Krahasimi CyberGhost vs ExpressVPN – Cila është më e mira në vitin 2020?

CyberGhost dhe ExpressVPN nuk kanë nevojë për prezantim. Reputacioni i tyre flet vetë, me shumë ekspertë dhe përdorues duke lavdëruar të dy ofruesit. Renditja jonë më e mirë e përgjithshme e VPN nuk është përjashtim – të dy shërbimet fitojnë një vend në tre vendet e para, dhe për arsye të mira.

Por cilin duhet të zgjedhësh? Pyetje e mirë – ExpressVPN është e njohur për të shpejtësia dhe rrjeti i serverëve me cilësi të lartë, ndërsa CyberGhost është një udhëheqës në mirëdashësi ndaj përdoruesit, me një dizajn të mahnitshëm të aplikacioneve.

Të dy VPN-të kanë shumë gjëra për ta, kështu që ne do të duhet të shohim më thellë për të gjetur fituesin. Në këtë krahasim, do të zbuloni se si grumbullohen kundër njëri-tjetrit në disa kategori të rëndësishme.

Për informacion më të detajuar, shikoni përshtypjet tona të hollësishme të CyberGhost dhe ExpressVPN.

Tabela e përmbajtjes

 1. streaming
 2. torrenting
 3. kosto
 4. Lehtësinë e përdorimit
 5. pajtueshmëri
 6. shpejtësi
 7. Servers dhe Rrjeti
 8. Privatësia dhe Siguria
 9. Aktgjykimi i formës së prerë

CyberGhost vs ExpressVPN – Kategoritë

Për këtë krahasim, ne u përqëndruam në tetë atributet kryesore të VPN.

Së pari, ne do të shikojmë aftësitë gjeo-spoofing dhe tiparet P2P për të krahasuar ofertat për kullim dhe torrenting.

Tjetra janë kosto, lehtësinë e përdorimit, dhe pajtueshmëri teste. Këtu do të gjeni VPN me pika më të mira çmimesh, aplikacione më të lehta ose mbështetje më të gjerë të platformës. Ndoshta të tre njëherësh?

Ne gjithashtu kemi një listë të plotë të shpejtësi rezultatet e provës për servera të ndryshëm në të gjithë botën.

Para se ta mbështjellim, do të vazhdojmë rrjetet e serverëve, intimitet politikat, dhe veçoritë e sigurisë. Si CyberGhost ashtu edhe ExpressVPN ofrojnë mijëra servera dhe nivele të larta mbrojtjeje, kështu që ky do të jetë i afërt.

1. Rrjedhin

Shumë prej nesh mbështeten në një VPN për të hyrë në shfaqjet, filmat dhe ngjarjet tona të preferuara nga kudo. Që ka thënë, nuk është sekret se keni nevojë për një lloj shërbimi të veçantë për transmetim të qëndrueshëm pa ndonjë kufizim gjeografik që prish argëtimin.

Lajmi i mirë është nuk do të zhgënjeheni nga asnjë VPN ne po shohim këtu.

Cyberghost ka serverë të optimizuar për transmetime të ndryshme popullore, duke përfshirë Netflix (SH.B.A., Francë, Gjermani), Hulu, IPlayer i BBC-së, Sky Go, Amazon Prime Video, ESPN, dhe shume te tjere. Pjesa më e mirë është se ata vijnë në një profil i dedikuar i transmetimit, gjë që e bën gjetjen e serverit të duhur një detyrë me një klik.

ExpressVPN performon edhe më mirë sesa CyberGhost në testet tona të gjera Netflix, me qasje të besueshme në katalogët e SH.B.A.-së, Britanisë së Madhe, Kanadeze, Franceze dhe Japoneze. Ai punon me një gamë të gjerë shërbimesh dhe faqesh të tjera të transmetimit, gjithashtu – nga Hulu dhe HBO,BBC dhe DAZN, dhe çdo gjë në mes.

Ky VPN ka asnjë profil i veçantë për transmetim, kështu që mund të kërkohet një ndërhyrje e vogël e serverit përpara se të uleni në atë të përsosur. Ju ndoshta nuk do të vini re, megjithëse, pasi që ExpressVPN ofron qasje në transmetim shumë të besueshëm në pjesën më të madhe të rrjetit të tij të madh të serverëve.

