ExpressVPN vs IPVanish Krahasimi – Cila është më e mira për ju në vitin 2020?

ExpressVPN dhe IPVanish kanë shumë të përbashkëta – të paktën në sipërfaqe. Të dy shërbimet pretendojnë se ofrojnë disa nga shpejtësitë më të shpejta përreth, së bashku me sigurinë e besueshme, mijëra servera dhe aplikacione të shkëlqyera.

Ju do të gjeni ExpressVPNduke fituar një tre të mbaruar në shumë lista, duke përfshirë renditja jonë më e mirë e përgjithshme e VPN. Por me IPVanishduke marrë frymë poshtë qafës, ka një pyetje të dukshme që duhet t’i përgjigjet.

Si funksionojnë këto dy VPN premiumë kundër njëri-tjetrit në një krahasim të drejtpërdrejtë? Me argumente të forta nga të dy palët, gjithçka ka të bëjë me një vështrim më të thellë.

Nëse jeni duke kërkuar një kohë të keqe në zgjedhjen tuaj të preferuar, ne kemi të gjitha informacionet që ju nevojiten menjëherë. Shikoni se si performojnë ExpressVPN dhe IPVanish ndërsa i provojmë ato në disa kategori thelbësore, dhe zbuloni gjithçka rreth pikave të tyre të forta dhe të dobëta.

Megjithatë, mbani në mend se ne nuk mund t’i mbulojmë çdo gjë në vetëm një krahasim. Për zhytjet e thella në këto shërbime të njohura VPN, shikoni Shqyrtimi i ExpressVPN dhe Shqyrtimi IPVanish nga ekspertët tanë.

Tabela e përmbajtjes

 1. streaming
 2. torrenting
 3. kosto
 4. Lehtësinë e përdorimit
 5. pajtueshmëri
 6. shpejtësi
 7. Servers dhe Rrjeti
 8. Privatësia dhe Siguria
 9. Aktgjykimi i formës së prerë

ExpressVPN vs IPVanish – Kategoritë

Për këtë krahasim të ExpressVPN vs IPVanish, ne shikuam tetë kritere të rëndësishme të VPN.

Duke filluar gjërat, ne do të shohim se si secili VPN merret me kufizimet gjeografike dhe protokollin BitTorrent ndërsa i krahasojmë ato në kullim dhe torrenting kategori.

Tjetra janë çmimi dhe lehtësinë e përdorimit, ku do të zbuloni se cili ofrues ofron shërbimin më të lirë dhe / ose ndërfaqen e përdoruesit më të mirë.

Mos u shqetëso – nuk kemi harruar mbështetje e platformës dhe shpejtësi. Me ExpressVPN dhe IPVanish që ofrojnë një larmi të madhe platforme dhe serverë seriozisht të shpejtë, këto krahasime do të jenë interesante.

Së fundmi, ne do të krahasojmë rrjete serverash, intimitet, dhe veçoritë e sigurisë hollësisht.

Rrinë për të zbuluar se ku dhe si, ExpressVPN dhe IPVanish dalin në krye!

1. Rrjedhin

Le ta pranojmë – kufizimet gjeografike për përmbajtjen tuaj të preferuar mund të jenë super zhgënjyese. ExpressVPN e kupton këtë, që është ndoshta arsyeja pse është një nga VPN-të më të mira për tifozët e transmetimit.

Kombinimi i 3,000 + serverë, 160 vendndodhje dhe shumë karakteristika të dobishme janë të mëdha. ExpressVPN performon jashtëzakonisht mirë në testet tona Netflix, duke lejuar hyrje të besueshme në katalogët e Netflix në SH.B.A., në Kanada, Francë dhe Japoni.

Për më tepër, nuk duhet të keni ndonjë problem me Hulu, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video. ExpressVPN është gjithashtu një nga shërbimet e pakta që funksionon me DAZN – diçka që IPVanish nuk mund të sigurojë.

