8 Top VPN me të vërtetë të lira për Linux

E doni shpejtësinë dhe privatësinë e Linux? Këto VPN shtojnë të njëjtën performancë dhe siguri me shpejtësi të lartë në të gjithë aktivitetin tuaj të internetit, pa ju kushtuar një pasuri.

Unë kam testuar 45 VPN falas për Linux, dhe kam gjetur që shumica nuk punojnë ashtu siç pretenduan ata. Ata kishin kapje të bezdisshme, shpejtësi të ngadaltë dhe serverë të ngjeshur. Disa madje kompromentuan sigurinë time.

megjithatë, Unë kam qenë në gjendje të gjej tetë VPN që janë të sigurta dhe të mjaftueshme për t’u përdorur me Linux. Për shkak se ata janë falas, ata kanë disa kufizime, por ato janë VPN-të më të mira në dispozicion. Nëse dëshironi një VPN pa kufizime, ju rekomandoj të shkoni me një ofrues premium me kosto të ulët si NordVPN.

VPN më të mira falas për Linux – Udhëzues i shpejtë

 1. NordVPN: Shijoni një pajtueshmëri të shkëlqyer Linux dhe shpejtësi rrufeje. Më e mira nga të gjitha, ju mund ta provoni atë me të 30 ditë garanci për kthimin e parave.
 2. Windscribe: Shfrytëzoni sa më shumë shpejtësi të shkëlqyera të serverit me një pagesë mujore prej 10 GB falas.
 3. ProtonVPN: Asnjë kufizim i të dhënave, asnjë reklamë dhe një garanci pa shkrime me mundësinë e një azhurnimi premium falas 7-ditor.
 4. hide.me: Servers në tre lokacione me një të mirë kufiri falas i të dhënave prej 2 GB në muaj.
 5. TunnelBear: Kriptim i shkëlqyeshëm por një kapak të të dhënave pa kosto të 500MB në muaj.
 • Plus, tre VPN të tjera falas për Linux
 • Si i renditëm dhe testuam këta VPN
 • Farë është kapja me VPN Falas? 

VPN-të më të mira falas për Linux (Përditësuar 2020)

Farëdo që të përdorni Linux, ju duhet një VPN që mund të ofrojë instalim i lehtë, siguri e fortë dhe, më e rëndësishmja, shpejtësi e shpejtë. Unë kam testuar 43 opsione me kujdes për t’ju sjellë më të mirën në treg, në mënyrë që të mund të përdorni në mënyrë të sigurt internetin nga kudo.

1. NordVPN

nordvpndevices_optimized

 • Kriptimi 256-bit AES, vrasësin dhe mbrojtjen Double VPN
 • Mbi 5,200 serverë me shpejtësi të lartë në 59 vende
 • Udhëzime hap pas hapi për shpërndarjet e Linux-it
 • Serverë të përkushtuar P2P
 • Kënaquni falas për 30 ditë kur përdorni garancinë e kthimit të parave
 • Punon me: Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV
 • Pajtueshme me: Linux, Windows, macOS, Android, iOS, Android TV, Chrome, Firefox dhe shumicën e ruterave

Edhe pse NordVPN është a shërbim premium, Unë jam përfshirë në zgjedhjet e mia të larta të Linux për shkak të dobishëm të tij 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Për dallim nga shumë opsione falas, NordVPN është plot me karakteristika udhëheqëse të industrisë që e bëjnë atë më të bukur të shfletojë në internet, të shkarkojë skedarë dhe të transmetojë përmbajtjen tënde të preferuar.

Nuk ka dallime midis versioneve Linux dhe Windows / macOS të NordVPN, në mënyrë që të mund të shijoni më shumë akses 5,200 serverë me shpejtësi të lartë në 59 vende. Përfitimet më domethënëse të kaq shumë servera përfshijnë zhbllokimin më të madh të vendeve të kufizuara me gjeo dhe performancë më të shpejtë.

