5 VPN-të më të mira për Xbox One dhe Si të rrjedhosh me një VPN


Kur bëhet fjalë për të përmirësuar përvojën tuaj të lojërave Xbox One, nuk mund të mendoni automatikisht të përdorni një VPN. Sidoqoftë, me rreziqet e sigurisë në rritje dhe gjithnjë e më shumë përmbajtja e kufizuar nga rajoni, shumë lojtarë janë kthyer në VPN për të ndihmuar me çështje të tilla si gjendje latente, lojëra të bllokuara, dhe cyber sulme nga lojtarë të tjerë.

Lexoni më tej për të zbuluar pse duhet të përdorni një VPN me Xbox One, si të vendoseni dhe cilat VPN rekomandojmë.

5 VPN-të më të mira për Xbox One: Udhëzues i shpejtë

 1. ExpressVPN – ExpressVPN është zgjedhja jonë kryesore, që përmban shpejtësi të shpejta rrufe dhe një aplikacion të dedikuar Xbox MediaStreamer të pajtueshëm.
 2. NordVPN – NordVPN është i përshtatshëm për lojrat me mbrojtje të shtuar DDoS dhe 6 lidhje bujare nën një licencë.
 3. CyberGhost – Një nga opsionet më të përballueshme dhe të lehtë për t’u përdorur për lojëra, CyberGhost ofron shpejtësi të mëdha dhe 7 lidhje të njëkohshme.
 4. Hotspot Shield – Protokolli Catapult Hydra i Hotspot Shield lufton me vonesë ndërsa serverët e dedikuar për transmetim ju japin shpejtësi të shkëlqyera.
 5. PrivateVPN – Optimizuar për torrenting dhe lidhje P2P, PrivateVPN është veçanërisht i përshtatshëm për lojëra me shpejtësi të mirë dhe deri në 6 lidhje nën një licencë.

Filloni të luani me ExpressVPN!

Pse keni nevojë për një VPN për Xbox One?

Një nga arsyet kryesore që lojtarët përdorin VPN është të hyrë në lojëra ose përmbajtje që nuk janë të disponueshme në vendndodhjen e tyre. Nëse kjo varet nga ndryshimi i kohës që ndikon në një lojë të lëshuar rishtazi ose data të ndryshme të lëshimit nëpër rajone, shumë lojëra u vihen në dispozicion të disa përdoruesve para të tjerëve.

Një VPN do maskoni adresën tuaj IP, duke rivotuar trafikun tuaj përmes një serveri në një vend tjetër dhe duke e bërë atë të duket sikur jeni në atë vend në vend. Nëse zgjidhni një server në vendin e duhur, një VPN do t’ju japin mundësi për çdo përmbajtje që është gjeo-kufizuar në atë zonë.

E njëjta gjë vlen nëse përdorni Xbox One për të transmetoni shfaqjet tuaja të preferuara. Streaming në Xbox One me një VPN do t’ju lejojë të shikoni përmbajtje që mund të mos jenë të disponueshme në vendin tuaj për shkak të kufizimeve rajonale në faqet si Netflix, Hulu dhe Amazon Prime.

Nëse jeni adhurues i lojrave në internet, duhet të merrni parasysh sigurinë tuaj. Luajtja në Xbox Live mund t’ju ​​hapë deri në një gamë të kërcënimet ndaj sigurisë në internet nga lojtarë të tjerë.

Kur jeni i lidhur me Xbox Live, përdoruesit e tjerë janë në gjendje të shohin adresën tuaj IP. Kjo të lë të prekshëm nga sulmet DoS dhe DDoS nga përdoruesit me qëllim të keq që kërkojnë të hakmerren ose të fitojnë një avantazh në një lojë.

Hakerat më të sofistikuar madje mund të përdorin informacionin tuaj për të identifikoni vendndodhjen tuaj të vërtetë, duke çuar në sulme edhe më serioze si shkëmbimi.

Përdorimi i një VPN me Xbox One ju jep një anije shtresa shtesë e sigurisë dhe sigurisë pasi përdoruesit keqdashës nuk do të jenë në gjendje të zbulojnë as adresën tuaj të vërtetë, as IP tuaj.

Nuk ka nevojë të shqetësoheni për një VPN që ndikon në shpejtësinë e lidhjes tuaj, gjithashtu. Në fakt, VPN-të më të mira kanë serverat e dedikuar të lojrave dhe transmetimit në vendet që janë më afër serverave të lojrave sesa jeni. Kjo në të vërtetë mund përmirësoni shpejtësinë tuaj dhe zvogëloni vonesën, duke ju dhënë një përvojë të lojrave më të butë dhe më pak zhgënjyese.

