Bllokuesit e reklamave më të mirë (dhe më të këqij) të UPDATUAR për vitin 2020

Ka disa gjëra më zhgënjyese sesa të klikosh në një video në YouTube dhe pastaj të detyrohesh të gjesh një reklamë që është edhe më e gjatë se videoja që po përpiqesh të shikosh. Mjaftueshem eshte mjaftueshem.

Por harxhimi i kohës tuaj është vetëm një shumë gjëra negative që adware mund të bëjnë në përvojën tuaj të shfletimit.

Adblockers më të mirë

 1. AdBlock
 2. CyberSec nga NordVPN
 3. CleanWeb nga Surfshark
 4. R.O.B.E.R.T. nga Windscrib
 5. Cyberghost
 6. AdLock

Bllokuesit më të keq të reklamave

 1. Adblock Plus
 2. Bllokues i zgjuar i popupit

Isfarë është adware?

Adware është çdo softver që është krijuar për të shfaqur reklamat. Pika e adware është të gjenerojë të ardhura për zhvilluesin e saj. Ju po përjetoni adware në çdo kohë që vizitoni një faqe në internet me një flamur reklamimi ose detyroheni të shikojnë një video për të përdorur një aplikacion telefonik falas.

Të gjitha ato reklama të bezdisshme, të cilave ju është dashur të uleni, për të arritur në nivelin tjetër të Candy Crush? Ju keni adware të falënderoni për këtë.

Reklamuesit dëshirojnë të fitojnë sa më shumë para, dhe mbledhja e të dhënave për ju i ndihmon ata ta bëjnë këtë. Ata kanë një nxitje të madhe për të pushtuar intimitetin tuaj sa më shumë që të jetë e mundur, në mënyrë që ata të mund t’ju synojnë me reklama specifike.

Adware nuk qëndron gjithmonë aty ku supozohet. Mundet ju përcjell nga faqja e internetit në uebfaqe, duke mbledhur të dhëna në lidhje me zakonet, interesat dhe vendndodhjen tuaj të shfletimit.

Mund të përdoret gjithashtu për të përhapur malware. Adware me qëllim të keq mund të infektojnë shfletuesin ose pajisjen tuaj kur klikoni në një reklamë, por pjesa më e frikshme është se disa lloje adware mund t’ju infektojnë edhe pa një klik.

Përmbledhje e bllokuesve të reklamave

Bllokuesit e reklamave munden mbroni privatësinë tuaj dhe parandaloni që shfletuesi ose pajisja juaj të infektohet me malware. Ju gjithashtu mund të përjetoni herë më të shpejtë të ngarkimit, jetëgjatësi më e mirë e baterisë, dhe një përvojë më të butë të shfletimit pas instalimit të një bllokuesi të reklamave.

Meqenëse ka kaq shumë lloje adware të avancuar atje, është e rëndësishme të zgjidhni një bllokues reklamash që do t’ju mbrojë plotësisht. Ekzistojnë një numër i llojeve të ndryshme të bllokuesve të reklamave. Këtu janë disa nga zgjedhjet tuaja:

 1. VPN me bllokues të veçantë të reklamave: Disa shërbime VPN vijnë aplikacione të integruara që ju mbrojnë nga adware. Meqenëse VPN-të mund t’ju mbrojnë nga llojet e shumta të përcjelljes, adware do të ketë një kohë vërtet të vështirë për të mbledhur të dhëna për ju. Një përfitim tjetër për të shkuar me një VPN është se shumë shërbime e lehtësojnë këtë mbroni pajisje të shumta me një pajtim të vetëm.
 2. Browsers: Shumë shfletues të uebit vijnë me program i integruar për bllokimin e reklamave, kështu që ju mund të shmangni adware pa asnjë përpjekje. Disa janë mjaft efektive, por tiparet e tyre zakonisht janë të kufizuara në krahasim me një bllokues të palëve të treta.
 3. extensions: Ju mund ta mbroni shfletuesin tuaj nga adware duke zgjedhur një nga shumë shtesat e shfletuesit të palëve të treta. Atje jane si aplikime falas ashtu edhe me pagesë atje që punojnë me shumicën e shfletuesve të internetit. Zakonisht, ju lejojnë të personalizoni përvojën tuaj më shumë sesa bllokuesit e reklamave të integruara.
 4. Pajisja ose ruteri: Një ruter i veçantë i bllokimit të reklamave ose një ruter virtual mund të vendoset me një Filtri DNS që automatikisht do të bllokojnë kërkesat nga serverët që dihet se ofrojnë shërbime adware ose ndjekjeje.

Gjithmonë mund të kombinoni shumë lloje të bllokuesve të reklamave për të marrë mbrojtjen më të mirë të mundshme.