Ju gjithashtu mund të përfitoni nga gjurmët specifike për Linux, përfshirë NordLynx. Ky protokoll miqësor me Linux kombinon Wireguard VPN me Përkthimin e Adresës së Rrjetit të NordVPN. Me pak fjalë, kombinimi i sistemeve lejon shpejtësi të shkëlqyera pa e rrezikuar identitetin tuaj. 

Nëse transmetimi është shqetësimi juaj kryesor, do të jeni të kënaqur ta dëgjoni këtë testet e mia zhbllokuan rregullisht Netflix, Hulu dhe Amazon Prime. Kjo falë funksionit të integruar të SmartPlay DNS të NordVPN. Ky shërbim i zgjuar i përfaqësuesit DNS ju jep qasje e shpejtë dhe e lehtë në përmbajtjen gjeo-të kufizuar nga e gjithë bota. 

Torrents janë gjithashtu të mbuluara me mirësjellje të serverëve P2P të dedikuar të NordVPN. Plus, me një politikë pa log dhe një ndërprerës automatik vrasës, ju mund të qëndroni plotësisht anonim, pa marrë parasysh se ku jeni në botë.

Kjo siguri forcohet nga grada ushtarake e NordVPN Kriptimi AES me 256-bit dhe një veçori unike Double VPN që shifron dy herë të dhënat. Ju nuk do të duhet të shqetësoheni për reklama dhe malware qoftë si NordVPN Karakteristika CyberSec mban pop-ups në gji.

Instalimi është i lehtë për shkak të Klienti lindor i Linux VPN i NordVPN. Ai përdor protokollet OpenVPN si standard, por ju mund të vendosni linjat tuaja të komandës për një konfigurim që ju përshtatet. Sido që të jetë, me Manualë të dobishëm për konfigurimin e Linux dhe mbështetje 24/7 të klientit, ju jeni më shumë sesa i mbuluar.

Dëshironi të mësoni më shumë rreth aftësive geoblocking të NordVPN? Shikoni shqyrtimin tonë të plotë. Ose, provoni shërbimin sot me atë 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Filloni me NordVPN! 

2. Shenjë xhamash 

 • Kufiri mujor i të dhënave 10 GB
 • Lidhje të pakufizuara të pajisjes
 • Qasja në 10 lokacione të serverit
 • Asnjë regjistër i sesioneve ose kohëzgjatja e IP-së
 • Punon me: Netflix, Amazon Prime Video, Hulu, iPlayer të BBC dhe Kodi
 • Kombinohet me: Linux, Windows, macOS, iOS, Android, shfletuesit e uebit dhe ruterat

Shenja e xhamit vjen në formën e një linjë komande falas që ju lejon të shfletoni në mënyrë private në devot e mëposhtme të Linux:

 • Ubuntu
 • Fedora
 • Debian
 • CentOS

Ndërsa Windscrib për Linux mund të mos funksionojë aq mirë sa aplikacionet e tij për Windows dhe Mac, ai ende ofron një udhëzues i dedikuar për konfigurimin e Ubuntu në faqen e saj të internetit. Ajo gjithashtu mbështet IKEv2 dhe OpenVPN, kështu që nuk duhet të përfshini asnjë çështje të shfrytëzueshmërisë.

Windscrib ka një nga lejimet më të mëdha falas të të dhënave në treg në 10 GB në muaj. Por duke marrë parasysh që transmetimi HD mund të përdorë deri në 3 GB në orë, mund të gjeni që të dhënat tuaja zhduken pas disa episodeve të shfaqjes tuaj të preferuar.

Issueështja më e madhe me versionin falas të Windscrib është e saj kufizimet e transmetimit. Në provat e mia, unë nuk isha në gjendje të zhbllokoja Netflix ose iPlayer të BBC, edhe pse mund të hyja në planin premium.

’Shtë më mirë për torrent, sidoqoftë. Plani falas ju jep qasje në servera në 10 vende dhe mbështet plotësisht ndarjen e P2P. Sidoqoftë, nëse po ndani skedarë të mëdhenj, ajo kapak i të dhënave 10 GB mund të marrë në rrugën tuaj.

