CyberGhost vs NordVPN Krahasimi: Cila është më e mira për ju në vitin 2020?

Nuk është për t’u habitur që CyberGhost dhe NordVPN shpesh grumbullohen kundër njëri-tjetrit – ata janë konkurrentë natyrorë.

me të dy vendosen vazhdimisht në tre vendet e para në shumë lista në internet – përfshirë renditjen tonë më të mirë të përgjithshëm të VPN – beteja mes tyre është e ashpër. Nga shikimi i parë, NordVPNka përparësi në numër të papërpunuar dhe karakteristika shtesë, por Cyberghostnuk është shumë larg, me të vetët rrjet masiv dhe aplikacione të paketuara me veçori.

A janë vërtet ata afër, apo njëri VPN mund ta marrë tjetrin në një spastrim vendimtar? Do të merrni përgjigjen për këtë pyetje (dhe shumë më tepër) në këtë krahasimi i thelluar i CyberGhost dhe NordVPN.

Do të bëjmë një vështrim më të thellë se si secili VPN bën çmime në mënyrat që kanë më shumë rëndësi. Kjo tha, mbani në mend se ne nuk mund të mbulojmë absolutisht gjithçka këtu. Për një informacion të plotë në këto dy shërbime kryesore VPN, sigurohuni që shikoni të hollësishme Rishikim në Cyber dhe Rishikim NordVPN.

Tabela e përmbajtjes

 1. streaming
 2. torrenting
 3. kosto
 4. Lehtësinë e përdorimit
 5. pajtueshmëri
 6. shpejtësi
 7. Servers dhe Rrjeti
 8. Privatësia dhe Siguria
 9. Aktgjykimi i formës së prerë

CyberGhost vs NordVPN – Kategoritë

Para se të zhyten në krahasim, le të shohim tetë kategori kryesore bazohet në.

Dy të parat janë kullim dhe torrenting, ku do të shohim sa mirë funksionojnë CyberGhost dhe NordVPN me përmbajtje gjeo-të kufizuar dhe protokollin BitTorrent.

Tjetra, ne do të krahasojmë etiketat e çmimeve dhe ndërfaqen. kosto dhe lehtësinë e përdorimit pjesët janë aty ku do të gjeni që VPN ka marrëveshje më të mira dhe ofron një përvojë më intuitive.

Nëse jeni këtu për të parë sesa mirë funksionojnë CyberGhost dhe NordVPN me pajisjen tuaj, ose jeni kurioz për numrat e rrjetit dhe performancën, mos harroni pajtueshmëri, shpejtësi, dhe rrjeti i serverëve kategori. Ne kemi përgatitur lista të hollësishme për ju – nga përgjithësisht mbështetje e platformës dhe rezultatet e testit të shpejtësisë në një përmbledhje të plotë të secilit VPN aktualisht në dispozicion serverat dhe vendndodhjet.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, ne do të shohim se cili VPN ofron më mirë intimitetit dhe sigurisë. Të interesuar për detajet më të hollësishme të politikat e privatësisë, encryption, protokolet, dhe veçoritë e sigurisë? Nëse po, kjo kategori është e lexueshme për ju.

Tani është koha të merremi me biznesin. Le të shohim nëse CyberGhost apo NordVPN merr drejtimin!

1. Rrjedhin

Një VPN i besueshëm mund t’ju ndihmojë të transmetoni filmat, shfaqjet dhe përmbajtjet tuaja të preferuara nga kudo, pa asnjë kufizim gjeografik në rrugën tuaj.

Fjala kyçe këtu është “e besueshme”. Jo çdo VPN është ideale për transmetime pa probleme – por për fat të mirë, të dy CyberGhost dhe NordVPN kanë shumë për të ofruar në këtë kategori.

Kur bëhet fjalë për Netflix, testet tona të gjera zbuluan se NordVPN është një kampion absolut për transmetimin e këtij shërbimi popullor. Ne mund të shijonim katalogët nga SH.B.A., Britania e Madhe, Kanada, Franca, Japonia dhe Brazili – me fjalë të tjera, NordVPN na dha afër qasjes globale të Netflix.

Ekzistojnë dy arsye kryesore për këto rezultate të shkëlqyera – karakteristika speciale të transmetimit dhe a zgjedhje e madhe e serverave.

