rrjetin: NordVPN

Pothuajse duket si një krahasim i padrejtë – NordVPN dhe ProtonVPN mund të përputhen në mënyrë të barabartë në shumicën e kategorive, por jo kur ne jemi duke folur serverë. NordVPN merr një fitore të padiskutueshme këtu.

Provoni NordVPN!

8. Privatësia dhe Siguria

Kjo kategori ka të ngjarë të jetë më e diskutueshme ende, dhe ja pse:

NordVPN ka kriptimi i plumbave, një rekord të fshehtë të intimitetit, dhe një auditim i pavarur Big Four duke konfirmuar të gjitha sa më sipër.

ProtonVPN, nga ana tjetër, ishte krijuar nga të njëjtët persona prapa ProtonMail – një burim i hapur, shërbim i koduar i emailit që gjithashtu ndodh të jetë më i madhi në botë – me një qëllim kryesor. siguri.

Kështu që përsëri, është më e vogla e detajeve që do të vendosë fituesin.

Politika e prerjeve

Të dy VPN funksionojnë nën një politikë e rreptë e prerjeve zero, mbështetur nga fjuridiksione avorable: NordVPN është i vendosur në Panama, dhe ProtonVPN operon jashtë Zvicrës. Gjëja e mirë për këto dy vende është se ligjet për ruajtjen e të dhënave janë ose joekzistente (Panama) ose nuk zbatohen fare (Zvicra).

Një aspekt tjetër i rëndësishëm për vetëdijen për intimitetin janë aleancat e mbikëqyrjes, të cilat shpesh përfshihen në një spiunim serioz dhe ndajnë informacione të ndjeshme me njëri-tjetrin. për fat të mirë, as Panama dhe Zvicra nuk janë anëtare të marrëveshjeve të 5/9/14 Sytë.

Me pak fjalë, këtu nuk ka një të preferuar të qartë. Lajm i shkëlqyeshëm, nëse na pyesni.

Kriptimi dhe Protokollet

Trendi vazhdon, si të dy këta VPN janë në krye të lojës së tyre kur bëhet fjalë për kriptimin dhe protokollet.

NordVPN dhe ProtonVPN të dy përdorin Kriptimi AES-256, e cila konsiderohet e pathyeshme. Të dy ofrojnë Sekret i përsosur përpara si dhe një veçori të sigurisë që përdor çelësat dinamikë të kriptimit në vend të atyre statikë.

Mbështetja e protokollit është një fushë tjetër ku të dy janë identikë. Per te dy, OpenVPN është protokolli i parazgjedhur (dhe vetëm) për aplikacionet Windows, Mac dhe Android, kurse IKEv2 / IPSec përdoret për iOS. Nëse preferoni të keni OpenVPN në iPhone ose iPad, të dy VPN mund të konfigurohen manualisht përmes ndërfaqes OpenVPN (softuer i palëve të treta).

Karakteristikat e sigurisë

Deri më tani, NordVPN dhe ProtonVPN shumë mirë mund të jenë shërbimi i njëjtë, për sa i përket intimitetit dhe sigurisë. Me siguri duhet të ketë disa dallime?

Po, ka. Ndërsa të dy VPN-të i mbulojnë gjërat me lehtësi, NordVPN është shërbimi më i pajisur me avantazhe që përfshijnë bllokimi i reklamave dhe malware (faleminderit suite pronësore CyberSec), dy ndërprerës të ndryshëm vrasjes, dhe Mbrojtja e rrjedhjes DNS me mundësinë e përdorimit të cilësimeve të DNS me porosi.

ProtonVPN gjithashtu siguron çelsin e vrasjeve që duhet të keni, por ndryshe nga NordVPN, nuk ka asnjë ndërprerës shtesë të vrasjeve për aplikacione specifike. Përfshihet gjithashtu mbrojtja e rrjedhjes DNS, por ju jeni i kufizuar në adresat DNS të ProtonVPN, pa asnjë mundësi të shtypni në tuaj.

Në kokë, ProtonVPN ofron Karakteristikë Auto Connect dhe lejon personalizim shtesë për Butoni i Lidhjes së Shpejtë.

Të dy VPN ju lejojnë të kaloni me lehtësi midis OpenVPN UDP dhe TCP. OpenVPN UDP zakonisht ju jep shpejtësi më të mirë, por ndonjëherë mund të zbulohet dhe bllokohet nga një mur zjarri, në këtë rast do të duhet të ndryshoni në OpenVPN TCP.

Duke folur për firewalls, NordVPN është një nga zgjidhjet më të mira për të anashkaluar Firewall-in e Madh të Kinës. Falë saj serverë specialë të ngatërruar, kjo VPN është e përgatitur mirë për t’u marrë me censurim të rreptë të internetit. Mbani në mend se duke mundësuar cilësimet e vjedhurazi ndryshon plotësisht aplikacionin NordVPN, dhe do të keni qasje vetëm në serverët e Obfuscated derisa t’i çaktivizoni ata.

ProtonVPN, nga ana tjetër, lufton me qasje të besueshme nga Kina. Nuk ka ndonjë cilësim ose server të avancuar të bllokimit, por disa përdorues kanë raportuar sukses me konfigurimin manual duke përdorur ndërfaqen OpenVPN.

Fituesi për privatësinë dhe sigurinë: NordVPN

Arsenali i veçorive dhe thellësia e shtuar e NordVPN e vendos atë përpara ProtonVPN në këtë kategori. ProtonVPN vjen shumë afër, dhe madje mund të jetë i barabartë me NordVPN nëse përdorni një bllokues reklamash të palëve të treta dhe nuk keni nevojë për një VPN të besueshëm për Kinën.

Provoni NordVPN!

9. Aktgjykimi i formës së prerë

Në fund të fundit, është një spastrim i pastër për NordVPN. ProtonVPN është një kundërshtar i respektueshëm, por nuk mund të pretendojë fitore në ndonjë prej tetë kategorive tona.

Ta themi thjesht, çfarëdo që mund të bëjë ProtonVPN, NordVPN mund të bëjë më mirë. Tifozët streaming dhe torrenting do të marrin shumë më tepër nga NordVPN, dhe për më pak para, gjithashtu. me plane më të lira afatgjata, shpejtësi të shpejtë të përgjithshme, dhe a avantazh serioz në serverë, NordVPN nuk lë asnjë vend që sfiduesi të shkëlqejë.

Mos na gabo – ProtonVPN është më se i duhuri vetvetiu. Intimiteti dhe siguria janë në pikëpyetje, dhe aplikacione elegant, intuitiv me siguri do të fitojë mbi shumë përdorues.

Por në fund të fundit, pse do të zgjidhni një ofrues që ofron më pak vlerë me një çmim më të lartë? ProtonVPN ka nevojë për ta rritur atë dhe për të përmirësuar disa aspekte kryesore të shërbimit të tij nëse dëshiron të rrahë NordVPN në çdo kohë së shpejti.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me