Cili shfletues është më i sigurt? (UPDATUAR 2020)

Nëse jeni si shumica e njerëzve, mund të përdorni fatmirësisht një nga shfletuesit kryesorë pa e ditur çfarë mund të thotë kjo për sigurinë tuaj në internet. E vërteta është se interneti po bëhet gjithnjë e më i pasigurt, dhe është e mençur të shikoni zgjedhjen më të gjerë atje dhe të zgjidhni një shfletues të sigurt që do të të mos lejojë që të dhënat e tua më të ndjeshme të jenë vjedhur dhe / ose tu shiten palëve të treta.

Ekspertët tanë të sigurisë kanë vënë në provë shfletuesit më të njohur. Ne kemi krahasuar tiparet e tyre të sigurisë, politikat e privatësisë, dobësitë, dhe më shumë për të zbuloni se cili shfletues është më i sigurti për t’u përdorur në vitin 2020. Lexoni raportin tonë gjithëpërfshirës më poshtë për t’u siguruar që po përdorni shfletuesin më të mirë të mundshëm.

Shfletuesit më të Sigurt: Udhëzues i shpejtë

 1. Tor: Kriptimi me tre shtresa; Rrjeti Tor i bën të dhënat tuaja anonime dhe të palexueshme.
 2. Firefox: Ju mban të sigurt pa kompromentuar me shpejtësinë.
 3. Krom: Karakteristikat më të mira të Google Chrome, pa ndjekur ose shitur informacionin tuaj personal.

Farë e bën një shfletues të pasigurt?

Shfletuesi i gabuar mund kompromentoni sigurinë tuaj në internet në shumë mënyra. Këtu janë disa gjëra për të menduar kur e konsideroni shfletuesin që po përdorni, dhe nëse mund të dëshironi të bëni një ndërprerës:

 • Spote të dobëta të softverit: Hakerët mund të vjedhin të dhënat tuaja duke përdorur këto dobësi si pika hyrëse. Këto janë më shpesh rezultat i konfiguruar dobët shfletuesit dhe gabimet e programimit. Edhe pse ato mund të fiksohen me arna softuerësh, zhvilluesit shpesh nuk janë të vetëdijshëm për problemin derisa kriminelët në internet e kanë shfrytëzuar atë tashmë. Kjo do të thotë shfletuesi juaj mund të jetë i pasigurt për javë të tëra, dhe nganjëherë vite, përpara se të lëshonin një rregullim.
 • Dobësia e ndjeshme e të dhënave: Kjo shton një kërcënim shtesë nëse keni duke pasur parasysh lejen e shfletuesit tuaj për të ruajtur të dhëna të ndjeshme, si detajet e hyrjes suaj. Nëse shfletuesi juaj bëhet i kompromentuar, hakeri do të ketë qasje në fjalëkalimet tuaja. Kjo është veçanërisht e rrezikshme nëse përdorni bankare në internet.
 • Zgjatje të pasigurta të shfletuesit: Kriminelët në internet mund t’i përdorin këto si një urë për të kompromentuar pajisjen tuaj. Në një rast, hakerat depërtuan në Dyqanin Ueb Google Chrome pasi të keni marrë një fjalëkalim të një programuesi përmes një emaili phishing. Ata e përdorën këtë për të rrëmbyer shtesa të shumta dhe për të vendosur përditësime me qëllim të keq para se zhvilluesit të kuptuan se do ta humbnin kontrollin e programit të tyre. 
 • Regjistrimi i aktivitetit tuaj online: Disa shfletues, si Google Chrome, regjistroni aktivitetin tuaj online për të krijuar reklama të synuara. Edhe pse kjo nuk është domosdoshmërisht e rrezikshme, është një shkelje e madhe e intimitetit tuaj.

Shfletuesit më të sigurtë të vitit 2020

1. Tor

Shfletuesi Tor

 • Encaskon të dhënat tuaja në tre shtresa të kriptimit
 • Kalon trafikun tuaj të internetit përmes rrjetit Tor, duke ju bërë plotësisht anonim
 • Përdor NoScript për të ndaluar shtypjen e gishtave të faqeve të internetit në historinë e shfletuesit tuaj

Tor është kulmi i shfletuesve anonimë, të sigurt.

ajo maskon identitetin tuaj duke kërcyer trafikun tuaj të internetit të koduar përmes një stafete prej të paktën tre nyjeve Tor. kjo parandalon cilindo që t’ju ndjekë ose identifikojë juve, nëse nuk e identifikoni veten.

’Shtë vërtetuar edhe nga Edward Snowden (fryrësi amerikan që lëshoi ​​informacione të klasifikuara shumë nga NSA në 2013).

shkëmb nuk mban asnjë regjistrim të aktivitetit tuaj të shfletimit. Ai madje pastron cookies tuaj pas çdo seance.

Ne anen tjeter…

Tor ende nuk është 100% i sigurt. Pasi të dhënat tuaja të largohen nga rrjeti Tor, nuk është më i koduar.

Ne ju rekomandojmë të përdorni Tor në lidhje me një VPN me cilësi të lartë.

Për më tepër, sepse të dhënat tuaja duhet të udhëtojnë së paku në tre nyje para se të arrijnë në sitin në të cilin po përpiqeni të përdorni, Tor mund të ngadalësojë shpejtësinë e lidhjes suaj. Për këtë arsye, ne nuk e rekomandojmë atë kur dëshironi të transmetoni skedarë video ose të luani lojëra në internet.