I mençur për sigurinë, Windscrib ju ka mbuluar. Kriptimi AES 256-bit i mban të dhënat tuaja larg nga çdo sy i poshtër. Plus, një i rreptë politika e mos-logs dhe një bllokues i integruar i malware të mbrojnë nga gjurmuesit dhe hakerat.

Windscrib ka një sërë planet e çmimeve që i përshtaten buxhetit tuaj, por mund të regjistroheni sot dhe të shijoni 10GB falas. Shikoni se si funksionoi në testet tona duke lexuar përmbledhjen e plotë.

Merrni Windscrib falas! 

3. ProtonVPN

protonvpn e dritareve

 • Nuk ka kufij të të dhënave por shpejtësi më të ngadaltë
 • Vendndodhjet e serverëve në vetëm tre vende
 • Lejon një lidhje në një kohë
 • Karakteristikat e forta të sigurisë, duke përfshirë një politikë pa log
 • Azhurnim falas 7 ditor në planin premium
 • Punon me: Netflix, Hulu dhe Amazon Prime Video, por transmetimi nuk është një opsion në planin falas
 • Kombinohet me: Linux, Windows, macOS, iOS, Android dhe disa ruterë

Proton është një nga ato VPN të rralla ku pajtueshmëria me Linux nuk ndjehet si një pasardhës.

Ju duhet të përdorni atë Paketa OpenVPN me skedarët e duhur të konfigurimit për të vendosur lidhjen tuaj. Por faqja e internetit e ProtonVPN ka udhëzues të dobishëm për të përshkuar ju, veçanërisht për distot e Ubuntu.

Sido që të jetë, ProtonVPN i është drejtuar rrjedhjeve të DNS që ishin të zakonshme në paketën e saj Linux për t’i dhënë përdoruesve një përvojë më të mirë gjithëpërfshirëse. Sidoqoftë, mos u habitni nëse shpejtësitë tuaja bien si plani i lirë kufizon shpejtësinë e lidhjes.

Ju do të keni qasje në serverat në tre vende kështu që ju mund të luftoni kundër geoblocking, por vini re se asnjë nga serverët nuk mbështet torrenting. Ndarja P2P është në dispozicion në të gjitha planet premium të ProtonVPN, megjithëse.

Streaming në planin e lirë është gjithashtu e vështirë. Edhe pse ProtonVPN ofron përdorimi i pakufizuar i të dhënave, serverat e saj të dedikuar Netflix janë në dispozicion vetëm për klientët Proton Plus. Sidoqoftë, është një mundësi e shkëlqyeshme për të hyrë në materiale të tjera gjeo-të kufizuara ose të censuruara, si artikuj, muzikë dhe video.

Këshilla ime do të ishte të shijoja Azhurnim falas 7 ditor për të provuar tiparet premium të ProtonVPN. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të regjistroheni në një llogari falas dhe të ndiqni udhëzimet. Herën e parë që të lidheni me një server ProtonVPN, do të merrni shtatë ditë qasje në një plan premium, në mënyrë që të shijoni transmetim të sigurt, mbështetje P2P dhe shpejtësi të shkëlqyera.

Pavarësisht se azhurnoni apo jo, prapë kënaqeni Kriptimi AES-256 dhe parandalimi i rrjedhjes së DNS, kështu që të dhënat tuaja dhe zakonet e shfletimit mbeten të sigurta. Sidoqoftë, duhet të regjistroheni për një plan të paguar për të hyrë Mbrojtja unike e sigurt e ProtonVPN. Ajo automatikisht drejton trafikun tuaj përmes një vendi të pakufizuar për t’ju dhënë edhe më shumë intimitet.

Dëshironi të zbuloni më shumë? Shikoni vlerësimin tonë të thelluar të ProtonVPN; ose regjistrohu sot për paketën tënde falas.