Në fakt, IPVanish duket se do të luftojë kur bëhet fjalë për transmetimin. Përkundër rrjetit mjaft të madh, shumica e serverëve të tij kanë rënë në blloqet e pamëshirshme të Netflix. Kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të shikoni fare Netflix me këtë VPN – disa serverë IPVanish në SH.B.A. duhet të funksionojnë akoma, por nuk do të kesh fat me katalogët e Netflix në vendet e tjera. IPlayer i BBC gjithashtu mbeti i bllokuar gjatë provave tona.

ExpressVPN ka një avantazh më shumë se IPVanish për transmetimin. Nëse do të vëzhgoni pajisjet pa mbështetjen e VPN-së amtare, mund ta përdorni Karakteristikë MediaStreamer, i cili siguron serverë të veçantë DNS për qasje të lehtë në përmbajtjen që jeni pas.

Mjerisht, IPVanish nuk ofron një ekuivalent me MediaStreamer, që e vendos atë më larg për turmën e Apple TV / TV inteligjent / tastierë mediatike.

Fituesi për Streaming: ExpressVPN

ExpressVPN është një zgjedhje pa probleme për transmetimin e Netflix (dhe gjithçka tjetër) falë serverëve të tij të aftë dhe shërbimeve shtesë nga veçoria MediaStreamer. IPVanish është i shpejtë, por qasja në prurjet popullore është më e lëkundshme në rastin më të mirë dhe gjetja e një serveri që funksionon mund të kthehet shpejt në dhimbje koke.

Provoni të transmetoni me ExpressVPN!

2. Përrua

Të dy ExpressVPN dhe IPVanish fillojnë këtu fuqishëm. Ju do të gjeni mbështetje e hapur për trafikun P2P si një veçori e dukshme e secilit VPN – dhe funksionalitet shtesë për turmën përrua.

Të dy VPN lejojnë lidhjet P2P në të gjithë serverët e tyre, gjë që eliminon nevojën për një profil torrenti të dedikuar. Pra, nëse do të shkarkoni disa torrentë, gjithçka që duhet të bëni është të lidhni VPN ashtu si do ta bëni normalisht.

ExpressVPN gjithashtu mund të përshtatet për torrentët me veçorinë e tunelimit të ndarë. Në thelb, ju mund ta vendosni aplikacionin të kodojë vetëm trafikun BitTorrent – shumë i dobishëm nëse nuk doni që e gjithë lidhja juaj të kalojë në tunelin VPN.

IPVanish ka një veçori të rregullt në vetvete me përfaqësuesit e tij SOCKS5. Këto janë të pavarura nga aplikacionet IPVanish dhe janë përfshirë me pajtimin tuaj. Proxies SOCKS5 nuk ofrojnë kriptim, por ato sigurojnë një shtresë shtesë sigurie dhe (zakonisht) shpejtësi më të shpejtë të shkarkimit. Sidoqoftë, do të duhet të vendosni proxy në klientin tuaj BitTorrent.

Ekziston edhe një gjë tjetër që tifozët torrentë duhet të dinë për IPVanish – është me qendër në Shtetet e Bashkuara. Ne do ta mbulojmë këtë në detaje më vonë, por për sa i përket përrallave, IPVanish është e ndjeshme ndaj njoftimeve të DMCA (Digital Millennium Copyright Act) si një shërbim amerikan.

Një VPN me një politikë DMCA është rrallë herë një lajm i mirë për shkarkuesit e përhershëm të torrenteve. Tani, ne nuk po themi që IPVanish është e keqe për shkak të kësaj – përplasja e paligjshme është, në fund të fundit, e paligjshme – por mund të hasni në probleme me trolls e të drejtave të autorit edhe nëse po luani sipas rregullave. Njoftimet e përsëritura të DMCA do të rezultojnë në pezullimin e llogarisë suaj IPVanish, kështu që do të duhet të jeni të kujdesshëm.

