ExpressVPN vs PIA Krahasimi – Cila është më e mira për ju në vitin 2020?

Shtë një betejë e veteranëve të VPN. ExpressVPN dhe Qasja në Internet Private (PIA) kanë qenë përkatësisht që nga viti 2008 dhe 2010, përkatësisht. Sot, të dy shërbimet janë më të forta se kurrë.

Në sipërfaqe, do ta keni të vështirë të zgjedhni VPN më të mirë. Me kriptim të fuqishëm, mijëra servera dhe aplikacione intuitive për të gjitha pajisjet tuaja, të dyja ExpressVPNdhe ANPjanë mbresëlënëse në vlerën e fytyrës.

Me fjalë të tjera, do të duhet të hidhni një vështrim më të thellë – dhe ne jemi të lumtur t’ju ndihmojmë! Krahasimi ynë i hollësishëm i vë në provë PIA dhe ExpressVPN në disa kategori të rëndësishme për të parë cili VPN është fituesi i përgjithshëm.

Për një informacion të plotë në këto shërbime VPN të raftit të lartë, sigurohuni që të kontrolloni në thellësinë tonë Shqyrtimi i ExpressVPN dhe Shqyrtimi i hyrjes në internet private.

Tabela e përmbajtjes

 1. streaming
 2. torrenting
 3. kosto
 4. Lehtësinë e përdorimit
 5. pajtueshmëri
 6. shpejtësi
 7. Servers dhe Rrjeti
 8. Privatësia dhe Siguria
 9. Aktgjykimi i formës së prerë

ExpressVPN vs Aksesi në Internet privat – Kategoritë

Për këtë krahasim, ne u kthyem te elementet kryesore të VPN. ExpressVPN dhe PIA u testuan në tetë kategori përkatëse.

Së pari, ne do t’i hedhim një sy kullim dhe torrenting potencial. Cili VPN merr përparësi kur bëhet fjalë për anashkalimin e kufizimeve gjeo-gjeografike dhe sigurimin e mbështetjes P2P? Përgjigjet vijnë së shpejti!

Tjetra, ne do të krahasojmë planet dhe etiketat e çmimeve në kosto kategori. Lehtësinë e përdorimit do të adresohen gjithashtu – mos harroni nëse duhet të dini se cili VPN është më miqësor.

Ata që drejtojnë një shumëllojshmëri të sistemeve operative dhe pajisjeve do të jenë të interesuar për këtë pajtueshmëri seksion, ku do të shihni se sa fleksibël janë ExpressVPN dhe PIA.

shpejtësi është një faktor vendosës për shumë përdorues, për këtë arsye ne kemi përgatitur gjithashtu teste të plota në disa vende në të gjithë botën. ExpressVPN është një e preferuar e qartë këtu, por mos e shkruajeni PIA-t vetëm.

Së fundmi, ne do të krahasojmë rrjetet e serverëve, intimitet, dhe siguri. Eshtë e panevojshme të thuhet, këto kategori do të jenë shumë afër, me argumente të forta në favor të VPN-së. Por mund të ketë vetëm një fitues.

1. Rrjedhin

VPN-të mund të jenë jashtëzakonisht të dobishme për transmetimin e përmbajtjes tuaj të preferuar nga kudo, pa ndonjë kufizim gjeografik për t’u shqetësuar. Por jo çdo shërbim atje ka burime për të siguruar qasje të besueshme.

ExpressVPN ka ndërtuar një reputacion si një preferuar streaming, dhe ka shumë arsye të mira për këtë. Më e rëndësishmja – vazhdimisht zhbllokon prurjet popullore si Netflix, Hulu, iPlayer të BBC, dhe Video Kryeministri Amazon.

Në fakt, ExpressVPN shënoi shumë mbi mesataren në testet tona Netflix, duke na dhënë mundësinë e përdorimit të katalogëve rajonalë në SH.B.A., Mbretërinë e Bashkuar, Kanada, Francë dhe Japoni. Sfida e vetme para këtij VPN duket se është Netflix Brazili.

ExpressVPN është gjithashtu një nga disa VPN që ende punojnë me DAZN. Kjo rrjedhë sportive e mbushur me përmbajtje dëshmon një pengesë për shumë VPN të tjera premium, përfshirë PIA.

Por DAZN nuk është i vetmi “mur me tulla” para PIA. Ky VPN dështon në shumë zona ku ExpressVPN është i suksesshëm – qasja në Hulu, BBC iPlayer, dhe disa të tjera është vështirë se është e besueshme.

