8 VPN më të FALAS për Torrenting në vitin 2020: Të sigurt dhe të besueshëm

Pavarësisht nëse duhet të anashkaloni blloqet e përroit në vendin tuaj ose dëshironi të torrentoni në anonimitet, ju duhet një VPN.

Dhe, me kaq shumë VPN të lira në treg, pse të mos merrni një për asgjë?

Ndërsa mund të merrni një VPN falas për përrua, duhet të dini rreziqet dhe kufizimet e shërbimeve pa kosto.

Jo vetëm që VPN-të e lirë mund të jenë të ngadalta dhe jo të besueshme, por disa kërcënojnë sigurinë tuaj. 

Disa VPN të lira nuk lejojnë as përrua në serverat e tyre fare.

Nëse vlerësoni anonimitetin e vërtetë, shpejtësinë e shpejtë të ngarkimit / shkarkimit dhe besueshmërinë totale, unë gjithmonë ju rekomandoj të përdorni një VPN premium me kosto të ulët.

Shërbime Premium si NordVPN janë të sigurta dhe të shpejta por mos kushtoni shumë një muaj. Mund edhe gëzojnë përdorimin e një muaji pa rrezik me një garanci 30-ditore të kthimit të parave.

Nëse nuk doni të paguani, disa VPN falas janë të mira për përrua – për sa kohë që nuk keni parasysh disa kufizime.

Kam testuar 25 shërbime për të gjetur tetë VPN më të mira falas për përrua. Ata mund të ofrojnë një kompromis midis shpejtësisë dhe kostos, por do t’ju lejojnë të torrentoni në mënyrë të sigurtë.

VPN më të mira falas për torrent – Udhëzues i shpejtë

 1. NordVPN: Merrni një qasje të pakufizuar të një muaji në një nga VPN-të më të mira për përrua me një garanci për 30 ditë kthim parash. Shpejtësi super të shpejtë, softuer të sigurisë CyberSec, dhe serverat e dedikuar P2P.
 2. Windscribe: Ky VPN falas është i shpejtë, i lehtë për t’u përdorur, dhe ka serverë që mbështesin përrua. Shkarkimet mund të kufizohen nga Pagesa e të dhënave 10 GB / muaj.
 3. Hotspot Shield: Një shërbim krejtësisht falas P2P-miqësor me shpejtësi dhe siguri të mirë. 500MB të dhëna falas në ditë, i cili mund të kufizojë përruan.
 4. Hide.me: Bandwidth i pakufizuar dhe shpejtësi të pakufizuara ofrohen nga kjo VPN falas. Qasja dhe përdorimi i serverit janë të kufizuara megjithëse; ju merrni 2 GB të dhëna në muaj.
 5. PrivateVPN: Provoni një nga VPN-të tona më të larta të rekomanduara pa rrezik, me një provë 7-ditore falas. Shpejtësi dhe përdorim të pakufizuar për të gjithë provën, me serverë të shpejtë, globalë, miqësorë P2P.

Farë është kapja me VPN të lira?

VPN-të e lira mund të jenë të ngadalta dhe jo të besueshme. Ato gjithashtu mund të jenë të rrezikshme.

Nëse kujdeseni për anonimitetin dhe sigurinë tuaj gjatë përrallave, një VPN falas mund të jetë një zgjedhje e rrezikshme.

pajtueshmëri

Shumë VPN falas nuk mbështesin përrua, për të filluar me.

Serverat VPN falas shpesh janë të mbingarkuar. Meqenëse përroi mund të jetë i rëndë me gjerësi bande, shumë shërbime falas bllokojnë trafikun P2P për të parandaluar që serverat e tyre të mos mbingarkohen.

Vetëm VPN premium zakonisht kanë rrjetin dhe infrastrukturën për të ofruar serverë P2P të dedikuar për përrua.

siguri

Një arsye pse mund të përdorni një VPN ndërsa përrua është mbrojtja e anonimitetit tuaj.