SmartPlay është një shtesë e pronarit NordVPN, e cila automatikisht optimizon lidhjen tuaj kur po përpiqeni të keni qasje në përmbajtje që zakonisht bllokohet në vendndodhjen tuaj. Kjo e bën NordVPN super i lehtë për t’u përdorur për transmetim praktikisht gjithçka që dëshironi.

NordVPN ofron një larmi mbresëlënëse të serverit, me 1.600 servera vetëm në SHBA – kështu që çfarëdo uebsajti ose shërbimi me qendër në SH.B.A. që të keni pas, shanset janë që ju do të gjeni shpejt një mundësi të përshtatshme. Vende të tjera të dukshme përfshijnë MB (680+ server), Kanada (420+ server), Gjermani (230+ server), Australi (220+ server), Francë (180+ server), dhe Japoni (110+ server).

Ky kombinim fitues lejon NordVPN të punojë vazhdimisht me të Hulu, HBO, Showtime, iPlayer i BBC, Amazon Prime Video, dhe shumë rrjedhave të tjera.

Mund të përputhet me CyberGhost, apo edhe të mundë këtë shkathtësi? Duket kështu në fillim, falë profil i dedikuar i transmetimit. Ky VPN ka serverë të veçantë të optimizuar për një sërë prurjesh të njohura dhe jo aq të njohura. Pjesa më e mirë është që t’i shihni ato drejtpërdrejt nga aplikacioni.

CyberGhost nuk gënjen – ne ishim në gjendje të shikonim Netflix-in amerikan dhe atë gjerman pa asnjë problem, megjithëse suksesi ynë në Netflix France ishte vetëm i moderuar, për shkak të shpejtësive të lëkundshme.

Ashtu si me NordVPN, ju mund të mbështeteni në CyberGhost për të hyrë Hulu, iPlayer në BBC dhe Amazon Prime Video. Profili i rrjedhës ofron serverë pune për një sërë platformash të tjera gjithashtu.

Thënë kështu, CyberGhost është pak më pak fleksibël për Netflix, dhe ate lufton për të ofruar shumëllojshmëri të barabartë të serverëve në disa vende. Për shembull, numrat në SHBA (680+ serverë)) dhe MB (300+ server) janë të shkëlqyera, por ende shumë larg atyre të NordVPN. Trendi vazhdon me Australia (60+ server) dhe Japonia (30+ server), por CyberGhost nuk tërhiqet përpara Gjermani (600+ server) dhe Francë (320+ server).

Fituesi për Streaming: NordVPN

Të dy VPN mbulojnë bazat e transmetimit me lehtësi, dhe secila ka forcat e veta për përmbajtje në vende të veçanta. CyberGhost fiton pikë ekstra për profilin e tij të shkëlqyeshëm të rrjedhës. Sidoqoftë, NordVPN fiton fitoren falë aksesit më të mirë të Netflix dhe listës më të gjatë të serverëve në shumicën e vendeve.

Provoni të transmetoni me NordVPN!

2. Përrua

Torrentët janë shumë të njohur, dhe gjithashtu një rrezik i madh sigurie nëse nuk mbrohesh. Përdorimi i një VPN është një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për ta bërë atë, por përsëri, do t’ju duhet një që e bën vërtet punën.

Lajmi i mirë është që të dy CyberGhost dhe NordVPN mbështesin trafikun P2P – kështu që nuk do të hysh në befasi të keqe kur përpiqesh të shkarkosh një përrua. Dhe ka shumë më tepër ngjashmëri këtu:

Të dy VPN lejojnë lidhjet P2P në serverë të veçantë, në krahasim me të gjithë rrjetin. Mos u shqetëso – prapë ke shumë zgjedhje.

CyberGhost ju ofron servera miqësorë P2P në mbi 25 vende, të ndara në një profil torrenting të zoti. NordVPN gjithashtu vjen me një skedar të dedikuar P2P, e cila është pjesë e kategorive të serverave të specialitetit. Këtu mund të zgjidhni më shumë se 40 vende, për gjithsej 4,400+ serverë përrua.

