A janë ilegalë përrallat? Përditësimi sipas Country 2020

Torrentimi është një nga mënyrat në rritje më të shpejtë për të shkëmbyer skedarë në internet, dhe në parim, është e ligjshme.

megjithatë, shkëmbimi dhe shkarkimi i materialit të mbrojtur nga të drejtat e autorit është i paligjshëm, dhe kjo lënë përrua, ato që ofrojnë shërbime dhe ato që i përdorin në një zonë shumë gri.

Për shkak se është e vështirë të përcaktosh ligjshmërinë e dosjeve të përbashkëta, shumë vende vendosën të bëjnë torrent, në çdo formë, të paligjshëm.

Pasojat e përdorimit të torrenteve ku ato janë të paligjshme ndryshojnë, por mund të përfshijnë gjobitje dhe burgim. Sidoqoftë, edhe kur përrojat janë të ligjshme për t’u përdorur, nëse i përdorni ato për të hyrë në materiale të mbrojtura nga të drejtat e autorit, ju ende mund të akuzoheni për pirateri.

Përderisa ne nuk inkurajojmë ose kushtëzojmë qasje të paligjshme në materialet e mbrojtura nga të drejtat e autorit, ne besojmë t’ju ofrojmë qasje në informacionet më të mira dhe më të sakta atje, dhe duke pasur parasysh këtë këtu është një azhurnim sipas vendit, ku lejohen përralla dhe ku nuk janë.

* Jo të gjitha vendet janë të listuara.

Për të kuptuar se ku lejohet torrentimi, ne shikuam vendet që lejojnë shkarkimin e përmbajtjes së të drejtave të autorit.

Vendet ku shkarkimi është i lejuar (për përdorim personal)Vendet ku shkarkimi i përmbajtjes është anashkaluarVendet ku shkarkohen përmbajtje të paligjshme në gjobitjeVendet që kanë mbyllur faqet e përroit
SwitzerlandHolandëGjermaniPortugali
SpanjëKanadëJaponiItali
PoloniMeksikëBritani e MadheMalaysia
IzraelFinlandëKinë
RomâniaFrancëSHBA
GreqiEmiratet e Bashkuara ArabeAustrali
IndiRusi
UruguayAfrika e Jugut
Republika ÇekeLetoni
Slovakia
Sllovenia
Kolumbi
Brazil
Filipinet
Argjentinë
Iran
Egjipt
Danimarkë
Singapore

Përdorni një VPN në Torrent në mënyrë anonime nga Countrydo vend 

Nëse jeni vendosur në një vend ku përrua është i paligjshëm, mos humb shpresën akoma. Ende ekziston një mënyrë për të hyrë në pasurinë e skedarëve që gjenden atje. Gjithçka që ju nevojitet është një VPN.

Përdorimi i një VPN (Virtual Private Network) jo vetëm ju lejon hyr në internet në mënyrë anonime por gjithashtu do të thotë që mundesh fshih vendndodhjen tënde duke u lidhur me një server në një vend tjetër. Përdorni infografin tonë për të gjetur një vend ku torrentët janë të ligjshëm, lidheni me një server në atë vend dhe presto, ju jeni mirë të shkoni.

Por, është e rëndësishme të zgjidhni VPN tuaj me kujdes. Jo të gjithë ofruesit lejojnë torrenting mbi serverat e tyre, ndërsa të tjerët kufizojnë për torrentin në serverë të veçantë, të dedikuar dhe këto mund të mos jenë në vendet ku dëshironi të përdorni. Ju gjithashtu do të duhet një VPN me shpejtësi të mirë të shkarkimit, përndryshe, do të përjetoni kohë ekstreme të pritjes për të hyrë në përmbajtjen që dëshironi.

Kjo është arsyeja pse ne ju rekomandojmë të përdorni një VPN si ExpressVPN. Express ka serverë në mbi 90 vende, dhe ata janë të njohur për ata vetëtima të shpejta. Ata madje kanë një test shpejtësie që do të gjejë serverin më të shpejtë për ju, kështu që ju nuk do të irritoheni nga koha e ngadalshme e shkarkimit. Dhe ata kanë një provuar asnjë politikë shkrimesh, do të thotë se ata nuk mbajnë shënime për ndonjë nga aktivitetet tuaja në internet, dhe një ndërrues vrasjeje, kështu adresa juaj e vërtetë IP nuk do të ekspozohet kurrë ndërsa jeni duke përrua.

Ose mund të shikoni VPN-të e tjera më të mira për përralla.

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Ju gjithashtu mund të dëshironi:

  • 10 Sitet më të popullarizuara (JO BLOCKED) Torrent
  • 10 Alternativa ekstraTorrente që ende po shkojnë të forta
  • 10 VPN-të më të mira për Torrenting
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me