A është bllokuar Wikipedia? Ja se si ta pranoni atë në vitin 2020 [Easy Hack]

Wikipedia është një burim i shkëlqyeshëm informacioni. Praktikisht ka materiale për çdo gjë të mundshme nën diell. Uebsajti përdoret nga pothuajse të gjithë, nga studentë deri tek punonjësit e zyrave dhe nga prindërit e qëndrimit në shtëpi deri tek udhëtarët.

Me më shumë se 5.5 milion artikuj në anglisht dhe një normë redaktimi prej 10 redaktimesh / sekondë, Wikipedia është ndoshta depoja më e madhe e informacionit në botë. megjithatë, nuk është aq i arritshëm sa duhet.

Wikipedia është e bllokuar në shumë vende. Për shembull, Turqia bllokoi Wikipedia sepse faqja në internet refuzoi të fshijë disa artikuj që pretendonin se ishin lidhje midis qeverisë turke dhe organizatave terroriste.

Rusia dhe Kina bllokuan gjithashtu Wikipedia në periudha të ndryshme.

Për shkak të këtij blloku, përdoruesit nuk janë në gjendje të marrin informacionin e kërkuar për disa tema të rëndësishme. poshtë, ne ju tregojmë se si ta zhbllokoni Wikipedia.

Si të zhbllokoni Wikipedia me VPN

Nëse jetoni në Turqi ose në ndonjë vend tjetër ku Wikipedia është pjesërisht ose plotësisht e bllokuar, ekziston një mënyrë e thjeshtë për ta zhbllokuar atë me një VPN.

Një VPN ndryshon gjeolokacionin tuaj në mënyrë që të duket sikur jeni në një vend tjetër. Ka shumë karakteristika të tjera të shtuara që vijnë me një VPN. Mund të mësoni më shumë rreth saj këtu.

Ka shumë njerëz që përdorin një përfaqësues anonim për të zhbllokuar Wikipedia. Problemi me proxies është se ata nuk janë të qëndrueshëm. Ata që kanë punuar më parë nuk funksionojnë tani, kështu që e vetmja zgjidhje e vlefshme është të përdorni një VPN të besueshëm.

Ekzistojnë disa VPN në treg, por nëse doni të anashkaloni kufizimet e qeverisë, keni nevojë për një VPN të besuar që nuk jep detajet tuaja larg. Kjo është arsyeja pse rekomandohet të përdorni një shërbim të paguar VPN që nuk mban regjistrat dhe maskon plotësisht identitetin tuaj.

Si një VPN ju lejon të hyni në Wiki

Një VPN kodon trafikun tuaj dhe ndryshon adresën tuaj IP në mënyrë që ISP-ja juaj të mos mund t’i shohë faqet që hapni.

Përdoruesit që përpiqen të hyjnë në Wikipedia në ndonjë prej vendeve ku është bllokuar, do të shohin një mesazh “Koha e përfundimit të lidhjes”. Kjo ndodh sepse ISP-ja juaj e di që keni provuar të hapni një faqe të bllokuar.

Me një VPN, ISP-ja juaj nuk mund t’ju monitorojë, kështu që ju lehtë mund të hapni çdo faqe Wikipedia.

Ne krye te kesaj, një VPN krijon një tunel të sigurt për të gjithë trafikun tuaj në mënyrë që qeveria të mos mund të mbajë skedat e aktivitetit tuaj në internet. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse jeni një gazetar që raporton për materiale të ndjeshme.

VPN-të më të mira për zhbllokimin e Wikipedia

  1. ExpressVPN
  2. NordVPN
  3. Cyberghost
  4. VyprVPN
  5. PrivateVPN

Qëndro i lidhur nga kudo në botë

Nuk është vetëm Turqia që censuron përmbajtjen. Disa vende përfshirë Korenë e Veriut, Kinën, Arabinë Saudite dhe Iranin censurojnë përmbajtjen e tyre.

Nëse jetoni në një vend që nuk ju lejon të hyni në internetin global, do të duhet të gjeni një mënyrë për të anashkaluar kufizimet. Dhe kjo mund të bëhet në mënyrë të sigurt duke përdorur një VPN.

Shikoni listën tonë të VPN-ve që nuk rekomandojnë log që mund t’ju ndihmojnë të anashkaloni bllokun e Wikipedia në Turqi ose në ndonjë vend tjetër.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me