Me NordVPN, ju mund të lidheni me serverë të përshtatshëm P2P në shumë vende – përfshirë këtu SHBA, Singapore, dhe Hong Kong. Aktualisht, ju nuk do t’i gjeni këto vende në profilin e torrentit të CyberGhost. Kanada dhe Japonia janë përkatësisht më të afërt për përdoruesit në Amerikë dhe Azinë Juglindore.

Përsëri, shkathtësia është shumë më e mirë me NordVPN. por saktësi është avantazhi më i madh në këtë kategori. NordVPN ju lejon të zgjidhni një server specifik P2P nga lista, ndërsa CyberGhost vetëm ju lejon të zgjidhni vendin, me serverë të zgjedhur automatikisht për ju.

Proxies SOCKS5 janë një tjetër veçori që do të gjeni në NordVPN, por jo në CyberGhost. NordVPN ofron proxies SOCKS5 si pjesë e pajtimit tuaj – mund t’i konfiguroni në klientin tuaj përrua dhe t’i përdorni ato si një shërbim i pavarur, ose së bashku me VPN tuaj për një shtresë shtesë mbrojtjeje.

Fituesi për Torrenting: NordVPN

CyberGhost dhe NordVPN ofrojnë përrua të lehtë, të besueshëm dhe një numër të mirë të vendeve P2P. Por njëra prej tyre dallohet: NordVPN ofron prezencë më të mirë të serverëve, më shumë liri në zgjedhjen e serverëve të preferuar dhe vlerë shtesë për përdoruesit e avancuar të torrenteve me proxies SOCKS5.

Provoni përrua me NordVPN!

3. Kostoja

Kur bëhet fjalë për çmimet, CyberGhost dhe NordVPN janë pothuajse identikë.

Ju nuk do të gjeni një ndryshim në numrin ose gjatësinë e pajtimeve. Të dy VPN-të aktualisht vijnë me plane mujore, vjetore, dy-vjeçare dhe tre-vjeçare. ju merrni paketën e plotë pa marrë parasysh zgjedhjen tuaj – kjo do të thotë të gjithë serverët dhe veçoritë. Përjashtimi i vetëm është IP i dedikuar – një shtesë opsionale (dhe më tepër e kushtueshme) me VPN.

Zbritjet në CyberGhost dhe NordVPN janë gjithashtu shumë të ngjashme. Të dy VPN-të fillojnë në përfundimin më të lartë për planet e tyre mujore, me kursime të mëdha për ato më të gjata. Nëse nuk jeni të kënaqur me një pajtim afatgjatë, një muaj i NordVPN është afërsisht 11% më i lirë se CyberGhost.

Gjuetarët e pazareve duhet të fillojnë përfundimisht nga planet vjetore, megjithëse. Do të paguani përreth 56% më pak për një vit të CyberGhost në krahasim me ofertën e saj një mujore, dhe vetëm përmirësohet: Planet dy dhe tre vjeçare janë 73% dhe 80% më të lira, përkatësisht.

NordVPN nuk është as keq. Ashtu si me CyberGhost, ju merrni një zbritje e ëmbël për çdo vit (41% më e lirë) dhe dy-vjeçar (66% më lirë) planet. Edhe më mirë, ju mund të rruani 70% zbritje të pajtimit tuaj NordVPN nëse riblerni një nga këto kuponat speciale gjatë blerjes.

Dallimi i vetëm i rëndësishëm midis CyberGhost dhe NordVPN është në politikat e rimbursimit. CyberGhost është fituesi në letër, me një dajak Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh – por kjo është pak mashtruese. Ai vlen vetëm për planet një vjeçare dhe më të larta, ndërsa abonimi mujor mbulohet nga një periudhë e rimbursimit 14-ditor. NordVPN, megjithatë, vjen me një 30-ditë, garanci për kthimin e parave në të gjithë bordin.

Fituesi i Kostos: CyberGhost

Pikat e çmimeve për CyberGhost dhe NordVPN janë afërsisht të njëjta, kështu që kostoja nuk është me të vërtetë një faktor vendimtar këtu. Të dy VPN-të janë shumë të përballueshme për ato që ofrojnë, veçanërisht nëse po kërkoni një ofrues afatgjatë. CyberGhost është pak më i lirë, me një garanci më të gjatë për kthimin e parave. Nëse dëshironi t’i merrni gjërat ngadalë, NordVPN ka marrëveshje më të mirë njëmujore dhe një dritare më të gjerë të rimbursimit.

