Bëni këtë për të hyrë në Facebook nëse është i bllokuar në shkollë, kolegj ose punë

Kështu që, ju jeni pajtuar për pushimin tuaj para kompjuterit tuaj në punë ose shkollë. Me kafenë tuaj në dorë, jeni gati të kapni gjithçka që keni munguar në mediat sociale. Ju shkoni të identifikoheni – vetëm për të zbuluar se Facebook është bllokuar në rrjetin tuaj! Papritur, planet tuaja kanë dalë nga dritarja dhe ju nuk keni zgjidhje tjetër përveç që të kaloni gjysëm ore tjetër gocat e famshme për argëtim.

Ndiheni të mërzitur tashmë? Lajme te mira! Një rrjet virtual virtual, ose VPN, është një mënyrë e sigurt dhe e besueshme për të zhbllokuar Facebook-un dhe për të kursyer pushimin tuaj të drekës.

Udhëzues i shpejtë: Si të qaseni në Facebook në shkollë ose në punë

  1. Zgjidhni një VPN (ne rekomandojmë CyberGhost).
  2. Shkarkoni programin dhe instaloni në kompjuterin tuaj ose pajisjen celulare.
  3. Lidhu me një server.
  4. Kthehu mbrapa dhe shijo ca kohë cilësore me Facebook-un!

Kthehu përsëri në Facebook Tani!

Si mund të ju ndihmojë një VPN të hyni në Facebook në shkollë ose në punë

Për ata që janë aq të varur në mediat sociale sa unë, duke e lënë pas Facebook kur të hyni në shkollën tuaj ose në vendin e punës ndjehen si një kufizim i panevojshëm. Të gjithë e dimë se marrja e pushimeve dhe pushimi i mendjes tonë është thelbësore për performancën optimale të punës, por ato pushime janë të shurdhër dhe të mërzitshëm kur miqtë dhe familja juaj janë jashtë mundësive dhe bllokohen prapa një zjarri të rrjetit.

Shumë administratorë të rrjetit bllokojnë qasjen në faqet e internetit të mediave sociale në kompjuterë të kompanisë ose shkollës që përdorin softuer pengesë ose një mur zjarri në mënyrë që të largojnë shpërqendrimet dhe të rrisin produktivitetin. Nëse këto rregulla janë në fuqi në shkollën tuaj ose në vendin e punës është e rëndësishme t’i respektoni ato, por gjithashtu besojmë fuqimisht në qasjen e hapur ndaj informacionit dhe lirisë në internet.

Ekzistojnë disa mënyra të ndryshme për të marrë rreth këtij programi, të tilla si futja e adresës IP të Facebook në shiritin e URL-së të shfletuesit tuaj ose ngarkimi i versionit celular të faqes, por mënyra më e lehtë dhe më e besueshme për të hyrë në Facebook nga puna ose shkolla është përdorimi i një Rrjeti Virtual Privat, ose VPN.

Një VPN është një mundësi popullore për sigurinë në internet, anonimitetin dhe për të hyrja në faqet e internetit që janë ndaluar nga një mur zjarri ose i bllokuar në rajonin tuaj. Ky lloj i rrjetit lidh kompjuterin tuaj me një server të largët përmes një lidhje të shpejtë të koduar. Serveri me të cilin do të lidhni do t’i caktojë kompjuterit tuaj një IP virtual i cili do të maskojë adresën e tij origjinale IP, duke e bërë të duket se ju po përdorni internetin nga një vendndodhje tjetër.

Për më tepër, të gjitha të dhënat tuaja do të kodohen në mënyrë që tuajat administratorët e rrjetit dhe ofruesi i shërbimit të internetit nuk mund të tregojnë se çfarë po kërkoni. Duke përdorur një VPN, do të jeni në gjendje të qaseni në mënyrë private dhe lehtësisht në Facebook dhe çdo uebfaqe tjetër të bllokuar që dëshironi të vizitoni nga çdo kompjuter në botë.

Si të zgjidhni një VPN për të hyrë në Facebook

Gjetja dhe vendosja e një VPN përmes së cilës do të hyni në Facebook në shkollë ose në punë jashtëzakonisht e lehtë, por ka disa udhëzime të rëndësishme që duhet të mbani në mend.

Ju do të duhet të kërkoni për një ofrues VPN që ofron një shërbim i cili është në përputhje me sistemin operativ të kompjuterit tuaj. Nëse planifikoni të përdorni shërbimin në më shumë se një pajisje, do të duhet të siguroheni që ofruesi juaj të ofrojë mbulim i shumëfishtë i pajisjes, too. Për më tepër, nëse preferoni të përdorni celularin tuaj, iPad ose tabletin Android për të hyrë në median sociale, do t’ju duhet një shërbim VPN i cili ka zhvilluar një aplikacion që është në përputhje me pajisjen tuaj celular. Një aplikacion do t’ju lejojë të vendosni dhe menaxhoni lidhjen tuaj VPN me një klik të një butoni.

