6 VPN më të mira për Turqinë – Për siguri, transmetim dhe shpejtësi në vitin 2020


Pavarësisht nëse jetoni në Turqi ose po planifikoni një vizitë, është e rëndësishme të dini se si mjedisi politik do të ndikojë në aftësinë tuaj për të hyrë në internet sigurt dhe lirshëm – dhe si të qëndroni të sigurt. Që nga viti 2010, liria e internetit ka rënë në mënyrë të vazhdueshme në vend.

E vetmja mënyrë e sigurt për të përdorur internetin në Turqi është në mënyrë anonime, dhe ka asnjë mënyrë më e thjeshtë për të shfletuar në mënyrë anonime sesa të përdorni një VPN me cilësi të lartë.

Një VPN e mirë e bën atë lehtë për tu anashkaluar si bllokimet qeveritare ashtu edhe ato gjeografike në përmbajtje. Ekspertët tanë kanë testuar VPN me vlerësim të lartë në Turqi për të gjetur ato që ju japin qasjen më të mirë globale të përmbajtjes, duke ju mbajtur plotësisht të fshehur nga spiunët e qeverisë.

VPN-të më të mira për Turqinë – Lista e shpejtë

VPN-të janë kufizuar në Turqi që nga viti 2016, kur qeveria kërkoi që ofruesit e shërbimeve të internetit (ISP) të bllokojnë qasjen për këdo që përdor një VPN ose një shërbim tjetër anonimitet.

Kjo në thelb do të thotë që VPN-të janë të ndaluara në vend, por zbatimi është më shumë një lojë mace dhe miu sesa një përmbysje totale. Shërbimet më të larta VPN gjejnë shpejt zgjidhje posa të bllokohen. Këta janë ofruesit që e bëjnë atë më së miri.

 1. NordVPN
  NordVPN kombinon sigurinë e topnotch me shpejtësi të shpejtë dhe një nga rrjetet më të mëdha të serverëve në treg. Për paqen e mendjes në Turqi, NordVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme.
 2. ExpressVPN
  Nëse dëshironi shpejtësinë më të shpejtë për transmetim ose përrua, ExpressVPN është një opsion ideal. Ajo gjithashtu ofron kriptim të shkallës ushtarake dhe masa të intimitetit dhe sigurisë që duhet të prisni nga një VPN premium.
 3. Surfshark
  Surfshark është një VPN elitë me kredenciale mbresëlënëse të sigurisë.
 4. Hide.me
  Hide.me është një VPN solide me servera rezervë posaçërisht për përdoruesit në Turqi. Ajo gjithashtu ofron një version falas me një kufi 2 GB, në mënyrë që të mund ta provoni me lehtësi shërbimin.
 5. PrivateVPN
  Nëse nuk jeni të ri për VPN, PrivateVPN është ideale sepse ofron ndihmë për instalimin në distancë. Ajo gjithashtu ofron kriptim në shkallë ushtarake dhe shpejtësi mbresëlënëse.
 6. HMA
  HMA ofron një Mode unike lirie që ju lidh automatikisht me serverin më të fortë në vendin më të afërt me lirinë e fjalës.

Merrni NordVPN Tani!

Pse duhet të përdorni një VPN në Turqi

Pasi të keni një shtëpi relativisht të hapur, Tani Turqia karakterizohet nga ligje të rrepta censure, rrëzimi i rrjetit dhe filtrimi i faqeve të internetit.

Rrjetet e mediave sociale dhe faqet e lajmeve shpesh bllokohen ose u prish. Përmbajtja përfshirë artikuj kritikë ndaj Islamit dhe “errësirë” (e cila përfshin përmbajtjen LGBT dhe çdo faqe në internet me fjalë që konsiderohen se janë seksuale në titujt e tyre) është censuruar në mënyrë aktive.

Gjatë viteve të fundit, goditjet e qeverisë për zërat e opozitës janë bërë më të shpeshta dhe të rënda. Nëse dyshoni se keni bërë fushatë kundër qeverisë ose keni hyrë në vendet e ndaluara, ju mund të humbisni punën tuaj, të pësonit ngacmime politike ose madje të dilni në burg.

Për më tepër, në vazhdën e sulmeve të fundit terroriste, një mjedis i ri legjislativ u ka dhënë agjencive qeveritare fuqi të gjerë të mbikëqyrjes në internet.

Raporti i Lirisë së Rrjetit për vitin 2017 nga vëzhguesi ndërkombëtar Freedom House i klasifikuar Statusi i Turqisë në internet si “Jo i lirë”, për shkak të kombinimit të censurës dhe monitorimit të qeverisë.

Gazetarët, aktivistët dhe drejtuesit e opozitës politike kanë duruar dëbimi, humbja e vendit të punës, burgosja dhe sekuestrimi i pasurisë. Edhe nëse nuk përdorni kurrë përmbajtje politike, përpjekja për të anashkaluar kufizimet e përmbajtura nga qeveria mund të sjellë pasoja të rënda.