Provoni CyberGhost!

4. Lehtësia e përdorimit

Ne kemi qenë të gjithë atje – duke filluar një VPN të re, të re vetëm për të gjetur një ndërfaqe të vështirë që është e ngathët dhe e vështirë për të lundruar. A ju shpëtojnë CyberGhost dhe NordVPN nga kjo dhimbje koke, dhe nëse po, cili do të bëjë një punë më të mirë?

Siç e prisni nga dy nga shërbimet kryesore në treg, lehtësia e përdorimit është një përparësi për të dy pretendentët. CyberGhost është veçanërisht mbresëlënës – le të hedhim një vështrim më të afërt.

Ne kemi përmendur tashmë Profilet e dedikuara të CyberGhost për transmetim dhe përrua – pa dyshim, dy veçori të dukshme në aplikacionet e këtij VPN. Por ka edhe më shumë. Ajo që është e shkëlqyeshme për CyberGhost janë opsionet e shumta që ndërfaqja ju jep:

Te pelqen mbajini gjërat kompakte? Atëherë do ta vlerësoni meny pak intuitiv që shfaqet kur hapni së pari VPN.

Dëshironi pak me shume thellesi? Nuk ka problem – thjesht zgjeroni ndërfaqen dhe do të merrni lista e plotë e serverëve, së bashku me informacione të dobishme për distancën dhe ngarkesën. Do të gjeni gjithashtu profilet e dedikuara këtu.

Fillestarët do të kenë një kohë të shkëlqyeshme me CyberGhost, dhe jo vetëm sepse është e lehtë për tu ndjekur. Ky VPN siguron përshkrime të thella pothuajse të çdo cilësie dhe veçori. Jo shumë shërbime të tjera ju tregojnë pse, si dhe kur të përdorni mjetet e tyre të ndryshme në detaje të tilla.

Nëse mendoni se CyberGhost është i përshtatshëm vetëm për përdoruesit e rinj, megjithatë, do të gaboni. Ka një tërësi arsenali i veçorive të përparuara dhe rregullat që mund t’i përdorni – por më shumë për këtë më vonë.

NordVPN duhet të mbulojë shumë tokë nëse dëshiron të marrë fitoren KËTU. Le të shohim se si tarifon:

Që nga fillimi, ju do të vini re një dizajn më i pastër me më pak informacion në dispozicion. NordVPN definitivisht ka një ndërfaqe më minimale – e cila nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe.

Në desktop, ky VPN gjithashtu mund të jetë kompakt ose i detajuar, shumë si CyberGhost. Me klikimin e djathtë të ikonës së aplikacionit në tabanin e sistemit tuaj do të shfaqet panel VPN më i vogël, ku mund të lidheni shpejt me serverat aktual dhe të fundit.

Menuja në shkallë të plotë është gjithashtu një gëzim për t’u përdorur. Qasja në listën e serverëve është e lehtë, dhe ju lehtë mund të shmangni turmat me shtuar informacionin e ngarkesës së serverit.

Për dallim nga CyberGhost, ju mundeni zgjidhni servera specifikë në skedat e ndryshme të specialitetit.

NordVPN gjithashtu përshkruan karakteristikat dhe cilësimet e tij aty ku është e nevojshme, por ajo nuk do të hyjë në të njëjtën detaj si CyberGhost. Sidoqoftë, cilësimet janë të lehta për tu gjetur dhe nuk duhet t’ju sjellin telashe, edhe nëse thjesht hyni në VPN.

Nëse dëshironi të ekzekutoni konfigurimin tuaj personal, të dy CyberGhost dhe NordVPN ofrojnë skedarë të papërpunuar OpenVPN në faqet e tyre të internetit.

Fituesi për Lehtësinë e Përdorimit: NordVPN

Kjo është një kategori tjetër pa një fitues të qartë – as VPN nuk ka ndonjë pengesë serioze. NordVPN pretendon fitoren falë ndërfaqes së saj pak më të mirë të serverit. Aplikimet e CyberGhost janë po aq të mprehta në shumicën e rasteve, madje mund të jenë zgjedhja më e lehtë për t’u përdorur për fillestarët.