Fituesi për Torrenting: ExpressVPN

Karakteristikat e shkëlqyera dhe mbështetja e plotë P2P ju japin përrua dhe paqe mendore anonime gjatë përdorimit të ExpressVPN. IPVanish sjell edhe një vlerë shtesë, por bie pas asaj që kërkohet të pajtohet me kërkesat e DMCA.

Provoni përrua me ExpressVPN!

3. Kostoja

ExpressVPN dhe IPVanish janë dy VPN me etiketa relativisht të larta të çmimeve. I arsyeshëm, duke marrë parasysh që ju merrni shumë vlera për paratë tuaja. Megjithatë, as shërbimi nuk është i lirë, kështu që le ta vendosim në këtë mënyrë – cili është më pak i kushtueshëm?

Për planet mujore, portofoli juaj do të ndjejë patjetër ExpressVPN. IPVanish ka një mundësi pak më të shkurtër afatshkurtër për përdoruesit me një buxhet, edhe nëse është vetëm një ndryshim prej 8%. Nëse jeni me fat, mund të kapni një nga zbritjet IPVanish në planet mujore – ai i fundit rruan 17% në pajtimin tuaj.

Planet njëvjeçare janë aty ku bëhet interesante, pasi kjo është aty ku të dy VPN-të zakonisht ofrojnë marrëveshje më të mira. Aktualisht, ExpressVPN merr drejtimin me zbritja e saj e mrekullueshme 49% (plus tre muaj falas!) – merrni këtu me kupon tonë të veçantë.

IPVanish nuk është shumë larg, me planet vjetore rregullisht me 46% zbritje. Prapëseprapë, nuk e mposht ofertën e shkëlqyeshme të ExpressVPN.

Përveç pajtimeve mujore dhe vjetore, ExpressVPN gjithashtu ka një plan gjashtëmujor. Nëse jeni në një vend të çuditshëm ku një muaj është shumë i shkurtër dhe gjashtë është shumë i gjatë, mund të jeni të interesuar për pajtimin tremujor IPVanish – jo një marrëveshje të keqe me një zbritje të shpeshtë 25%.

Të dy VPN ofrojnë të njëjtat karakteristika për të gjitha planet në dispozicion.

Fituesi i Kostos: ExpressVPN

Përderisa nuk ka një udhëheqës të qartë këtu, oferta një vjeçare e ExpressVPN është shumë e mirë për të kaluar. Nëse nuk jeni të gatshëm të angazhoheni në një shërbim afatgjatë akoma, IPVanish ka disa alternativa të shkëlqyera për periudha më të shkurtra.

Provoni ExpressVPN!

4. Lehtësia e përdorimit

Si dy nga VPN premiumet më të mira atje, një ndërfaqe e thjeshtë dhe intuitive pritet nga ExpressVPN dhe IPVanish. Cila i jep përdoruesve një kohë më të lehtë?

Dallimet në dizajn janë më të dukshme në pajisjet desktop. ExpressVPN përpiqet të mbajë një aplikacion kompakt, të ngjashëm me celularin edhe në Windows dhe Mac. Me një buton të madh dhe Vendndodhja e zgjuar tipar për t’ju përshëndetur, sigurimi i të dhënave tuaja është një detyrë me një klik.

Qasja në cilësime është e lehtë gjithashtu. Aplikacioni ExpressVPN është plotësisht i aftë edhe me konfigurimin e tij të paracaktuar, por keni shumë gjëra për të rregulluar, duhet të ndjeni nevojën për të.

Lista e zgjeruar e serverëve është gjithashtu një gëzim për t’u përdorur, i kompletuar me mjete dhe informacion të dobishëm si psh ngarkesa të serverit dhe teste të integruara të shpejtësisë.

Ne anen tjeter, aplikacioni i desktopit IPVanish është dukshëm më i madh në ekranin tuaj. Ne e dimë se është subjektive, por për ne gjithashtu duket më elegant. Jo se duhet të ketë shumë rëndësi – për sa kohë që e kryen punën, apo jo?