Kjo situatë ka tendencë në rënie që nga viti 2010. The ashpërsia e blloqeve dhe kufizimeve ka tendencë të përkojë me periudhat e trazirave politike ose shoqërore, së bashku me ngjarje të mëdha kombëtare si protesta apo zgjedhje.

Për shembull, protestat e Parkut Gezi në 2013, të cilat dolën nga zemërimi për një zhvillim të planifikuar urban të Parkut Gezi të Stambollit, shpërtheu në një protestë shumë-qytetare për çështje të lirisë së fjalës, lirisë së shtypit dhe ligjeve që shkelin sekularizmin shtetëror.

U arrestuan afro 5,000 persona dhe ndërsa fjala e protestës u përhap në internet, hyrja e kufizuar nga qeveria për rrjetet e mediave sociale dhe mediat e huaja të lajmeve që mbulojnë ngjarjet.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan e quajti mediat sociale një “kërcënim” për rolin e saj të supozuar në protesta. Ndërsa kufizimet u zbutën më vonë, vitet pasuese u panë shumë site sekrete turke dhe opozitare të lajmeve u mbyllën.

Qasja në informacion përsëri u përkeqësua pas një përpjekje për grusht shteti në vitin 2016. Bastisjet e gazetave, zjarrfikjet masive dhe ndalimi i kujtdo që shihet se ishte simpatizant për përpjekjen e përmbysjes u shoqëruan nga blloqe shërbimesh si Facebook dhe Twitter Periscope.

ISP-të kanë ndaluar VPN dhe rrjete anonimiteti si Tor nën presionin e qeverisë, dhe në 2017, Wikipedia u bllokua. Gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2018, rrjetet e mediave sociale u censuruan përsëri.

Në kohën e shkrimit, ne ishim në gjendje të hymnim në rrjetet sociale dhe Wikipedia nga brenda Turqisë pa probleme. Sidoqoftë, për shkak të natyrës delikate të qasjes në Turqi dhe legjislacion të gjerë për qasjen në informacion dhe censurimin, kushtet mund të ndryshojnë çdo ditë.

Whatfarë duhet të kërkoni në një VPN për Turqinë

Issuesështjet e mbikëqyrjes dhe censurës në internet në Turqi kanë implikime njësoj si për banorët ashtu edhe për vizitorët.

Nëse jeni turist, mund të keni probleme për të hyrë në faqet tuaja të shkuara ndërsa jeni duke vizituar. Nëse bëni biznes në Turqi ose jeni një udhëtar i shpeshtë në vend, duhet të shqetësoheni për mungesën e qasjes dhe kërcënimet e intimitetit.

Ligjet e miratuara në vitin 2007 dhe të zgjeruara në vitin 2014 u japin agjencive qeveritare fuqi të gjerë të mbikëqyrjes. Nëse jeni banor turk, aktiviteti juaj në internet mund të monitorohet dhe madje të përdoret si bazë për veprim juridik kundër jush.

Kjo do të thotë që ju duhet një siguruar VPN ndërsa jeni në Turqi për të maskoni identitetin tuaj dhe vendndodhjen e vërtetë, dhe për të kriptuar trafikun tuaj në mënyrë që të keni mundësi hyr në internet falas.

Farë duhet të dini rreth përdorimit të një VPN në Turqi

Për shkak se përdorimi i VPN është mjaft i kufizuar në Turqi, nëse jeni duke planifikuar një vizitë, ne ju rekomandojmë të regjistroheni në një shërbim VPN dhe të instaloni aplikacionin para se të hyni në vend.

Forca e shifrimit dhe veçoritë e sigurisë si një ndërprerës vrasës duhet të jenë shqetësimet tuaja kryesore kur zgjidhni një VPN për t’u përdorur në Turqi. Kërkoni gjithashtu lidhje të shpejtë, një rrjet të madh dhe qasje në serverë brenda Turqisë kështu që ju mund të arrini përmbajtjen lokale në mënyrë të sigurtë me shpejtësi të lartë.

Këto janë VPN-të më të mira për Turqinë & Ja pse

1. NordVPN

Pajisjet NordVPN

Me kombinimin e tij të masave të sigurisë udhëheqëse në industri, shpejtësi të shpejtë, mbështetje 24/7 të klientit, dhe rrjeti më i madh i serverëve të çdo VPN premium (përfshirë 13 serverë në Turqi), NordVPN është VPN-ja më e vlerësuarat për arsye të mira.

Platforma ndër-platform e NordVPN aplikacionet janë të lehta për tu vendosur dhe do të rekomandojë një server posa të filloni, një veçori e dobishme për fillestarët. Por gjithashtu ofron shumë mundësi për përdoruesit me përvojë VPN që duan më shumë kontroll, përfshirë Double VPN dhe TorVPN lidhjet.

