A duhet të përdorni gjithmonë një VPN? Kjo varet nga këto 7 gjëra


Një rrjet privat virtual, ose VPN, është një mjet i fuqishëm që parandalon korporatat dhe kriminelët kibernetikë të hyjnë në informacionin tuaj personal. Kur përdorni një VPN, të dhënat tuaja udhëtojnë në një server të largët përmes një lidhje të sigurt. Serveri i largët maskon adresën tuaj të IP-së, kështu që duket se po hyni në internet nga një vendndodhje tjetër, e cila gjithashtu ju lejon të përdorni anashkalojë geobllokimin dhe censurimin.

Për shkak të kësaj, VPN-të janë rritur në popullaritet gjatë viteve të fundit, veçanërisht në vendet si Kina, ku censura në internet është e shfrenuar dhe nganjëherë e rrezikshme. Sidoqoftë, njerëzit në të gjithë globin përdorin VPN për të mbrojtur privatësinë e tyre, anonimitetin dhe qasjen e pakufizuar në internet. Por a është e nevojshme që VPN-ja juaj të ndizet dhe lidhet në çdo kohë?

Epo, varet nga pse po përdorni një VPN. Për t’ju ndihmuar të vendosni nëse është e nevojshme një lidhje e vazhdueshme, ne kemi përpiluar një listë të pyetje të bëra shpesh dhe përgjigjet e tyre.

A po përdorni VPN-në tuaj për të Anashkaluar Geoblocking?

Nëse jeni, është një ide e mirë ta lini atë të funksionojë ndërsa jeni duke transmetuar ose duke shikuar përmbajtje të bllokuar. Pasi të shkëputeni nga VPN, vendndodhja juaj e IP do të ekspozohet. Ju mund të jeni në gjendje të shihni përmbajtjen që është tashmë në ekranin tuaj, por uebsajti me siguri do t’ju bllokojë kur të përpiqeni të ngarkoni një faqe tjetër.

Sidoqoftë, nëse gjerësia e brezit tuaj VPN është e kufizuar, mund të provoni të vazhdoni të shikoni pasi të keni fikur VPN tuaj. Kjo do të lejojë që brezi i bandës suaj të ISP të marrë përsipër. Do të duhet ta ngarkoni pjesërisht videon përpara se të fikni VPN-në tuaj. Në këtë mënyrë, do të siguroheni që shfletuesi juaj ka kaluar kontrollet e vendndodhjes IP të shërbimit streaming. Ne e kemi testuar këtë hile me Hulu, dhe funksionon mirë, por nuk ka punuar kur e provuam atë me Netflix.

Nëse gjerësia e brezit tuaj VPN nuk do të zgjasë, NordVPNofron shpejtësi jashtëzakonisht të lartë dhe një bandë të pakufizuar kështu që kurrë nuk do të duhet të shqetësoheni për tejkalimin e lejimit tuaj përsëri.

Shikoni ofertat NordVPN

A jeni i shqetësuar në lidhje me privatësinë tuaj në internet?

VPN ofrojnë mbrojtjen më të mirë të mundshme kur bëhet fjalë për sigurinë tuaj në internet. prandaj, duhet të lini VPN tuaj në çdo kohë për të mbrojtur nga rrjedhjet e të dhënave dhe sulmet në internet. VPN kodojnë të gjitha të dhënat që udhëtojnë përmes rrjetit tuaj, gjë që e bën praktikisht të pamundur që hakerat, ISP-të dhe qeveritë të shohin informacionin tuaj personal.

Nëse siguria është shqetësimi juaj kryesor, duhet të siguroheni që VPN juaj përdor shifrimin e shkallës ushtarake. Ju gjithashtu do të dëshironi një ndërprerës automatik vrasës kjo e çaktivizon lidhjen tuaj nëse VPN juaj dështon ose komprometohet. Me një politikë të rreptë të mos-logs dhe 256-AES encryption, Cyberghost vazhdimisht renditet si një nga VPN-të më të sigurta në treg.

Shikoni marrëveshjet CyberGhost

A është i ngadaltë interneti juaj?

Një VPN mund të ndihmojë ose pengojë lidhjen tuaj kur të bëhet shpejtësia. Nëse jeni duke përjetuar ISP goditje ose një rrjet të ngjeshur, përdorimi i një VPN të lidhur me një server aty pranë do të shpejtojë gjërat përsëri.

Sidoqoftë, nëse jeni duke provuar çështje të tjera të shpejtësisë, është e mundur që lidhja me VPN të të ngadalësojë edhe më shumë. Kjo është për shkak të distancës që të dhënat tuaja duhet të udhëtojnë në serverin e largët dhe kohën që duhet për të shifruar dhe deshifruar atë.

Kur lidhja juaj po shkon më ngadalë se normalja, provoni ta fikni VPN-në tuaj për një kohë. Nëse shpejtësia është një shqetësim i zakonshëm, ExpressVPN është një nga ofruesit më të shpejtë të VPN në dispozicion.

Shikoni ofertat ExpressVPN

A po kërkoni të kurseni para?

Ju gjithashtu mund të përdorni VPN tuaj si një mjet për të kursyer para kur jeni duke bërë blerje në internet. Kjo është veçanërisht e dobishme kur rezervoni fluturime dhe dhoma hoteli, si çmimet kanë tendencë të ndryshojnë në mënyrë drastike në varësi të vendndodhjes tuaj.

Rezervimet në faqet e internetit ndjekin historinë tuaj të kërkimit dhe përdorin atë informacion për të ndryshuar marrëveshjet dhe çmimet që ju ofrojnë. Një VPN do t’i fshehë këto informacione prej tyre dhe do të sigurojë që ju të merrni çmimin më të mirë çdo herë.