Ju mbështeteni në një VPN për të maskuar adresën tuaj IP nga bashkëmoshatarët e tjerë në zhurmën tuaj. Kriptimi i VPN gjithashtu parandalon këdo që të monitorojë sjelljen tuaj në internet, kështu që askush nuk mund të shohë që jeni duke përrua.

VPN-të e lirë rrallë ofrojnë karakteristika të sigurisë që janë mjaft të fuqishme dhe të besueshme për të garantuar sigurinë tuaj gjatë përrallave.

Zakonisht ata nuk mund të konkurrojnë me shërbime premium, të cilat ofrojnë kriptim të shkallës ushtarake dhe karakteristika të tjera të dizajnuara për të mbajtur adresën tuaj IP të fshehur në çdo kohë.

kufizimet

Kufizimet janë një nga aspektet më të bezdisshme të përdorimit të një VPN falas për përrua.

VPN falas gati gjithmonë imponojnë një kapital të lejimit të të dhënave për klientët që nuk paguajnë.

Jo vetëm që jeni të kufizuar në sa mund të përroni, por disa VPN falas madje ulin me qëllim shpejtësinë tuaj.

Nëse doni të dhëna të pakufizuara dhe shpejtësi të shpejta të shkarkimit dhe ngarkimit, ju duhet një VPN me premium me kosto të ulët.

VPN-të më të mira falas për torrent (Përditësuar 2020)

Ka disa VPN të rrezikshme falas atje por ka edhe disa të mira gjithashtu. Kam bërë teste të gjera për të zgjedhur tetë VPN më të mira falas për përrua, bazuar në shpejtësinë, sigurinë dhe përputhshmërinë.

Eachdo rekomandim ka kufizimet e tij. Sidoqoftë, të gjithë duhet t’ju lejojnë të bëni të paktën disa përrua falas.

1. NordVPN

 • 4,400+ serverë të dedikuar P2P
 • Shpejtësi super të shpejtë
 • Kriptimi i shkallës ushtarake dhe politika e rreptë e mos-logave
 • Malware-bllokues i CyberSec
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave
 • Punon me: Netflix, iPlayer të BBC, Amazon Prime TV, Hulu dhe HBO GO
 • Kombinohet me: Windows, macOS, Android, iOS, Linux, Firefox, Chrome dhe disa ruterë

NordVPN është shërbimi më i sigurt për përrua.

Për fat të mirë, ju mund ta provoni atë për një muaj pa rrezik duke përdorur atë 30 ditë garanci për kthimin e parave. Ky është një muaj i tërë përrua me të dhëna të pakufizuara dhe me shpejtësi të pakufizuar.

NordVPN është super-fast, too. Gjatë provave të mia, të dyja dhe shpejtësia ime e shkarkimit dhe e ngarkimit ishin të shkëlqyera – unë munda të përralloja shpejt dhe lehtë pa ndërprerje ose vonesa.

NordVPN ka 4,400+ serverë të dedikuar P2P në të gjithë botën, duke ju dhënë shumë mundësi kur bëhet fjalë për zhbllokimin dhe përruan.

Incredshtë tepër e lehtë për t’u përdorur me klientë përrua. Mjet rekomandimi i serverit ju lidh automatikisht me serverin më të mirë të optimizuar P2P.

Ndërsa jeni për torrent, NordVPN mbron intimitetin tuaj me 256-bit encryption AES. Një çelës vrasës dhe mbrojtje e rrjedhjes DNS sigurohuni që adresa juaj IP të mos ekspozohet kurrë në rrëmujën tënde.

Softuer i sigurisë CyberSec madje bllokon reklama dhe malware së bashku me faqe dhe shkarkime të dyshimta. Ju jeni të mbrojtur nga torrentet aksidentalisht të softuerëve me qëllim të keq.

Nëse shqetësoheni më shumë nga shpejtësia sesa siguria, NordVPN është gjithashtu SOCKS5-pajtueshëm me përfaqësuesin. Proxy rrit shpejtësinë tuaj për përrua edhe më të shpejtë. Mund të jetë pak më pak e sigurt por duhet të jetë mirë për shumicën e përdoruesve.