Kjo tha, PIA kishte rezultate të mira Netflix – me disa ndërhyrje të serverëve, përfundimisht mund të shikonim versionet e SH.B.A.-së, Britanisë së Madhe, Kanadeze dhe Australiane.

ende, ExpressVPN është shërbimi më mbresëlënës në këtë krahasim. Aq më tepër kur i konsideroni tiparet e shkëlqyera të transmetimit. Ndarje tunele është njëri prej tyre.

Tunizimi i ndarjes ju lejon të rregulloni trafikun tuaj VPN duke zgjedhur cilat aplikacione preken nga VPN. Ka shumë përdorime – njëri prej tyre është duke shikuar prurje lokale dhe të huaja në të njëjtën pajisje, në të njëjtën kohë.

MediaStreamer është një tjetër veçori e dobishme e transmetimit që merrni me ExpressVPN. Ajo siguron adresa speciale DNS për pajisjet pa mbështetje VPN amtare. Moreshtë më shumë një gjendje shtesë, por gjithsesi tepër e dobishme nëse po kërkon të transmetohet në TV të zgjuar ose media / tastierë lojërash.

Fituesi për Streaming: ExpressVPN

Krahasuar me vlerën e shtuar të rrjedhës së ExpressVPN, PIA bie prapa për shkak të qasjes së saj të kufizuar dhe mungesës së ndonjë veçorie të dukshme të transmetimit. Ndërsa të dy VPN-të punojnë me Netflix, ExpressVPN është zgjedhja më e besueshme dhe ju jep një listë më të gjatë transmetimesh.

Provoni të transmetoni me ExpressVPN!

2. Përrua

Shumica e tifozëve të BitTorrent kanë nevojë për dy gjëra nga VPN e tyre – mbështetje e plotë P2P dhe një lidhje e shpejtë, e besueshme.

Të dy ExpressVPN dhe PIA lejojnë lidhjet P2P dhe shkëmbimin e skedarëve në të gjithë serverët e tyre, kështu që ato mbulojnë pjesën e parë në mënyrë të barabartë mirë. e drejtë?

Epo, ka një kapje me PIA. Edhe pse teknikisht i saktë (ju mund të lidheni me çdo server PIA dhe përrua pa sherr), PIA në të vërtetë rivarron trafikun P2P për të zgjedhur vendet e serverit, siç janë Zvicra dhe Hollanda.

A është ky një problem i madh? Jo me të vërtetë, por mund të rezultojë në shpejtësi të ngadaltë të përgjithshme nëse ndodh që të zgjidhni një server që nuk është i optimizuar nga P2P dhe VPN përfundon duke bërë një hop të dyfishtë. Issueështja këtu është se disa serverë PIA janë më të mirë për përrua se të tjerët, por nuk është e qartë askund brenda aplikacionit.

E njëjta gjë vlen edhe për ANP-në tipar i përcjelljes së portit. Ndërsa është një avantazh i dukshëm ndaj ExpressVPN, i cili nuk ofron përcjellje të portit, ai është i disponueshëm vetëm në një pjesë të vogël lokacionesh (aktualisht Kanada, Zvicër, Suedi, Francë, Gjermani, Rumani, Izrael dhe Hollandë). Dhe përsëri, PIA nuk arrin ta komunikojë këtë si duhet derisa të ndizni në të vërtetë funksionin dhe të hapni listën e serverëve për të gjetur se cilat vende janë falur.

Duke vazhduar më tej, do të gjeni gjithashtu Proxies SOCKS5 përfshirë me pajtimin tuaj PIA. Këto prokies tregtojnë kriptim për (zakonisht) shpejtësi më të larta, por ato akoma ofrojnë siguri shtesë përmes vërtetimit të përparuar. Ju mund t’i përdorni ekskluzivisht me klientin tuaj përrues ose t’i çiftoni me VPN-në tuaj për një mbrojtje edhe më të mirë – në përgjithësi, një veçori e shkëlqyeshme kur keni përrua.

ExpressVPN nuk vjen me përcjellje porti ose proxies SOCKS5, por ai ka forcat e veta në këtë kategori. Ne folëm për përfitimet e rrjedhës së tunelizimit të ndarë, por kjo veçori është po aq e vlefshme nëse doni të përshtatni VPN tuaj vetëm për trafikun P2P.

Përveç kësaj, Juridiksioni i favorshëm i ExpressVPN (Ishujt e Virgjër Britanik) i jep asaj një avantazh të madh kur bëhet fjalë për pajtueshmërinë DMCA (Digital Millennium Copyright Act). Për dallim nga ExpressVPN, PIA me qendër në SHBA duhet të marrë shumë seriozisht kërkesat e DMCA, kjo është arsyeja pse ato i kanë një politikë e veçantë për këtë skenar të saktë.

