5 VPN-të më të mira që vërtet punojnë me Ubuntu në vitin 2020 [+ Udhëzuesi i Setup]

Për shumë individë që merren me teknologji, kalimi në Linux është hapi i parë drejt marrjes së kontrollit të plotë të kompjuterit tuaj dhe minimizimit të ekspozimit ndaj praktikave ndërhyrëse të korporatës. Ubuntu është deri tani sistemi më i njohur për ata që kërkojnë një tranzicion të lehtë.

Përdoruesit e frikshëm të VPN-së mund të kenë nevojë të marrin një vështrim të dytë në ofruesin e tyre aktual, megjithatë – mjaft klientë të ngurta për Windows / Mac / OS X kanë mbetur mbrapa kur bëhet fjalë për homologët e tyre Linux, me ndërfaqe fitimprurëse, karakteristika të kufizuara dhe karakteristikat e performancës. shkelësit kryesorë.

Mos u shqetëso! Ne kemi testuar qindra VPN për të gjetur pretenduesit më të mirë për VPN tuaj të ardhshëm Ubuntu. Së pari, ne do t’ju tregojmë hapat e thjeshtë për të ngritur një VPN në Ubuntu.

Pastaj, kur të jeni gati, ne do të ndajmë zgjedhjet tona më të mira me ju.

Si të vendosni një VPN në Ubuntu

 1. Zgjidhni një VPN me shpejtësi të lartë me pajtueshmërinë Linux, ju rekomandojmë ExpressVPN. Regjistrohuni dhe lundroni në seksionin e aplikacioneve VPN.
 2. Shkarkoni aplikacionin e instalimit Ubuntu Linux.
 3. Drejtoni aplikacionin dhe hapni një dritare të re të Terminalit.
 4. Ndiqni udhëzuesit e ngritur të Terminalit të siguruar nga VPN, që gjenden zakonisht në faqen e shkarkimit.
 5. Aktivizoni VPN dhe lidheni me një server.
 6. Shijoni internet të shpejtë, të sigurt dhe privat!

Tani e kuptoni se sa e shpejtë dhe e thjeshtë është të krijoni një VPN në Ubuntu, shikoni ofruesit më të mirë më poshtë:

1. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

 • Shpejtësi të shpejtë – të shkëlqyera – të përsosur për transmetim ose përrua të rëndë
 • Mbi 1.500 serverë lejojnë lidhje me më shumë se 90 vende
 • Miqësore për intimitetin – ruan të dhënat e ndjeshme të përdoruesit ZERO
 • Klienti personal i Linux – i bazuar në terminal dhe plotësisht i përputhshëm me Ubuntu

ExpressVPN ofertat një ekuilibër i shkëlqyeshëm midis shpejtësisë, zgjedhjes së serverit dhe instalimit të lehtë në Ubuntu.

Kombinimi i lidhjeve të shpejta të flakshme (ne i testuam ato) dhe një serverë dajak 1.500+ në mbi 90 vende, e bën këtë ofrues të preferuarin tonë për një VPN të besueshme për të gjitha. Politikat e provuara dhe të vërteta të prerjes dhe rimbursimit shërbejnë si siguri shtesë, me zero informacione të ndjeshme të ruajtura dhe 30 ditë për tu rikthyer plotësisht nëse nuk jeni të kënaqur.

Nga ana teknike e gjërave, ju merrni një klient me porosi Linux nisur përmes Terminalit – nuk është jashtëzakonisht e komplikuar, që është një avantazh pasi që do ta vendosni me dorë. alternativ, ju mund të zgjidhni një konfigurim tradicional OpenVPN përmes Ubuntu Network Manager. Karakteristikat e përparuara përfshijnë mbrojtjen e rrjedhjes së DNS, Smart DNS dhe lloje të ndryshme serverash që variojnë nga opsionet miqësore me P2P te serverat “vjedhurazi” për qëllime antitensurimi.

Në çdo rast, ka udhëzime të qarta për t’ju parë gjatë procesit të instalimit me çështje zero. Nëse hasni në telashe, gjithmonë mund të mbështeteni në mbështetjen 24/7 kompetente të ExpressVPN për të dhënë një dorë përmes postës elektronike, biletave dhe madje edhe bisedës live..