Merrni ProtonVPN falas!

4. fsheh.me

dritaret fshihen.me

 • 2 GB të dhëna falas në muaj
 • IKEv2 dhe mbështetje Ubuntu
 • Bandwidth i pakufizuar
 • Mbrojtja e rrjedhjeve IP
 • Asnjë njoftim ose pop-up
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave
 • Punon me: iPlayer BBC, Amazon Prime Video, Sling TV, Showtime, Crackle, HBO GO, Kodi dhe Sky Go
 • Kombinohet me: Linux, Windows, macOS, iOS, Android, Chrome, FireFox, Telefonat Windows dhe disa ruterë

Nëse jeni duke kërkuar një VPN falas që nuk do të komprometojë sigurinë tuaj, fshehja.me është basti juaj më i mirë. Të dhënat tuaja mbeten të sigurta falë Kriptimi 256-bitësh AES, mbrojtja e rrjedhjeve nga IP, një çelës automatik vrasës dhe një politikë pa log. 

Ndërsa shumë VPN falas financojnë planet e tyre të freemiumit me reklama, fshehja.me nuk bën asgjë të tillë. i saj dizajn i lehtë për t’u përdorur është e shkëlqyeshme për përdoruesit e Linux-it në çdo pajisje.

Deri më tani, kaq mirë, apo jo? Lajmi i keq është i fshehur. Plani i lirë vjen me disa kufizime serioze.

Ju keni vetëm hyrje në serverë në pesë lokacione në të gjithë botën. Kjo e bën torrentimin tepër të vështirë. Plus, ju jeni të kufizuar në 2 GB transferim të të dhënave në muaj. Kjo është e mjaftueshme për katër orë transmetim muzikor, por jo i përshtatshëm për përdorim të përditshëm.

Plani premium hap mundësi shumë më tepër. Do të keni qasje në 1,400 serverë në 57 vende në të gjithë botën pa kapele për përdorimin e të dhënave. Ndërsa plani falas lejon vetëm për një lidhje, plani premium i fshehjes lejon deri në dhjetë pajisje njëkohësisht.

fsheh.me gjithashtu ofron një udhëzues i dobishëm i konfigurimit për Linux (Ubuntu) përdoruesit. Fatkeqësisht, klienti i integruar i VPN i Ubuntu mbështet vetëm PPTP-në e vjetëruar (Protokolli i tunifikimit nga Pika në Pikë), i cili ka disa çështje serioze të sigurisë.

Kështu që për të mbajtur shfletimin tuaj të sigurt dhe të sigurt, fshihet.me rekomandon të përdorni OpenVPN ose IPsec IKEv2. Si e tillë, pak konfigurimi manual mund të jetë e nevojshme.

Mësoni më shumë rreth aftësive geoblocking të fshehës rishikimi ynë i plotë, ose shkarkoni shërbimin falas sot. Nëse jeni intriguar nga plani i primit, provojeni tani pa një rrezik 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Merrni fshehës.me falas!

5. TuneliBear

dritare tuneli

 • Kapaku i të dhënave mujore prej 500MB
 • Servers në 22 vende
 • Kriptimi AES-256 bit
 • E përputhshme me Linux por mbështetje të kufizuar të konfigurimit
 • Punon me: HBO Go; në provat e mia, unë nuk mund të zhbllokoj Netflix SHBA, Hulu ose BBC iPlayer
 • Pajtueshme me: Linux, Windows, macOS, iOS, Android, Chrome, Firefox dhe Opera

Mos lejoni që ariu i lezetshëm t’ju mashtrojë. TunnelBear paketon një grusht. Por llogaria e saj falas vjen me disa pengesa të mëdha. Ështja më e madhe është e vogla Kapaku i të dhënave mujore 500MB. Kjo është mezi të mjaftueshme për një episod gjysmë ore të shfaqjes suaj të preferuar.