Sigurohuni që IPVanish nuk e vendos stilin mbi substancën. E gjetëm tipar i shpejtë i lidhjes të jesh më i lëmuar sesa ai që ofron ExpressVPN – këtu, mund të lidhesh edhe me qytetin ose serverin më të mirë në një vend të veçantë, pa qenë e nevojshme të hapësh menunë e serverit.

Megjithatë, ju patjetër që duhet të kontrolloni listën e plotë të serverëve. IPVanish ju lejon të renditni shpejt serverat sipas vendit, koha e reagimit dhe ngarkesa e serverit. Ju gjithashtu mund të sillni serverët tuaj të preferuar në ballë. Thënë kështu, ne gjetëm menutë e Hartave dhe Filtrave të jenë pak të tepërta – ato thjesht nuk sjellin ndonjë mjet shtesë.

Sa për cilësimet, IPVanish është në rregull me ExpressVPN. Ajo nuk sjell asgjë të re në tryezë, por është po aq e thjeshtë për të arritur në menu dhe për të përshtatur VPN për preferencat tuaja.

Konfigurimet manuale janë gjithashtu po aq të drejtpërdrejta. Ju mund t’i merrni skedarët e nevojshëm me lehtësi në faqen e internetit të VPN dhe t’i ekzekutoni ato në ndërfaqen e palëve të treta OpenVPN. Asnjë surprizë këtu.

Fituesi për Lehtësinë e Përdorimit: IPVanish

IPVanish na fitoi me renditjen mbresëlënëse të serverit dhe pamjet e mprehta. Megjithatë, ExpressVPN ka sharmin e vet dhe mund të jetë zgjidhja më e mirë nëse dëshironi një aplikacion të pastër me lidhje të thjeshta me një klik. i përgjithshëm, të dy VPN-të janë shembuj të shërbimeve miqësore për përdoruesit, dhe shijet tuaja personale do të jenë faktori vendimtar këtu.

Provoni IPVanish!

5. Përputhshmëria

ExpressVPN dhe IPVanish janë kompatibël me shumë platforma të ndryshme – nga sistemet më të njohura operative deri te ruterat dhe pajisjet e ngrohta. Le të shohim se çfarë zbulon një vështrim më i thellë.

Windows

Windows është sistemi operativ i zgjedhur për shumicën e përdoruesve të VPN, dhe të dy ofruesit ofrojnë mbështetje të gjerë për të.

Thënë kështu, ExpressVPN ka një avantazh të lehtë këtu. Mund të ekzekutoni aplikacionet e tij në çdo gjë nga Windows XP deri në Windows 10 më të fundit, ndërsa mbështetja e aplikacionit IPVanish fillon nga Windows 7 – nuk përfshihen XP ose Vista.

Probablyshtë ndoshta një ide e mirë për të azhurnuar nëse ende përdorni XP ose Vista, për shkak të dobësive të njohura të sigurisë. Por ne nuk jemi për të gjykuar – në fund të fundit, nëse përmirësimi nuk është një opsion për ju, ExpressVPN mund t’ju ndihmojë ku IPVanish nuk mund të.

mushama

Ju mund ta ekzekutoni ExpressVPN në një bandë versionesh macOS, duke filluar nga Snow Leopard (10.6). IPVanish nuk është aq fleksibël – versioni më i hershëm i mbështetur këtu është Yosemite (10.10).

android

ExpressVPN ndërron vendet me IPVanish këtu. Ndërsa të dy VPN-të mbulojnë shumë versione Android, aplikacionet ExpressVPN kërkojnë të paktën Android 5. IPVanish shkon me milje ekstra, me mbështetje për Android 4.0.3 dhe më lart.

iOS

ExpressVPN kthehet në formë, duke ofruar aplikacione vendase për iOS 8.0 dhe më lart. Ju do të duhet të paktën iOS 9.0 për të ekzekutuar aplikacionin IPVanish në iPhone ose iPad tuaj.