ExpressVPN fiton një avantazh të madh ndaj CyberGhost me të veçori e shkëlqyeshme për pajisjet pa mbështetje VPN amtare. MediaStreamer ju jep cilësime të posaçme DNS për të anashkaluar kufizimet rajonale kur keni akses në përmbajtje në platforma si Apple TV, TV Amazon Fire, PlayStation, ose Xbox. 

E fundit por jo më pak e, të dy VPN ofrojnë tunele të ndara. Kjo veçori ju lejon të përjashtoni aplikacionet dhe faqet e internetit të zgjedhura nga tuneli VPN – shumë e dobishme për shikimin e rrjedhave lokale dhe të huaja në të njëjtën kohë.

Fituesi për Streaming: ExpressVPN

Ndërsa CyberGhost ofron transmetim të lehtë me një profil të dedikuar dhe serverë të shpejtë, të besueshëm, ExpressVPN ju lejon të keni akses në një numër më të madh të prurjeve – madje edhe në pajisjet që nuk janë të pajtueshme me softuerin VPN. Kjo i jep ExpressVPN një avantazh të vogël në kategorinë e transmetimit.

Provoni të transmetoni me ExpressVPN!

2. Përrua

Ju nuk do të keni probleme me trafikun P2P në VPN. Të dy CyberGhost dhe ExpressVPN lejojnë atë – por ka disa ndryshime në qasje.

Ngjashëm me profilin e transmetimit, ju gjithashtu merrni një për torrenting me CyberGhost. Brenda, do të gjesh 25+ vende serverash ku mbështetet rrjetëzimi P2P. Serverat janë shpërndarë në mënyrë të denjë, megjithëse nuk ka mundësi të përshtatshme për përdoruesit në Azinë Juglindore. Normalisht, ju do të keni serverë P2P në Singapor ose Hong Kong, por ato më të afërtat që ofron CyberGhost janë në Japoni.

ExpressVPN është shërbimi më i gjithanshëm në përgjithësi. Përsëri, ju nuk do të gjeni një skedar special torrenting këtu, dhe përsëri, nuk do të keni nevojë për një të tillë. Ky VPN lejon P2P në të gjithë 3000 serverët e tij – duke e bërë për torrentimin e sigurt sa më të lehtë sa nisja e VPN dhe lidhja me serverin më të mirë. me 90+ vende për të zgjedhur, shanset janë që gjithmonë të gjeni një vendndodhje perfekte.

Fituesi për Torrenting: ExpressVPN

Të dy VPN-të në këtë krahasim do t’ju japin seanca të rrëmbyeshme pa sherr. CyberGhost i lehtëson gjërat me menunë e dobishme të P2P. ExpressVPN është edhe më e lehtë, megjithëse, dhe shumëllojshmëria shumë më e gjerë e lokacioneve të serverëve është e mjaftueshme për ta vendosur atë në epërsi.

Provoni përrua me ExpressVPN!

3. Kostoja

CyberGhost është afruar shumë afër marrjes së fitores nga ExpressVPN në dy kategoritë e para. A mund të kthehet më në fund tabelat me një çmim më tërheqës?

Në fillim nuk duket ashtu. Per nje një plan një-mujor, ExpressVPN është rreth 4% më i lirë. por portofoli juaj do të marrë një hit nga VPN nëse paguani çdo muaj nga muaj.

Për marrëveshjet më të mira, drejtojeni vëmendjen tuaj ndaj opsioneve më të gjata.

Plani njëvjeçar i CyberGhost vjen me një zbritje të jashtëzakonshme prej 56%, duke e bërë atë afërsisht 28% më lirë sesa ekuivalenti i ExpressVPN. Ju gjithashtu mund të regjistroheni për dy ose tre vjet, dhe me mend se çfarë – kjo është një pazar edhe më e mirë. Do të rruash 73% dhe 80% përkatësisht, i cili vendos CyberGhost në mënyrë të vendosur në kategorinë e buxhetit.

Nëse hezitoni të paguani për dy ose tre vjet CyberGhost përpara, merrni parasysh ofertën speciale të 15 muajsh të ExpressVPN. Ajo vjen me një zbritje 49% e embel dhe tre muaj shtesë falas – ju mund ta merrni atë menjëherë me një nga kuponat tona ekskluzive. Ose ju mund të dëshironi të hidhni një vështrim në Express gjashtëmujorPlani VPN.23% më shumë zbritje sesa plani mujor, është një alternativë e mirë dhe fleksibile.