Gjatë provave të mia, unë nuk mund të lidhem me Netflix US, Hulu, ose iPlayer të BBC, por përdoruesit e tjerë kanë qenë në gjendje t’i zhbllokojnë këto faqe me raste. Fatkeqësisht, karakteristika e specializuar e kufizimit gjeo-kufizues i TunnelBear GhostBear është në dispozicion vetëm për përdoruesit e Windows, Mac dhe Android.

TunnelBear nuk është optimizuar për Linux. Protokollet themelore të tij janë mbështetur në desktopin standard të Ubuntu dhe Stacionin e Punës së Fedora. Por përdoruesit e Linux në Gentoo, Slackware dhe Mint do të zhgënjehen këtu.

Sidoqoftë, TunnelBear ofron një udhëzues instalimi hap pas hapi për paketat e tij Linux, përfshirë të gjitha komandat e nevojshme. Do të duhet të keni një llogari aktive para se të provoni ta instaloni, megjithëse.

Por le të kthehemi te gjërat e mira.

TunnelBear ka disa karakteristika të shkëlqyera sigurie, përfshirë Kriptimi AES 256-bit, një modal vigjilent bllokues i malware dhe një politikë pa log. Për dallim nga disa VPN falas, të dhënat tuaja janë të sigurta këtu. Do të shijosh gjithashtu hyrjen servera me shpejtësi të lartë në vendet 20+ në të gjithë botën për të marrë rreth gjeo-kufizimeve.

Shpejtësitë e saj janë gjithashtu të mira. Performanca fituese e çmimit TunnelBear duhet t’ju lejojë transmetoni video me definicion të lartë pa zhurmë. Sidoqoftë, ajo kapak i të dhënave 500MB është një pengesë e vërtetë.

Mësoni më shumë rreth shpejtësive të shkarkimit të TunnelBear në rishikimi ynë gjithëpërfshirës, ose regjistrohu për një plan falas sot.

Merrni TunnelBear falas!

6. Tuneli privat

pajisje privateatetunnel

 • Gjykim falas 7 ditor
 • Servers në 12 vende
 • Mbështetje 24/7 e klientit
 • Nuk ka kapele të të dhënave
 • Udhëzues hap pas hapi i konfigurimit të Linux-it
 • Punon me: Disa shërbime gjeo-të kufizuara, por jo Netflix, Hulu, ose iPlayer të BBC-së
 • Kombinohet me: Linux, Windows, macOS, iOS, Android

Tunneli privat është një nga VPN-të e mia të preferuara falas për Linux. i saj Gjykim falas 7 ditor ju lejon të përdorni të gjitha tiparet e tij pa shpenzuar asnjë qindarkë. Por nëse po kërkoni një VPN falas afatgjatë, do të duhet të shikoni diku tjetër ose të konsideroni një plan premium pasi Tunnel Private nuk ofron një shërbim falas në vazhdim.

Vendosja e Linux-it është e bukur dhe e thjeshtë. PrivateTunnel ka një të dobishme udhëzues hap pas hapi për instalimin e shërbimit përmes terminalit tuaj. Plus, PrivateTunnel ka Mbështetje 24/7 e klientit në dorë për çdo problem të instalimit.

Pasi të keni instaluar, ju keni hyrje në serverat e sigurt në 12 lokacione. Testet e mia treguan shpejtësi të forta të shkarkimit me pakësim minimal në përmbajtjen e videos. Të dhëna të pakufizuara është gjithashtu një plus i madh. Sidoqoftë, nuk isha në gjendje të zhbllokoja sitet e transmetimit si Netflix, Hulu dhe iPlayer të BBC.

Siguria nuk është çështje këtu. Encryption 128-bit AES-GCM dhe shtoi mbrojtje sulmi DDoS mbani shfletimin tuaj të fshehur nga pamja. megjithatë, PrivateTunnel nuk mban disa shkrime për monitorimin e performancës dhe mirëmbajtjes. Kjo mund të jetë problematike pasi që të dhënat mund të bien në duar të gabuara në rast të një hackimi ose shkeljeje të të dhënave.

