Krahasimi IPVanish vs NordVPN – Cila është më e mira për ju në vitin 2020?

IPVanish dhe NordVPN janë dy shërbime të njohura VPN që kanë fituar vendin e tyre në renditja jonë më e mirë e përgjithshme e VPN. Secila prej tyre pretendon të jetë e shpejtë, fleksibël dhe e sigurt – por cili do të dalë fitimtar në një krahasim kokë më kokë?

Nëse jeni këtu, me siguri po e pyetni veten vetëm atë. Ne jemi të lumtur t’i përgjigjemi kësaj pyetje për ju – rrotullohemi ndërsa vendosim IPVanish dhe NordVPN kundër njëri-tjetrit në një betejë në disa kategori të rëndësishme.

Për të gjetur gjithçka që duhet të dini rreth këtyre VPN-ve të njohura, hidhini një sy në hollësitë tona Shqyrtimi IPVanish dhe Rishikim NordVPN.

Tabela e përmbajtjes

 1. streaming
 2. torrenting
 3. kosto
 4. Lehtësinë e përdorimit
 5. pajtueshmëri
 6. shpejtësi
 7. Servers dhe Rrjeti
 8. Privatësia dhe Siguria
 9. Aktgjykimi i formës së prerë

IPVanish vs NordVPN – Kategoritë

Për këtë krahasim, ne zgjodhëm tetë aspekte VPN të make-ose-break.

Ne do të fillojmë me kullim dhe torrenting kategori, për të gjetur se cili VPN është më i mirë në anashkalimin e kufizimeve rajonale dhe shkarkimin e torrenteve.

Tjetra, ne do të shohim kosto, lehtësinë e përdorimit, dhe pajtueshmëri. Këtu do të krahasojmë pikat e çmimeve të IPVanish dhe NordVPN, mirëdashësinë e përdoruesit dhe mbështetjen e përgjithshme të platformës.

Ne gjithashtu u përpoqëm me teste të shpejtësisë të hollësishme për të gjetur VPN më të shpejtë midis të dyve. Do të gjesh rezultatet përfundimtare në shpejtësi kategori.

Së fundmi, ne do t’i hedhim një sy rrjetet e serverëve, intimitet, dhe siguri. Me të dy VPN që mburren me mijëra servera dhe kriptim të papërshkueshëm nga plumbi, këto kategori do të kundërshtohen përfundimisht.

Thirrje e ngushtë, apo fitore bindëse? Ne do të zbulojmë – le të shohim se cili VPN del në krye!

1. Rrjedhin

Në epokën e sotme të kufizimeve gjeografike, qasja e besueshme në përmbajtjen tuaj të preferuar është një domosdoshmëri për shumë përdorues të VPN.

NordVPN është një nga zgjedhjet më të mira për transmetim, nëse jo edhe më i miri. Fiton një rezultat perfekt në testet tona të hollësishme të Netflix, duke arritur të anashkalojë blloqet për SHBA Netflix, MB, Kanada, Francë, Japoni, dhe madje Brazil.

Rrjedha të tjera të njohura që mund t’i shikoni lirshëm me përfshirjen e NordVPN BBC, Hulu, HBO GO, Amazon Prime Video, dhe lista vazhdon. Mund IPVanish të garojë me këtë listë të gjatë?

Fatkeqësisht jo. Derisa katalogu Netflix i SH.B.A.-së duhet të punojë në disa serverë IPVanish, potenciali i përgjithshëm i zhbllokimit është shumë i ulët me këtë VPN. Gjatë provave tona, ne nuk mund të kishim qasje në shumë transmetime – BBC ishte jashtë kufijve, dhe kështu ishin Hulu, Amazon Prime Video dhe HBO GO.

Transmetimi me një VPN është një peizazh që ndryshon vazhdimisht, dhe ne nuk po themi as VPN kurrë funksionon – por bazuar në rezultatet, IPVanish nuk është në gjendje të lejojë qasje të vazhdueshme në faqet më të mira atje. Nga ana tjetër, NordVPN ka një ecuri yjore në këtë kategori. Cila është arsyeja që qëndron pas kësaj?

Ta themi thjesht, NordVPN vë në përpjekje shtesë për transmetim pa tela. Midis 5,100 serverë dhe tipar automatik SmartPlay DNS, ky ofrues ka teknologjinë dhe shkathtësinë që ju nevojitet për të parë pothuajse gjithçka nga kudo.