Një VPN gjithashtu do të fshehë veprimtarinë tuaj nga Ofruesi juaj i Shërbimit të Internetit, duke mos lejuar që ISP-ja juaj të godasë bandën tuaj dhe ju ngadalëson.

Si të transmetohet në Xbox One me një VPN

VPN nuk kanë tendencë të ofrojnë aplikacione që janë në përputhje me Xbox One në mënyrën se si ata bëjnë me pajisjet e tjera. Sidoqoftë, ka ende disa mënyra se si mund ta lidhni Xbox One përmes një VPN.

 1. Instaloni një VPN direkt në ruterin tuaj – Ndërsa shumë VPN ofrojnë aplikacione individuale në të gjitha pajisjet tuaja të ndryshme, shumica e VPN-ve gjithashtu mund të instalohen direkt në ruterin tuaj.
  Përdorimi i një ruteri VPN do të thotë që i gjithë trafiku juaj në rrjetin tuaj devijohet automatikisht përmes VPN, pa pasur nevojë të hapni klientë individualë në secilën pajisje. Thjesht lidhni Xbox One tuaj me ruterin dhe do të mbroheni menjëherë dhe të jeni në gjendje të zhbllokoni përmbajtjen. Ruterat VPN mund të blihen të konfiguruar paraprakisht ose të konfigurohen duke përdorur ruterin tuaj ekzistues – zbuloni më shumë në udhëzuesin tonë se si të instaloni një VPN në një ruter.
 2. Lidhni manualisht Xbox One me PC ose Mac tuaj të mbrojtur – Xbox One vjen me një port Ethernet, do të thotë që mund ta lidhni atë përmes lidhjes personale të kompjuterit tuaj. Nëse lidhja juaj PC ose Mac mbrohet nga një VPN, kjo automatikisht do të mbrojë lidhjen tuaj Xbox One gjithashtu.

5 VPN më të mira për Xbox One

Në varësi të mënyrës se si dëshironi të lidheni me VPN-në tuaj të zgjedhur dhe atë që dëshironi ta përdorni atë, ekzistojnë një numër karakteristikash kryesore për t’u kujdesur kur bëhet fjalë për të bërë zgjedhjen tuaj.

 1. P2P i pajtueshëm
 2. Bandwidth i pakufizuar
 3. Shpejtësia e rrufeve
 4. Serverë të lojërave ose të optimizuara të transmetimit
 5. Rrjet i madh serverash
 6. Vonesë e ulët
 7. Lidhje të shumëfishta të njëkohshme
 8. Përputhshmëria e ruterit

Këtu janë 5 rekomandimet tona më të mira për VPN që të përdorin me Xbox One:

1. ExpressVPN

ExpressVPN për Bullgarinë

Ndërsa aplikacionet Xbox One VPN nuk ekzistojnë me të vërtetë, ExpressVPN nuk ofron një unike Aplikacioni MediaStreamer i pajtueshëm me një Xbox.

MediaStreamer është një aplikacion i specializuar që ju lejon të keni përmbajtja e rrjedhës në çdo rajon pa kriptuar të dhënat tuaja. Shfrytëzimi i hapit të kriptimit zvogëlon çdo vonesë në lidhje, duke ofruar disa nga shpejtësitë më të shpejta të transmetimit në dispozicion. Këtu mund të gjeni një udhëzues të hollësishëm për të vendosur MediaStreamer me Xbox One.

Nëse siguria është më shumë shqetësuese, ExpressVPN është ende një zgjedhje e shkëlqyeshme. Compatibleshtë në përputhje me ruterin me një rrjet të madh të 3,000+ server në 94 vende të ndryshme dhe siguron një i sigurt, lidhje e qëndrueshme dhe e shpejtë për lojëra. Nuk është çudi që është kaq popullor me përdoruesit tanë.

ExpressVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Filloni të luani me ExpressVPN!

2. NordVPN

NordVPN për Bulgaris

Me një rrjet mbresëlënës të 5000 server + në 60 vende, NordVPN me siguri mund të rivalizojë ExpressVPN kur bëhet fjalë për shpejtësinë edhe nëse nuk e ka programin e vet Xbox One streaming. NordVPN mbështet lidhjet P2P dhe krenohet me serverë të specializuar të ngatërruar të aftë për të zhbllokimin e përmbajtjes në të gjitha faqet kryesore të transmetimit.

Krahas një vrasin kaloni, Mbrojtja e rrjedhjes DNS, dhe a politikë e rreptë pa shkrime, NordVPN do t’ju mbrojë nga kërcënimet në internet si sulmet DDoS me të softuer unik i sigurisë CyberSec.