Do të thotë që ne nuk e mbështesim shkeljen e të drejtës së autorit, por një pjesë e mirë e njoftimeve të DMCA janë dërguar nga trollot e të drejtave të autorit të cilët thjesht po provojnë fatin e tyre. Edhe nëse po luani me rregulla dhe nuk bëni asgjë të paligjshme, ka një shans më të lartë për të qenë në shënjestër dhe të bëni një grevë në llogarinë tuaj me një VPN që është më e ndjeshme ndaj njoftimeve të DMCA.

Fituesi për Torrenting: ExpressVPN

Pa dyshim, të dy VPN-të në këtë krahasim kanë apelin e tyre për përrua. PIA ka avantazhin e veçorive, por mund të marrë një provë dhe gabim para se të kuptoni se si t’i përdorni ato. ExpressVPN është i drejtpërdrejtë dhe ka gjasë më të mirë për përdoruesin mesatar të BitTorrent – plus, garanton paqen e mendjes nga prodhimet me hije të së drejtës së autorit.

Provoni përrua me ExpressVPN!

3. Kostoja

Deri më tani, ExpressVPN ka grumbulluar një epërsi të rehatshme. Por çmimi është një kategori ku PIA definitivisht mund të tërhiqet, falë forcës së saj më të madhe – përballueshmërisë.

Para se të flasim për dallimet, le të shohim se çfarë të përbashkët kanë dy ofruesit. Të dy ofrojnë tre plane përpara – ExpressVPN ju lejon të zgjidhni midis një mujor, gjashtë muaj, dhe dhe pajtim vjetor, ndërsa PIA ka mujore, vjetore, dhe opsione dy vjeçare.

Pavarësisht se për cilin plan shkoni, ju merrni gamën e plotë të serverëve dhe karakteristikave. E vetmja gjë që ndryshon është çmimi – dhe është një ndryshim mjaft dramatik.

PIA ekzekuton disa zbritje të mëdha në plane më të gjata. Të shkosh çdo vit është 40% më e lirë sesa një vit pagesa nga muaji në muaj. Me 65% ulje, planin dy vjeçar është një marrëveshje edhe më e mirë.

ExpressVPN shkon për të njëjtën strategji, por në shikim të parë do të shihni vetëm një 35% zbritje në planin e saj vjetor, me opsionet një- dhe gjashtëmujore me çmim të plotë.

Lajmi i mirë për gjuetarët e pazareve – ekziston një marrëveshje tjetër e fshehur nëse dini ku të kërkoni! Ju mund të merrni ExpressVPN për një vit (plus tre muaj falas!) Me 49% zbritje – dhe ne kemi kuponat ekskluzive për ju. Me siguri kjo e bën atë më të lirë se PIA në planin afatgjatë?

Epo, jo vërtet. ExpressVPN u ofron shumë gjëra përdoruesve të saj, por një shërbim me çmim buxheti nuk është një prej tyre. Plani i saj mujor është rreth 30% më i shtrenjtë se sa ofron PIA, dhe hendeku rritet vetëm me opsionin një vjeçar (PIA është rreth 39% më e lirë).

Marrëveshja e mrekullueshme e 15 muajve e ExpressVPN shuan një sasi të madhe parash në krahasim me planet e tjera të saj, por edhe kjo nuk arrin të mposhtë etiketën e çmimeve ultra të lehta të PIA-s. Në fund të fundit, PIA është akoma rreth 11% më e lirë se oferta më e mirë e konkurrencës së saj.

Fituesi i Kostos: PIA

Dikush mund të argumentojë se ExpressVPN ofron vlerë më të mirë për paratë (veçanërisht për transmetimin), por në fund të fundit është e qartë. Nëse jeni me një buxhet të ngushtë, PIA është shumë më e lehtë në portofolin tuaj. Megjithatë, ExpressVPN bëhet me çmim shumë të arsyeshëm nëse përfitoni nga oferta e tij e veçantë 12-mujore. Nëse jeni duke kërkuar për një terren të mesëm midis një muaji dhe një viti, ky VPN është gjithashtu një alternativë e mirë me planin e saj gjashtëmujor.

Provoni qasje private në internet!

4. Lehtësia e përdorimit

Si dy nga VPN komerciale më të njohura përreth, të dyja ExpressVPN dhe PIA ofrojnë aplikacione të pastra, të qetë dhe intuitive. Gjetja e fituesit këtu do të jetë e vështirë – ka të bëjë me detajet e vogla.

Qasja “kompakte, por e aftë” është e ndarë nga ExpressVPN dhe PIA. Edhe në desktop, softueri është i frymëzuar nga celulari, duke zënë një pjesë të vogël të ekranit tuaj.

Menyja kryesore e ExpressVPN i lehtëson gjërat për përdoruesit e të gjitha niveleve të aftësive. Karakteristikë e vendndodhjes së zgjuar lejon lidhje të thjeshta me një klik.