Linux

ExpressVPN mund të ekzekutohet në një shumëllojshmëri të shpërqendrimeve Linux, duke përfshirë Ubuntu, CentOS, Debian, Fedora, Raspbian dhe Arch. Kjo është një shfaqje shumë më e fortë në krahasim me IPVanish, i cili garanton mbështetje vetëm për Ubuntu.

routers

Të dy ExpressVPN dhe IPVanish janë lehtësisht të disponueshëm në ruterat e parakohshëm. Për më tepër, ju mund të gjeni mësime të thjeshta, të shkruara mirë për firmware DD-WRT dhe Tomato në faqet e internetit të ExpressVPN dhe IPVanish.

Nëse jeni duke shkuar Rruga e ruterit VPN praktik, gjithashtu mund të përfitoni nga ExpressVPN aplikacion i dedikuar i ruterit nëse keni pajisjen e duhur. Aktualisht, aplikacioni është në dispozicion për modele të zgjedhura Asus, Linksys dhe Netgear.

IPVanish nuk ofron një aplikacion ruteri.

Platforma të tjera

ExpressVPN punon në platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox)
 • Chromebook
 • Lexuesit e librave elektronikë (Amazon Kindle Fire, Nook HD)
 • Windows Phone (versionet 8.1 dhe 10)
 • Media dhe tastierë lojërash (Amazon Fire TV, Apple TV, Roku, Boxee Box, Chromecast, Nintendo Switch, Nvidia Shield, PlayStation, Xbox, dhe më shumë)
 • BlackBerry
 • Kodi
 • TV të zgjuar

IPVanish mbështet platformat e mëposhtme shtesë:

 • Chromebook
 • Windows Phone

Fituesi për pajtueshmërinë: ExpressVPN

Për platformat kryesore, me siguri nuk do të keni ndonjë problem me VPN. megjithatë, ExpressVPN provon gjithanshëm me pajtueshmëri shumë më të mirë të përgjithshme. Konsideroni IPVanish nëse keni nevojë për lidhje shtesë të njëkohshme, megjithatë – me deri në 10 prej tyre në të njëjtën kohë, ajo rreh pesë pajisjet e ExpressVPN.

Provoni ExpressVPN!

6. Shpejtësia

Kriptimi është çelësi (pa ndonjë qëllim të synuar) pas sigurisë tuaj kur përdorni një VPN. Por kjo gjithashtu ngadalëson lidhjen tuaj poshtë.

Zgjidhja? Gjeni një ofrues që nuk do t’ju lejojë të vini re ndryshimin.

ExpressVPN pëlqen të reklamojë shpejtësitë e saj.

Dhe kështu vepron IPVanish.

Këta dy ofrues mbështesin pretendimet e tyre me rezultate. Të dy kanë një reputacion si VPN seriozisht të shpejtë me shumë klientë të lumtur. Por ne duam të dimë se cila është më e mirë.

Ne ekzekutuam disa teste me qëllimin kryesor për të zbuluar se cili VPN ishte më i shpejtë dhe më i qëndrueshëm. Më poshtë, do të gjeni se si ExpressVPN dhe IPVanish performuan në 10 serverët e tyre në të gjithë globin.

Testet tona u kryen nga një vendndodhje në Evropën Lindore. Këtu janë rezultatet tona standarde (pa VPN):

Dhe këtu janë rezultatet për të dy VPN:

serverShpejtësia e shkarkimit (Mbps)Shpejtësia e ngarkimit (Mbps)
ExpressVPNIPVanishExpressVPNIPVanish
Auto (më i afërt)71,8169,5431,3632,63
Rumani67,7964,3836,7130,81
Gjermani67,7269,3334,7930,90
Mbretëria e Bashkuar63,4168,2528,9635,67
Portugali61,1550,5425,5324.13
Izrael39,9953,1424,1531,09
Shtetet e Bashkuara (New York)59,1443,4422,4822,91
Shtetet e Bashkuara (Los Angeles)23.5921.3912.9515.21
Japoni51,950.531.661.16
Australi31,3810.670.760.35

Në përgjithësi, ExpressVPN dhe IPVanish ofrojnë shpejtësi të mahnitshme në shumicën e serverëve. Ata gjithashtu arrijnë të qëndrojnë goxha afër – ose ta bëjnë këtë?