NordVPN gjithashtu ka të tijën aplikacionet e dedikuara të ruterit dhe lejon për lidhje e njëkohshme e 6 pajisjeve nën një licencë – të gjitha për vlera të mëdha. Shikoni se çfarë përdoruesit e vërtetë duhet të thonë për NordVPN.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Filloni të luani me NordVPN!

3. CyberGhost

CyberGost për Bullgarinë

Siç themi në rishikimin tonë të këtij VPN popullore, “Forca e CyberGhost qëndron në aplikacionet e saj intuitive dhe procesin e thjeshtë të instalimit”. CyberGhost është padyshim një zgjedhje fantastike për newpies VPN ose lojtarë të rastësishëm duke kërkuar një mënyrë të shpejtë dhe të lehtë për të rritur shpejtësinë e lidhjes suaj dhe për të mbrojtur adresën tuaj IP.

CyberGhost ofron serverë të optimizuar për lojëra dhe mund të përdoret me ruterin tuaj ose nëpër 7 pajisje njëkohësisht. Shpejtësi të mëdha vijnë nga një rrjet i konsiderueshëm i 3.600 servera në 60 vende dhe CyberGhost nuk do të kufizojë ose rrëzojë bandën tuaj. Mime të përballueshme bëj CyberGhost një zgjedhje e shkëlqyeshme gjithëpërfshirëse, të lira nga konfigurimet ose konfigurimet e komplikuara.

CyberGhost mund të zhbllokohet:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Filloni të luani me CyberGhost!

4. PrivateVPN

PrivateVPN për Bullgarinë

Projektuar fillimisht vetëm për përrua dhe lidhje P2P, PrivateVPN është pothuajse i përshtatshëm në mënyrë unike për lojrat online.

150+ vendndodhje të serverëve në 60 vende të sigurojë shpejtësi të përshtatshme për të luajtur, shkarkuar dhe transmetim. PrivateVPN është gjithashtu router-compatible dhe do t’ju lejojë të mbroni deri në 6 pajisje të ndryshme nën një profil. Bandwidth i pakufizuar dhe i thjeshtë për tu vendosur dhe përdorur aplikacionet bëjnë PrivateVPN a opsion fantastik për përdoruesit e Xbox One. Mësoni më shumë rreth VPN që recensuesit tanë përshkruajnë si “të thjeshtë, por të besueshëm”.

PrivateVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, Hulu, HBO, Hotstar, Amazon Prime Video dhe iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P; lista e serverëve të optimizuar P2P të disponueshëm përmes aplikacionit.

PrivateVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android dhe iOS.

Filloni të luani me PrivateVPN!

5. Mburoja e pikave të nxehta

pajisjet e mburojës së pikave të nxehta

Falë Protokollit të tij unik Catapult Hydra, Hotspot Shield ofron disa nga shpejtësitë më të shpejta të çdo VPN ne kemi testuar – mbresëlënëse kur mendoni se është gjithashtu një nga VPN-të më të lira në dispozicion. Eshte gjithashtu router-compatible dhe ju lejon juve lidhni deri në 5 pajisje menjëherë.

E përballueshme dhe tepër e lehtë për t’u përdorur, Hotspot Shield megjithatë lufton me zhbllokimin e disa prej vendeve kryesore të transmetimit. Ne e rekomandojmë atë si një mundësi të shkëlqyeshme nëse dëshironi një mënyrë e shpejtë, e lirë dhe e thjeshtë për të mbrojtur veten nga sulmet e lojrave, në vend se vetëm për transmetim. Mësoni më shumë rreth Hotspot Shield në shqyrtimin tonë.

Hotspot Shield mund të zhbllokohet:

 • Hotspot Shield nuk është i aftë të zhbllokojë faqet kryesore të rrjedhës.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P; lista e serverëve të optimizuar P2P të disponueshëm përmes aplikacionit.

Hotspot Shield punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android dhe iOS.

Filloni të luani me Hotspot Shield!

Përmbledhje dhe lexim i mëtejshëm

Përdorimi i një VPN nuk është thelbësore për lojrat Xbox One por sigurisht që mund të përmirësojë përvojën tuaj dhe t’ju mbrojë nga çdo sulm me qëllim të keq nga lojtarë të tjerë.

Dëshironi të përdorni një VPN për lojëra në PC tuaj, si dhe Xbox One tuaj? Shikoni udhëzuesin tonë për 5 VPN-të më të mira për lojrat në PC.

Ose, zbuloni se kush e bëri prerjen në listën tonë të 5 VPN-ve më të mira për lojëra.

Vetëm të interesuar për transmetim? Ne mund të rekomandojmë VPN-të më të mira për Netflix, Hulu, iPlayer dhe Amazon Prime.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map