Mësoni më shumë rreth shifrimit të fortë të Tunnel-it privat rishikimi ynë i plotë, ose filloni provën tuaj 7-ditore falas tani.

Merrni tunel privat falas!

7. VPNBook

VPNBook

 • Gjashtë serverë në pesë vende
 • Shtesa e pakufizuar e të dhënave por reklama të rregullta
 • E shkëlqyeshme për zhbllokimin e Netflix të SHBA
 • Konfigurimet e caktuara të konfigurimit të Linux-it
 • Punon me: Netflix, Hulu dhe Amazon Prime Video
 • Kombinohet me: Linux, Windows, macOS, iOS dhe Android

Një klient OpenVPN pa pagesë, VPNBook punon shkëlqyeshëm me Linux. Ajo madje ofron një udhëzues hap pas hapi për instalimin e profilit të tij OpenVPN në Ubuntu. me mbështetje e shkëlqyer e klientit, përfshirë kontaktet në Facebook dhe Twitter, gjithmonë është dikush që të ndihmojë në çdo problem të instalimit.

Shërbimi falas i VPNBook nuk kushton asnjë qindarkë, por duhet të përgatisni reklama të rregullta brenda aplikacionit dhe popup. Për performancën e saj mbresëlënëse, duket se një çmim i vogël për të paguar.

Në provat e mia, unë kam qenë në gjendje të hyrje në përmbajtje të kufizuar në Netflix SH.B.A., Hulu dhe Amazon Prime Video. Sidoqoftë, shpejtësia e shkarkimit ishte një problem. Shërbimi falas i VPNBook ofron vetëm gjashtë servera në pesë vende, prandaj mos prisni shpejtësinë e një ofruesi premium.

Siguria është shqetësimi im i madh. Përdor VPNBook Kriptimi AES me çelës 128-bit në vend se 256-bit më i sigurt. Ajo gjithashtu mban regjistrat e lidhjeve, përfshirë adresat IP dhe afatet kohore, për një javë, kështu që unë nuk mund të them që privatësia juaj është e siguruar.

Megjithatë, VPNBook është një shërbim i shkëlqyeshëm falas. Shikoni shqyrtimin e plotë të shohim pse ishim aq të impresionuar. Ose shkarkoni paketën e tij OpenVPN dhe filloni të shfletoni pa kufij.

Merrni falas VPNBook!

8. Shpejtoni

shpejtoni pajisjen

 • Alternimi i lidhjes së kanalit me VPN premium
 • Kënaquni me 2 GB të dhëna falas në muaj pa regjistrime
 • Qasja në mbi 200 servera
 • Politikë pa log për përmirësimin e intimitetit
 • Punon me: Vetëm iPlayer të YouTube dhe BBC vetëm në SH.B.A.
 • Kombinohet me: Linux, Windows, macOS, iOS dhe Android

Speedify është diçka pak më ndryshe. Është një shërbimi i lidhjes së kanalit që ndërthur lidhjet si wi-fi, ethernet dhe telefonat inteligjentë lidh në një lidhje të shpejtë dhe të sigurt. Por ajo akoma kryen shumë nga të njëjtat detyra si një VPN tradicionale.

Planet e saj falas ofrojnë Kriptimi AES128-GCM dhe një politikë pa log, kështu që të dhënat tuaja janë të sigurta. Në testet e mia, unë përjetova shpejtësi të mirë të shkarkimit, veçanërisht në SH.B.A. Dhe për një shërbim falas, Speedify ofron zgjedhje të mirë të serverit me 200+ serverë në 50 vende botëror.

Lajmi më i mirë është se është shumë i pajtueshëm me Linux. Ajo ofron mbështetje për Shpërndarjet Linux me bazë në Debian në ARM dhe Intel, përfshirë Ubuntu dhe Raspbian për Raspberry Pi.