Lista e plotë e serverëve është rregulluar larg, por ende lehtësisht e arritshme. E njëjta vlen edhe për cilësimet, të cilat janë vetëm një klikim (ose trokitje e lehtë) larg. Ata ofrojnë një shkallë të mirë të personalizimit, por konfigurimi i paracaktuar është krejtësisht i mirë nëse doni t’i mbani gjërat e thjeshta.

PIA duket shumë e ngjashme. Kur së pari hapni aplikacionin, serveri VPN do të vendoset në Auto, duke ju lënë vetëm butonin e madh për të shtypur përpara se të jeni të sigurt dhe të sigurt në internet. PIA ju lejon të përshtatni panelin kryesor sipas shijes tuaj, duke shtuar ose hequr qasje të shpejtë në një sërë karakteristikash.

Ju gjithashtu mund të zgjidhni një vend VPN me dorë, por mund të zgjidhni vetëm lokacione specifike (qytete) dhe jo serverë specifik. Për shembull, edhe pse PIA ka 46 serverë në Francë, aplikacioni VPN gjithmonë do të zgjedhë një për ju, pasi të gjithë serverët francezë janë në një vend të vetëm.

Në kokë, PIA është shumë mbresëlënëse kur lidhet me serverat. I gjithë procesi zakonisht zgjat më pak se dy sekonda (madje edhe në serverat e largët), ndërsa ExpressVPN shpesh na kishte pritur pesë deri në dhjetë sekonda para se të vendoset lidhja.

Një tjetër çështje e vogël me PIA në desktop – nuk mund të lëvizësh dritaren e aplikacionit. Thjesht insiston të qëndroni në këndin e poshtëm të djathtë.

Përveç se, PIA definitivisht ka pamjen më elegant. Temat e errëta dhe të lehta janë një prekje e këndshme. Por thjesht sepse kjo VPN duket e mprehtë, nuk do të thotë se është më pak funksionale.

Në fakt, PIA është shumë e mirëorganizuar, me shumë ambiente të ndara në gjashtë skeda. Numri i përgjithshëm i veçorive nuk është shumë më i madh se paketa ExpressVPN, por ju merrni më shumë thellësi nga parametrat DNS dhe encryption (më shumë se kaq shpejt).

Së fundmi, nëse nuk jeni shumë të interesuar të përdorni aplikacionin vendas, të dy VPN ofrojnë qasje të lehtë në skedarët e konfigurimit të nevojshëm për konfigurimin manual me ndërfaqe të palëve të treta.

Fituesi për Lehtësinë e Përdorimit: PIA

ExpressVPN dhe PIA janë kaq afër në këtë kategori, me të vërtetë zbret në preferencën personale në fund. Të dy VPN mbulojnë bazat me lehtësi – ExpressVPN ju ofron më shumë fleksibilitet kur zgjidhni serverë, ndërsa PIA ju jep pak më shumë përsa i përket cilësimeve. Ne i japim PIA fitoren për shkak të aplikacioneve pak më të optimizuar dhe përshtatjes më të mirë, por secila prej dy VPN-ve ka tërheqjen e vet.

Provoni qasje private në internet!

5. Përputhshmëria

Siç pritej nga dy shërbime VPN me raft të lartë, ExpressVPN dhe PIA kanë aplikacione të dedikuara për çdo platformë kryesore. Me ExpressVPN, mund të keni deri në pesë pajisje në të njëjtën kohë. PIA është dukshëm më bujare këtu, duke ofruar deri në 10 lidhje të njëkohshme.

Le të bëjmë një vështrim më të afërt në aplikacionet, platformën nga platforma.

Windows

Windows është sistemi zgjedhor për një pjesë të madhe të përdoruesve atje, dhe të dy VPN-të bëjnë përpjekje shtesë me softuer të lëmuar dhe pa probleme për këtë platformë.

ExpressVPN shkon kilometër shtesë, me mbështetjen e aplikacionit duke filluar nga Windows XP dhe Vista. PIA kërkon të paktën Windows 7 – jo një çështje për shumicën, por ende nuk është niveli i mbështetjes që do të gjeni në ExpressVPN.

mushama

Aplikacionet ExpressVPN mund të ekzekutohen në macOS Snow Leopard (10.6) dhe versione më të larta. Trendi vazhdon – PIA nuk është aq fleksibël, pasi do t’ju duhet të paktën macOS El Capitan (10.11).

android

Tabelat kthehen! PIA mbështet të gjitha versionet Android duke filluar nga 4.1, ndërsa ExpressVPN fillon nga Android 5.0.