Fituesi i Kostos: CyberGhost

Të dy VPN fillojnë me kusht, por CyberGhost shpejt ndryshon atë me disa pazare serioze në plane më të gjata. Marrëveshja 15-mujore e ExpressVPN ofron vlerë më të mirë nëse jeni të interesuar për një abonim vjetor, por CyberGhost ka kursime më të mëdha afatgjata.

Provoni CyberGhost!

4. Lehtësia e përdorimit

CyberGhost dhe ExpressVPN janë dy nga shërbimet më të njohura VPN në treg, dhe një arsye për këtë është pastrim, dizajn intuitiv i aplikacionit.

Ne kemi përmendur tashmë Profilet e përkushtuara të transmetimit dhe torrentimit të CyberGhost, të cilat janë të shkëlqyera për fillestarët. Por kjo është vetëm një pjesë e ndërfaqes mbresëlënëse të këtij VPN.

CyberGhost mund të jetë kompakt ose i detajuar, në varësi të nevojave tuaja. Nëse ju pëlqen ta lejoni VPN të bëjë të gjitha punët për ju, menuja kryesore është gjithçka që ju nevojitet ndonjëherë. 

Pasi të zgjeroni aplikacionin, mund të hyni në lista e plotë e serverëve, komplet me informacion shtesë për distancën dhe ngarkesën. Këtu mund të gjeni edhe profilet e dedikuara.

Ju merrni një përvojë të ngjashme me ExpressVPN – një dritare e frymëzuar nga celulari Karakteristikë e vendndodhjes së zgjuar dhe gjithçka tjetër mashtruar mjeshtërisht. Siç u përmend më parë, nuk keni ndonjë skedë të dashur të profileve – por përsëri përsëri, nuk ju duhen me të vërtetë ato.

Gjërat fillojnë të zhvendosen në favor të CyberGhost pasi të keni një vështrim më të thellë në Cilësimet. Ky VPN shkon më lart dhe më tej shpjegoni çdo tipar dhe mjet të vetëm ajo siguron. ’Shtë si një kurs kursimi mini në VPN drejtpërdrejt nga aplikacioni – diçka që me siguri do të vlerësohet nga përdoruesit e rinj.

ExpressVPN nuk bën punë të keqe, por thjesht nuk është në të njëjtin nivel si CyberGhost këtu. Antedshtë e dhënë, kjo nuk do të jetë problem nëse jeni njohur tashmë me shërbimet VPN dhe ato që bëjnë ata.

Së fundmi, të dy VPN e lehtësojnë krijimin e një porosi konfigurimi në një ndërfaqe të palëve të treta duke perdorur Skedarët e konfigurimit të OpenVPN në faqen e tyre të internetit.

Fituesi për Lehtësinë e Përdorimit: CyberGhost

Kjo kategori gjithmonë do të ketë një element të preferencës personale ndaj tij. Në të vërtetë, të dy VPN kanë aplikacione të thjeshta dhe të lëmuara. Sidoqoftë, CyberGhost shkëlqen mbi ExpressVPN me modelin e saj të shkëlqyeshëm. Duhet gjithashtu kohë për t’ju drejtuar përmes listës së gjatë të karakteristikave dhe cilësimeve.

Provoni CyberGhost!

5. Përputhshmëria

CyberGhost dhe ExpressVPN kanë shumë të përbashkëta kur bëhet fjalë për mbështetjen e platformës. Të dy punojnë me sisteme të ndryshme operative (OS) dhe pajisje.

Mund të përdorni CyberGhost në deri në shtatë pajisje në të njëjtën kohë. Ky është një numër i shkëlqyeshëm në përgjithësi, por duket edhe më mirë kundër ExpressVPN-së mjaft i dobët pesë lidhje të njëkohshme.

Tani le të shohim se cili VPN ka avantazhin në platformat kryesore:

Windows

Windows është sistemi zgjedhor për shumë përdorues. As VPN nuk zhgënjehet këtu, me mbështetjen e aplikacionit edhe për versionet më të vjetra siç janë XP dhe Vista.

mushama

Nëse jeni duke ekzekutuar një version të vjetër macOS, ExpressVPN mund të jetë zgjidhja më e mirë për ju. Me mbështetje të gjerë duke filluar nga macOS Snow Leopard (10.6), është më fleksibël se CyberGhost, i cili kërkon të paktën macOS Sierra (10.12).

android

Cyberghost mbështet Android Jelly Bean, KitKat, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Oreo dhe Pie. Nëse jeni alergjik ndaj karameleve, kjo do të thotë gjithçka nga versioni 4.4 e sipër. Shtë një avantazh i vogël ndaj ExpressVPN, që kërkon të paktën versionin 5.0.

