Hetimi turk provon se ExpressVPN nuk mban regjistrat e përdoruesve, në lehtësimin e përdoruesve të tij


Sipas burimeve turke, an ExpressVPN serveri u përdor për të fshirë provat inkriminuese në një hetim të vazhdueshëm të vrasjes së Andrei Karlov, Ambasadori Rus në Turqi.

Më 19 Dhjetor 2016, oficeri i policisë Mevlüt Mert Altıntaş qëlloi dhe vrau Karlov në një ekspozitë fotografie në Ankara. Pas vrasjes, e cila çoi në vdekjen e Altıntaş, gjithashtu, postimet në media dhe postat elektronike të shkruara nga oficeri i policisë u fshinë përmes një VPN. 

Autoritetet turke gjurmuan adresën e caktuar IP për të ExpressVPN, një kompani shumë e njohur dhe e njohur VPN. Shumë për hidhërimin e autoriteteve, ata nuk mund të gjenin asnjë informacion që inkriminon autorët, për faktin se ExpressVPN nuk mban asnjë regjistër të të dhënave.

ExpressVPN është i vendosur në Ishujt e Virgjër Britanikë, ku nuk ka kërkesa për ruajtjen e të dhënave. Kompania deklaroi se “ExpressVPN nuk ka dhe nuk ka poseduar asnjëherë shkrime të lidhjeve të klientit që do t’i mundësonin [atyre] të dinë se cili klient po përdor IP-të specifike të cituara nga hetuesit.”   

Dëshmia që ExpressVPN nuk mban regjistrat e të dhënave është siguruese. Ndërsa shumë VPN në ditët e sotme pretendojnë të fshijnë regjistrat e të dhënave, rastet e fundit tregojnë se jo të gjithë bëjnë. Për më tepër, ExpressVPN ka ndërmarrë hapa jashtë këtyre rasteve për të demonstruar përkushtimin e tyre ndaj politikës së tyre të privatësisë. ExpressVPN kohët e fundit iu nënshtrua një auditimi nga PwC, një nga firmat më të mëdha të kontabilitetit në botë, për të konfirmuar angazhimin e saj për politikën e saj të privatësisë.

Në Tetor 2017, PureVPN u përball me akuza për sigurimin e informacionit të FBI-së që çoi në arrestimin e shkrimtarit në internet Ryan S. Lin. PureVPN deklaroi se kompania nuk e mban aktivitetin e përdoruesit, megjithëse regjistron adresat IP të përdoruesve.

HMA, një tjetër ofrues i njohur VPN, pati një dukuri të ngjashme në 2011 kur anëtarët e LulzSec hakeruan Sony Pictures dhe u mburrën duke përdorur HMA për të fshehur identitetin e tyre.

CDT së fundmi pretendoi se Mburoja e nxehtë, një shërbim falas proxy anonimi VPN, mbledhur të dhëna të përdoruesit dhe trafik të përgjuar të cilin ata më pas e ndanë me reklamuesit e palëve të treta.  

Fakti që zyrtarët turq nuk mund të gjurmojnë fajtorin e dosjeve të fshira është një pohim freskues për sigurinë e ExpressVPN.

“Ndërsa është për të ardhur keq që mjetet e sigurisë mund të abuzohen për qëllime të paligjshme,” përfundoi ExpressVPN në deklaratën e tyre, “ato janë thelbësore për sigurinë tonë dhe ruajtjen e të drejtës sonë të privatësisë në internet. ExpressVPN është thelbësisht e kundërshtuar për çdo përpjekje për të instaluar “prapa” ose përpjekje të qeverive për të minuar ndryshe teknologjitë e tilla. ”   

Le të shpresojmë që kompanitë e tjera VPN të ndjekin drejtimin e ExpressVPN.  

Përdorni vetëm VPN-të tona të rekomanduara dhe më të sigurta

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

   

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map