5 VPN-të më të mira për Windows në vitin 2020 [+ UDHZIME T LEXUARA

Nga siguria e të dhënave në mbrojtja e intimitetit, nga hyrja në faqet e rrjedhës me kabllo të bllokuar për të torrentuar në mënyrë anonime, ka shumë arsye për të instaluar një VPN në desktopin tuaj të Windows 10. Por vendosja e një mund të duket pak frikësuese.

Ky udhëzues do t’ju marrë përmes një procesi të thjeshtë, hap pas hapi për të ngritur një aplikacion Windows 10 VPN. Në rast se nuk jeni i ri në botën e VPN, ne do t’ju tregojmë gjithashtu se si të merrni përfitimet e plota të një shërbimi VPN dhe t’ju ofrojmë disa këshilla për gjetjen e një të cilit mund t’i besoni.

Nëse keni instaluar më parë një VPN në një version të vjetër të Windows, do të vini re disa ndryshime kryesore në procesin e konfigurimit, por ne do t’ju mbulojmë. VPN-ja juaj do të funksionojë më mirë se kurrë në asnjë kohë.

Më e mira nga të gjitha, Windows 10 VPN ka aftësi unike që ju nuk mund të dini rreth. Për shembull, PC juaj mund të lidhin pajisje si Apple TV dhe Chromecast me VPN-në tuaj për të zhbllokuar shërbimet e transmetimit. Lexoni për të mësuar se si!

Shikim i shpejte: 5 VPN më të mira për Windows 10

Para se të futemi në konfigurim, sigurohuni që të keni një VPN që në të vërtetë bën atë që supozohet të bëjë një VPN. Shumë VPN ngadalësoni lidhjen tuaj me një zvarritje, kanë histori të shëmtuara të shkeljeve të të dhënave, ose nuk mund të zhbllokojnë Netflix dhe site të tjera të njohura.

Këtu keni një listë të shpejtë të interpretuesit më të mirë në testimin tonë VPN për Windows 10. Të gjithë ofrojnë aplikacione të dedikuara për Windows dhe udhëzues të dobishëm të konfigurimit të Windows 10. Do të gjeni më shumë informacione rreth tyre më poshtë.

 1. NordVPN
  NordVPN është rekomandimi ynë numër një VPN për Windows 10.
 2. ExpressVPN
  ExpressVPN pretendon të jetë VPN më e shpejtë në treg.
 3. Cyberghost
  CyberGhost e specializuar në personalizimin e lehtë për nevojat tuaja specifike.
 4. VyprVPN
  VyprVPN ofron një nga proceset më të thjeshta të instalimit të kompjuterave për Windows 10.
 5. Surfshark
  Surfshark ofron lidhje me një numër të pakufizuar pajisjesh për të mbrojtur biznesin tuaj.

Instaloni një Windows 10 VPN TANI!

Si ta rregulloni me lehtësi VPN-në tuaj në Windows 10

Në këtë udhëzues, ne do t’ju tregojmë jo vetëm se si të instaloni dhe konfiguroni Windows 10 VPN, por gjithashtu si ta mbani aplikacionin të funksionojë në sfond kështu që gjithë aktiviteti juaj në internet është i sigurt, gjatë gjithë kohës.

Ne do të përdorim NordVPNpër të demonstruar hapat, por procesi i konfigurimit është i ngjashëm me VPN-të e tjera më të vlerësuara.

1. Regjistrohu për NordVPN, pastaj lundro te Faqja e Shkarkimeve dhe zgjidhni klientin Windows.

2. Gjeni Vendosja NordVPN.exe skedar në dosjen tuaj Shkarkime dhe hapeni atë.

vendosni windows vpn 10 (2)

SHËNIM: Nëse një dritare e re shfaqet dhe pyet, A doni ta lejoni këtë aplikacion të bëjë ndryshime në pajisjen tuaj ?, klikoni po.

konfiguroni windows vpn 10 (3)

3. Adapteri OpenVPN TAP do të shfaqet nëse është hera e parë që po instaloni VPN në Windows 10. Klikoni tjetër, Pajtohem, dhe instaloj për të vazhduar me procesin e instalimit.

vendosni windows vpn 10 (4)

4. Klikoni instaloj pasi të hapet dritarja e instaluesit dhe të presim ndërsa Wizard Setup vazhdon me instalim.

konfiguroni windows vpn 10 (5)konfiguroni windows vpn 10 (6)

5. Sapo të përfundojë instalimi, aplikacioni NordVPN do të kandidojë dhe do të shfaqet në një dritare të re. Do të shihni gjithashtu një ikonë të shkurtoreve tani në desktopin tuaj.