Nëse doni të anashkaloni censurimin në Turqi dhe të shfletoni në mënyrë anonime, protokollet e sigurisë që ofron NordVPN janë të vështira për tu mposhtur. Përdor kriptimin në shkallë ushtarake, ka një ndërprerës të vrasjes dhe ndjek një politikë të rreptë mos-prerjeje.

NordVPN ofron një Garancia e kthimit të parave 30-ditore, kështu që ju mund të provoni shërbimin gjatë kohës që jeni në Turqi dhe të kërkoni një rimbursim në rastin e pamundur që nuk do t’i përmbushë pritjet tuaja. Shërbimi dhe mbështetja e klientit janë në dispozicion në gjuhën turke.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Shikoni ofertat NordVPN

2. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

ExpressVPN është thjesht një nga VPN-të më të mira në treg sot. Të dy ekspertët dhe recensentët anonimë tregojnë për aplikimet e tij miqësore për përdoruesit dhe ndriçimi-shpejtësia e lidhjes si arsye pse ata kurrë nuk përdorin ndonjë VPN tjetër.

Ndërsa ExpressVPN ishte një nga shërbimet e VPN të synuara në Turqi në vitin 2016, zhvilluesit e saj kanë kohë që tejkaloi bllokimin e VPN-së turke nga ISP. Gjatë testimit nuk kemi pasur telashe ta përdorim atë brenda Turqisë.

ExpressVPN krenohet me karakteristika mbresëlënëse të sigurisë, përfshirë kriptimi i shkallës ushtarake dhe një gamë e protokolleve të tunelizimit, të cilat janë të personalizueshme nëse jeni përdorues i përparuar. Nëse nuk jeni, aplikacioni automatikisht do të zgjedhë protokollin më të shpejtë dhe më të sigurt për nevojat tuaja.

ExpressVPN ka politika të qarta të privatësisë dhe ndërsa mbledh të dhëna të përdorimit – praktikë standarde për të përmirësuar teknologjinë dhe shërbimin – ato nuk mban regjistrat e veprimtarisë së përdoruesit, dhe baza e saj e Ishujve të Virgjër Britanik do të thotë se është jashtë juridiksionit të aleancës 5/9/14-Sytë.

ExpressVPN ofron një Gjyq 7-ditor për përdoruesit celular dhe a Garanci 30-ditore, me një politikë kthimi pa pyetje. Rrjeti i tij përfshin një server me kapacitet të lartë dhe të shpejtë në Turqi. Shërbimi i klientit i papaguar 24/7 i ofruesit përfshin mbështetje në gjuhën turke.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Shikoni ofertat ExpressVPN

3. Surfshark

Surfshark vepron me shpejtësi të lartë serverat në 61+ vende, përfshirë Turqinë.

Përdor masa të përparuara të sigurisë për të mbrojtur dhe anonimizuar lidhjen tuaj, përfshirë kriptimi i shkallës ushtarake dhe a politikë e rreptë e mos-logs.

Kjo do të thotë që aktiviteti juaj i shfletimit gjithmonë do të mbetet sekret. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje hyr në faqet e internetit të censuruar dhe të geobllokuar lehtësisht me Surfshark.

Surfshark është në përputhje me të gjitha platformat kryesore. Aplikacionet e tij paraqesin një reklamues të integruar, gjurmues dhe bllokues të malware për të mbrojtur pajisjen tuaj. Me gjithë këtë në mendje, nuk ka çudi që përdoruesit ta duan Surfshark.

Mund ta provoni pa rrezik me të 30 ditë garanci për kthimin e parave dhe a Gjykim falas 7 ditor për përdoruesit Android.

Surfshark mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, CBS, ESPN, Amazon Prime Video, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

Surfshark punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, FireTV, Linux, Chrome dhe Firefox.

Shikoni marrëveshjet e Surfshark-ut

4. PrivateVPN

pajisje privatevpn

Një nga karakteristikat që ne vërtet duam rreth PrivateVPN është ndihmë në distancë që u ofron përdoruesve të rinj përmes TeamViewer. Aq e thjeshtë sa aplikacionet janë për të instaluar dhe përdorur, ju nuk do të keni nevojë kurrë për funksionimin, por duke e ditur se ka një ngushëllim të madh nëse jeni i ri në botën VPN.

PrivateVPN gjithashtu ofron kriptim të shkallës ushtarake, 2048-bit me AES-256 dhe nuk i mban regjistrat e përdoruesve, kështu që është zgjedhje e shkëlqyeshme për shfletim të sigurt, anonim në Turqi. Ju mund të lidhni 6 pajisje njëkohësisht me një pajtim, dhe shpejtësitë e lidhjes janë mbresëlënëse. PrivateVPN madje do t’ju ndihmojë të keni qasje në mediat evropiane.