Provoni NordVPN!

5. Përputhshmëria

Nëse jeni duke përdorur një bandë të pajisjeve të ndryshme çdo ditë, përputhshmëria e përgjithshme e VPN tuaj është thelbësore.

CyberGhost dhe NordVPN janë mirë të vetëdijshëm për këtë, kjo është arsyeja pse ata të dy mund të instalohen në një grup të gjerë platformash dhe pajisjesh. Të dy janë fleksibël kur bëhet fjalë lidhje të njëkohshme gjithashtu – ngrihesh 7 me CyberGhost, dhe 6 me NordVPN.

Megjithatë përsëri, ne do të duhet të shohim detajet për të gjetur fituesin në këtë kategori:

Windows

Oferta CyberGhost dhe NordVPN mbështetje të gjerë për versionet e vjetra dhe të reja të Windows. Mund të përdorni ose VPN në çdo gjë nga XP dhe Vista deri te Windows 10 më i fundit.

mushama

NordVPN ka një epërsi të vogël këtu – mund ta përdorni aplikacionin në çdo version të macOS nga Yosemite (10.10) dhe më lart. CyberGhost kërkon të paktën macOS Sierra (10.12).

android

Të dy VPN-të punojnë me një shumëllojshmëri të versioneve të fundit dhe më të datuara në Android. Aplikacionet gjithashtu mund të instalohen në tuaj Android TV, dhe ata janë optimizuar me vendosmëri për përdorim me një telekomandë.

Nëse doni të merrni aplikacionet Android direkt nga burimi, të dy VPN-të kanë Skedarët APK lehtësisht të disponueshëm në faqet e tyre të internetit.

iOS

Për të ekzekutuar CyberGhost në iPhone ose iPad tuaj, sigurohuni që versioni juaj iOS të mos jetë më i vjetër se 9.3. NordVPN është pak më fleksibël, me mbështetjen e aplikacionit iOS duke filluar nga versioni 9.0.

Vlen të përmendet se Numri i lidhjeve të njëkohshme të CyberGhost është reduktuar në 6 pajisje për Apple ID nëse blini VPN nga App Store. NordVPN ofron 6 lidhje të njëkohshme si parazgjedhje, dhe kjo mbetet e pandryshuar në iOS.

Linux

CyberGhost pretendon të punojë në Ubuntu (16.04, 18.04) dhe Fedora 29. Ky nuk është gamë më të gjerë të shpërndarjeve Linux, por është akoma më mirë sesa ofrimi i NordVPN, i cili aktualisht mbulon mbështetje vetëm për Debian.

routers

CyberGhost dhe NordVPN punojnë me një shumëllojshmëri firmware të ruterit. Mësime të dobishme janë gjithashtu në dispozicion nëse dëshiron konfiguroni një ruter VPN nga vetvetja.

Ju gjithashtu mund të gjeni ose VPN në një ruter para-fllad nga shitësit e palëve të treta.

Disa VPN gjithashtu vijnë me një program të dedikuar për ruter – për fat të keq, as NordVPN dhe CyberGhost nuk e ofrojnë këtë për momentin.

Platforma të tjera

CyberGhost punon në platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox)
 • Chromebook
 • Windows Phone (versioni 8.1)
 • Media dhe tastierë lojërash (Amazon Fire TV, Roku, Chromecast, PlayStation, Xbox, dhe më shumë)
 • Kodi

NordVPN mbështet platformat e mëposhtme shtesë:

 • Zgjatjet e shfletuesit (Chrome, Firefox, Opera, Safari, Internet Explorer)
 • BlackBerry
 • Kodi
 • Mediat dhe tastierat e lojrave (përmes ruterit)
 • TV të zgjuar (përmes ruterit)

Fituesi për pajtueshmërinë: NordVPN

Fundja është e thjeshtë – as VPN nuk duhet t’ju shqetësojë me pajtueshmërinë, edhe nëse jeni duke përdorur një sistem pak të datuar. NordVPN është pak më fleksibël në Mac dhe iOS. Thënë kështu, të dy VPN-të kanë pikat e tyre të forta dhe të dobëta në platforma më pak të njohura.