Së fundmi, NordVPN është me qendër në Panama-miqësore ndaj intimitetit, që nuk është në Aleanca Katërmbëdhjetë Sytë. Së bashku me të politikë e rreptë e mos-logs, NordVPN mund t’i besohet kurrë të ruajë ose kalojë ndonjë nga informacionet tuaja.

Ju madje mund të zgjidhni paguani me kriptocurrency nëse nuk doni të ekspozoni ndonjë nga detajet tuaja personale ose të pagesës.

Shqyrtimi ynë i plotë i NordVPN do t’ju tregojë gjithçka tjetër që duhet të dini.

Merrni NordVPN falas!

2. Shenjë xhamash

pajisja me mollë me erë

 • Serverë miqësorë P2P në 10 vende
 • 10 GB të dhëna në muaj
 • Shpejtësi të mira
 • Reklamim i integruar dhe bllokues i malware
 • Politika pa log
 • Punon me: YouTube, iPlayer në BBC, Kodi dhe HBO GO
 • Kombinohet me: Windows, macOS, Linux, iOS, Android, Windows Mobile, Chrome, Firefox, Opera dhe ruterat

Shenja e xhamave është a shërbim plotësisht falas që kufizon të dhënat dhe aksesin e serverit.

Përdoruesit e lirë janë lejohen vetëm hyrjen në serverat në 10 vende. Këto vende përfshijnë MB, Hong Kong, SHBA, Kanada, Francë, Gjermani, Hollandë, Norvegji, Rumani dhe Zvicër.

Kjo ju jep një përhapje mjaft të mirë globale. Sidoqoftë, nuk do të mund të shkarkoni ndonjë përmbajtje që është e kufizuar gjeografikisht për çdo vend tjetër.

Shumica e serverëve të Windscrib janë miqësore me P2P kështu që duhet të jeni në gjendje të gjeni atë që funksionon për ju. Unë kam qenë në gjendje të gjej disa servera që ishin të mirë për përrua gjatë provave të mia.

E vetmja pengesë ishte që kapaku i të dhënave të Windscribe kufizoi sa mund të shkarkoja dhe ngarkoja.

Si përdorues falas, ju merrni 10 GB të dhëna në muaj. Nëse ju cicëroni Windscrib, ju merrni mundësinë për të zgjatur këtë shtesë me 5 GB.

Ende, kjo është vetëm e mjaftueshme për të parë rreth një episod të TV në ditë.

Shpejtësitë e xhamave janë mjaft të shpejta për përrua, por kam zbuluar që serverët e tyre të lirë u bënë të mbingarkuar gjatë periudhave të ngarkuara. Kjo mund të thotë që përrua është shumë i ngadaltë në kohën e pikut.

Nëse nuk e keni parasysh pritjen, Windscrib kujdeset për privatësinë tuaj me disa masa sigurie të nivelit të lartë. Kriptimi AES 256-bit mbron të dhënat tuaja dhe a reklama të integruara dhe bllokues të malware ju mbron nga viruset e shkarkuar aksidentalisht.

Windscrib është i vendosur në Kanada, e cila është në Aleancën Pesë Sytë. Sidoqoftë, premton një politikë e rreptë e mos-logs dhe kështu nuk duhet të ruajë ose kalojë ndonjë nga të dhënat tuaja.

Mësoni më shumë rreth këtij VPN falas të përhapur për torrenting in rishikimi ynë i plotë për Windscrib.

Merrni Windscrib falas!

3. Mburoja e pikave të nxehta

hotspotshield i dritareve

 • Trafiku P2P në të gjithë serverët
 • 500MB të dhëna falas në ditë
 • Protokoll Hydra për shpejtësi të mira
 • Baza e të dhënave të integruar të malware dhe phishing
 • Punon me: Spotify dhe YouTube
 • Kombinohet me: Windows, macOS, iOS, Android, Chrome dhe Firefox

Hotspot Shield është një VPN premium me një version i kufizuar falas.

Nëse dëshironi të përdorni shërbimin falas, ju merrni vetëm një akses në një server bazë të SH.B.A.-së. Sidoqoftë, Mburoja e Hotspot lejon trafikun P2P në të gjithë serverët e tij kështu që prapë mund ta përdorni për përrua.