Krahasuar me atë, IPVanish nuk ofron vërtet ndonjë server ose karakteristikë të orientuar drejt rrjedhës dhe ka një rrjet më të vogël për të luajtur me të. 1.300 serverë nuk është një numër i keq, por me shumicën e tyre tashmë të bllokuar nga prurjet popullore, mund të shihni pse IPVanish lufton në këtë kategori.

Fituesi për Streaming: NordVPN

IPVanish nuk duhet të jetë zgjidhja juaj e parë për transmetim – kjo do të thotë, US Netflix është ende në mundësitë e këtij VPN. Për qasje të lehtë në përmbajtjen tuaj të preferuar, NordVPN është zgjedhja më e mirë (dhe më e lirë).

Provoni të transmetoni me NordVPN!

2. Përrua

Ndërsa IPVanish dhe NordVPN mbështesin trafikun P2P, ka një ndryshim të madh në mënyrën se si të dy i afrohen kësaj.

IPVanish nuk ka një profil torrenting të dedikuar, në vend të kësaj lejon lidhjet P2P në të gjithë serverët. Kjo i bën gjërat pak më të lehta, pasi seancat e sigurta për torrent kërkojnë që thjesht të lidhni VPN ashtu siç bëni zakonisht.

NordVPN shkon në rrugë të kundërt, me një skedë të veçantë P2P ku ju mund të zgjidhni serverët e optimizuar për torrents. Pjesa më e mirë – ju merrni mbi 4,400 prej tyre, që është shumë më tepër sesa lista e tërë serverit IPVanish.

Për veçori shtesë, të dy VPN ofrojnë proxies SOCKS5 i cili mund të vendoset me klientin tuaj përrua. Këto proxies janë zakonisht më të shpejtë, pasi ato nuk ngadalësohen nga kriptimi – por ka një shtresë sigurie shtesë falë vërtetimit të përparuar. Përcjellja e portit nuk mbështetet nga asnjë VPN.

Një pengesë për IPVanish është politika DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Si një VPN me qendër në SH.B.A., ajo duhet të marrë seriozisht shkeljen e të drejtës së autorit dhe të veprojë në njoftimet e DMCA.

Linjat midis përrallave legale dhe të paligjshme shpesh janë të paqarta dhe të lehta për t’u abuzuar nga trolls e të drejtave të autorit, të cilat fatkeqësisht janë të shfrenuara në SHBA. Si e tillë, përdorimi i IPVanish për përrua mund të çojë në dhimbje koke dhe madje edhe pezullime të llogarisë nëse nuk jeni të kujdesshëm.

NordVPN me bazë në Panama ka një avantazh të madh në këtë drejtim, pasi nuk ka pse të përputhet me kërkesat e DMCA.

Fituesi për Torrenting: NordVPN

Të dy VPN-të bëjnë përhapjen e shpejtë dhe të lehtë për fillestarët dhe ekspertët njësoj. Thënë kështu, NordVPN ka avantazhin me profilin e tij të përkushtuar përrues dhe juridiksionin P-P-miqësor. IPVanish performon shumë mirë, por çështjet ligjore mund (në teori) të mbyllin përdoruesit e BitTorrent edhe nëse nuk janë gabim.

Provoni përrua me NordVPN!

3. Kostoja

Vlera për para është një aspekt i rëndësishëm kur zgjedh VPN-në tuaj të ardhshme. Të dy IPVanish dhe NordVPN kanë mjaft për të ofruar, por cili ka një etiketë më të mirë çmimesh?

Si zakonisht me çmimet e VPN, nuk do të gjeni pazar nëse po kërkoni një abonim mujor. Të dy pretendentët janë po aq të kushtueshëm këtu, por IPVanish është pak më i lehtë në portofolin tuaj falë zbritjes së shtuar (zakonisht rreth 15%).

Gjërat ndryshojnë me plane më të gjata. Plani njëvjeçar i NordVPN është 41% më i lirë se sa do të paguani çdo muaj, dhe një pajtim dy vjeçar do të rruaj 58% nga çmimi përfundimtar. IPVanish ka një marrëveshje të ngjashme në planin e saj vjetor (aktualisht 46% zbritje), por kjo është më e mira që do të merrni.

ndërkohë, mund të përfitoni nga oferta e shkëlqyeshme tre-vjeçare e NordVPN me 70% zbritje – thjesht përdorni kodin tonë special të kuponit! Me një marrëveshje kaq të madhe, në thelb po merrni një nga VPN kryesore në treg për ndryshimin e xhepit.