Të dy VPN kanë aplikacione të optimizuara të TV Android dhe skedarë të shkarkueshëm APK direkt nga faqja e internetit.

iOS

ExpressVPN shkon në iOS nga versioni 8.0, derisa Cyberghost vazhdon 9.3 dhe më vonë – jo keq, por jo aq i mirë sa ExpressVPN.

Linux

Aktualisht, CyberGhost punon në Ubuntu (16.04, 18.04) dhe Fedora 29. Ky nuk është një numër tepër mbresëlënës i shpërndarësve. ExpressVPN bën një punë shumë më të mirë këtu, me mbështetje për Ubuntu, CentOS, Debian, Fedora, Raspbian dhe Arch.

routers

Të dy CyberGhost dhe ExpressVPN mund të konfigurohen me një shumëllojshmëri të firmware të ruterit. Do të keni një kohë më të lehtë për të vendosur manualisht një ruter VPN, falë udhëzuesve të hollësishëm.

Ruterat e parakohshëm me cilindo softuer të VPN janë gjithashtu të disponueshme përmes shitësve të palëve të treta.

Vlen të përmendet se ExpressVPN gjithashtu ofron një aplikacion amtare të ruterit – por ju duhet të keni pajisjen e duhur. Vetëm disa modele Asus, Linksys dhe NETGEAR janë mbështetur.

Platforma të tjera

CyberGhost punon në platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox)
 • Chromebook
 • Windows Phone (versioni 8.1)
 • Media dhe tastierë lojërash (Amazon Fire TV, Roku, Chromecast, PlayStation, Xbox, dhe më shumë)
 • Kodi

ExpressVPN mbështet platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox)
 • Chromebook
 • Lexuesit e librave elektronikë (Amazon Kindle Fire, Nook HD)
 • Windows Phone (versionet 8.1 dhe 10)
 • Media dhe tastierë lojërash (Amazon Fire TV, Apple TV, Roku, Boxee Box, Chromecast, Nintendo Switch, Nvidia Shield TV, PlayStation, Xbox, dhe më shumë)
 • ferrë
 • Kodi
 • TV të zgjuar

Fituesi për pajtueshmërinë: ExpressVPN

Aplikacionet ExpressVPN janë në përputhje me më shumë versione në të gjithë tabelën, me përjashtim të Android. CyberGhost është një alternativë e shkëlqyeshme nëse keni nevojë për më shumë se tre lidhje të njëkohshme.

Provoni ExpressVPN!

6. Shpejtësia

Nëse jeni duke planifikuar të përdorni një VPN për transmetim, përrua, ose ndonjë detyrë tjetër të rëndë të bandës, serverat e shpejtë VPN janë të domosdoshëm. Siç mund ta dini, shifrimi i shtuar merr numrin e tij të madh për lidhjen tuaj. Routing përmes një serveri të sigurt VPN dhe sigurimi i të dhënave tuaja do të thotë që shpejtësitë tuaja do të marrin një goditje.

Në këtë kontekst, një VPN e shpejtë është ajo që ka një ndikim minimal në lidhjen tuaj. Ka vetëm një mënyrë për të ditur nëse një VPN është i shpejtë apo i ngadaltë – me prova të plota.

Më poshtë, do të zbuloni se si CyberGhost dhe ExpressVPN performuan në 10 serverë të ndryshëm në të gjithë botën. Testet u kryen nga një vendndodhje në Evropën Lindore, me standardet e mëposhtme (rezultatet e shpejtësisë pa VPN):

Këtu janë rezultatet:

serverShpejtësia e shkarkimit (Mbps)Shpejtësia e ngarkimit (Mbps)
CyberghostExpressVPNCyberghostExpressVPN
Auto (më i afërt)68,5671,8132,6631,36
Rumani61,8267,7931,4136,71
Gjermani67,0567,7231,6134,79
Mbretëria e Bashkuar30,2863,4134,3328,96
Portugali47,1861,156.3125,53
Izrael52,9839,9925.0224,15
Shtetet e Bashkuara (New York)32,8659,148.7522,48
Shtetet e Bashkuara (Los Angeles)23,4823.5915.2312.95
Japoni18,7851,951.971.66
Australi20.3431,381.550.76

Siç mund ta shihni, të dy CyberGhost dhe ExpressVPN postuan disa rezultate të shkëlqyera në të gjithë serverat. Të dy qëndrojnë shumë afër standardeve për vendet e afërta dhe asnjëri prej tyre nuk ishte veçanërisht i ngadaltë në asnjë nga provat tona.