Provoni NordVPN!

6. Shpejtësia

Kriptimi i VPN ka shumë përfitime, por vjen me një kosto – shpejtësi më të ngadaltë.

Për ta kompensuar këtë, ju duhet një VPN e shpejtë. Mos bëni gabim – ne nuk po flasim për përmirësimin e cilësisë së lidhjes suaj (megjithëse është e mundur nëse po goditeni nga ISP-ja juaj). Në shumicën e rasteve, një VPN “e shpejtë” është ajo që ka një ndikim kaq të vogël në shpejtësinë tuaj mesatare saqë nuk do të ndjeni ndryshimin.

Mënyra më e mirë për të vlerësuar performancën e një VPN është të ekzekutoni disa teste të shpejtësisë së plotë në serverët në të gjithë botën. Dhe kjo është pikërisht ajo që bëmë.

Më poshtë, do të shihni shpejtësitë që CyberGhost dhe NordVPN kanë arritur në serverë në 10 vende të ndryshme. Testet tona janë kryer nga Evropa Lindore, me rezultatet e mëposhtme të krahasimit (pa VPN):

Këtu janë shpejtësitë për secilin VPN:

serverShpejtësia e shkarkimit (Mbps)Shpejtësia e ngarkimit (Mbps)
CyberghostNordVPNCyberghostNordVPN
Auto (më i afërt)68,5670,0532,6632,61
Rumani61,8255,9031,4134.15
Gjermani67,0563,9531,6134,53
Mbretëria e Bashkuar30,2853,7234,3324,44
Portugali47,1833,936.3130.00
Izrael52,9834,5225.0211.62
SH.B.A. (New York)32,8654,358.7527,61
SHBA (Los Angeles)23,4851,1215.237.77
Japoni18,7828,091.972.02
Australi20.3424.561.551.97

Siç mund ta shihni, të dy VPN japin rezultate të shkëlqyera në të gjithë tabelën. Krahasuar me standardet tona, CyberGhost dhe NordVPN mezi bëjnë një gjurmë në serverët e afërt në Evropë.

Cyberghost merr një fitore bindëse në Portugali. Alsoshtë gjithashtu pak më e shpejtë në Rumani dhe Gjermani, por ndryshimi është i papërfillshëm. NordVPN është më mirë në Britani e Madhe.

Shpejtësitë e shkarkimit janë shumë të rëndësishme pasi ato përcaktojnë se sa shpejt do të hapni një faqe në internet ose ngarkoni një video. As VPN nuk e lëshon topin këtu, por CyberGhost shpejt fillon të humbasë terrenin ndaj NordVPN ndërsa rritet distanca.

Me rezultate shumë më të mira në serverët New York dhe Los Angeles, NordVPN vërteton VPN më të shpejtë për shfletim, transmetim dhe shkarkim në SH.B.A.. Cyberghost nuk është domosdoshmërisht i ngadaltë këtu, por padyshim që merr një numër më të madh për lidhjen tuaj. kjo mund të çojë në probleme buffering nëse keni disa rrjedhje të hapura në të njëjtën kohë.

Trendi vazhdon te serverat më të largët në Japoni dhe Australi. NordVPN jep shpejtësi më të mëdha këtu, por CyberGhost nuk është shumë larg.

Fituesi për Shpejtësinë: NordVPN

Të dy VPN-të ishin vazhdimisht të shpejtë në testet tona të shpejtësisë. CyberGhost ka momentet e tij, por NordVPN jep rezultate më të mira të përgjithshme. Konsideroni këtë VPN mbi CyberGhost nëse jeni të interesuar kryesisht për performanca të shkëlqyera në serverët në Evropë dhe Amerikë.

Provoni NordVPN!

7. Servers dhe Rrjeti

CyberGhost dhe NordVPN janë të njohur për rrjetet e tyre masive të serverëve, dhe të dyja nuk janë në një fillim premtues në këtë kategori.

Numri i vendeve në dispozicion është pothuajse i njëjtë – 90 për CyberGhost, dhe 60 për NordVPN. Cyberghost gjithashtu ka servera në Bjellorusia, Kolumbia, Kenia, dhe Pakistan, kurse NordVPN përfshin Qipro, Egjipt, Gjeorgji, Letoni, dhe Turqi.

