CyberGhost nuk Punon në Kinë në vitin 2020 – Këtu farë duhet të bëni

Interneti në Kinë është mjaft i kufizuar, dhe përdorimi i një VPN në Kinë është një domosdoshmëri nëse dëshironi për të hyrë në uebfaqe të bllokuara si Facebook, Gmail, YouTube, media kryesore dhe më shumë.

Sidoqoftë, pasi një ndalim VPN në mbarë Kinën kohët e fundit erdhi në vend, përdorimi i një VPN është bërë gjithnjë e më e vështirë. Shumica e VPN-ve nuk funksionojnë mirë në Kinë, nëse aspak. Shumë prej tyre kanë vështirësi dhe vështirësi të shpeshta, dhe është gati e pamundur të pajtoheni në një shërbim VPN kur jeni tashmë në vend, pasi shumica e faqeve VPN janë të bllokuara. Edhe ofruesit premium VPN mund të jenë të prekshëm nga çështjet.

Në të kaluarën, ne rekomanduam CyberGhost të anashkalojë blloqet, censurën dhe të shfletojë në mënyrë anonime në vend – por testet e fundit kanë treguar që CyberGhost nuk po punon më në Kinë.

CyberGhost është ende një shërbim i shkëlqyeshëm për anashkalimin e geoblocks për transmetimin, kodimin e trafikut dhe ruajtjen e intimitetit tuaj në internet, dhe ne ende e rekomandojmë atë për përdorim të përgjithshëm. por, nëse po udhëtoni për në Kinë, duhet të zgjidhni një VPN tjetër.

Lajmi i mirë është që ju keni ende një mundësi të fortë për një VPN në Kinë. Bazuar në informacionet më të azhurnuara që kemi, NordVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme të anashkalojë kufizimet e qeverisë dhe të përdorë internetin lirshëm dhe në mënyrë anonime.

Pse NordVPN është VPN e përkryer për Kinën

NordVPNis një shërbim premium VPN që ofron veçori të sigurisë më të lartë – siç është kriptimi i shkallës ushtarake – dhe një rrjet i fuqishëm i serverëve që përfshin serverë të ngatërruar, dhe shumë opsione të serverëve në qarqet fqinje.

NordVPN jo vetëm që anashkalon Firewall-in e Madh të Kinës – ai gjithashtu mund të anashkalojë lehtësisht blloqet VPN kokëfortë, duke ju dhënë qasje në të gjitha shërbimet e preferuara të transmetimit, të tilla si Netflix USA, iPlayer BBC dhe me shume. Do të keni mundësi të përdorni internetin ashtu si zakonisht bëni në shtëpi.

Serverët e mërzitur të NordVPN bëjnë që trafiku juaj të duket sikur është i pakriptuar – domethënë, nuk ndryshon nga trafiku në internet i përdoruesve të tjerë. Kështu që, ndërsa informacioni juaj mbetet i kriptuar dhe akoma është i mbrojtur, nuk duket i dyshimtë dhe nuk do të ngre flamuj të kuq.

Opsionet e serverëve në vendet e afërta janë gjithashtu një plus i madh, sepse vendet më të afërta të serverave priren të jenë më të shpejta. Ndërsa në Kinë, Opsionet e serverit të NordVPN në Tajvan, Singapor, Korenë e Jugut, Japoni dhe Hong Kong ndoshta do t’ju japë lidhjen më të shpejtë dhe më të butë.

NordVPN ofron shpejtësi të shpejtë, aplikacione ndër-platformë dhe shërbimi 24/7 ndaj klientit është i disponueshëm përmes bisedës live, nëse keni ndonjë problem. Trulyshtë me të vërtetë një VPN premium që jep sigurinë, shpejtësinë dhe përvojën e përdoruesit.

Nëse jeni një përdorues i ri, ju jeni gjithashtu i mbuluar nga një 30 ditë garanci për kthimin e parave. Kjo do të thotë që nëse udhëtoni për një kohë të shkurtër, madje mund të jeni përdorni NordVPN falas për të hyrë në uebfaqet dhe shërbimet tuaja të preferuara ndërsa jeni në Kinë, për sa kohë që ju kërkoni një rimbursim para se të mbarojnë 30 ditët.

Nëse nuk jeni ende të sigurt nëse NordVPN është VPN e duhur për ju, lexoni se çfarë mendojnë përdoruesit e vërtetë për të.

Merr 70% Ulje nga NordVPN Tani!