Me perjashtim te Los Angjelos (një kravatë) dhe Izrael (një fitore për CyberGhost), ExpressVPN është shërbimi vazhdimisht më i shpejtë. Ajo mban një epërsi të madhe në MB, SH.B.A. (New York), dhe japonez servers.

ende, CyberGhost nuk zhgënjej, dhe u mbajt mirë kundër VPN që konsiderohet gjerësisht një nga ofruesit më të shpejtë në treg.

Fituesi për Shpejtësinë: ExpressVPN

Të dy VPN performuan jashtëzakonisht mirë, por ExpressVPN është shërbimi i përgjithshëm më i shpejtë në fund. CyberGhost është një surprizë e këndshme – edhe pse nuk e fiton këtë kategori, ajo është e qëndrueshme dhe vazhdimisht e shpejtë në tërësi.

Provoni ExpressVPN!

7. Servers dhe Rrjeti

Nëse jeni duke kërkuar për mijëra servera dhe mbulim global, nuk mund të gabosh me as VPN.

CyberGhost ka përparësinë në numrat e serverëve të papërpunuar – aktualisht, ju merrni më shumë se 5.700 90 vendet.

ExpressVPN, ndërkohë, ka “vetëm” 3,000+ servera. Por ofron një larmi më e gjerë në vendndodhje sesa CyberGhost – me 160 vendndodhjet në 94 vendet. Ka një prani më të fortë të serverëve në Afrikë, Azi Paqësor dhe Lindjen e Mesme, duke e bërë atë shërbimin më tërheqës për shumë përdorues të vendosur në këto rajone.

Fituesi për serverët dhe rrjetin: ExpressVPN

Shpërndarja marramendëse e serverit ExpressVPN e fiton atë një fitore të merituar këtu, megjithë një park server më të vogël në krahasim me CyberGhost. Të dy VPN kanë rrjete masive, por në një moment të caktuar, numri i vendeve në dispozicion bëhet më i vlefshëm. Nëse, sidoqoftë, nuk keni nevojë për vendet shtesë 30-më shumë, CyberGhost është një alternativë më shumë se e mirë.

Provoni ExpressVPN!

8. Privatësia dhe Siguria

Të dy CyberGhost dhe ExpressVPN e konsiderojnë shumë seriozisht privatësinë e përdoruesit dhe sigurinë.

Të dy ofrojnë encryption më të shkëlqyera dhe mbështetje e gjerë e protokollit, i shoqëruar nga mjaft karakteristika thelbësore dhe të përparuara.

Megjithatë, çdo VPN ka pikat e forta dhe të dobëta. Le të shohim se çfarë janë ato.

Politika e prerjeve

CyberGhost është regjistruar në Rumani, derisa ExpressVPN është i vendosur në Ishujt e Virgjër Britanik (BVI). Ky është një lajm i shkëlqyeshëm nëse jeni të interesuar për cilindo ofrues, dhe ja pse:

Rumania dhe BVI mos keni ligje të detyrueshme për ruajtjen e të dhënave, që do të thotë VPN nuk kërkohet me ligj që të mbledhin të dhënat e përdoruesit. Kjo u lejon atyre të veprojnë nën politika të rrepta të mos-prerjeve – dhe ata bëjnë.

për më tepër, asnjë vend nuk është anëtar i aleancës 5/9/14 Eyes. Këto marrëveshje kanë qenë sinonim i spiunimit të gjerë të qeverisë ndaj qytetarit mesatar, prandaj është e kuptueshme pse ndërgjegjësimi i intimitetit preferon të shmangë VPN-të brenda mundësive të tyre..

pa dyshim, ExpressVPN ka një avantazh të vogël mbi CyberGhost këtu. që nga nuk ka asnjë departament të inteligjencës së huaj në BVI, ky VPN është praktikisht imun nga çdo qeveri e poshtëruar. Por kjo është vetëm në teori. Në praktikë, të dy VPN-të deri më tani kanë mbështetur premtimet e tyre për privatësi.

Kriptimi dhe Protokollet

CyberGhost dhe ExpressVPN përdorin të fortë Kriptimi AES-256 në të gjitha aplikacionet e tyre. Lajm i shkëlqyeshëm përsëri, pasi kriptimi 256-bit aktualisht konsiderohet i pamundur për t’u goditur.