Ajo që vërtet qëndron këtu janë numrat e serverëve të papërpunuar. CyberGhost ka mbi 5.700+ – aspak një listë e keqe. megjithatë, NordVPN tërësisht trumbeton atë me rrjetin e vet të madh të 5,100 serverëve.

Shtë e vërtetë që numërimi i serverëve të CyberGhost përfshin opsione me qëllime të veçanta për transmetim dhe përrua. por NordVPN është në gjendje ta mundë atë gjithashtu, me pesë kategori specialiteti të veçantë. Këtu keni një përmbledhje të plotë:

 • 4,600+ Standard serverat (4,400 prej të cilëve lejojnë P2P)
 • 460+ i mërzitur servers
 • 30 VPN dyshe servers
 • 3 Qepë-mbi-VPN servers
 • 70+ IP e përkushtuar serverat (shtesë opsional)

Ne folëm për avantazhet e shumëllojshmërisë së serverëve në seksionin Streaming më sipër. Nuk është se CyberGhost është keq këtu – NordVPN është thjesht shumë i mirë.

Fituesi për serverët dhe rrjetin: NordVPN

Të dy ofruesit ju japin një zgjedhje të shkëlqyeshme të serverëve dhe vendndodhjeve, por lëvizja është e qartë. NordVPN nuk lë asnjë vend që CyberGhost të shkëlqejë, dhe në fund të fundit fiton falë rrjetit të tij të madh, gjithanshëm.

Provoni NordVPN!

8. Privatësia dhe Siguria

Nëse jeni duke kërkuar për nivelet më të larta të intimitetit dhe sigurisë, CyberGhost dhe NordVPN janë dy shërbime që nuk do t’ju lejojnë.

Ekzistojnë disa arsye për këtë – përfshirë kriptimi i shkallës ushtarake, mbështetje e shkëlqyer e protokollit, dhe një listë të gjatë veçori të dobishme të sigurisë. Më shumë rreth këtyre më poshtë:

Politika e prerjeve

Prerje zero është një politikë e përbashkët nga të dy VPN-të, dhe kjo mbështetet nga një faktor vendimtar – juridiksion.

CyberGhost dhe NordVPN janë të bazuara në Rumani dhe Panama, përkatësisht. Asnjë nga këto vende nuk ka ligje të detyrueshme për ruajtjen e të dhënave. Kjo i vë të dy ofruesit në një pozitë shumë të favorshme, pasi atyre nuk u kërkohet me ligj që të mbledhin informacione të ndjeshme për përdoruesit e tyre.

Për më tepër, Rumania dhe Panama nuk janë anëtarë të aleancës 5/9/14 Eyes, që do të thotë se ata nuk janë pjesë e ndonjë marrëveshjeje midis agjencive qeveritare të mbikëqyrjes. Më shumë lajme të mira për intimitetin e vetëdijshëm.

Që ka thënë, NordVPN ka një avantazh ndaj CyberGhost këtu – një kontroll i pavarur i sigurisë nga një kompani Big Four, e cila konfirmon pretendimet e privatësisë të ofruesit. CyberGosti nuk mund të ofrojë të njëjtën paqe mendore, pasi ende nuk i nënshtrohet një auditimi të palëve të treta.

Kriptimi dhe Protokollet

Standardi i kriptimit i parazgjedhur (dhe vetëm) në aplikacionet CyberGhost dhe NordVPN është AES-256, i cili konsiderohet jashtëzakonisht i sigurt, dhe e pamundur për t’u goditur. Ata të dy ofrojnë gjithashtu Sekret i përsosur përpara dhe çelësat dinamikë të kriptimit për mbrojtje shtesë.

Dallimi i madh këtu është mbështetje protokolli:

Cyberghost aplikacione desktopi, përveç standardit të industrisë OpenVPN protokoll, gjithashtu punoni me IKEv2 dhe L2TP. Edhe më mirë, ju lehtë mund të kaloni mes tyre.

Për iOS, CyberGhost përdor amtare IPSec protokoll.