Megjithatë, jo të gjithë duan një VPN për periudha super të gjata kohore. Nëse dëshironi një terren të mesëm midis një muaji dhe një viti, IPVanish ka një plan tre-mujor me 25% zbritje – jo marrëveshja më e mirë që mund të merrni, por pak më fleksibël sesa alternative vjetore.

Fituesi i Kostos: NordVPN

Me zbritje të rregullta në planet e saj më të gjata, NordVPN është shërbimi për të blerë nëse planifikoni të përdorni një VPN për një kohë. Në përgjithësi, IPVanish është më i kushtueshëm dhe ofron më pak vlerë për transmetim, por abonimi tre mujor mund të jetë një përcaktues për disa.

Provoni NordVPN!

4. Lehtësia e përdorimit

Si dy nga VPN premiumet më të mira, IPVanish dhe NordVPN janë të përqendruara në dhënien e përdoruesve një kohë të lehtë, pa probleme. Por, cili bën një punë më të mirë këtu?

Të dy VPN shkojnë për një dizajn elegant, por funksional. Zgjedhja e serverëve është e lehtë falë menu e shpejtë e lidhjes – IPVanish gjithashtu ju jep disa lista drop-down nëse dëshironi një vend apo qytet të veçantë.

NordVPN ofron një pajisje të ngjashme, por ju merrni një lista e serverëve kompakt gjithashtu, në anën e majtë të aplikacionit.

Nga lista, mund të zgjidhni shpejt serverin më të shpejtë (përcaktohet nga aplikacioni) ose zgjidhni një me dorë. Ju gjithashtu mund të shmangni serverët e mbushur me njerëz falë informacionit shtesë të ngarkesës së serverit.

Lista e serverëve IPVanish është në një skedë të veçantë, por ajo vjen me disa filtra shumë të dobishëm. Këto ju lejojnë renditni serverët sipas vendit, kohën e reagimit, ngarkesën e serverit, dhe preferuarat.

Të dy VPN ju çojnë në menunë e cilësimeve me vetëm një klik. Lista e NordVPN është pak më e gjatë, pasi ka më shumë veçori për të aktivizuar ose çaktivizuar.

IPVanish ka dy menuse të veçanta për cilësimet e përgjithshme dhe lidhjen. Sidoqoftë, numri i përgjithshëm i opsioneve nuk është aq i madh, duke e bërë këtë VPN pak më themelore në këtë departament.

së fundi, të dy VPN sigurojnë skedarë konfigurimi OpenVPN në faqet e internetit të tyre, nëse preferoni të drejtoni një konfigurim të personalizuar me një ndërfaqe të palëve të treta.

Fituesi për Lehtësinë e Përdorimit: NordVPN

Ju nuk do të zhgënjeheni me asnjë VPN kur bëhet fjalë për lehtësinë e përdorimit. Të dyja janë të thjeshta, të qëndrueshme dhe bukur për tu parë, por NordVPN ofron një ndërfaqe më të ngushtë me shumë rregullime të shkëlqyera.

Provoni NordVPN!

5. Përputhshmëria

IPVanish dhe NordVPN mund të instalohen në një grup të gjerë platformash. Me aplikacione të shkëlqyera për të gjitha platformat kryesore dhe shumë mundësi për konfigurimin manual, do të duhet të bëjmë një vështrim më të afërt për të gjetur fituesin këtu.

Windows

Nëse aplikacioni juaj i Windows VPN po ju shqetëson, me siguri nuk ia vlen. Për fat të mirë, asnjë ofrues në këtë krahasim nuk e hedh topin këtu.

Mbështetja e Windows fillon nga Windows 7 për IPVanish dhe NordVPN. megjithatë, NordVPN ka një avantazh të vogël për versionet më të vjetër, duke lejuar një konfigurim manual në XP dhe Vista. IPVanish nuk do.

mushama

Përputhshmëria e Mac është e barabartë midis IPVanish dhe NordVPN. Për të përdorur aplikacionet e tyre, ju duhet të paktën versioni Yosemite (10.10).

android

Të dy VPN ofrojnë një aplikacion të dedikuar për një larmi versionesh Android. IPVanish është pak më e mirë, duke shkuar prapa në versionin 4.0.3, kështu që mund të jetë zgjidhja më e mirë nëse keni një pajisje Android të vjetër.

iOS

Pajisja juaj iOS ka nevojë për të paktën versionin 9.0 për të ekzekutuar ose aplikacionet e VPN. Një barazim tjetër!

