Donald Trump përdori një VPN në Kinë, Ja pse duhet të përdorni një shumë

Duket që Firewall i Kinës nuk është ndeshje për Presidentin e SHBA Donald Trump.

Ndërsa vizitoi Kinën në një udhëtim 11-ditor nëpër Azi, Trump arriti të cicërojë një falënderim për Presidentin Xi.

Platforma e mediave sociale – që Trump përdor çdo ditë – është e ndaluar në Kinë. Platformat e tjera të mediave sociale – si Facebook, Gmail dhe WhatsApp – janë bllokuar që nga viti 2009.

Dhe, siç e di kushdo që ka udhëtuar në Kinë, një nga mënyrat e vetme për të hyrë në këto site është me një VPN.

Megjithatë, në korrik 2017, Kina ndaloi VPN dhe madje arrestoi njerëz për shitjen e tyre.

Pra, si ka arritur që Trump të bëjë një cicërimë ndërsa ishte në Kinë?

Para se të niseshin për në Pekin, një nga zyrtarët e Trump u tha gazetarëve “presidenti do të cicërojë sa herë që dëshiron. Jam i sigurt se ne kemi marrë ingranazhet në aeroplan për të lejuar që kjo të ndodhë. “

Firewall-i i Madh i Kinës rregullon dhe censifikon veprimtarinë e Internetit, dhe është veçanërisht e vështirë të anashkalohet pa një VPN ose një shërbim tjetër me prokurë.


* Dëshironi të mësoni se si një VPN anashkalon Firewall-in e Madh të Kinës? Kliko këtu.*

Udhëtarët që vizitojnë Kinën duhet të blejnë një VPN para se të arrijnë në mënyrë që të hyjnë në faqet e internetit të bllokuara.

Ndërsa presidenti ka burime të pakufizuara për të hyrë në internet, mund të supozojmë se ai ndoshta ka përdorur një VPN.

Nuk ka asnjë mënyrë të dimë se cili President Presidenti VPN përdori për të postuar cicëronin e tij, por ne dimë se ka një numër të kufizuar VPN që anashkalojnë me sukses Firewall-in e Kinës.

Trump ndoshta përdor një VPN edhe për gjëra të tjera

Nuk ka asnjë mënyrë për ta konfirmuar këtë, por nëse Trump po përdor një VPN për të hyrë në Twitter në Kinë, ai me siguri po përdor një VPN për gjëra të tjera si well.

Mendoni për të. Trump po hetohet nga FBI për komunikim me Rusinë (i njohur si hetimi i Mueller).

Ai dikur pretendoi se Obama përgjoi telefonin e tij në Kullën Trump.

Nëse Trump mendon se është duke u monitoruar, atëherë ka kuptim që ai të përdorë një VPN.

Përdorimi i VPN rritet me Kryesinë e Trump

Trump nuk është i vetmi që përdor një VPN.

Që Trump u zgjodh si president përsëri në janar, Përdorimi i VPN është rritur pothuajse 145% në Sh.B.A dhe 35% në nivel global.

Kjo ndoshta është për shkak të qëndrimit të Trump për censurimin.

Siç deklaroi ai gjatë fushatës së tij, Trump është pro-censurim. Në dritën e sulmeve të fundit terroriste në Sh.B.A, Trump propozoi një rritje të censurës në internet dhe sigurinë e internetit.

Aktivistët e Anti-Trumpit janë duke luftuar këtë politikë që kur ai filloi presidencën e tij. (Ata madje krijuan një protestë në mbarë botën kundër propozimit të Ajit Pai për të anuluar Titullin II të Aktit të Komunikimeve).

Gazetarët gjithashtu janë përballur me shqetësime në lidhje me lirinë e shtypit, dhe shumë më tepër po përdorin VPN për mbrojtje

Cilat janë përfitimet e përdorimit të një VPN?

Për Trump, ka kuptim të përdorësh një VPN.

VPN kodojnë trafikun dhe të dhënat tuaja në mënyrë që askush tjetër të mos mund ta lexojë atë. E bën gati të pamundur për këdo që të hakerojë rrjetin tuaj (megjithëse akoma mund të ndodhë).

VPN-të ndryshojnë gjithashtu vendndodhjen tuaj, kështu që mundeni shfletoni në internet në mënyrë anonime. Kjo është veçanërisht e dobishme për gazetarët që duan të përhapin mesazhe të rëndësishme pa kompromentuar emrin e tyre.

Duke ndryshuar vendndodhjen tuaj, VPN ju lejojnë të përdorni përmbajtje të bllokuar, si platformat e ndaluara të mediave sociale në Kinë.

Kjo gjithashtu ju lejon të shihni përmbajtje të disponueshme vetëm në një vend tjetër (Biblioteka e Netflix në SHBA, për shembull).

Përfitimet e përdorimit të një VPN janë të pafund, kjo është arsyeja pse Trump me siguri përdor një të tillë.

Por nuk janë VPN ilegale?

Ju mund të mendoni se VPN-të mund të jenë të paligjshme, por nuk janë kështu.

Vendet e vetme ku një VPN është i paligjshëm është në Kinë dhe Rusi

Dhe, nëse presidenti i Shteteve të Bashkuara mund të përdorë një VPN për të hyrë në Twitter në Kinë, atëherë patjetër që mund të përdorim edhe një VPN,.

Dofarë mendoni për Trump duke përdorur një VPN? Ndani mendimet tuaja në Facebook.

Shikoni tabelën më poshtë për VPN më të rekomanduara të paguara në treg tani:

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me