IPVanish merr një epërsi bindëse në testin e Izraelit dhe performon më mirë në serverin në Mbretërinë e Bashkuar. Sidoqoftë, me të vërtetë e heq topin në testet e Japonisë dhe Australisë – me shpejtësi të shkarkimit më pak se 1 Mbps në Japoni, madje edhe shfletimi i dritës ishte një sfidë që kërkon kohë.

Ne dyshojmë se këto rezultate ishin për shkak të problemeve fatkeqe të serverit gjatë testeve tona, por ne u përpoqëm disa herë dhe nuk u bë më i mirë. Stabiliteti ishte gjithashtu një çështje në serverët Japoni dhe Australi histori e shkurtër e shkurtër, ne u futëm në pika të rregullta lidhjeje.

Ndërkohë, ExpressVPN mbetet i shpejtë dhe pa probleme në të gjithë 10 serverët. Cilësia e lidhjes është mbresëlënëse edhe kur distanca grumbullohet. Jo shumë për të thënë këtu – ExpressVPN përfundimisht jeton deri në reputacionin e saj.

Kështu vepron edhe IPVanish, por vetëm pjesërisht. Ndërsa ne nuk kemi hasur ndonjë problem në shumicën e serverave, ky VPN nuk ishte aq konsistent sa shpresuam.

Fituesi për Shpejtësinë: ExpressVPN

Nëse jeni duke u lidhur me vendin tuaj fqinj ose diku në anën tjetër të botës, ExpressVPN a je mbuluar me shpejtësi vërtet të flakta. IPVanish bën një argument të fortë, por midis stabilitetit të dobët në disa serverë dhe potencialit të kufizuar rreptësisht të kufizuar, ajo bie prapa në këtë krahasim.

Provoni ExpressVPN!

7. Servers dhe Rrjeti

Kur krahasohen me VPN-të e tjera në treg, ExpressVPN dhe IPVanish ju japin një numër masiv të serverëve për t’u kënaqur. Megjithatë, kur krahasohen kundër njëri-tjetrit, njëri prej tyre ka një avantazh të qartë.

ExpressVPN ju lejon të zgjidhni midis 3000 server +, qindra vendndodhje dhe mbi 90 shtete Rreth botës.

Në cepin tjetër keni IPVanish me 1.300 serverë, mbi 70 vendndodhje VPN dhe 50 vende botëror.

Numrat flasin vetë. Me një diferencë prej më shumë se 30 vendeve, ExpressVPN është shumë më fleksibël. Dhe ndërsa të dy VPN-të janë të forta në Evropë dhe Amerikë, ExpressVPN ofron shumëllojshmëri më të mirë në Lindjen e Mesme, Azinë Juglindore dhe Afrikë. Këto rajone janë rrallë të mbuluara mirë nga shërbimet VPN – nuk do të çuditemi nëse kjo i shkallëzon shkallët drejt ExpressVPN për përdoruesit që jetojnë atje.

Duke gjykuar nga testet tona të shpejtësisë, ExpressVPN gjithashtu duket të jetë më e qëndrueshme se IPVanish në vende më pak të njohura. Shtë gjithmonë një gjë e mirë kur një VPN siguron të njëjtin kapacitet dhe cilësi të serverit në të gjithë rrjetin e tij.