Mburoja e pikave të nxehta shpejtësitë janë shumë të mira për një VPN falas. Lidhja juaj forcohet nga protokolli Hydra i shërbimit, i cili forcon gjithashtu sigurinë e VPN.

për fat të keq, jeni i kufizuar në një kompensim të të dhënave 500MB në ditë. Shtë e mjaftueshme për të parë rreth 30 minuta TV çdo ditë.

Kufiri i të dhënave mund të jetë i mjaftueshëm për përrua më rastësor, por mund të jetë zhgënjyese nëse përdorni më shpesh klientin tuaj.

Kam gjetur masat e sigurisë së Hotspot Shield mjaft mbresëlënëse për një shërbim falas. Ju mbron me kriptim të shkallës ushtarake dhe çdo server vjen me një bazë të të dhënave të integruar të malware dhe phishing.

Nëse privatësia është shqetësimi juaj kryesor, vlen të përmendet se Hotspot Shield është një VPN me qendër në SHBA. Premton të mos regjistrojë ndonjë nga aktivitetet tuaja në internet, por do të regjistrojë disa informacione si adresën tuaj MAC dhe kompaninë wireless.

Ai gjithashtu mundësohet nga reklamat e synuara të Google. Për t’i bërë këto reklama të funksionojnë, Hotspot Shield ndan disa nga të dhënat tuaja me Google.

Nëse dëshironi një mënyrë falas dhe të shpejtë për të zhbllokuar ndalimet e përroit, Hotspot Shield është një opsion i shkëlqyeshëm. Vetëm ki kujdes nëse anonimiteti dhe privatësia absolute janë qëllimi juaj.

Shikoni çfarë tjetër duhet të themi për këtë shërbim të shpejtë, pa kosto brenda rishikimi ynë gjithëpërfshirës i Hotspot Shield.

Merrni falas Shield Hotspot Shield!

4. fsheh.me

 • 2 GB të dhëna falas në muaj
 • Serverë miqësorë P2P në të gjitha vendet pa pagesë, përveç SH.B.A.
 • Gjerësia e bandës dhe shpejtësia e pakufizuar
 • Kriptimi AES me 256-bit
 • Punon me: Hulu, iPlayer, Amazon Prime Video dhe HBO GO
 • Kombinohet me: Windows, macOS, iOS, Android, Windows Phone, Linux dhe ruter

Fsheh.me është një plotësisht VPN falas që lejon përrua. Ju nuk keni nevojë të futni detaje personale ose financiare për t’u regjistruar, që është një lajm i shkëlqyeshëm nëse anonimiteti është shqetësimi juaj më i madh.

Përdoruesit e lirë janë të kufizuar në pesë vende të serverit. Ju mund të hyni në serverë në Lindjen e SH.B.A.-së, SHBA-në Perëndim, Kanada, Hollandë dhe Singapor.

Të gjithë serverët e fshehur.me lejojnë përrua, përveç në vendet e SH.B.A.-së. Ju mund të torrentoni duke përdorur ndonjë prej vendeve të tjera të lira, por nuk do të mund të shkarkoni përmbajtje që janë të bllokuara në SH.B.A..

Ju jeni të kufizuar në vetëm 2 GB të dhëna në muaj me fshehje.me. Kjo është e mjaftueshme vetëm për një film SD ose disa episode TV, por mund të jetë mirë nëse doni vetëm të dëgjoni muzikë ose të ndani dokumente.

Fsheh.me nuk vendos kufizime në shpejtësinë ose gjerësinë e brezit pse. Gjatë provave të mia, unë gjeta që shpejtësia e ngarkimit dhe e shkarkimit të ishte e mirë dhe isha në gjendje të përhapet pa probleme për një kohë.

për fat të keq, lidhja ime nuk ishte më e besueshme. Ju duhet të jeni të përgatitur të shpenzoni pak kohë në gjetjen dhe rilidhjen e tyre te serverët që punojnë.

