Gjithçka që duhet të dini për Gjeobllokimin

A keni qenë ndonjëherë jashtë SH.B.A. dhe u përpoqët të hyni në Hulu ose Sling TV? Nëse e keni, me siguri keni marrë një mesazh si ky:

Mesazh gabimi hobe

Kjo quhet gjeo-bllokimin, dhe është dhimbje të merresh me të.

Edhe pse nuk mund të keni dëgjuar kurrë fjalën “Geoblocking”, jam i sigurt që e keni provuar atë.

Pra, çfarë është pikërisht gjeo-bllokimi?

Me pak fjalë, gjeo-bllokimi është kur përmbajtja nuk është e disponueshme për shkak të vendndodhjes suaj gjeografike, por bëhet pak më e komplikuar se kaq.

Quiteshtë mjaft e zakonshme për të prodhuesit e përmbajtjes për të kufizuar qasjen në një vend të caktuar, kryesisht për shkak të licencimit, të drejtës së autorit, diskriminimit të çmimeve, ose për të bllokuar përmbajtje të paligjshme.

Shumë organizata përdorin gjeo-bllokimin për të kategorizoni dhe ndani bota në një numër segmentesh të tregut. Kompanitë argëtuese si Amazon, Netflix dhe Hulu e bëjnë vendndodhjen e tyre të përmbajtjes specifike.

Ata e bëjnë këtë për të vendosur oferta të ndryshme për produktet e tyre dhe për të rritur fitimin e tyre të përgjithshëm duke u marrë me rajone individuale në vend se të kenë një politikë të vetme për të gjithë globin. Kjo do të thotë që audienca në Shtetet e Bashkuara mund të shijojë shfaqje në Netflix por të mos shikojë iPlayerin e BBC-së.

Si funksionon gjeo-bllokimi?

Computerdo kompjuter njihet nga unik i tij adresa IP. Kurdoherë që vizitoni një faqe në internet, kjo i dërgohet në serverin e saj, kështu që e di se ku duhet të dërgojë të gjitha paketat e informacionit.

Ju merrni adresën tuaj IP nga Ofruesi i Shërbimit tuaj të Internetit menjëherë pasi të regjistroheni me të. Do të tregojë vendndodhjen tuaj për botën dhe çdokush mund ta ndjekë me lehtësi.

Transmetuesit e përdorin këtë për të vendosur nëse përdoruesit duhet të lejohen të shohin përmbajtje bazuar në vendndodhjen e tyre. Pra, nëse përpiqeni të lidheni me një shërbim nga një adresë IP që nuk është në një listë të lejuar, do të bllokoheni.

Kjo ndodh edhe nëse paguani për shërbimin. Le të themi që jetoni në Amerikë, dhe paguani dhe shikoni Netflix gjatë gjithë kohës. Kur shkoni me pushime ose të udhëtoni për biznes në vende të tjera, nuk do të keni mundësi të përdorni të njëjtën përmbajtje.

Pse kaq shumë site përdorin Geoblocking?

Duke e ndarë globin në rajone, prodhuesit e Hollywood sigurojnë që filmat të lansohen në vetëm një treg në një kohë. Disa filma synojnë gjithashtu audiencën lokale dhe ndarja rrit efektin e përgjithshëm të fushatave të marketingut.

Në të njëjtën mënyrë, faqet e njohura të transmetimit si Netflix dhe BBC iPlayer përdorin geoblocking për të vendosur një kufizim në përmbajtje në varësi të vendndodhjes gjeografike të përdoruesit. Shtë një nga mënyrat më të lehta për të përmbushur kushtet e licencimit.

Do të thotë edhe geoblocking shitësit me pakicë në internet mund të ngarkojnë ndryshe në tregje të ndryshme bazuar në rajone gjeografike.

Si ta kaloj Geoblocking-un?

Vendndodhja juaj është baza e të gjitha geoblocking kështu që nëse doni të merrni rreth tij, do të duhet të gjeni një mënyrë për të maskuar adresën tuaj IP.

Një nga mënyrat më të njohura për ta bërë këtë është të përdorësh serverë proxy. Këta veprojnë si ndërmjetës për të gjithë trafikun tuaj në internet.

Ata ia kalojnë kërkesën tuaj serverave pranues si të tyre dhe i mashtrojnë ata duke maskuar plotësisht adresën tuaj IP.