NordVPN përqendrohet vetëm në OpenVPN për aplikacionet e saj Windows, Mac dhe Android. IKEv2 / IPSec është opsioni juaj i vetëm në aplikacionin iOS, por ju mund ta vendosni protokollin OpenVPN manualisht në iPhone ose iPad me një ndërfaqe të palëve të treta.

Karakteristikat e sigurisë

Kur bëhet fjalë për sigurinë, të dy VPN-të janë të mbushura me elementet themelore, si dhe një grup mbresëlënës mjetesh të përparuara.

Cyberghost i ndan tiparet e tij në tre zona të ndryshme, ku shumica e tyre gjenden në Karakteristikat e lidhjes tab.

Këtu, do ta gjeni bllokues reklamash dhe mbrojtje kundër malware. (NordVPN gjithashtu ofron këto në të saj suite pronësore CyberSec.)

CyberGhost ofron anti-gjurmësh të gishtave gjithashtu. Kjo veçori mban aktivitetin tuaj të shfletimit dhe zakonet tuaja të sigurta nga ndjekja. Ju mund të pyesni veten pse nuk po shihni automatikën e domosdoshëm vrasin kaloni. Mos u shqetëso, është atje – CyberGhost e vendos atë në i përgjithshëm skedë, nën Cilësimet.

NordVPN ofron funksionalitetin shtesë të two vrasin çelsin; përveç çelësit të rregullt të vrasjes për të gjithë lidhjen tuaj, ju merrni një tjetër që ndalon aplikacionet e zgjedhura nga rrjedhjet e të dhënave në raste urgjente.

Ky VPN është shërbim më i plotë kur bëhet fjalë Mbrojtja e rrjedhjes DNS, too. Ndërsa CyberGhost përfshin këtë masë sigurie, ju mund të përdorni vetëm adresat e sigurta të ofruesit të DNS. NordVPN gjithashtu ju lejon të shkruani adresat DNS me porosi nëse preferoni të përdorni vetë.

NordVPN gjithashtu ka mjetin e duhur për punën kur bëhet fjalë cilësimet e vjedhjes për të marrë me siguri censurimin e rreptë të internetit. Quhet Serverë të hutuar, por në realitet, është një mënyrë krejtësisht e veçantë VPN.

Në modalitetin e ngatërruar, ju kanë vetëm hyrje në serverat specialë 460+, derisa ta fikni. Kjo mënyrë është ajo që e bën NordVPN një nga të preferuarat e turmave për të anashkaluar Firewall-in e Madh të Kinës, por mund ta përdorni edhe në vendet e tjera të censurës gjithashtu.

për fat të keq, CyberGhost nuk është një zgjedhje e besueshme për Kinën në këtë moment.

Fituesi për privatësinë dhe sigurinë: NordVPN

NordVPN është më i gjithanshëm, me karakteristika mbresëlënëse dhe cilësime vjedhurazi, por të dy VPN janë zgjedhje të forta për shfletim privat dhe të sigurt. Nëse nuk shqetësoheni për censurimin, CyberGhost ka disa veçori të shkëlqyera të veta, si dhe më shumë larmi në protokollet VPN.

Provoni NordVPN!

9. Aktgjykimi i formës së prerë

NordVPN fiton në shtatë nga tetë kategoritë, dhe madje edhe kostoja e tetë – lehtë mund të lëkundet në anën tjetër. Kjo do të thotë që CyberGhost është shumë më keq, apo jo?

Aspak. Ne kemi përdorur shprehjen “të dy VPN” mbi 20 herë për një arsye – CyberGhost dhe NordVPN janë kaq pranë njëri-tjetrit.

CyberGhost mund të mos pretendojë fitoren në shumicën e seksioneve, por gjithsesi ka shumë për të ofruar. Nëse transmetimi, përrua, ose siguria është në krye të listës suaj, ky VPN i përballueshëm ka shpejtësinë, serverët dhe veçoritë për akses të shkëlqyeshëm dhe mbrojtje të fuqishme – dhe e gjithë kjo e përfshirë në aplikacione të jashtëzakonshme.

Sidoqoftë, NordVPN dëshmon më mirë në të gjitha këto aspekte, me gati të njëjtin çmim. Ajo ofron paketën më të plotë, nëse vetëm pak. Për ata që do të vendosen vetëm më së miri, ky VPN është.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me