Linux

Të dy VPN mund të punojnë në Linux, por ata janë përqendruar në shpërndarje të ndryshme. Zgjidhni IPVanish nëse jeni duke Ubuntu; NordVPN është i përshtatshëm për përdoruesit e Debian. Në përgjithësi, mbështetja për Linux është mjaft e kufizuar midis këtyre dy shërbimeve.

routers

Të dy VPN-të kanë mësime të shkëlqyera për ruterat DD-WRT dhe Tomato, por NordVPN ofron mbështetje për disa firmave shtesë. Këto udhëzues mund të jenë shumë të dobishëm nëse ju interesojnë vendosja e një ruteri VPN më vete.

Ruterat e parainfiguruar me VPN janë gjithashtu në dispozicion në faqet e internetit të palëve të treta.

Platforma të tjera

IPVanish punon në platformat e mëposhtme shtesë:

 • Chromebook
 • Windows Phone

NordVPN mbështet platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer)
 • ferrë
 • Kodi
 • Mediat dhe tastierat e lojrave (përmes ruterit)
 • TV të zgjuar (përmes ruterit)

Fituesi për pajtueshmërinë: NordVPN

Për sa kohë që softveri juaj nuk është shumë i vjetëruar, do të keni telashe me asnjë shërbim. NordVPN mbështet më shumë platforma dhe gjithashtu ka zgjerime të shfletuesit, duke e bërë atë një zgjedhje më të gjithanshme në këtë kategori.

Provoni NordVPN!

6. Shpejtësia

Kriptimi ju mban të sigurt në internet, por gjithashtu heq shpejtësinë tuaj. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të keni një VPN vazhdimisht të shpejtë.

Shpejtësitë e VPN mund të ndryshojnë shumë në varësi të serverit që keni zgjedhur. Cfare ka me shume, gjërat mund të ngadalësohen në mënyrë të padurueshme nëse i shtoni distancën ekuacionit.

A janë IPVanish dhe NordVPN të shpejtë apo të ngadaltë? Dhe cila performon më mirë? Ne testuam serverët në 10 vende në të gjithë botën për të gjetur përgjigjet e këtyre pyetjeve të rëndësishme.

Testet tona janë kryer nga Evropa Lindore. Për referencë, këtu janë shpejtësitë tona të shkarkimit dhe ngarkimit pa VPN:

Më poshtë, mund të shihni se si shënuan IPVanish dhe NordVPN.

serverShpejtësia e shkarkimit (Mbps)Shpejtësia e ngarkimit (Mbps)
IPVanishNordVPNIPVanishNordVPN
Auto (më i afërt)69,5470,0532,6332,61
Rumani64,3855,9030,8134.15
Gjermani69,3363,9530,9034,53
Mbretëria e Bashkuar68,2553,7235,6724,44
Portugali50,5433,9324.1330.00
Izrael53,1434,5231,0911.62
Shtetet e Bashkuara (New York)43,4454,3522,9127,61
Shtetet e Bashkuara (Los Angeles)21.3951,1215.217.77
Japoni0.5328,091.162.02
Australi10.6724.560.351.97

Rezultatet përfundimtare janë padyshim mbresëlënëse. Të dy VPN-të ishin seriozisht të shpejta në Evropë – IPVanish ka shpejtësi pak më të mirë të shkarkimit, ndërsa NordVPN merr epërsinë. Në përgjithësi, dallimet janë të papërfillshme.

IPVanish gjithashtu merr një fitore bindëse në serverin Izrael, por gjërat marrin një kthesë për keq edhe pas kësaj. NordVPN ka rezultate më të mira në të dy serverat amerikanë, dhe mbizotëron në testet e Japonisë dhe Australisë.

Marrja kryesore – NordVPN performon shumë më mirë sesa IPVanish në serverët e largët. Ne ishim në gjendje të merrnim shpejtësi të shkëlqyera me këtë VPN, edhe pse vendndodhja jonë e testimit ishte mijëra milje larg.