Bllokuesit më të mirë të reklamave:

1. AdBlock

Adblock është një nga shtesat më të njohura të shfletuesit atje për bllokimin e reklamave, dhe nuk është e vështirë të shohësh pse. E vërtetë për emrin e saj, AdBlock jo vetëm që ndalon ato reklama të bezdisshme pop-up, por bllokon edhe reklamat e tjera që do të gjeni në faqet e internetit.

AdBlock është gjithashtu në gjendje të hiqni qafe reklamat në YouTube dhe shumë shërbime streaming, që është diçka me të cilën shumë bllokues reklamash kanë probleme.

Ajo që ne vërtet duam në lidhje me AdBlock është se si ju mund ta rregulloni atë. Opsionet përfshijnë filtra të paravendosur, bllokimin e reklamave individuale, lejimin e reklamave të tjera për të treguar, dhe listën e bardhë. Si parazgjedhje, Adblock vjen me një tipar opsional “Reklama të pranueshme” që lejon reklama të caktuara të sigurta dhe jo ndërhyrës. Kjo mund të fiket në cilësimet nëse doni të bllokoni të gjitha reklamat.

është në dispozicion si një shtesë në shumicën e shfletuesve dhe është i thjeshtë për t’u instaluar. Numri i gjerë i karakteristikave në këtë aplikim falas e vendos atë në krye të listës.

Shënim: AdBlock është një shërbim i ndryshëm nga AdBlock Plus, i cili është më larg në listën tonë.

Recommended? po

2. CyberSec nga NordVPN

Një nga arsyet e shumta që ne rekomandojmë NordVPN për shkak të suite sigurie CyberSec.

Kjo veçori opsionale NordVPN ndalon adware dhe ju mbron duke bllokuar kërkesat e DNS nga një listë e madhe e serverëve që janë të përfshirë me malware, spyware, adware dhe ndjekje. Kjo do të thotë që ju nuk mund të bashkëveprojnë me një faqe në internet të rrezikshme përveç nëse i ndryshoni manualisht cilësimet tuaja për t’i dhënë asaj akses.

Një nga gjërat që e bën këtë karakteristikë të veçantë është se mund të ju mbrojë edhe nëse tashmë jeni të infektuar nga malware. NordVPN bllokon komunikimet nga serverët e rrezikshëm, i cili ndalon që malware të ndjekë aktivitetet e rrezikshme.

NordVPN nuk është falas, por ofron disa nga mbrojtja më e mirë në treg me një çmim të shkëlqyeshëm.

Recommended? po

3. CleanWeb nga Surfshark

VPN Surfshark vjen me një veçori të shkëlqyeshme të quajtur CleanWeb. Karakteristika CleanWeb duhet të aktivizohet manualisht në cilësimet e Surfshark, por pasi të jetë në funksion ju ofron disa mbrojtje e fortë kundër reklamave, malware dhe gjurmuesve.

Ndalon komunikimin e padëshiruar nga faqet e internetit nga bllokimi i kërkesave të DNS nga serverët e rrezikshëm.

Surfshark nuk është një shërbim falas, por është shumë e lirë për cilësinë e bllokimit të reklamave që ofron.

Recommended? po

4. R.O.B.E.R.T. nga Windscrib

Shërbimi VPN i Windscrib përfshin një veçori të shkëlqyeshme të quajtur R.O.B.E.R.T. që mbron pajisjet tuaja nga reklamat, malware, përpjekjet e phishing dhe gjurmuesit. Ajo bllokon të gjitha kërkesat e DNS nga një listë me fusha të njohura.

Karakteristika vjen me katër konfigurime të ndryshme që ofrojnë nivele të ndryshme mbrojtjeje. Windscrib ofron të plotë R.O.B.E.R.T. mbrojtje në pajisje të shumëfishta të njëkohshme me të dy planet e saj falas dhe të paguara. Për një shërbim falas, Windscrib ofron një mbrojtje vërtet të shkëlqyeshme.

Dobësia është se versioni falas ju jep vetëm 10 GB të dhëna çdo muaj, gjë që është e lehtë të kaloni nëse bëni shumë transmetime ose përrua.

Recommended? po

5. CyberGhost

Cyberghost është një shërbim i shkëlqyer VPN që vjen i krijuar me një veçori bllokuese reklamash. Në vend që të bllokojë të gjitha kërkesat e DNS nga faqet e internetit të veçanta, ky bllokues reklamash funksionon nga duke hequr një pjesë të kodit nga kërkesa e serverit që përpiqet të tërheq reklama.

Bllokuesi i reklamave i CyberGhost nuk do të ndalojë shfaqjen e të gjitha reklamave, por është kështu shumë efektive në bllokimin e adware me qëllim të keq dhe duke ju mbrojtur nga ndjekja. Isshtë gjithashtu në gjendje t’ju mbrojë pa ngadalësuar shpejtësinë tuaj të shfletimit, që është një plus i madh.