Fituesi për serverët dhe rrjetin: ExpressVPN

ExpressVPN nuk lë asnjë vend që IPVanish të shkëlqejë në këtë kategori. Me mbulim më të mirë në të gjithë parametrat, ky është VPN për të zgjedhur nëse po kërkoni për shumëllojshmëri të serverit. Thënë kështu, IPVanish mbetet një alternativë e arsyeshme për serverët në Evropë dhe Amerikë, edhe nëse shkon pas ExpressVPN në kontinente të tjera.

Provoni ExpressVPN!

8. Privatësia dhe Siguria

Të dy ExpressVPN dhe IPVanish bëjnë një përshtypje të fortë të parë këtu. Intimiteti dhe siguria janë të garantuara nga Kriptimi i fuqishëm 256-bit, politika të rrepta të mos-prerjeve, dhe të gjitha tiparet thelbësore për një kohë më të sigurt në internet.

Por ka një aspekt kureshtar ku njëri VPN shkëlqen mbi tjetrin.

Ja çfarë duam të themi.

Politika e prerjeve

Pretendimi për regjistrimin zero është i ndarë në politikat e privatësisë së ExpressVPN dhe IPVanish. Për më tepër, të dy VPN-ve u është dashur ta provojnë këtë pretendim në të kaluarën – por njëri prej tyre dështoi.

ExpressVPN u është dashur të përgjigjet para autoriteteve turke në vitin 2016 kur një nga serverët e tij u përdor për të fshirë provat në një hetim të vazhdueshëm të vrasjeve. Rezultati? Asnjë informacion nuk mund të mblidhej nga ofruesi VPN sepse me ligj nuk mbante regjistrat e përdoruesve. Ky reputacion i çimentuar i ExpressVPN-së si një shërbim me intimitet të pa vend.

ExpressVPN është regjistruar në Ishujt e Virgjër Britanikë, që do të thotë asnjë ligje për ruajtjen e të dhënave për t’u shqetësuar. Meqenëse Ishujt e Virgjër Britanikë nuk janë një pjesë e 5/9/14-Aleancat e mbikëqyrjes së syve, të dhënat tuaja janë gjithashtu të sigurta nga spiunimi i përhapur i qeverisë.

IPVanish kishte gjithashtu një furçë me qeverinë në vitin 2016. Fatkeqësisht, ajo u shndërrua në një fatkeqësi për regjistrimin e të dhënave kur VPN dorëzoi informacione të ndjeshme të përdoruesit në Departamentin Amerikan të Sigurisë Atdhe. Po, këto informacione ndihmuan autoritetet me një hetim mbi abuzimin e fëmijëve dhe pornografinë, por gjithashtu kapi IPVanish në një gënjeshtër serioze.

Ka pasur disa ndryshime që nga ajo kohë – IPVanish është nën pronësi të re që nga 2017, dhe StackPath (kompania e re mëmë) garanton se nuk mbahen regjistrat në ditët e sotme. Akoma, IPVanish është një shërbim VPN me qendër në SHBA dhe i nënshtrohet mbikëqyrjes 5/9/14-Sytë, kështu që mund të mos jetë zgjidhja perfekte për intimitetin e vetëdijshëm.

Kriptimi dhe Protokollet

Kriptimi AES-256 vjen standard për të dy ExpressVPN dhe IPVanish. Ky lloj i kriptimit konsiderohet i papërshkueshëm nga plumbi, por ExpressVPN ka një avantazh tjetër këtu. Ai gjithashtu zbaton Sekret i përsosur përpara, do të thotë se përdor çelësa dinamikë të kriptimit për secilin seancë VPN për siguri shtesë.

Protokolli OpenVPN është i disponueshëm në aplikacionet e desktopit dhe Android. Lajm i shkëlqyeshëm, pasi ky protokoll ofron ekuilibrin më të mirë midis sigurisë dhe performancës.

ExpressVPN gjithashtu ofron mbështetje vendase OpenVPN në iOS, e cila është relativisht e rrallë. IPVanish nuk do – aplikacioni i tij iOS vjen me të IKEv2 / IPSec, dhe do të duhet të zgjedhësh një konfigurim manual OpenVPN me softuer të palëve të treta nëse dëshiron atë protokoll në pajisjen tënde iOS.