Fatmirësisht fshihet.me përfshin një ndërprerës automatik vrasës dhe mbrojtje nga rrjedhja IP. Adresa juaj e IP nuk do të ekspozohet kurrë edhe nëse jeni shkëputur nga VPN.

Ai gjithashtu përdor 256-bit encryption AES kështu që askush nuk do të jetë në gjendje të monitorojë ose ndjekur aktivitetin tuaj në internet ndërsa ju përdorni fshehjen..

Stafi i fshehur.me është në Malajzi kështu që është jo bazuar në Aleancën Katërmbëdhjetë Sytë. Kjo do të thotë që ju mund t’i besoni politikë e rreptë e mos-logs pasi nuk do të regjistrojë, ruajë ose kalojë ndonjë nga të dhënat tuaja të ndjeshme ose të dhënat e përdorimit.

Gjeni më shumë në rishikimi ynë i plotë.

Merrni fshehës.me falas!

5. PrivateVPN

pajisje privatevpn

 • Premium VPN me provë 7-ditore falas
 • Shpejtësi të pakufizuara, gjerësi bandë dhe të dhëna
 • Rrjet miqësor torrent
 • Shpejtësi të shpejtë
 • Siguria e shkallës ushtarake me politikë shkrimesh zero
 • Punon me: Netflix, Amazon Prime Video, HBO GO, iPlayer të BBC dhe Hulu
 • Pajtueshme me: Windows, macOS, iOS, Android, Windows Mobile, Chrome, Firefox, Opera dhe disa ruterë

PrivateVPN është një nga gjërat e mia VPN premiumë të rekomanduar në përgjithësi. Mund ta shijoni pa rrezik për një javë, megjithëse Gjykim falas 7 ditor.

Kjo është një javë e tërë sherbim premium me përdorimi i pakufizuar dhe shpejtësia e pakufizuar.

Ju nuk do të duhet as të bëni një pagesë fillestare ose të dhëna asnjë detaj pagese për t’u regjistruar. Ju duhet të regjistroheni për një llogari, por kjo kufizon sasinë e të dhënave private që paraqisni.

PrivateVPN mbështet ndarjen e pakufizuar të skedarëve P2P nëpër të gjithë serverat e saj. Ju mund të përplani 150+ vendndodhje të serverëve në 60+ vende.

VPN rekomandon serverët e saj në Suedi për trafik P2P por unë kam qenë në gjendje të përrallës duke përdorur edhe disa lokacione të tjera.

Gjatë provave të mia, Gjeta që PrivateVPN shpejton shumë shpejt. Lidhja ime ishte më se e shpejtë sa për përrua të qetë, të pandërprerë.

Masat e sigurisë privateVPN janë gjithashtu të klasit botëror. Përdor Kriptimi 2048-bit me AES-256 për të fshehur të dhënat tuaja. Ai gjithashtu krenohet me një gamë të protokolleve të sigurisë dhe mbrojtje rrjedhje IPv6 për sigurohuni që adresa juaj IP të mos ekspozohet kurrë.

Shërbimi është i vendosur në Suedi, e cila është anëtare e Aleancës Fourteen Eyes. Me këtë, Suedia është e njohur për më shumë miqësi ndaj intimitetit sesa anëtarët e tjerë.

PrivateVPN gjithashtu premton të mbajë shkrimet zero. Garanton që nuk do të ruajë asnjë nga informacionet tuaja në të gjitha. Kjo do të thotë se nuk do të jetë në gjendje të kalojë ndonjë nga të dhënat tuaja edhe nëse kërkohet me ligj.

Read rishikimi ynë i plotë i PrivateVPN për të zbuluar pse i besoj këtij shërbimi premium, dhe pse shpesh i bën pesë rekomandimet e mia të larta.

Merrni PrivateVPN falas!

6. TuneliBear

dritare tuneli

 • Shërbim pa miqësi P2P
 • 500MB të dhëna në muaj
 • Siguria e shkallës ushtarake
 • Politika e rreptë e mos-logs
 • Punon me: HBO GO, YouTube, Spotify, Kodi
 • Kombinohet me: Android, Windows, macOS, iOS, Chrome, Firefox dhe Opera

TunnelBear nuk është më e ardhmja në lidhje me mbështetjen e saj të P2P por Unë kam qenë në gjendje të përrallës duke përdorur këtë shërbim falas gjatë provave të mia.

