Antivirus vs VPN – Cila ju mbron më mirë në internet në vitin 2020?

Nuk është sekret se ueb mund të jetë një vend i rrezikshëm. Kërcënimet duke filluar nga spiunët dhe viruset te hakerat dhe përhapësit rri pas çdo cepi virtual, duke rrezikuar të gjithë nga korporatat e mëdha tek klientët e pafajshëm të kafeneve.

Ndërsa të gjithë kërkojmë mënyra për të qëndruar të sigurt në internet, softverët antivirus dhe rrjetet private virtuale (VPN) janë shfaqur si mjetet më të njohura për të mbrojtur veten dhe pajisjet tuaja.

por si funksionojnë klientët antivirus dhe VPN? Nga çfarë ju mbrojnë? Si luftojnë rreziqet në internet dhe si janë të ndryshëm nga njëri-tjetri?

Me e rendesishmja, të cilin duhet ta përdorni për të mbrojtur të dhënat tuaja, aktivitetin tuaj në internet dhe privatësinë tuaj?

Ne do t’i përgjigjemi të gjitha këtyre pyetjeve dhe më shumë në këtë azhurnim i rëndësishëm për udhëzuesit tanë drejt lirisë, sigurisë dhe anonimitetit të internetit.

Whatfarë kërcënimesh hasni në internet?

Rreziqet digjitale janë kudo, dhe ato vijnë në një larmi formash dhe madhësish.

Për fillestarët, ka malware (softuer me qëllim të keq). Ky term përdoret për çdo formë të programeve të dëmshme, përfshirë adware që mund të rrëmbejë shfletuesin tuaj, spyware, dhe viruset. Llojet më të zakonshme të virusit aktualisht janë:

  • Trojans – Programet që duken si aplikacione të dobishme, por kanë viruse të fshehura brenda tyre.
  • Worms – Programet shkatërruese që infektojnë pajisje të shumta duke u vetë-përsëritur.
  • Viruset e sektorit të boot – Viruse të përfshira në pajisjet e magazinimit të jashtëm si CD-ROM; dikur shumë e zakonshme, këto viruse janë më të rralla në epokën e ruajtjes së cloud.

Sapo një virus infekton pajisjen tuaj, mundet fshini skedarët, përpunoni të ngadaltë në një zvarritje ose madje shkatërroni pajisjen tuaj përtej riparimit.

Por malware është vetëm një nga rreziqet me të cilat përballeni në internet. Nëse jeni duke kërkuar, transmetuar, ose shkarkuar, rreziqe të tjera që do të hasni në internet, përfshijnë:

  • Sulmet e DNS, ku hakerat shfrytëzojnë dobësitë në Sistemin e Emrave të Domainëve për të hyrë në serverin tuaj. Lloji më i zakonshëm është një Sulmi DoS (mohimi i shërbimit), që shkëputet përkohësisht ose përgjithmonë pajisjen tuaj nga rrjeti.
  • mbikëqyrje dhe mbledhja e të dhënave nga kriminelët në internet, qeveritë dhe ISP-të.
  • Hacking dhe vjedhjet e identitetit.
  • Aksesi i kufizuar i përmbajtjes për shkak të ligjeve të censurës ose geoblocks.
  • Dënimet për të hyrë në përmbajtje të bllokuar ose të kufizuar.
  • Mashtrimet e phishing dhe spam.

Kjo listë mund të jetë e mjaftueshme për t’ju bërë të mbyllni laptopin dhe mos e hapni kurrë më, por këtu është lajmi i mirë: Programe antivirus dhe VPN mund të ju ndihmojnë të mbroni ju nga praktikisht çdo sjellje në internet që ekziston sot.

Secila prej këtyre dy mjeteve thelbësore ju mbron në mënyrën e vet, dhe secila ka pikat e forta dhe të dobëta. Le të hedhim një vështrim të detajuar se si funksionojnë aplikacionet antivirus dhe VPN.