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Provoni ExpressVPN Tani!

2. NordVPN

 • Zgjedhje e madhe e serverëve – zhbllokoni çdo shërbim të kufizuar
 • Përmirësime dhe shtesa të vazhdueshme përmes azhurnimeve të shërbimit
 • Udhëzime të hollësishme mbi instalimin e Ubuntu
 • Asnjë klient i dedikuar Linux – por megjithatë performancë e shkëlqyer!

Një tjetër emër shtëpiak në skenën e VPN, NordVPN ka qenë i njohur për klientët e tij të pasur me veçori, përveç një përqendrimi të rëndë në sigurinë dhe përkushtimin për përmirësimin e cilësisë së shërbimit.

Pavarësisht nëse është biznes apo kënaqësi pas, ky ofrues ju ka mbuluar me mbi 3.500 servera dhe intimitet të papërshkueshëm nga uji falë një politike të rreptë të prerjeve zero. Përditësimet e fundit gjithashtu kanë përmirësuar shpejtësinë e këtij VPN, duke e sjellë atë shumë afër territorit të ExpressVPN për sa i përket performancës së serverit.

Ju mund të zgjidhni instaloni NordVPN me një linjë komande Terminal ose duke përdorur menaxherin e rrjetit Ubuntu, e ngjashme me ExpressVPN. Për fat të keq, ju nuk do të gjeni ndërfaqen shkëlqyese që merrni me klientin Windows të Nord, dhe funksionaliteti i ndërprerës nuk është akoma i disponueshëm në shpërndarjet Linux. Përveç kësaj, NordVPN punon në mënyrë të përsosur në Ubuntu dhe çdo herë mund të presësh një përvojë të qetë.

Udhëzimet e hollësishme do t’ju drejtojnë përmes konfigurimit me lehtësi – nëse keni nevojë për më shumë ndihmë personale, mbështetja e NordVPN mund të kontaktohet në çdo kohë në chat live, ose përmes emailit / biletës. Së fundmi, garancia për kthimin e parave ju jep deri në 30 ditë për të provuar VPN falas.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

 Provoni tani NordVPN! 

3.CyberGhost

Cyberghost

 • 5.700+ serverë të besueshëm në mbi 89 vende
 • Udhëzues të shkëlqyeshëm për Linux
 • Lidhje të njëkohshme në deri në 7 pajisje

Përdoruesit që kërkojnë përparësi në funksionalitetin VPN për sistemet Linux duhet patjetër të shohin më nga afër Cyberghost. Ndërsa Cyberghost nuk ka një klient amtare Linux, ato ofrojnë udhëzues të thelluar për OpenVPN dhe PPTPon Ubuntu, si dhe Debian, Chakra dhe Mint OS.

Nëse doni të kaloni manualin e ngritur, mund të zgjidhni për zgjerimet e shfletuesit Chrome dhe Firefox të CyberGhost. Këto do t’ju lejojnë kaloni midis shfletuesve dhe protokolleve të sigurisë me klikimin e një butoni. 

CyberGhost gjithashtu paketon një grusht serioz kur bëhet fjalë për sigurinë, një shqetësim i madh për shumë përdorues të Linux. Paketa e tyre VPN vjen me një politikë e rreptë e mos-logs, encryption 256-bit, dhe opsioni i protokolleve OpenVPN, PPTP, ose IPsec / L2TP. 

Ju mund ta shihni vetë pse CyberGhost merr vlerësime kaq të mëdha nga përdoruesit e vërtetë, duke e provuar atë pa rreziqe me një Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Provoni CyberGhost Tani!

4.HMA VPN

HideMyAss VPN!

 • Mbi 940 serverë në 190+ vende
 • Politika e rreptë e mos-logs
 • Vendosja pa ngut – instaluesi e bën jetën shumë më të lehtë

Me një klient të zoti Linux dhe një paketë e ekuilibruar mirë e performancës dhe përballueshmërisë, HMA është një tjetër VPN e ngurtë për distorin tuaj në Ubuntu.