Kam zbuluar gjithashtu që TunnelBear rekomandon përdorimin e serverave të saj në SH.B.A., UK, Kanada, Gjermani, Suedi, Rumani, ose Hollandë për përrua.

Nëse jetoni shumë larg këtyre vendeve, mund të gjeni që shpejtësitë bëhen shumë të ngadalta për trafikun P2P.

Shtesa e të dhënave të TunnelBear mund të jetë kufizuese. Përdoruesit e lirë marrin vetëm 500MB të dhëna në muaj. Kjo nuk do të jetë shumë e mirë për të shkëmbyer skedarë video HD ose SD, por mund të funksionojë nëse thjesht doni të shkarkoni fotografi dhe dokumente.

Nëse cicëroni kompaninë në Twitter, mund të merrni një 1 GB shtesë të të dhënave falas. Fatkeqësisht, kjo ende nuk ju jep sa duhet për të torrentuar një film të plotë.

Përkundër këtyre kufizimeve, TunnelBear është akoma një shërbim i mirë, i sigurt. Përdor kriptimi i shkallës ushtarake dhe ka një politikë e rreptë e mos-logs.

Read rishikimi ynë i plotë i TunnelBear për të zbuluar se si grumbullohet kundër VPN-ve të tjera të lira.

Merrni TunnelBear falas!

7. Shpejtësoni

shpejtoni pajisjen

 • 2 GB të dhëna falas në muaj
 • Teknologjia e lidhjes së kanaleve për shpejtësi më të shpejtë
 • Kriptimi 128 GCM
 • Punon me: Netflix, Hulu, Spotify, Kodi
 • Kombinohet me: Android, Windows, macOS, iOS

Për dallim nga VPNS të tjera pa kosto, Speedify përdor teknologji inovative të lidhjes së kanaleve për të rritur shpejtësinë për përdoruesit e lirë.

Lidhja e kanalit funksionon duke transmetuar të dhëna mbrapa dhe me radhë disa herë duke përdorur të gjitha lidhjet e mundshme në pajisjen tuaj. Kjo do të thotë që shpejtësitë mund të jenë më të shpejta se VPN-të e tjera të lira.

Fatkeqësisht, do të thotë gjithashtu që të përdorni Shpejtësia mund të dyfishojë përdorimin e të dhënave tuaja, e cila mund të jetë e kushtueshme nëse jeni në një plan të kufizuar qelizë ose Wi-Fi.

Shpejtësia më e shpejtë do të thotë përhapje më e shpejtë edhe pse dhe unë gjeta Speedify mjaft shpejt jashtë orarit të pikut. Megjithatë, kufiri i të dhënave prej 2 GB në muaj e kufizuar sa isha në gjendje të përrallës.

Kam gjetur gjithashtu ofertat e sigurisë Speedify pak zhgënjyese. VPN përdor vetëm encryption 128 GCM. Kjo është ende mjaft e sigurt për shumicën e përdoruesve, por nuk përputhet me sigurinë e shkallës ushtarake të ofruar nga shërbime të tjera falas.

Shihni pse me siguri do të zgjidhja një VPN tjetër brenda rishikimi ynë gjithëpërfshirës i Speedify.

Merrni shpejtimin falas!

8. Betternet

pajisje betternet

 • 500MB të dhëna falas në ditë
 • Shërbim falas pa regjistrim
 • Mbështetje P2P në të gjithë serverët
 • Punon me: YouTube, Kodi dhe Spotify
 • Kombinohet me: Android, Windows, macOS, iOS dhe Chrome

Betternet është një shërbim plotësisht falas që nuk kërkon regjistrim ose regjistrim. Tifozët e intimitetit ka të ngjarë të vlerësojnë anonimitetin që ofron – VPN nuk ka ndonjë qasje në ndonjë informacion privat si emrin tuaj, adresën e postës elektronike ose detajet e pagesës.