2. Mozilla Firefox

Shfletuesi Firefox

 • Shumë i përshtatshëm
 • Bllokon gjurmuesit
 • Arna të shpeshta dhe azhurnime

Nëse shpejtësitë më të ngadalta të Tor nuk e shkurtojnë atë, mund të shikoni te Firefox për mbrojtje përfundimtare.

Për dallim nga Google dhe gjigandët e tjerë të korporatave, jo-fitimprurëse Fondacioni Mozilla nuk i shet informacioni juaj personal. Në fakt, shkon sipër e më tej tek mbajini palët e treta jashtë veprimtarisë suaj.

Pothuajse gjithçka në Firefox mund të jetë përshtatur për tu përshtatur me nevojat tuaja. Cilësimet e tij gjithëpërfshirëse të sigurisë ju ndihmojnë të rregulloni përvojën tuaj, nga bllokimi i gjurmuesve deri tek fshehja e vendndodhjes tuaj. Edhe pse shumica e faqeve në internet do të kërkojnë të zbulojnë se ku jeni, Firefox nuk do të ndajë kurrë vendndodhjen tuaj pa lejen tuaj.

Mund të shfletoni pa gjurmë duke përdorur Firefox-in mënyra private, që fshin informacionin tuaj të hyrjes, cookies dhe historinë e shfletimit sapo të kyçeni. Modaliteti privat gjithashtu bllokoni të gjithë gjurmuesit që përpiqeni të lidhni lidhjen tuaj. Do madje pastroni pas faqeve të uritur me të dhëna si Facebook.

Sidoqoftë, jeni akoma më i sigurt kur përdorni Firefox me një VPN.

Lëshon Mozilla azhurnime të rregullta dhe arna për të mbrojtur privatësinë e përdoruesve të saj. Si shenjë e saj përkushtim për sigurinë, ajo ofron 3,000 dollarë dollarë si shpërblim për këdo që raporton një cenueshmëri serioze.

3. Kromi

Shfletuesi Chromium

 • Nuk i dërgon të dhënat në Google
 • Burim i lirë dhe i hapur
 • Shpesh dhe azhurnuar

Pra, çfarë është Chromium? Me pak fjalë, është versioni i sigurt i Google Chrome.

Nuk është sekret kjo Google gjurmon çdo veprim tonë si në internet, ashtu edhe me Google Maps, edhe në jetën reale. Regjistron çdo detaj që mundet për ne: çfarë kemi kërkuar, kush dimë, çfarë blejmë dhe më shumë.

Në fakt, Google mban një listë të gjerë dhe të saktë të saktë të të gjitha interesave tuaja.

Sa herë që hyni, Chrome mbledh më shumë të dhëna rreth jush për t’i dërguar në Google. Kjo është një shkelje e madhe e intimitetit, dhe një nga arsyet kryesore që ne nuk ju rekomandojmë të përdorni Google Chrome.

Për dallim nga Chrome, Chromium nuk e ndjek aktivitetin tënd të shfletimit ose të dërgojë ndonjë të dhënë në Google. Dhe, është burim i hapur, kështu që lehtë mund të kontrolloni nëse dobësitë e raportuara janë rregulluar.

Ndërfaqja e tij është pothuajse identike me Chrome, kështu që është lehtë për ta bërë kalimin në Chromium. Por do të duhet të jeni të kujdesshëm shkarkoni Chromium nga burimi, sepse ka shumë programe malware që qarkullojnë duke përdorur emrin e saj.

Shfletuesit më të mirë të ardhshëm

Vivaldi: Vivaldi është a me metrazh të pasur dhe fleksibël freeware shfletuesi i ndërtuar dhe mirëmbajtur nga një komunitet i programuesve vullnetarë. 

Brave: I guximshëm është një shfletues pa burim të hapur bazuar në kodin burimor të Chromium. Ajo ofron karakteristika të forta sigurie dhe intimiteti, si mbrojtje automatike HTTPS, dhe mund të ngarkojë faqe deri në tre herë më shpejt se Chrome.

Epik: Shfletimi me Epic është si gjithmonë të shikosh brenda mënyra private. Kur dilni nga programi, ajo fshin të gjitha të dhënat tuaja të shfletimit. Ajo i merr gjurmuesit seriozisht, dhe mund t’ju tregojë kush po përcjell aktivitetin tuaj, edhe në shfletuesit e tjerë.

përmbledhje

Zgjedhja e një shfletuesi të sigurt është thelbësor për sigurinë tuaj në internet. Ajo mund të jetë ndryshimi midis shfletimit anonim dhe bërjes viktimë e një krimi në internet. 

Nëse jeni serioz për sigurinë, ne rekomandojmë të çiftoni shfletuesin Tor me një VPN me cilësi të lartë.

Pavarësisht se cilin shfletues zgjedhni, një VPN cilësore është një domosdoshmëri për të mbrojtur veten në internet

Leximi më tej

Këtu është gjithçka që ju duhet të dini për Tor. 

Shikoni zbritjet dhe kuponat më të mirë të VPN për t’u siguruar që po merrni marrëveshjen më të mirë në shërbimin tuaj.

Po kërkoni VPN-të më të mira për Chrome? Mos shiko më tej!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me