HMA ofron një konfigurim të thjeshtë, duke përdorur me një instalues ​​të klientëve pa bujë dhe udhëzues të detajuar në faqet e tyre të mbështetjes. Ashtu si me aplikacionet Windows dheMac, nuk do të përballeni me ndonjë çështje të ndërlidhur me ndërfaqen, me gjithçka të organizuar në një mënyrë miqësore për përdoruesit.

Ky VPN ofron siguri të fortë në një pikë çmimi të shkëlqyeshme, me shumëllojshmëri mbresëlënëse të serverit, prerjet zero, mbrojtje nga rrjedhja DNS, kriptim të gradës ushtarake dhe shumë më tepër. Ndërsa nuk është aq i shpejtë sa Express ose NordVPN, HMA tërheq disa numra të ngurta të vetat. Mbështetja P2P është gjithashtu në dispozicion, kështu që ju mund të përhumbni në paqe.

Në fund të fundit? Nëse jeni duke punuar me një buxhet të ngushtë, por prapë doni një shërbim të njohur VPN me një rekord yjor, ju e keni gjetur ofruesin tuaj në HMA

HMA mund të zhbllokojë: 

 • Netflix, iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • Trafiku P2P lejohet në serverët e caktuar me shpejtësi të lartë.

HMA punon në këto pajisje:

 •  Windows, macOS, Linux, Android, iOS, Routers.

Provoni tani HMA!

5. PrivateVPN

 • Kompakt, por i aftë
 • Intimitet i shkëlqyeshëm – infrastrukturë pronësie dhe politikë e rreptë e logove
 • Shpejtësi të shpejtë dhe rrjeti i serverëve “më pak është më shumë”
 • Asnjë klient vendas – konfigurohet OpenVPN përmes menaxherit të rrjetit

Megjithë rrjetin e tij më të vogël të serverëve, PrivateVPN ka fituar përdoruesit e saj falë performancë e shkëlqyer dhe intimitet i garantuar.

Bërja e punës VPN në Ubuntu është mjaft e thjeshtë, megjithëse do të duhet të ktheheni te Menaxheri i Rrjetit për konfigurimin e OpenVPN. Mungesa e një aplikacioni vendas Linux nuk është ideal, por PrivateVPN është vërtetuar të jetë mjaft e sigurt edhe me disa karakteristika të përparuara që mungojnë (vrasësin e vrasësit).

Në kokë, kjo VPN bën përshtypje me shpejtësi të mëdha dhe zero shqetësime për privatësinë. Kjo e fundit është forcuar më tej nga PrivateVPN që zotëron të gjitha infrastrukturat e saj thelbësore – asnjë server “outsourcing” nuk do të thotë gjithmonë siguri më të mirë për përdoruesit..

Me kriptim të ngurtë, serverë të shkëlqyeshëm dhe mbështetje të mirë (për fat të keq jo në dispozicion 24/7) PrivateVPN mund të trajtojë çdo gjë që hedhni rrugën e saj – nga zhbllokimi i përmbajtjes deri në shfletimin në intimitet të plotë – me një çmim shumë të arsyeshëm. Definitivisht jepja një lëvizje; nëse e shihni që po kërkoni diçka tjetër, ju jeni të mbuluar nga garancia e kthimit të parave 30-ditore.

PrivateVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Hotstar, Amazon Prime Video dhe iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P; lista e serverëve të optimizuar P2P të disponueshëm përmes aplikacionit.

PrivateVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android dhe iOS.

Provoni PrivateVPN Tani! 

Merrni më të mirën për privatësinë tuaj me një VPN të Ubuntu

Gjetja e një VPN me raft të lartë për sistemet e bazuara në Linux mund të jetë një sfidë – me këtë tha, ka ofrues të përkushtuar për të ofruar një shërbim me cilësi të lartë në të gjitha platformat e mbështetura. Shpresojmë që lista jonë të ju ndihmojë të bëni zgjedhjen e duhur për makinën tuaj Ubuntu. Paç fat!

A e gjetët të dobishëm këtë artikull? Mos harroni ta ndani atë me përdoruesit e tjerë të zjarrtë të Ubuntu në kërkim të një VPN të besueshëm!

Nuk po kandidon Ubuntu? Sigurohuni që të shikoni VPN-të tona më të mira për Linux, me një gamë më të gjerë shpërndarjesh!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me