Ju gjithashtu mund të bëni më të mirën e shitjeve kur blini në internet përmes duke ndryshuar vendndodhjen tuaj virtuale në rajone ku produkti është në dispozicion për një çmim më të mirë. Për shembull, nëse blini dhurata për miqtë dhe familjen jashtë shtetit, ju mund të hyni në dyqan nga një server në vendlindjen e tyre për marrëveshjet më të mira.

Nëse jeni një tifoz i çmimeve dhe marrëveshjeve të shkëlqyera, HMA operon serverë në mbi 190 vende kështu që ju do të jeni në gjendje të blini pothuajse kudo.

Shikoni marrëveshjet HMA

A është ISP-ja juaj që po kufizon bandën tuaj?

Nëse ISP-ja juaj kufizon gjerësinë e bandës tuaj për të ndihmuar në bllokimin e rrjetit ose për t’ju tërhequr në përmirësimin e planit tuaj, VPN-ja juaj mund të ndihmojë në rritjen e shpejtësive tuaja. Me një VPN, do të anashkaloni ISP duke shkelur duke komunikuar direkt me serverin tuaj të largët.

Do të merrni shpejtësinë më të lartë nëse lidheni me atë që është afër vendndodhjes tuaj fizike, kështu shikoni për ofruesit e VPN me serverë në vendin tuaj.

IPVanish operon mbi 1.000 serverë në 60 vende, kështu që jeni të detyruar të gjeni një që është afër jush.

Shikoni marrëveshjet IPVanish

A po përdorni WiFi Publik?

Rrjetet publike WiFi e bëjnë jashtëzakonisht të lehtë për kriminelët kibernetikë të hackojnë të dhënat tuaja private. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme ta vazhdoni VPN-në tuaj për të ruajtur sigurinë tuaj.

Nëse jeni duke kërkuar për një VPN që mund ta vendosni dhe harroni, PrivateVPN karakteristikat e sigurisë zbulojnë kur përdorni një rrjet publik WiFi dhe lidhen automatikisht me VPN, kështu që kurrë nuk duhet të shqetësoheni për të dhënat tuaja duke u ekspozuar.

Shikoni marrëveshjet privateVPN

A po transferoni para?

Transferimi i parave është pak më i komplikuar. unëf PayPal zbulon se jeni duke përdorur një VPN, ai do të bllokojë llogarinë tuaj për të parandaluar hakimin e tij nga kriminelët në internet. Nëse kjo ndodh, do të duhet të dërgoni një kopje të ID tuaj në ekipin e sigurisë së PayPal për të zhbllokuar llogarinë tuaj.

Banka juaj mund të përdor protokolle të ngjashme sigurie, të cilat do ta bëjnë përdorimin e një VPN për bankingun në internet të ndërlikuar. megjithatë, është akoma kritike për të mbrojtur informacionin tuaj personal kur transferoni para. Për fat të mirë, ka disa pengesa të lehta për të kapërcyer këtë pa e mbyllur llogarinë tuaj.

Mënyra më efektive për të parandaluar këtë është të lidheni me një server të afërt VPN. Në atë mënyrë, nuk do të duket se lidhja juaj po vjen nga jashtë vendit. Nëse keni një llogari Australiane PayPal, për shembull, dhe regjistroheni përmes një serveri VPN të SHBA, kambanat e alarmit të PayPal do të fiken.

Nëse jeni duke kërkuar një VPN të mirë për t’u përdorur me PayPal ose banking online, jepni përparësi në shërbimet që ofrojnë bllokimin e WebRTC. Bllokimi i WebRTC siguron që shfletuesi juaj nuk do të rrjedhë gjeografinë tuaj. Surfshark parandalon rrjedhjet e WebRTC dhe ju jep mundësinë të përdorni një IP të dedikuar kështu që PayPal nuk do ta njohë atë si një adresë që i përket një kompanie VPN.

Për më shumë informacion, shikoni artikullin tonë në lidhje me VPN-të më të mira për PayPal.

Shikoni marrëveshjet e Surfshark-ut

përmbledhje

VPN-të janë një mjet i fuqishëm i sigurisë në internet për të mbrojtur të dhënat tuaja personale. Duke u lidhur me një server të largët, ju mund të anashkaloni censurimin dhe geoblocks, dhe madje të kapni veten tuaj një pazar kur jeni duke bërë blerje në internet. Por nuk është gjithmonë e nevojshme ta lini VPN-në tuaj në çdo kohë. Në fakt, në disa situata, është e dobishme ta fikni për një kohë.

Nëse siguria është shqetësimi juaj kryesor, atëherë duhet të lini VPN-në tuaj të rrjedhshëm ndërsa jeni i lidhur me internetin. Të dhënat tuaja nuk do të jenë më të koduara nëse i fikni, dhe faqet që vizitoni do të shohin vendndodhjen tuaj të vërtetë IP. Por nëse përdorni VPN tuaj për qëllime të tjera, si hyrja në përmbajtje të bllokuar, është në rregull ta japim një pushim herë pas here.

Nëse doni të gjeni një VPN, ku mund të mbështeteni, shikoni pesë listat tona më të mira për disa zgjedhje të shkëlqyera. Të gjithë vijnë periudha falas për prova ose garanci për kthimin e parave, kështu që ju mund t’i provoni ato pa rrezik.

Mos harro faqen tonë të kuponit të azhurnuar shpesh për disa marrëveshje të jashtëzakonshme që mund të ju kursejnë para të mëdha.

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map