Ndarja e videos qesharake dhe GIF është një pjesë thelbësore e përvojës në median sociale, dhe nëse nuk doni të humbisni memen e fundit që të gjithë miqtë tuaj janë duke u gërvishtur në bisedën në grup, do të dëshironi një shërbim VPN që ofertat Bandwidth i pakufizuar dhe shpejtësi të lartë. Kjo do të sigurojë që shpejtësia juaj e internetit të mbetet sa më e shpejtë dhe e qëndrueshme që të jetë e mundur, dhe që shikimi juaj të mos ndërpritet nga koha e ngadalshme e ngarkimit ose ngadalësimi. Për shpejtësi shtesë, shkoni te një ofrues që reklamon se ata zotërojnë serverë afër qytetit ose shtetit tuaj. Sa më i afërt të jetë serveri me ju, aq më shpejt do të jetë shpejtësia e internetit tuaj.

Ende nuk jam i sigurt? Shikoni tonë pesë VPN kryesore:

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Si të vendosni një VPN për të hyrë në Facebook

Pasi të keni zgjedhur një ofrues që plotëson nevojat tuaja, vendosja e një VPN është një proces i shpejtë dhe i lehtë. Nëse ndiqni këto katër hapa të thjeshtë, do të jeni në rrugën tuaj për të kërkuar me zili përmes motrat tuaja të parakohshme për festat në asnjë kohë fare.

1. Së pari, duhet të vendosni se çfarë kërkoni në një ofrues VPN dhe të zgjidhni një shërbim që ofron këto karakteristika. Për shembull, nëse shikoni shumë video në Facebook dhe po kërkoni për shpejtësi optimale dhe norma të ulëta të buffering, do të doni të vini kujdes nga ofruesit që kanë serverë në qytete ose qytete afër..

Shumë ofrues të VPN ofrojnë një periudhë prove falas për shërbimet e tyre në mënyrë që t’i provoni pa asnjë detyrim dhe të vendosni nëse rrjeti i tyre funksionon më mirë për ju. Regjistrimi është një proces i shpejtë dhe i lehtë, dhe shumë ofrues kërkojnë vetëm detaje themelore për të hapur një llogari, siç janë adresa juaj e emailit dhe një fjalëkalim.

2. Sapo të regjistroheni për një shërbim, do të duhet shkarkoni programin e ofruesit VPN dhe ndiqni udhëzuesin hap pas hapi të programit të instalimit për ta vendosur atë në kompjuterin ose pajisjen tuaj. VPN-të janë krijuar që të jenë shumë e lehtë dhe e shpejtë për tu vendosur, dhe jo të gjithë ofruesit kërkojnë që të instaloni softuer për të përdorur shërbimet e tyre.

3. Pas vendosjes së llogarisë tuaj dhe instalimit të programit, do t’ju kërkohet të zgjidhni një server. Kjo zgjedhje mund të ndikohet nga disa faktorë, të tilla si kërkesat tuaja të shpejtësisë dhe të cilat bllokojnë faqet e internetit të cilat dëshironi të përdorni me VPN.

Për shembull, nëse dëshironi gjithashtu hyr në përmbajtje të tjera të kufizuara gjeo, si shërbimi i transmetimit të videoves, ju do të zgjidhni një server që ndodhet në një rajon ku ajo përmbajtje e bllokuar është e disponueshme. Kjo do ta bëjë të duket sikur po hyrni në përmbajtje brenda këtij rajoni, gjithashtu.

4. Urime, VPN-ja juaj është e vendosur dhe e gatshme të shkojë! Tani është koha të kthehemi dhe të shijoni qasjen tuaj të pakufizuar në Facebook!

Pra, nëse një administrator i rrjetit në shkollën ose punën tuaj ka ndaluar Facebook-un në kompjuterin tuaj, do të duhet të përdorni një VPN për të rifitoni kontrollin e aksesit tuaj në internet. Një VPN është një e thjeshtë, e sigurt dhe privatemënyrë për të anashkaluar firewalls dhe për të hyrë në çdo lloj të përmbajtjes së bllokuar në internet.

Duke përdorur një VPN, do të ktheheni në një pjesë të bisedës në Facebook pa marrë parasysh se ku jeni.

Provoni CyberGhost FALAS!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me