Si i mbron programet antivirus pajisjet tuaja

Sa herë që hapni ndonjë gjë në pajisjen tuaj – qoftë një email, një skedar, një uebfaqe ose një aplikacion i ri – ju prezantoni një kod të ri në procesorin e pajisjes. Kjo do të thotë që ju rrezikoni nga infeksione malware.

Kjo do të thotë, përveç nëse e keni një të tillë mur antivirus që ju mbron.

Softveri antivirus skanon vazhdimisht pajisjen tuaj për të gjitha shenjat e rrezikut. Ai krahason programet e kandidimit me llojet e njohura të malware dhe vlerëson aktivitetin tuaj informatik të sigurohemi që nuk ka asgjë të zakonshme.

Nëse antivirusi gjen një kod të dyshimtë, e izolon atë dhe largon kërcënimin automatikisht.

Fatkeqësisht, viruset dhe malware të tjerë bëhen më të sofistikuar çdo ditë, kështu që zgjidhjet antivirus duhet të evoluojnë vazhdimisht për të qëndruar një hap përpara kërcënimeve. Prandaj është kritike të mbani të azhurnuar produktet tuaja antivirus.

Si siguron një VPN në Trafikun e Internetit dhe të Dhënat Personale

Nëse softveri antivirus është armatura e pajisjes tuaj, atëherë a VPN është kamuflimi juaj. Në fund të fundit, kriminelët dhe agjensitë spiunazhi nuk mund të dëmtojnë atë që nuk mund të gjejnë.

Një VPN e mirë ju lejon të shfletoni në internet në mënyrë anonime duke e lidhur pajisjen tuaj në një server të sigurt privat dhe duke fshehur adresën tuaj të vërtetë IP. Kjo do të thotë që ju do të jeni në gjendje hyrje në vendet e ndaluara nga qeveria juaj, shërbime të kufizuara dhe përmbajtje të bllokuar të TV me paqen e mendjes që vjen nga njohja e identitetit dhe të dhënave tuaja janë të sigurta.

VPN përdorin një proces që quhet tunelim në të dyja encapsulate dhe encrypt të dhënat tuaja. Procesi i parë fsheh të dhënat tuaja, e dyta i bën ato të palexueshme edhe për agjentët qeveritarë apo kriminelët kibernetikë që i zbulojnë ato.

VPN-të cilësore përdorin shtesë masa të larta sigurie për të parandaluar gjurmimin, përfshirë çelsat automatikë të vrasjes. Këto janë valvola sigurie që ndërpresin plotësisht lidhjen tuaj të internetit nëse shkëputet serveri juaj VPN, gjë që mund të hapë derën për ndjekjen.

A do të thotë kjo e gjitha që një VPN ju mbron nga viruset dhe malware të tjerë? Jo domosdoshmërisht. VPN-të më të mira ofrojnë mbrojtje të integruar nga malware, siç është tipari i mbrojtjes CyberSec i përdorur nga NordVPN, një nga VPN-të tona më të vlerësuara, por mbrojtja nuk është e plotë.

Mbrojtja ndaj malwareve VPN është një masë parandaluese, të destinuara për të bllokuar programet e dëmshme nga arritja e pajisjes tuaj. Nuk do të jetë aq efektiv sa një klient antivirus kur bëhet fjalë për identifikimin dhe luftimin e viruseve ekzistuese.

Cila është më e mirë: Antivirus ose VPN?

E vërteta është se programi antivirus është më i mirë për t’ju mbrojtur nga disa kërcënime në internet, ndërsa VPN-të janë më të mira në mbrojtjen e juve nga të tjerët. Ata janë krijuar për të punuar së bashku, jo për të garuar me njëri-tjetrin.