Lajmi i keq është Speedify Kapak i të dhënave mujore 2 GB ju kufizon në disa orë transmetim. Për më tepër, isha në pamundësi për të hyrë në Netflix të SHBA, por unë mund të transmetoj përmbajtje të kufizuar në YouTube dhe iPlayer të BBC-së.

Speedify ka një gamë të planeve të çmimeve që i përshtaten buxhetit tuaj, por është e saj versioni falas ofron të gjitha tiparet e paketave premium, vetëm me një kapak të të dhënave. Për të mësuar më shumë rreth teknologjisë së lidhjes së kanalit Speedify, shikoni rishikimin tonë të thelluar.

Merrni shpejtimin falas!

Si i renditëm dhe testuam këta VPN

Kam testuar secilën nga këto VPN në dy pajisje: një laptop që funksionon Mint, dhe një desktop që funksionon Ubuntu.

Kam krahasuar tiparet e tyre të sigurisë, shpejtësinë dhe aftësinë për të transmetuar dhe përrua.

siguri

Unë rekomandoj vetëm VPN që përdorin encryption 128-bit ose më të lartë. 256-bit është ideal, por 128-bit është e mjaftueshme për t’ju mbrojtur kur jeni duke kërkuar, transmetuar dhe përrua. Kam lexuar politikën e privatësisë të secilit VPN për të verifikuar kriptimin që përdor, dhe se nuk mban ndonjë regjistër.

atëherë, Kam provuar një test rrjedhje DNS / IPv6 në secilin VPN për tu siguruar që e maskoi IP-në time dhe i drejtoi saktë kërkesat e mia DNS. unë gjithashtu ekzaminoi çdo tipar tjetër të sigurisë që ata ofrojnë, si çelsat automatikë vrasës. Unë kam dhënë përparësi për shërbime të rrumbullakosura mirë që ofrojnë mbrojtje nga rrjedhjet dhe bllokues të malware.

shpejtësi

Kam provuar teste të shpejtësisë për secilin VPN në disa serverë të ndryshëm gjatë kohës së pikut dhe jashtë pikut. Unë kam rekomanduar vetëm VPN që janë mjaft të shpejta për tu për torrentuar dhe përcjellur në definicion të lartë.

streaming

Unë kam kontrolluar çdo shërbim për të parë se cilat faqe streaming mund të zhbllokojnë. Kam testuar pajtueshmërinë e tyre me Netflix SH.B.A., Hulu, iPlayer të BBC dhe HBO GO. Unë gjithashtu testova për të parë nëse ato mund të zhbllokojnë videot ndërkombëtare të YouTube dhe shtesat Kodi. Kam përfshirë një listë shërbimesh të përputhshme të rrjedhës me secilin përmbledhje.

torrenting

Kam përdorur rezultatet e testeve të mia të sigurisë për të përcaktuar nëse secili VPN është mjaft i sigurt për përrua. Unë bisedova me mbështetjen e klientit për të konfirmuar mbështetjen P2P në versionet falas para se t’i përdorja ato për të ndarë disa foto dhe video në shtëpi me familjen time përmes P2P.

Farë është kapja me VPN Falas?

Shërbimet që unë rekomandoj janë të sigurta, por shumë VPN të lira paraqesin rreziqe serioze për sigurinë. Këta ofrues përdorin një nivel më të ulët të kriptimit sesa homologët e tyre premium, kështu të dhënat tuaja janë më të lehta për t’u vjedhur. Ata gjithashtu kanë tendencë të lënë karakteristikat thelbësore të sigurisë, si çelsat e vrasjes, mbrojtjen e rrjedhjeve dhe bllokimin e WebRTC.

Problemi më i zakonshëm që gjeta gjatë testimit tim ishte ai shumica e VPN-ve falas kufizojnë të dhënat, shpejtësinë dhe gjerësinë e tij. Ata e bëjnë shërbimin falas zhgënjyes për ta përdorur, në mënyrë që të mund të përmirësoheni në një shtresë premium. Unë u sigurova që të gjithë VPN që unë rekomandoj janë mjaft të shpejta për t’u përdorur pa asnjë buffering. 