Aplikacionet Android lehtë mund të instalohen në tuaj Android TV. për më tepër, të dyja PIA dhe ExpressVPN kanë skedarët e APK në dispozicion në faqet e tyre të internetit, kështu që ju mund ta shkarkoni aplikacionin drejtpërdrejt përveç instalimit të tij nga Google Play.

iOS

ExpressVPN kthehet në formë – ju mund të shijoni aplikacionin e tij në iPhone ose iPad tuaj për sa kohë që po ekzekutoni të paktën iOS 8.0.

PIA është afër, por jo mjaft afër, me mbështetjen e aplikacionit iOS duke filluar nga iOS 9.0.

Linux

Të dy VPN kanë një shfaqje të fortë në Linux, e cila nuk është shumë e zakonshme. Mund të ekzekutoni ose ExpressVPN ose PIA në shpërndarjen Ubuntu, Debian dhe Arch. PIA ofron mbështetje shtesë për Mint, ndërsa ExpressVPN mbulon CentOS, Fedora dhe Raspbian.

Në përgjithësi, ExpressVPN ka mbështetjen më të gjerë të Linux, por mund të lëkundet në çdo mënyrë varësisht nga distro që po drejtoni.

routers

Ruterat janë një mundësi për të dy ExpressVPN dhe PIA. me mësime të shkruara të hollësishme dhe të shkruara, si dhe mbështetje për firmware më të njohur, ju mund të lehtë vendosni një ruter VPN me njërën nga të dy shërbimet.

Nëse do të kurseni veten nga telashet, të dy VPN-të mund të gjenden lehtësisht të disponueshme në ruterët e parakohshëm.

ExpressVPN gjithashtu siguron një aplikacion të veçantë të ruterit për disa modele Asus, Linksys dhe Netgear. Nëse keni ruterin e duhur, ky VPN mund të jetë një zgjedhje më e mirë mbi PIA, e cila nuk ofron një aplikacion të ngjashëm.

Platforma të tjera

ExpressVPN punon në platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox)
 • Chromebook
 • Lexuesit e librave elektronikë (Amazon Kindle Fire, Nook HD)
 • Windows Phone (versionet 8.1 dhe 10)
 • Media dhe tastierë lojërash (Amazon Fire TV, Apple TV, Roku, Boxee Box, Chromecast, Nintendo Switch, Nvidia Shield, PlayStation, Xbox, dhe më shumë)
 • ferrë
 • Kodi
 • TV të zgjuar

PIA mbështet platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox, Opera)

Fituesi për pajtueshmërinë: ExpressVPN

Po kërkoni një ofrues të gjithanshëm VPN me mbështetje për versionet e vjetra dhe të reja? Pastaj ExpressVPN është ai për të cilin kërkohet. Thënë kështu, PIA nuk është shumë larg, dhe shtatë lidhjet shtesë mund të jenë një faktor vendimtar nëse doni të ndani një VPN me miqtë, familjen ose partnerët e biznesit.

Provoni ExpressVPN!

6. Shpejtësia

Të kesh një VPN me shpejtësi të lartë nuk është e rëndësishme vetëm për të shkuar shpejt.

Kur lidheni me një server VPN dhe shifroni trafikun tuaj, shpejtësia juaj e internetit merr një goditje. Ky hit mund të shkojë nga një gjurmë e vogël në një vrimë të madhe në cilësinë e lidhjes suaj.

Askush nuk dëshiron një VPN të ngadaltë, por mund të jetë e vështirë të vlerësohet sa shpejt është një shërbim para se të angazhohen për një pajtim. Kjo është arsyeja pse ne kemi testuar ExpressVPN dhe PIA, kështu që ju nuk duhet ta bëni.

ExpressVPN konsiderohet nga shumë njerëz si një nga VPN-të më të shpejtë në treg. PIA nuk ka të njëjtin reputacion, por ju mund të befasoheni nga rezultatet përfundimtare. Le të shohim se si performuan të dy.

Ne testuam 10 vende në të gjithë botën. Testet tona janë kryer nga Evropa Lindore. Këtu janë shpejtësia e rregullt e shkarkimit dhe ngarkimit pa VPN:

Tabela më poshtë tregon se si ExpressVPN dhe PIA janë pajtuar në testet tona të shpejtësisë.

serverShpejtësia e shkarkimit (Mbps)Shpejtësia e ngarkimit (Mbps)
ExpressVPNANPExpressVPNANP
Auto (më i afërt)71,8170,6331,3635,03
Rumani67,7970,1236,7133,62
Gjermani67,7265,6234,7936,43
Mbretëria e Bashkuar63,4146,9328,9627,58
Portugali61,15N / A25,53N / A
Izrael39,9939.4324,1521,18
Shtetet e Bashkuara (New York)59,1435,2522,4830.12
Shtetet e Bashkuara (Los Angeles)23.5934,5612.9517.09
Japoni51,9521,811.662.41
Australi31,384.560.761.01

SHENIM: PIA nuk ka asnjë server në Portugali.