Këtu është një përmbledhje e asaj që secila prej këtyre mjeteve të rëndësishme bën më së miri:

Lloji i mbrojtjes që nevojitetMjet më i mirë për t’ju mbrojtur
Parandalimi i ndjekjes së aktivitetit tuaj në internetVPN
Parandalimi i pushtimit të pajisjeve tuaja nga viruset, adware dhe malware të tjerëantivirus
Qasje e sigurt në përmbajtje të kufizuar të internetitVPN
Anonimati për shfletim ose përruaVPN
Heqja e virusit ekzistues nga pajisjet tuajaantivirus
Identifikimi i postave elektronike të rrezikshme të Fishingantivirus
Fshirja e përhershme e të dhënave për sesionin e internetitVPN

Duhet të jetë e qartë që tani nuk duhet të zgjidhni midis mbrojtjes antivirus dhe një VPN – absolutisht duhet t’i keni të dyja! kombinimi i një programi antivirus topnotch dhe një VPN me cilësi të lartë është më e afërta me të cilën mund të vini mbrojtje 100% nga çdo kërcënim në internet.

Si vpnMentors tuaj, ne mund të japim me vetëdije disa njohuri se VPN-të kanë standardet më të larta të sigurisë në biznes. Përveç kësaj NordVPN,ne gjithashtu rekomandojmë ExpressVPN,i cili është jashtëzakonisht i shpejtë dhe CyberGhostVPN,e cila është super e lehtë për t’u përdorur.

Të tre këta ofrues ofrojnë kriptimi i shkallës ushtarake, një ndërprerës i besueshëm vrasës, dhe zgjedhja juaj e protokolleve të tunizimit, përfshirë OpenVPN, L2TP / IPsec, IKEv2 dhe PPTP.

Paketat më të mira të kombinimit VPN dhe Antivirus

Disa nga kompanitë më të mira antivirus sherbime premium me pako VPN me paketat e tyre te sigurise se kiber. A ja vlen të kombinoni antivirus tuaj me një VPN si kjo? Shtë një po!

Ky kombinim ju siguron mbrojtjen më të mirë, dhe nuk keni pse të bëni kompromis për ndonjë veçori. Ekspertët tanë kanë testuar paketat e softverit VPN dhe mbrojtjen e virusit nga zhvilluesit kryesorë të antivirusit. Këtu janë zgjedhjet tona kryesore:

1. Norton Secure VPN + Norton Security

Tani mund të bashkoni antivirusin e Nortonit me shërbimin e tij premium VPN, Norton i Sigurt. Nëse e keni blerë Plani Deluxe i Sigurisë Norton, do të jeni të lumtur të vini re se VPN-ja e saj është e përfshirë tashmë.

Oferta të sigurta VPN kriptimi i nivelit bankar dhe bllokimi i gjurmuesit. Ajo funksionon me shpejtësi të lartë servera në 73 lokacione globale. Ka edhe aplikacione për Windows, MacOS, Android dhe iOS.

Dëshironi të mësoni më shumë? Ju mund të lexoni disa përmbledhje informative Norton Secure nga klientët e saj këtu.

Filloni me Norton Secure VPN

2. Siguria e WeFoot WiFi + Siguria e Internetit e plotë 

WiFi Security dhe softveri antivirus i Webroot bëjnë një kombinim të fuqishëm që mund të mbrojnë deri në pesë nga pajisjet tuaja menjëherë.

Softueri i tij antivirus është i shpejtë. Duhet vetëm 20 sekonda për të skanuar pajisjen tuaj – softveri i tij me bazë cloud lejon që ajo të funksionojë deri në 60 herë më shpejt sesa programi mesatar antivirus.

Ajo siguron mbrojtje në kohë reale kundër përpjekjeve të phishing, hakmarrjes së kamerave në internet dhe vjedhjeve të identitetit.

VPN i Webroot është gjithashtu shumë i shpejtë. Toshtë i thjeshtë për t’u instaluar dhe i përsosur për fillestarët. Mban një të rreptë politika pa log, dhe ofertat mbrojtje automatike sa herë që lidhesh në internet. Si një bonus, është filtri në internet do t’ju mbrojë nga faqet e internetit me qëllim të keq dhe me rrezik.

Ajo ofron aplikacione për Windows, MacOS, Android dhe iOS. Duket interesante? Ju mund të mësoni më shumë duke lexuar komente të vërteta të klientit.