Shërbime të tjera lejojnë përdoruesit të qasen në përmbajtjen e bllokuar gjeografikisht përmes një rrjeti kolegësh. Ata drejtojnë trafikun tuaj përmes nyjeve të tjera në rrjet duke përdorur burimet e tyre boshe.

Megjithatë, edhe pse serverët me proxy dhe shërbimet e rrjetit P2P bashkëpunues mund t’ju ndihmojnë të anashkaloni geoblocking, ka disa dobësi sigurie dhe sigurie.

Mos u shqetëso, ekziston një alternative më e mirë dhe më efikase. Përdorimi i një VPN do t’ju ndihmojë të rrumbullakosni çdo gjeobllok. Ai do t’i shifrojë me inteligjencë kërkesat tuaja dhe do t’i tunelojë ato përmes një rrjeti privat duke siguruar që adresa juaj e IP të mos shihet nga askush.

Këtu është një listë e shërbimeve më të mira VPN.

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Kapërcimi i kufizimeve bazuar në zonën tuaj gjeografike

Netflix

Netflix është një nga vendet më të njohura të transmetimit me një bazë pajtimtarësh mbi 100 milion. Kohët e fundit, ajo zbuloi se ka më shumë abonentë ndërkombëtarisht sesa në Shtetet e Bashkuara.

Marrëveshjet ekzistuese të licencimit nënkuptojnë se Netflix ofron një bibliotekë me përmbajtje relativisht më të vogël për përdoruesit jashtë SH.B.A. Për shembull, nëse jeni pajtimtar në Indi, nuk mund të shihni një djalë të familjes. Rreth 93% e titujve të disponueshëm në Netflix nuk janë të disponueshme në Indi.

Prandaj shumë përdorues janë përdorur për të përdorur VPN për të fshehur adresën e tyre IP dhe për të hyrë në më shumë përmbajtje duke anashkaluar geoblocks.

Problemi këtu është se Netflix zbulon dhe bllokon VPN-të, dhe tani ka vetëm disa që mund të anashkalojnë bllokun. Ju mund të mësoni se si të anashkaloni blloqet VPN në Netflix këtu.

YouTube

YouTube merr mbi 30 milion vizitorë çdo ditë. Ai u jep ngarkuesve një mundësi për të geoblock videot e tyre. Thjesht ndryshimi i URL-së në YouTube dikur ishte i mjaftueshëm për të arritur rreth kufizimeve gjeografike. Fatkeqësisht, ky mashtrim nuk funksionon më.

përdorim një VPN i besueshëm mbetet një nga mënyrat më të mira për të marrë rreth këtyre kufizimeve.

IPlayer BBC

BBC iPlayer është një shërbim në internet, radio dhe radio televizive nga Korporata Britanike e Transmetimeve e cila është në dispozicion vetëm për banorët e MB. Edhe nëse jeni një banor britanik që udhëton jashtë vendit, nuk mund të hyni në përmbajtje.

VPN do t’ju lejojnë të transmetoni pavarësisht nga vendndodhja. Mbi 60 milion njerëz jashtë MB shikojnë falas duke përdorur ose VPN ose serverë proxy.

Vetëm Kina kontribuon në rreth 38.5 milion përdorues ndërsa pjesa tjetër e trafikut vjen kryesisht nga vende si SH.B.A., Australia, Irlanda, India, Brazili, Franca dhe Gjermania. Këtu janë 5 VPN-të më të mira për iPlayer të BBC-së që në të vërtetë Punojnë.

Edhe pse ka ndonjë justifikim për geoblocking, nuk është e drejtë nga këndvështrimi i një përdoruesi. Nëse jeni duke paguar tarifën e plotë të pajtimit, duhet të jeni në gjendje të shikoni të gjithë përmbajtjen e tij kudo që të jeni.

VPN ju mundësojnë të fshehni adresën tuaj IP dhe të parandaloni të tjerët të gjurmojnë vendndodhjen tuaj. Ata gjithashtu do të rrisin sigurinë e pajisjes tuaj duke e koduar trafikun tuaj duke e dërguar atë përmes një rrjeti privat.

Netflix dhe shërbime të tjera janë përpjekur shumë për t’i bllokuar ato, por shërbimet VPN vazhdimisht po vijnë me mënyra të reja dhe efektive për të arritur rreth blloqeve.

Dëshironi të mësoni më shumë? Shikoni se si të shikoni Sling TV pa një kartë krediti amerikane dhe të mësoni më shumë rreth VPN më të mira për transmetim.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me