Kur krahasohemi kundrejt standardeve tona, të dy VPN patën rezultate shumë mbresëlënëse. Shpejtësitë e shkarkimit mezi u ulën në serverat më të afërt dhe në disa raste, shpejtësia e ngarkimit ishte edhe më e mirë se sa pritej. Edhe me rritjen e distancës, ExpressVPN dhe PIA mbajtën shpejtësi të mëdha të përgjithshme.

Përjashtimi i vetëm është testi i PIA-së në Australi – një shfaqje mjaft e dobët, me rreth një ulje prej 90% në të dy shpejtësinë e shkarkimit dhe ngarkimit. Ngadalësimi u ndje definitivisht, dhe ne duhej të duronim disa kohë të mjerueshme për ngarkimin e faqeve përveç bufferingit të bezdisshëm në video.

Në një krahasim kokë më kokë, ExpressVPN dëshmon shërbimin më të shpejtë të përgjithshëm. Të dy VPN-të janë shumë afër me njëri-tjetrin në Evropë, por ExpressVPN merr një fitore bindëse në Britani e Madhe server (me bonusin e shtuar të anashkalimit të blloqeve të BBC). Ajo gjithashtu ka rezultate më të mira në Serverët amerikanë në Bregun Lindor, dhe plumbi rritet vetëm në Japoni dhe Australi.

PIA ishte VPN më e shpejtë në Serveri Los Angeles dhe gjithashtu pati rezultate pak më të mira në Rumani testi. Por në fund të fundit, nuk është e mjaftueshme për të mposhtur ExpressVPN, e cila mbron reputacionin e tij si një nga VPN-të më të shpejtë në biznes.

Fituesi për Shpejtësinë: ExpressVPN

Serverët e ExpressVPN janë të shpejtë dhe të qëndrueshëm, pavarësisht nga distanca. Nuk zhgënjeu në asnjë nga 10 testet tona të shpejtësisë dhe fiton një fitore të merituar. PIA nuk është aspak e ngadaltë, por nuk është aq e qëndrueshme në disa vende.

Provoni ExpressVPN!

7. Servers dhe Rrjeti

Tani që kemi mbuluar shpejtësinë, le të vazhdojmë me një tjetër aspekt i rëndësishëm VPN – parku i serverëve.

Nëse shikoni vetëm numrin e papërpunuar të serverave, ExpressVPN dhe PIA janë jashtëzakonisht të ngjashme. Të dy vendosin mbi 3,000 prej tyre në majë të gishtave – por kjo nuk tregon tërë historinë.

Mijëra servera janë pothuajse gjithmonë një shenjë siguruese, por po aq e rëndësishme është mënyra e shpërndarjes së tyre. ExpressVPN është udhëheqësi i padiskutueshëm këtu, me 160 lokacione VPN në më shumë se 90 vende.

Nga ana tjetër, ANP aktualisht ka “Vetëm” 52 vende30+ vende.

Këta numra sigurisht nuk janë të këqij, por PIA thjesht nuk mund të konkurrojë me ExpressVPN kur bëhet fjalë për larminë e vendndodhjeve. ExpressVPN ka shumë mundësi më shumë në pothuajse çdo kontinent – nga Evropa dhe Amerika në Azi dhe madje edhe Afrikë.

Tani, ju mund të mos ju interesojë shumë për serverat në Algjeri ose Bangladesh, në këtë rast nuk do të ketë asgjë të keqe që PIA të humbasë ata. Por kjo është një krahasim i rrjeteve të serverëve, dhe duke folur në mënyrë objektive, ExpressVPN bën një punë më të mirë në shumëllojshmërinë e serverëve.

Dhe një gjë tjetër. Më parë, përmendëm zgjedhjen automatike të serverit të PIA-s edhe kur përdoruesit zgjedhin një vend me dorë. ExpressVPN ka një avantazh tjetër të madh këtu, pasi ju lejon të lidheni lirshëm me cilindo nga 3000 serverët e tij drejt nga aplikacioni.

Fituesi për serverët dhe rrjetin: ExpressVPN

Rrjeti i PIA është mbresëlënës më vete, por nuk është i duhuri për praninë globale të ExpressVPN. Konsideroni PIA nëse vendet tuaja të interesit janë të përfshira në listën e serverëve. Sidoqoftë, nëse keni nevojë për më shumë lokacione ekzotike ose thjesht mbulim të përgjithshëm, shanset janë që ExpressVPN do t’ju fitojë.

Provoni ExpressVPN!