Përveç kësaj, shumica e VPN-ve falas janë në përputhje vetëm me Windows dhe macOS. Ata nuk konfigurohen në distot e Linux-it. Ndihma për konfigurimin është më e disponueshme për Ubuntu, por VPN falas për shpërndarësit e tjerë si Mint, Fedora dhe OpenSUSE është shumë më e vështirë.

Do të gjeni mbështetje më të mirë për Linux dhe të gjitha platformat e tjera kur zgjidhni një VPN premium.

FAQs

A është e vështirë të instaloni një VPN në Linux?

Ka disa mënyra të thjeshta për të instaluar një VPN në pajisjen tuaj Linux. 

Shtë më e lehtë të përdorësh OpenVPN, por shumica e ofruesve ofrojnë depot e tyre përmes udhëzuesve të instalimit Linux në faqet e internetit të tyre. Pastaj, thjesht duhet të instaloni depon përmes terminalit.

Unë u sigurova që secila prej VPN-të që unë kam rekomanduar ka një udhëzues të plotë, të lehtë për t’u kuptuar të instalimit Linux.

A do të ngadalësojë lidhjen time VPN?

VPN veprojnë si ndërmjetës midis pajisjes tuaj dhe uebfaqes në të cilën po përpiqeni të përdorni. Routing trafiku juaj përmes një server VPN shkakton, mesatarisht, një ulje prej 5% në shpejtësinë e lidhjes suaj. 

Nëse lidhja juaj shkon me rreth 90Mbps, një VPN mund ta zvogëlojë atë në 85.5Mbps, që nuk është një humbje e dukshme.

Nëse ISP-ja juaj është i ngjeshur ose duke hedhur linjën tuaj, shpejtësia juaj ka të ngjarë të rritet pasi trafiku juaj anashkalon rrjetin tuaj lokal dhe në vend të kësaj përdor rrjetin më të shpejtë VPN..

Farë është OpenVPN për Linux?

Disa nga VPN-të që unë rekomandoj ofrojnë udhëzime për konfigurimin e OpenVPN.

OpenVPN është një aplikacion me burim të hapur VPN për Linux. Nëse është në përputhje, ofruesi juaj do të ofrojë një paketë të hapur OpenVPN që mund të përdorni për të instaluar VPN tuaj. Mund të lexoni më shumë rreth përdorimit të OpenVPN në Linux këtu.

përmbledhje

Mos u mashtroni nga etiketa tërheqëse e çmimeve. VPN pa Linux mund t’ju lënë të paguani në mënyra të tjera përmes rrjedhjeve të të dhënave, shpejtësive të ngadalta dhe malware të rrezikshëm.

Duke përdorur një VPN falas, mund të vini në rrezik pajisjen tuaj Linux hakerat, përhapësit dhe sulmet njeri-në-mes. Ndërsa shumë VPN i japin përparësi programeve të tjera të funksionimit, gjetja e një zgjidhjeje kur gjërat shkojnë keq mund të jetë shumë më e vështirë. Kështu që ta mbani pajisjen tuaj të funksionojë sa më efikase të jetë e mundur, zgjidhni një VPN me profile të dedikuara Linux dhe shpejtësi rrufe.

Nëse keni nevojë për një VPN për pak kohë, siç është kur udhëtoni, mbani në mend se një VPN premium është ende një mundësi. Disa zgjedhje, duke përfshirë NordVPN dhe Tunnel Private, ofrojnë garanci për kthimin e parave ose prova falas që ju lejojnë të shijoni të gjitha mbrojtjet dhe tiparet e tyre pa asnjë kosto.

Nëse jeni duke u përkulur drejt një shërbimi premium, lexoni udhëzuesin tonë të dobishëm për VPN më të mira për Linux. Dhe për të gjitha ofertat dhe kursimet e fundit, vizitoni tonë faqe kuponi.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me