Ky është një opsion tjetër që nuk është i lirë, por ka një të tillë çmim i përballueshëm kjo ia vlen për cilësinë që merrni.

Recommended? po

6. AdLock

AdLock është një ad bllokimin e programeve për pajisjen tuaj në vend se një zgjatim i shfletuesit.

Gjëja e shkëlqyeshme për AdLock në krahasim me shumë shërbime të tjera është se në vend që thjesht të bllokoni reklamat në shfletuesin tuaj të internetit, ajo gjithashtu bllokon reklamat në çdo aplikacion që lidhet me internetin. Kjo do të thotë që ju jeni akoma i mbuluar nga mbrojtja e AdLock kur përdorni BitTorrent ose Skype.

AdLock nuk është falas, dhe ju duhet të keni paguaj për secilën pajisje ju doni të mbuluar. Alsoshtë gjithashtu në dispozicion vetëm për Windows dhe Android. Nëse jeni të interesuar, mund të provoni një Gjykim falas 14 ditor.

Recommended? po

Bllokuesit më të keq të reklamave – Kush të shmangni

7. Adblock Plus

Për të mos u ngatërruar me AdBlock, Adblock Plus është një nga bllokuesit më të vjetër të reklamave atje. Të dy reklamat Adblock dhe Adblock Plus bllokojnë në një mënyrë të ngjashme, por sistemi i filtrimit të Adblock dhe opsionet e personalizimit janë përgjithësisht më të përparuara.

Me Adblock Plus, mundeni zgjidhni të aktivizoni disa pop-up për faqet e internetit të veçanta, ndërtoni një listë të bardhë dhe krijoni filtrin tuaj.

Sidoqoftë, Adblock Plus ka mori kritika për marrjen e parave nga botuesit në internet tek reklamat specifike të listave të bardha. Kjo duket se është një konflikti i interesit që ju mund të dëshironi të shmangni në një bllokues reklamash.

Recommended? Jo ne te vertete. Ka mundësi më të mira atje.

8. Bllokues i zgjuar i popupit

Ne nuk na bëri përshtypje me punën e këtij bllokuesi të reklamave. Jo vetëm që e bëri lejoni përmes shumë reklamave jo ndërhyrëse që supozohej se po bllokonin, por kemi provuar edhe disa reklama pop-up në provën tonë.

Ndërsa ofron disa veçori të dobishme si një listë e bardhë dhe menaxhimi i cookie-t për të fshirë cookie-t e padëshiruara, ai gjithashtu përqendrohet në disa veçori që nuk do të keni nevojë më kurrë, si një bllok pop-up për Windows Messenger.

Me të saj tipare të datës dhe bllokim jokompetent, ne nuk mund ta rekomandojmë këtë bllokues.

Recommended? jo

Mashtrimet e bllokuesve të reklamave – Kush të shmanget

Kini kujdes për të shmangni mashtrimet e bllokuesve të reklamave kur të jeni gati për ta shkarkuar. Këta bllokues të rreme të reklamave do mbledhin fshehurazi të dhëna në lidhje me zakonet tuaja të shfletimit dhe madje mund të ndryshojë sjelljen e shfletuesit tuaj.

Nganjëherë ata do përpiquni të ju mashtroni duke përdorur një emër që është i njëjtë ose i ngjashëm me një bllokues reklamash të vërtetë, të besueshëm. Ju duhet të kontrolloni nëse keni kopjen e duhur para se të shkarkoni.

Këtu janë disa emra që zgjerimet e rreme kanë përdorur në të kaluarën:

 • Adblock Plus
 • Adblock Pro
 • HD për YouTube
 • uBlock Plus
 • AdRemover për Google Chrome
 • Adblocker suberblock
 • Webutation
 • HD për YouTube

përmbledhje

Bllokuesit e reklamave mund të bëjnë shumë për të përmirësuar përvojën tuaj të shfletimit, por më e rëndësishmja, ato gjithashtu mund të të mbrojnë nga ndjekja dhe adware me qëllim të keq.

Ka shumë bllokues reklamash për të zgjedhur atje, dhe të gjithë ofrojnë nivele të ndryshme mbrojtjeje. Ne ju rekomandojmë që ju kombinoni reklamues të ndryshëm reklamash në këtë listë për të marrë të mundur adware-in dhe mbrojtjen e intimitetit në të gjitha pajisjet tuaja, siç është kombinimi i një bllokuesi reklamash të bazuar në shfletues me një Bllokues i reklamave VPN.

Ju gjithashtu mund të dëshironi:

 • 5 Zgjatjet më të mira VPN Chrome (Që faktikisht funksionojnë!)
 • Si ta bëjmë njohjen e kromit REALI private
 • 5 top (vërtet) VPN falas për Google Chrome

 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me