8. Privatësia dhe Siguria

Nëse ekzistojnë dy kategori të bëra ose prishjeje VPN, ato janë intimitet dhe siguri. Prandaj me siguri po pyesni veten se përse do të flasim për to fundit.

Në të vërtetë, të dy ExpressVPN dhe PIA janë kampionë këtu. Midis shifrimit të fortë, veçorive të shkëlqyera të sigurisë dhe regjistrimeve të fshehta të intimitetit, mund të mbështeteni në secilën shërbim për t’ju mbajtur të sigurt në internet.

Ende ka disa detaje interesante për të folur. Le të zhyten.

Politika e prerjeve

ExpressVPN është i vendosur në Ishujt e Virgjër Britanikë, cili është një vend i shkëlqyeshëm për ofruesit e VPN të regjistrohen. Pse? Sepse u lejon atyre evitoni ligjet pushtuese për ruajtjen e të dhënave dhe spiunimi i përhapur i qeverisë.

What’lidhje ka të gjitha këto me politikat e prerjeve, sidoqoftë? E thënë thjesht, mungesa e ligjeve për ruajtjen e të dhënave lejon një VPN të garantojë prerjet zero të të dhënave, pasi ofruesi nuk kërkohet me ligj që të mbledhë informacione për lidhje dhe gjerësi bande.

Për më tepër, që vepron në një vend që nuk është pjesë e këtij 5/9/14-Aleancat e mbikëqyrjes së syve ndihmon VPN të ruajë politikën e saj për prerjet zero. ExpressVPN deri më tani e ka arritur këtë me sukses, dhe madje e ka provë.

Kthehu në 2016-ën, ExpressVPN ishte përfshirë në një hetim turk për një vrasje të profilit të lartë. Një server ExpressVPN u përdor për të fshirë provat e rëndësishme, dhe ofruesit iu kërkua të bashkëpunonte. Fatkeqësisht për autoritetet, ExpressVPN nuk mund të kishte ndonjë ndihmë, sepse me të vërtetë nuk mbante regjistrat e përdoruesve.

Vazhdoni, sepse nuk janë të gjitha! PIA gjithashtu ka provuar legjitimitetin e politikës së saj të prerjeve zero – në dy raste të ndara. E para lidhej me një hetim të FBI, përsëri në 2016. E dyta ishte pak kohë më parë në 2018, në një rast tjetër të ngjashëm që përfshin FBI. Bherë të tjera, PIA mbrojti reputacionin e saj dhe nuk dha asnjë të dhënë të përdoruesit – sepse nuk mblodhi ndonjë në radhë të parë.

Fundja – edhe pse PIA është një ofrues VPN me qendër në SHBA (që e vendos atë në zemrën e Pesë Sytë), ajo jeton deri në emrin e plotë.

Pavarësisht se si e shikoni, kjo është një barazim midis dy VPN private me prerje zero.

Kriptimi dhe Protokollet

Të dy ExpressVPN dhe PIA sigurojnë kriptim 256-bit – standardi i industrisë falë sigurisë së plumbave dhe ndikimit të vogël të gjithanshëm në shpejtësi.

Shkon ExpressVPN AES-256 në aplikacionet e tij pa mundësi shtesë. PIA i bën gjërat pak më ndryshe – përveç AES-256, mund të kaloni edhe në AES-128 nga aplikacioni.

Siç sugjeron emri, AES-128 është kriptimi me 128 bit, i cili është më i dobët se sa homologu i tij 256-bit, por nuk ju ngadalëson aq shumë. Ne ju rekomandojmë të përdorni encryption 256-bit kur është e mundur, por ata që janë të gatshëm të sigurojnë tregti për performanca mund të vlerësojnë fleksibilitetin shtesë të PIA-s.

Të dy VPN gjithashtu implementojnë Sekret i përsosur përpara me dynamicelësat dinamikë 2048-bit DH (Diffie-Hellman).

Sa për protokollet, të dy VPN mbështesin një gamë prej tyre, me fokus shtesë OpenVPN. OpenVPN aktualisht konsiderohet standardi i artë i protokolleve VPN, përsëri për shkak të një ekuilibri të madh të sigurisë dhe shpejtësisë.

OpenVPN është protokolli i parazgjedhur në aplikacionet ExpressVPN për Windows, Mac, Android dhe iOS. Protokollet e tjera të mbështetura përfshijnë L2TP / IPSec dhe PPTP (në dispozicion në aplikacione) dhe IKEv2 / IPSec (i disponueshëm për konfigurimin manual).

PIA ekzekuton OpenVPN si parazgjedhje në Windows, Mac dhe Android, por protokolli vendas në iOS është IPSec. Një konfigurim manual OpenVPN është i mundur për iPhone ose iPad tuaj. Përveç kësaj, L2TP / IPSec mbështetet për disa konfigurime manuale.