Por a është Betternet i mirë për përrallat? po dhe jo.

Betternet ju jep 500MB të dhëna falas në ditë, që është më shumë se shumë shërbime të tjera falas. Ju mund ta përdorni atë për të transmetuar ekuivalentin e një episodi SD të TV në ditë, ose rreth 100 këngë.

Ajo gjithashtu mbështet trafikun P2P nëpër të gjithë serverët e tij.

Mjerisht, përdoruesit e lirë marrin vetëm hyrje në njërin prej vendndodhjeve të serverit të Betternet. Ju nuk mund të zgjidhni manualisht një server dhe jeni në gjendje të lidheni vetëm me serverat në SH.B.A..

Kjo do të thotë që ju mund të duhet të lidheni disa herë para se të merrni Betternet për të punuar me klientin tuaj përrua.

Gjeni nëse ia vlen të përpiqeni rishikimi ynë i plotë i Betternet.

Merrni Betternet falas!

FAQs

Torshtë përrua legal?

Përderisa përrua më së shpeshti shoqërohet me piraterinë, e vërteta është se përralla vetë nuk është e paligjshme – është e paligjshme vetëm nëse shkarkoni përmbajtje të mbrojtur nga e drejta e autorit.

Por, për shkak të atyre që piraterojnë përmbajtje, shumë vende dhe ISP bllokojnë faqet e përroit ose i gjobisin ata që shkarkojnë përrua.

A janë legal VPN-të?

Shumë si përrua, Përdorimi i VPN është i paligjshëm vetëm nëse e përdorni për të kryer veprimtari të paligjshme.

Duke u thënë kështu, VPN-të mund të jenë një zonë gri në disa vende. Disa qeveri kanë ndaluar përdorimin e VPN për shkak të shoqërimit të saj me krimin.

Lexoni vendin tonë të plotë nga një vend udhëzues për ligjshmërinë e VPN për të mësuar më shumë rreth ligjeve të VPN ku jetoni.

Cilat janë pesë sytë, nëntë sytë dhe katërmbëdhjetë sytë e aleancës?

Përgjatë këtij udhëzuesi, unë kam folur për Aleancat e ndryshme të Sytë. Kjo i referohet një numri vendesh që kanë marrëveshje ndërkombëtare për ndarjen e informacionit.

Nëse një VPN është e vendosur në njërën prej këtyre vendeve, duhet të ketë një politikë të rreptë të mos-logs. Kjo është mënyra e vetme për të garantuar se nuk do të dorëzojë ndonjë nga informacionet tuaja nëse qeveria të parashtrojë një kërkesë ligjore.

Tërësia jonë Udhëzues për vendet e pesë, nëntë dhe katërmbëdhjetë sy ju tregon gjithçka që duhet të dini.

përmbledhje

Gjetja e një VPN falas që lejon përrua mund të jetë e vështirë. Edhe nëse gjeni një shërbim pa kosto miqësore me P2P, shumë VPN falas janë thjesht shumë të ngadalta ose shumë kufizuese për përrua efektive.

Ju gjithashtu duhet të jeni të sigurt se VPN juaj falas nuk do të kompromentojë sigurinë dhe anonimitetin tuaj.

Për të shmangur ndonjë rrezik, Unë gjithmonë do të përdor një VPN premium me kosto të ulët në vend.

Nëse ju duhet vetëm një VPN për torrenting përkohësisht, disa nga VPN-të më të mira si NordVPN mund të përdoret për një kohë të kufizuar me një gjykim falas ose një garanci për kthimin e parave.

Edhe nëse paguani, ka shumë Merret VPN dhe kodet kupon që mund ta bëjë pajtimin tuaj shumë të lirë.

Dëshironi të shkoni përpara me një shërbim premium? Kontrolloni rundown tonë të 10 VPN premium më të mirë për përrua.

E re për torrent dhe doni më shumë informacion? Lexoni të azhurnuar udhëzues për përrua në mënyrë të sigurt dhe anonime.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me