Megjithatë, IPVanish nuk është shumë zhgënjyese, me përjashtim të serverit Japoni. Ne u përpoqëm të ndërrojmë serverët dhe të testojmë në kohë të ndryshme, por lidhja mbeti jashtëzakonisht e ngadaltë në atë vend. Fat i keq apo serverë të keq? Sido që të jetë, IPVanish nuk ishte aq i qëndrueshëm sa NordVPN.

Fituesi për Shpejtësinë: NordVPN

NordVPN dallohet me shpejtësi të mahnitshme në serverat afër dhe larg. Serverët evropianë të IPVanish u ndezën nga testet tona, por ky VPN u bë më pak dhe më pak efikas me distancën.

Provoni NordVPN!

7. Servers dhe Rrjeti

Mijëra serverë dhe mbulimi global janë një lajm i shkëlqyeshëm nëse keni nevojë për VPN tuaj të jetë fleksibël. ’Shtë një rast i fortë për tu bërë për VPN në këtë krahasim, por një prej tyre është fituesi i qartë këtu.

NordVPN siguron afër 4,600 serverë standardë, 4,400 prej të cilëve mbështesin P2P. Përveç kësaj, ju merrni 460+ Serverë të mprehtë, 30 serverë të dyfishtë VPN, 3 servera VPN me qepë, dhe 70+ me IP të dedikuar, duke e çuar numrin e përgjithshëm në një dajak 5,100+ serverë në 60 vende.

Jo shumë ofrues kanë burimet për të mposhtur këtë paketë. Rekordi amerikan i NordVPN është veçanërisht mbresëlënës – me 1,750+ serverë të disponueshëm në atë rajon, nuk është çudi që VPN është një nga zgjedhjet më të mira për të hyrë në përmbajtjen e SH.B.A..

Normalisht, ne do të lavdërojmë IPVanish për rrjetin e tij me madhësi të denjë.

Por kur krahasohet kundër NordVPN, mund të shihni se si 1.300 serverë në 50 vende befas nuk do të duket si një punë e madhe. Për më tepër, IPVanish i mungojnë kategoritë e specialitetit që mund të gjesh në listën e serverëve të NordVPN.

Megjithatë, duhet të japim mbështetje për mbulimin e përgjithshëm. IPVanish është në të njëjtën kohë me NordVPN, të paktën këtu.

Fituesi për serverët dhe rrjetin: NordVPN

NordVPN ka një nga rrjetet më të plotë të serverëve në treg, dhe tregon. IPVanish është më mirë, por merr një hap prapa në këtë krahasim.

Provoni NordVPN!

8. Privatësia dhe Siguria

Në sipërfaqe, të dy VPN marrin seriozisht sigurinë dhe intimitetin. Kriptimi është në pikëpyetje, dhe prerja zero e të dhënave është premtuar në politikat e intimitetit.

Megjithatë përsëri, ne do të duhet të shkojmë më thellë për të gjetur se cili VPN fiton.

Politika e prerjeve

NordVPN ka një avantazh të qartë kur bëhet fjalë për juridiksionin. Shtë e regjistruar në Panama – një strehë e sigurt pa ligje drakoniane për ruajtjen e të dhënave. Kjo lejon që NordVPN të garantojë një politikë pa log.

Ka edhe më shumë – Panamaja nuk është pjesë e 5/9/14-Aleancat e mbikëqyrjes së syve, që i mban përdoruesit të sigurt nga spiunimi i mundshëm i qeverisë. Mjerisht, kjo nuk është rasti me IPVanish me qendër në SHBA.

Tani, kjo nuk duhet të jetë një çështje e madhe, apo jo? Në fund të fundit, IPVanish gjithashtu operon nën një politikë të rreptë të prerjeve zero – por regjistrimi i tij nuk është i pastër.

Në vitin 2016, IPVanish dorëzoi të dhëna të ndjeshme të përdoruesve në Departamentin e Sigurisë së Atdheut. Informacioni doli të jetë shumë i dobishëm në një hetim të abuzimit të fëmijëve dhe pornografisë që ishte duke vazhduar në atë kohë. Drejtësia u shërbeu vërtet, por në fund të fundit, IPVanish kishte gënjyer në lidhje me pretendimin e tyre me shkrime zero. Eshtë e panevojshme të thuhet, njerëzit nuk ishin të lumtur.

Lajmi i mirë është StackPath (pronari i ri i IPVanish që nga viti 2017) prezantoi disa ndryshime shumë të nevojshme në shërbim, dhe sot ky VPN duhet të ofrojë intimitet vërtet pa vend. Megjithatë, kjo garanci nuk duhet të testohet.