Karakteristikat e sigurisë

ExpressVPN dhe PIA janë të mbushura me mjete dhe cilësime të dobishme për siguri shtesë.

ExpressVPN vjen me Tipar i Bllokimit të Rrjetit, që është vetëm një emër tjetër për ndërprerësin thelbësor të vrasjes. Ju mund ta aktivizoni dhe çaktivizoni atë në i përgjithshëm skedari i cilësimeve. Mbrojtje rrjedhje DNS dhe IPv6 mund të gjenden edhe në i përparuar tab.

PIA është shumë e ngjashme, por siç u përmend më herët, ka edhe më shumë veçoritë e tij të sigurisë. Për shembull, kaloni i vrasjes ka dy mënyra kur është i ndezur – Auto (e cila bllokon trafikun jashtë) dhe gjithmonë (e cila parandalon çdo rrjedhje të trafikut kur nuk është e lidhur me një server).

Mbrojtja e rrjedhjeve DNS është gjithashtu pak më e hollësishme. Ashtu si me ExpressVPN, ju mund ta aktivizoni këtë veçori dhe të merrni adresa të sigurta DNS nga PIA në vend të ofruesit të shërbimit tuaj të internetit. megjithatë, mund të futni edhe cilësimet DNS me porosi.

PIA gjithashtu ka pronësinë e saj Tipar MACE, i cili siguron bllokimi i reklamave dhe mbrojtje kundër malware. ExpressVPN nuk ka një bllokues të reklamave të tij, por mund të përdoret me bllokues reklamash të palëve të treta.

Një fushë ku ExpressVPN është më e mirë se PIA është mosfunksionimi. Falë saj Cilësimet speciale të vjedhjes, ju mund ta bëni lidhjen tuaj edhe më të vështirë për tu zbuluar, duke anashkaluar censurimin e rreptë në internet me lehtësi. Kjo e bën ExpressVPN një zgjedhje solide për Kinën dhe vendet e tjera me liri të kufizuar të internetit si Rusia, Irani dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

PIA gjithashtu ofron një shtresë shtesë sigurie. Aplikacioni ju lejon të kaloni me lehtësi në portin 443 në OpenVPN TCP, i cili zakonisht zgjidh çdo problem me një lidhje të bllokuar. Që ka thënë, kjo metodë aktualisht nuk është e besueshme për të kapërcyer Firewall-in e Madh të Kinës, dhe mbetet një luftë për PIA. Disa përdorues kanë përmendur një konfigurim manual L2TP si një alternative pune.

Fituesi për privatësinë dhe sigurinë: ExpressVPN

Për përdoruesit e përditshëm, të dyja ExpressVPN dhe PIA ofrojnë nivele të shkëlqyera të intimitetit dhe sigurisë me politika të dëshmuara për mos-prerje dhe encryption solid. PIA ka një avantazh të vogël në karakteristikat e përgjithshme, por mbingarkesa më e besueshme e ExpressVPN dhe mbështetja amtare OpenVPN në iOS janë të mjaftueshme për t’i dhënë asaj epërsinë në këtë kategori.

Provoni ExpressVPN!

9. Aktgjykimi i formës së prerë

ExpressVPN dhe PIA kanë qenë shërbime të nivelit më të lartë për një kohë të gjatë dhe gjetja e një më të mirë mund të jetë mjaft sfida.

ExpressVPN fiton në gjashtë nga tetë kategoritë tona, por kjo krahasim është shumë më afër sesa sugjeron rezultati përfundimtar. Në fund të fundit, vetëm një faktor do të ndihmojë me vendimin tuaj – nevojat tuaja.

Nëse ato përfshijnë transmetim të lehtë, qasje në faqet dhe shërbimet perëndimore nga Kina, ose të dy, ExpressVPN nuk do t’ju zhgënjej. Por do të vijë me një çmim – tVPN-ja e tij nuk është e lirë, edhe nëse kostoja është më se e arsyeshme.

Përndryshe, nëse jeni të interesuar kryesisht në sigurimin e trafikut tuaj dhe fshehjen e seancave tuaja të shikimit nga sytë e këqij me Netflix-in e rastit ose seancën përrua nga ana tjetër, PIA është një zgjedhje e përballueshme me mjaft për të ofruar. Sigurisht, nuk ka të njëjtin larmi serveresh si ExpressVPN dhe është dukshëm më i ngadaltë në disa serverë, por është akoma një shërbim i aftë dhe i lehtë për t’u përdorur me një çmim të shkëlqyeshëm.

Me pak fjalë, ju merrni atë që paguani. Dhe në lidhje me atë që paguani, do të merrni shumë nga VPN në këtë krahasim.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me