Filloni me Webroot WiFi Security

3. Avast Ultimate

Paketa Ultimate e sigurisë në internet Avast mbron pajisjen tuaj me katër nga programet e saj më të njohura: SecureLine VPN, softuer premium antivirus, Premium CleanUp, dhe Fjalëkalime Premium.

SecureLine VPN përdor sigurinë e nivelit ushtarak për të anonimizuar praninë tuaj në internet, ndërsa Programi antivirus premium i Avast lufton malware dhe spyware.

SecureLine gjithashtu ofron Mbrojtja e rrjedhjes DNS, dhe vepron servera në 34 vende.

Si një bonus në këtë paketë, Premium CleanUp do ta mbajë pajisjen tuaj të funksionojë shpejt dhe me efikasitet. Premium të fjalëkalimeve ju lejon të menaxhoni të gjitha llogaritë tuaja në mënyrë të sigurt. Ai gjithashtu do të automatizojë detajet tuaja të hyrjes dhe do t’i sinkronizojë ato në pajisjet tuaja.

Shqyrtimet e klientëve të SecureLine flasin vëllime: me të vërtetë është një nga paketat më të mira në treg.

Filloni me Avast SecureLine VPN

4. BullGuard Antivirus + VPN   

BullGuard dhe NordVPN bashkuan forcat për të krijuar BullGuard VPN. Kur bashkohen me suita gjithëpërfshirëse antivirus të BullGuard, kjo VPN do t’ju japë siguri të plotë në internet.

Ajo ofron shumë nga karakteristikat e njëjta si NordVPN, përfshirë mbrojtjen e gradës ushtarake, një ndërprerës automatik të vrasjes dhe një politikë të rreptë të mos-logjikave. Ka edhe aplikacione për t’u përdorur lehtë për të gjitha pajisjet kryesore.

Ju mund të shikoni se çfarë mendojnë përdoruesit e BullGuard VPN këtu.

Filloni me BullGuard VPN

5. Avira Kryeministri

Paketa e Avira përfshin gjithçka që ju nevojitet për të mbrojtur pajisjen tuaj, përfshirë një program antivirus yjor dhe popullore e saj Phantom VPN Pro produkt. Ngjashëm me SecureLine, do të merrni gjithashtu Speedup Pro dhe Menaxheri i Fjalëkalimit Pro hedhur brenda.

Phantom VPN Pro mbron të dhënat tuaja me karakteristika të sigurisë së lartë, si kriptimi 256-bit, një ndërprerës i integruar vrasës, parandalimi i rrjedhjes së DNS dhe mjetet anti-ransomware. Do të lidhet gjithashtu automatikisht, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për të qenit të pambrojtur në internet.

i saj aplikacionet janë të lehtë për t’u përdorur, dhe funksionon servera në 38 lokacione globale. Ju mund të shihni se çfarë klientët duhet të thonë për Phantom VPN Pro duke lexuar vlerësimet e tij.

Filloni me Avira Phantom VPN

përmbledhje

Nëse siguria e internetit është në mendjen tuaj – dhe kjo duhet të jetë në të gjitha mendjet tona këto ditë – antivirus softuer dhe VPN janë dy nga masat më të mira mbrojtëse në dispozicion, dhe ato mund dhe duhet të përdoret së bashku.

Në fakt, përdorimi i një pa tjetrin ju lë të prekshëm ndaj një numri kërcënimesh të mundshme. As nuk është më mirë se tjetri, por antivirus + VPN shton mbrojtjen më të mirë në internet ju mund të merrni.

Për më shumë informacion se si funksionojnë VPN dhe pse të gjithë duhet ta përdorin një, shikoni udhëzuesin tonë të plotë të fillestarit. Dhe vazhdoni të kontrolloni postimet tona në blog për azhurnime mbi rreziqet më të fundit në internet dhe teknologjinë më të mirë për të mbrojtur veten.

Merrni NordVPN Tani

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me