Rrjeti i serverëve privat të VPN është dukshëm më i vogël se ai i tre VPN-ve tona më të mira për Turqinë, por një server i tij turk performoi bukur gjatë testimit tonë. Ofruesi ofron një Gjykim falas 7 ditor dhe 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Ne kemi qenë të impresionuar në mënyrë të vazhdueshme nga shërbimi gjithnjë në përmirësim i VPN-së, por ju nuk duhet të merrni fjalën tonë për të. Shikoni koleksionin tonë të gjerë të rishikimeve për të parë se çfarë përdoruesit duhet të thonë për PrivateVPN.

PrivateVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Hotstar, Amazon Prime Video dhe iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P; lista e serverëve të optimizuar P2P të disponueshëm përmes aplikacionit.

PrivateVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android dhe iOS.

Shikoni marrëveshjet privateVPN

5. HMA

pajisja hidemyass

HMA përdor encryption të shkallës ushtarake dhe një gamë të protokolleve të sigurisë për të mbajtur të fshehur aktivitetin tuaj në internet në Turqi, por ajo që e ndan me të vërtetë është zgjedhja e mënyrat e paracaktuara të lidhjes të ndërtuara në aplikacione.

Ju mund të zgjidhni midis modalitetit të menjëhershëm, i cili do t’ju lidhë me serverin më të shpejtë të disponueshëm; Mënyra e vendndodhjes, e cila ju jep kontrollin për të zgjedhur serverin tuaj; dhe Liria e Lirisë, e cila ju lidh me serveri më i afërt në një vend me fjalën e lirë.

Ne rekomandojmë shumë Mënyrën e Lirisë së HMA kur filloni të shkoni në internet në Turqi.

HMA ruan disa shkrime lidhjeje. megjithatë, asnjë informacion në lidhje me aktivitetin tuaj në internet nuk është regjistruar dhe të dhënat që mbahen për qëllime diagnostike nuk mund të përdoren kurrë për të gjetur vendndodhjen tuaj.

Asnjë VPN tjetër nuk mund të përputhet me HMA për shtrirje globale, pasi rrjeti i saj përfshin mbi 190 vende. Rrjeti i saj i Lindjes së Mesme përfshin 9 servera në Turqi.

HMA ofron një Gjykim falas 7 ditor të shërbimit të tij, së bashku me një 30 ditë garanci për kthimin e parave në pajtime.

Shikoni marrëveshjet HMA

6. Hide.me

Nëse doni të provoni një VPN falas para se të paguani për një pajtim, Hide.me është një zgjedhje e bukur sepse ofron një version i ngurtë falas i shërbimit të tij. Do të keni një kufi mujor prej 2 GB të përdorimit dhe disa kufizime të aksesit të serverit, por do të merrni të gjithë sigurinë e versionit të paguar.

Rrjeti Hide.me përfshin një server në Turqi që do t’ju japë një lidhje lokale të shpejtë, të besueshme. Ai nuk mbledh regjistrat e përdoruesve, përdor kriptimin e fortë dhe ofron një përfaqësues falas përveç VPN.

Hide.me funksionon mirë në Turqi, dhe një postim i fundit në faqen e internetit të ofruesit siguron përdoruesit se a “Plani rezervë” është në vend në rast se rrjeti i tij ndërpritet nga blloqet e VPN të imponuara nga qeveria.

Shqyrtimet nga përdoruesit janë të përziera në lidhje me pikat më të hollësishme të shërbimit të Hide.me, por të gjitha testet tona tregojnë se ai është një VPN i sigurt, i besueshëm për t’u përdorur në Turqi dhe vendet e tjera me censurë të lartë.

Shikoni marrëveshjet Hide.me

përfundim

Kufizimet për lirinë e shprehjes dhe qasjen në informacion në Turqi do të thotë që ju duhet mbrojtja e intimitetit të një VPN sa herë që shkoni në internet.

Pavarësisht nëse jeni një rezident ose një vizitor, një VPN është thelbësore për të siguruar që ju të mund të përdorni faqet dhe shërbimet që dëshironi të arrini ndërsa duke qëndruar anonim dhe i fshehur nga agjensitë e mbikëqyrjes.

Në vpnMentor, ne bëjmë çmos që të sigurojmë informata të azhurnuara se si të qasesh në internet në mënyrë të sigurt dhe të lirë, pavarësisht se ku je. Nëse jeni të interesuar se si legjislacioni i teknologjisë në rajonin tuaj mund të ndikojë tek ju, shihni udhëzuesin tonë për censurim në të gjithë botën.

Shikoni ofertat NordVPN

Ju gjithashtu mund të dëshironi:

 • Si të merrni një adresë IP të Turqisë nga kudo tjetër

 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map