Kriptimi dhe Protokollet

Të dy VPN implementojnë kriptimin AES-256, që është një lajm i shkëlqyeshëm për ata që merren me sigurinë. Kriptimi 256-bit konsiderohet jashtëzakonisht i fortë dhe praktikisht i pathyeshëm.

NordVPN bën një hap shtesë duke shtuar Sekret i përsosur përpara në përzierje. Me pak fjalë, kjo do të thotë se seancat tuaja VPN janë edhe më të sigurta me çelësat dinamikë të kriptimit në vend të atyre statikë.

Protokolli OpenVPN përdoret shumë nga të dy shërbimet. Si standard i industrisë, mund të gjeni mbështetje amtare për të në aplikacionet Windows, Mac dhe Android. IKEv2 / IPSec është gjithashtu në dispozicion.

Përveç OpenVPN dhe IKEv2 / IPSec, IPVanish punon me PPTP dhe L2TP / IPSec.

Karakteristikat e sigurisë

NordVPN ka një arsenal të tërë karakteristikash të sigurisë. Suite pronësore CyberSec siguron bllokimin e reklamave dhe mbrojtje kundër malware. Ju gjithashtu merrni dy ndërprerës të ndryshëm vrasjes dhe cilësimet e personalizuara të DNS, me opsionin për të përdorur DNS-in tuaj të preferuar ose ato të siguruara nga NordVPN. Dy servera VPN janë përfshirë gjithashtu.

IPVanish nuk është shumë larg, por nuk ofron të njëjtin nivel thellësie. Switchelësi i vrasjes është aty, por ju merrni vetëm një për të gjithë lidhjen tuaj – NordVPN ka një të dytë për aplikacione specifike. Mbrojtja e rrjedhjes DNS është gjithashtu themelore në krahasim me ofertën e NordVPN, pasi nuk mund të futni cilësimet tuaja DNS.

Në kokë, IPVanish ju lejon të ndërroni me lehtësi numrat e portit OpenVPN, dhe ka një tipar i mbingarkesës. Vjedhurazi ekstra shpesh është i nevojshëm në vendet me censurë të rëndë të internetit – kjo tha, mbani në mend IPVanish aktualisht është i bllokuar në Kinë.

Nëse dëshironi një VPN që funksionon edhe në Kinë, NordVPN është zgjidhja perfekte. Ashtu si IPVanish, ajo gjithashtu ofron bllokime shtesë – por këtu, ju merrni qindra servera specialë.

Ky cilësim i avancuar duhet të përdoret vetëm kur ju nevojitet, pasi serverët standardë nuk do të jenë të disponueshëm gjatë modalitetit të Obfuscated.

Fituesi për sigurinë dhe privatësinë: NordVPN

IPVanish ka kriptim të fortë dhe mjaft karakteristika të sigurisë, por juridiksioni i SH.B.A.-së mund të jetë një problem për vetëdijen. NordVPN del përpara në çdo aspekt të kësaj kategorie, duke fituar një fitore bindëse.

Provoni NordVPN!

9. Aktgjykimi i formës së prerë

Një spastrim i pastër për NordVPN – IPVanish vendos një luftë të mirë, por bie prapa në secilën nga tetë krahasimet tona. Pavarësisht se çfarë po kërkoni, NordVPN ka të ngjarë të bëjë një punë më të mirë sesa konkurrenti i saj.

NordVPN ka një avantazh të rëndësishëm për transmetimin, me një rrjet masiv serverash dhe shpejtësi të vazhdueshme të larta. Ai gjithashtu lë dyshime zero për sa i përket intimitetit dhe sigurisë – diçka që IPVanish nuk arrin ta arrijë.

Forshtë e vështirë për çdo ofrues të shkojë kundër NordVPN. IPVanish nuk është domosdoshmërisht një shërbim i keq – është i shpejtë, i lëmuar dhe ka shumë për të ofruar. Në përgjithësi, një alternativë e shkëlqyeshme për të marrë parasysh nëse nuk jeni shumë të interesuar të transmetoni.

Por në fund të fundit është e qartë. NordVPN dëshmon shërbimin më të madh dhe më të mirë në këtë krahasim, duke ju dhënë shumë më tepër vlerë për paratë tuaja.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me