Pse keni nevojë për një VPN për Kinën

Kina asnjëherë nuk ka shijuar qasje të pakufizuar në internet. Së bashku me burimet e tjera të informacionit dhe shprehjes, hyrja në internet në vend është censuruar shumë. Kufizimet e shtresuara teknologjike dhe ligjore që përdoren për rregullimin e përdorimit të brendshëm të internetit shpesh quhen si Firewall i Madh i Kinës.

Firewall kufizon dhe monitoron të gjithë trafikun e internetit brenda Kinës kontinentale, kufizon qasjen në burimet e huaja të informacionit, kërkon që kompanitë e teknologjisë të respektojnë rregullat e brendshme të censurës dhe censurojnë shumë përmbajtjen e caktuar.

Kjo do të thotë që faqet kryesore dhe shërbimet – përfshirë rrjetet sociale si p.sh. Facebook, Instagram, Twitter, motorët e kërkimit si Google dhe Yahoo, dhe shërbimet e huaja të lajmeve si Reuters, New York Times dhe BBC – janë të paarritshme nga brenda Kinës (klikoni këtu për të parë nëse një faqe në internet është e bllokuar). Disa fjalë kyçe dhe fraza janë gjithashtu me flamuj, monitorohen dhe censurohen.

Firewall i Madh është shumë i ndërlikuar për të anashkaluar. Pas goditjes së fundit të qeverisë kineze për VPN, madje VPN me raft të lartë të cilat mund të merrnin rreth tij në të kaluarën – siç është CyberGhost – nuk mund të bëjnë më mashtrim.

Nëse dëshironi të qëndroni të lidhur me pjesën tjetër të botës gjatë qëndrimit tuaj në Kinë, duhet të jesh i sigurt për të zgjedhur VPN-në e duhur.

Si të përdorni NordVPN në Kinë

Para së gjithash, duhet të regjistroheni në NordVPN, shkarkoni aplikacionin dhe instaloni në pajisjet tuaj përpara se të futeni në Kinë. Ju nuk do të keni mundësi të hyni në faqet e VPN brenda territorit të Kinës sepse të gjitha ato janë të bllokuara.

Që NordVPN të punojë siç duhet në Kinë, mund t’ju duhet gjithashtu aktivizoni serverët e mprehtë.

Qasja në serverët e ngatërruar të NordVPN janë në dispozicion vetëm përmes aplikacioneve NordVPN OpenVPN për aplikacione Windows, Android dhe Mac OS. Nëse përdorni iOS ose një sistem tjetër operativ, do të duhet të përdorni një rrugë pune ose të instaloni OpenVPN manualisht për t’u lidhur me serverët NordVPN.

Ndiqni këto hapa për të përdorur NordVPN dhe për të aktivizuar serverët e bezdisur.

 1. Zgjidhni pajtimin tuaj, shkarkoni aplikacionin NordVPN në pajisjen tuaj dhe instaloni atë si normale.
 2. Vendosni tastin tuaj të hyrjes për të zhbllokuar shërbimin.

Ju mund të jeni në gjendje të lidheni duke përdorur listën e rregullt të serverëve. Nëse jo, duhet të lidheni me një serveri i ngatërruar.

 1. Për ta bërë atë, shkoni në Menyja e cilësimeve në aplikacionin NordVPN.
 2. zgjedh Cilësimet e përparuara.
 3. mundësoj Serverë të hutuar.
 4. Lidhu me një server nga lista alternative.

përmbledhje

Ndërveprimi midis teknologjisë që mundëson qasje falas në internet dhe teknologjisë që e kufizon atë shpesh ndjehet si një lojë mace dhe miu.

Ofruesit e VPN janë duke punuar shpejt për të anashkaluar filtrat, censurimin dhe kufizimet e tjera, por ndonjëherë qeveritë janë vetëm një hap përpara.

Tani për tani, NordVPNështë VPN më e mirë për t’u përdorur në Kinë. Nëse dëshironi të shihni se si krahasohen shërbimet e tjera VPN dhe nëse ato mund të anashkalojnë Firewall-in e Madh të Kinës, shikoni listën tonë të VPN-ve më të mira për Kinë.

Postime të lidhura:

 • Lista e plotë e faqeve të bllokuara në Kinë
 • Testoni Firewall-in e Madh të Kinës
 • Pse VPN-të janë ilegale në Kinë
 • Si të hyni në Facebook në Kinë
 • Si të përdorni WhatsApp në Kinë
 • Si të hyni në Dropbox në Kinë
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me