Të dy ofruesit përdorin gjithashtu Sekret i përsosur përpara. Me pak fjalë, kjo do të thotë që ju të merrni një çelës tjetër të kriptimit sa herë që regjistroheni, i cili është pafundësisht më i sigurt sesa përdorimi i çelësave statikë.

Të dy VPN mbështesin OpenVPN, protokolli standard i industrisë, jashtëzakonisht mirë. Ata e përfshijnë atë në të tyre Windows, Mac, dhe android Apps. ExpressVPN shkon edhe me tej me Mbështetje vendase OpenVPN për iOS – një pamje e rrallë, por e mirëpritur.

CyberGhost mbështet protokolle shtesë përfshirë IKEv2 dhe L2TP. Aplikacioni VPN ju lejon të kaloni mes tyre me lehtësi.

ExpressVPN është pak më i gjithanshëm, duke ofruar PPTP përveç protokolleve të mësipërm. Ndërsa ky protokoll është i datuar dhe larg nga më i miri për siguri, ai ka përdorimet e tij – veçanërisht për transmetimin.

Karakteristikat e sigurisë

Cyberghost është e mbushur me karakteristika mbresëlënëse të sigurisë. Shumica e tyre mund të gjenden në skedarin e Karakteristikave të Lidhjes. Pikat kryesore përfshijnë bllokimi i reklamave, mbrojtja kundër malware, dhe anti-gjurmësh të gishtave (e cila bllokon përpjekjet për të ndjekur zakonet tuaja të shfletimit).

Nëse po pyesni për vrasin kaloni, mos u shqetëso – do ta gjesh në skedën e Përgjithshme, nën Cilësimet.

Pjesa tjetër e karakteristikave arrihet përmes skedës Lidhje, nën Cilësimet. Këtu mund të aktivizoni Karakteristikë e Rastit Porting, si dhe Mbrojtje rrjedhje DNS dhe IPv6.

Karakteristikat e sigurisë së ExpressVPN nuk janë as të këqija. Përveç nga ndërprerës i vrasjes së lidhjes (e quajtur Rrjeti i Rrjetit), ju gjithashtu merrni Mbrojtje rrjedhje DNS dhe IPv6. Kjo tha, ajo i mungojnë disa karakteristika të përparuara që gjenden në CyberGhost.

E fundit, por jo më e rëndësishmja, le të flasim obfuscation. ExpressVPN rreh CyberGhost këtu, falë cilësimeve të veçanta të vjedhjeve që përmirësojnë besueshmërinë në vendet me censurë të rëndë në internet. Kjo e bën ExpressVPN një nga disa VPN të besueshme për Kinën.

Mjerisht, CyberGhost lufton me kalimin e Zjarrit të Madh të Kinës.

Fituesi për privatësinë dhe sigurinë: ExpressVPN

Juridiksioni i Ishujve të Virgjëreshës Britanike të ExpressVPN, mbështetje më e gjerë e protokollit dhe bllokim efektiv e fitojnë atë një fitore të merituar për intimitetin dhe sigurinë. Por mos gaboni – CyberGhost është shumë afër në këtë kategori. Nëse censura nuk është një çështje, mund të vlerësoni tiparet shtesë të sigurisë së këtij VPN.

Provoni ExpressVPN!

9. Aktgjykimi i formës së prerë

ExpressVPN rreh CyberGhost në gjashtë nga tetë kategoritë, por as shërbimi nuk shënon një fitore bindëse përgjatë kësaj krahasimi.

Farë na tregon kjo? Se kemi dy shërbime të njëtrajtshme VPN këtu, secila me sharmin e vet.

Për një çmim disi më të lartë, ExpressVPN do të ju jap shpejtësi të flaktë, prani e fortë e serverit, dhe aftësi të pakrahasueshme të transmetimit.

Cyberghost mund të jetë opsioni më i lirë, por kjo nuk e ndalon atë të ofrojë Aplikacione të shkëlqyera, të mbushura me funksion dhe mijëra servera të shpejtë që shpesh rivalizojnë ExpressVPN.

Pra, cilën duhet të zgjedhësh? Ne do ta mbajmë thjeshtë – nëse nuk e keni mendjen duke paguar pak më shumë për performancën më të mirë në treg, ExpressVPN është ai për ju. Cyberghost është një zgjedhje e arsyeshme nëse jeni në buxhet ose mund të jetojë pa avantazhet e ExpressVPN.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me