Sa për protokolle shtesë, të dy VPN mbështesin PPTP dhe L2TP / IPSec.

Karakteristikat e sigurisë

Në pamje të parë, nuk ka dallime të shumta midis ExpressVPN dhe IPVanish kur bëhet fjalë për veçoritë e sigurisë.

ExpressVPN vjen me një vrasin kaloni (e quajtur Rrjeti i Rrjetit), si dhe Mbrojtje rrjedhje DNS dhe IPv6. Mund të aktivizoni ose çaktivizoni ndërprerësin e vrasjes në i përgjithshëm skedari i cilësimeve – pjesa tjetër mund të gjendet në i përparuar menu.

IPVanish ju jep një mjet të ngjashëm mjetesh – Mbrojtja e rrjedhjes DNS, mbrojtja e rrjedhjes IPv6, dhe a vrasin kaloni. Gjithçka është e konfiguruar në një vend – Lidhje skedari i cilësimeve. Në përgjithësi, pak më i organizuar sesa ExpressVPN.

Përveç kësaj, mund të konfiguroni IPVanish për të penguar trafikun tuaj OpenVPN me një klik. Kjo mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme nëse jeni në një vend me censurë të rëndë në internet. Që ka thënë, IPVanish aktualisht është i bllokuar në Kinë.

Kjo nuk është rasti me ExpressVPN, e cila vazhdon të anashkalojë Firewall-in e Madh me lehtësi. Faleminderit specialit cilësimet e vjedhjes, ju mund ta përdorni këtë VPN për të marrë një shtresë shtesë sigurie dhe të përdorni përmbajtjen tuaj të preferuar nga ky vend, dhe të tjerë si Irani, Rusia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Fituesi për sigurinë dhe privatësinë: ExpressVPN

Të dy VPN kanë karakteristikat e nevojshme, protokollet dhe enkriptimin për siguri të shkëlqyeshme, por ExpressVPN dëshmon përsëri më fleksibël. Për më tepër, përfiton nga një vend i favorshëm i regjistrimit dhe ka një rekord solid kur bëhet fjalë për ruajtjen e intimitetit të përdoruesit. Historia e kaluar dhe juridiksioni aktual i IPVanish janë të meta që nuk mund të injorohen.

Provoni ExpressVPN!

9. Aktgjykimi i formës së prerë

ExpressVPN është fituesi në shtatë nga tetë kategoritë, me fitore bindëse në transmetimi, rrjeti i serverëve, dhe intimitet krahasimet. Në krahasim me IPVanish, ky VPN ka shumë servera më shumë, potencial shumë më të lartë të transmetimit dhe një politikë të provuar me shkrime zero.

IPVanish nuk arrin të mposhtë ExpressVPN në shumicën e ndeshjeve, dhe një kategori ku fiton një pikë mund të lëkundet lehtësisht në mënyrën tjetër. A e bën këtë IPVanish një VPN të tmerrshme?

Aspak.

me shpejtësi të shkëlqyeshme të krahasueshme me ExpressVPN (në shumicën e serverave), karakteristika të shkëlqyera P2P, dhe kriptim i ngushtë, ky ofrues jep një shërbim mbresëlënës që është atje me të mirat. Nëse shpesh ekzekutoni një VPN në disa pajisje dhe vlerësoni një ndërfaqe të bukur, konsideroni patjetër IPVanish.

Por nëse pesë lidhje të njëkohshme janë gjithçka që ju nevojitet ndonjëherë, ExpressVPN është zgjidhja e padiskutueshme më e mirë. I shpejtë, i qëndrueshëm dhe më e rëndësishmja private, ky VPN nuk do t’ju zhgënjejë nëse po kërkoni kombinimin më të mirë të sigurisë dhe performancës përreth.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me