6. Nëse Windows ju pyet nëse dëshironi të lejoni NordVPN të instalojë një shofer TAP, klikoni lejoj. Ky hap është thelbësor për t’u lidhur me serverët e NordVPN.

7. Hyni në NordVPN duke futur letrat kredenciale në dritaren e aplikacionit dhe duke klikuar Hyni.

8. Tani do të shihni ekranin kryesor të aplikacionit. Nëse klikoni Lidhu shpejtë butonin në mesin e poshtëm, aplikacioni do t’ju lidhë automatikisht me serverin më të mirë të disponueshëm bazuar në trafikun aktual të rrjetit. Në hartë, ju do të shihni pin që paraqet vendndodhjen e atij serveri ndriçon me jeshile. Adresa juaj e re IP do të shfaqet menjëherë nën butonin Quick Connect.

9. Përndryshe, ju mund të zgjidhni me dorë një vend duke klikuar ndonjë kunj vendi në hartë. Përdorni këtë veçori nëse doni të përdorni përmbajtje të kufizuar gjeografikisht. Për shembull, klikoni në SHBA për të hyrë në Hulu, në Mbretërinë e Bashkuar për të arritur iPlayer BBC, etj.

11. Ju gjithashtu mund të kërkoni për një server të veçantë në çdo vend duke klikuar ikonën e kërkimit në pjesën e sipërme të majtë dhe shtypni në emrin e vendit.

12. Për një ndarje të detajuar të opsioneve të serverit tuaj, klikoni në Servers tab. Aty do të gjeni të gjithë serverët e 5,000+ NordVPN, të organizuar nga kategoritë (llojet e serverëve) dhe vendet.

Përqindja e shënuar pranë secilit server pasqyron ngarkesën aktuale në server. Një përqindje më e lartë do të thotë që më shumë njerëz po përdorin serverin. përgjithësisht, serverat me ngarkesat më të ulëta do të jenë më të shpejtë.

14. Nëse keni një përvojë të shkëlqyeshme me një server të veçantë, mund ta shtoni atë në të preferuarat tuaja duke klikuar në simbol i zemrës pranë tij, duke e bërë më të lehtë përdorimin përsëri në të ardhmen.

Pasi të jeni të kënaqur me lidhjen e serverit tuaj, mund të klikoni ose Cilësimet për të rregulluar më tej VPN-në tuaj, ose thjesht mbyllni dritaren e aplikacionit dhe filloni të shfletoni!

15. Kur mbyllni aplikacionin, ajo vazhdon të funksionojë në sfond. Për të qenë në gjendje ta shihni këtë, duhet të aktivizoni Shfaq ikonën e tabaka në NordVPNapp Cilësimet. Përndryshe, ju mund të gjeni ikonën e aplikacionit duke klikuar në shigjetën lart në zonën e tabakës së sistemit tuaj për të parë aplikacione të fshehura.

konfiguroni windows vpn 10 (19)

16. Duke klikuar ikonën e aplikacionit NordVPN në të dukshme ose të fshehur tabaka e sistemit, do ta sillni aplikacionin në plan të parë. Ose mund të klikoni me të djathtën mbi ikonën për tu aktivizuar Lidhu shpejtë ose lëre plotësisht aplikacionin.

konfiguroni windows vpn 10 (20)

Kjo eshte! VPN-ja juaj e re për Windows 10 tani është plotësisht në funksion dhe lehtë për tu përshtatur për çdo qëllim në internet.

Nëse jeni një përdorues i teknologjisë VPN me mend dhe doni për të rregulluar plotësisht VPN-në tuaj nga toka lart, ju gjithashtu mund të zgjidhni konfiguroni manualisht protokollet. Do të gjeni udhëzues të detajuar të konfigurimit manual në faqen e internetit të ofruesit tuaj VPN.

Mbani në mend, megjithatë, se nëse konfiguroni lidhjen tuaj me dorë, mund të humbni mbrojtjen e një ndërprerës vrasjeje dhe mbrojtje rrjedhje DNS. Këto karakteristika të rëndësishme sigurojnë që të dhënat tuaja kurrë të mos derdhen në internetin publik pa dijeninë tuaj.

Përfitimet e instalimit të një VPN në PC tuaj Windows 10

Do t’ju japë një VPN qasje në një larmi të madhe të përmbajtjes që ndryshe nuk është e disponueshme për ju duke ju caktuar një adresë të re IP për të ndryshuar vendndodhjen tuaj të dukshme. Kjo është e shkëlqyeshme nëse jeni në një rajon të rëndë censurimi ose dëshironi të përdorni faqet e kufizuara gjeo-kufitare si Netflix i SHBA.

megjithatë, shumica e VPN-ve falas dhe me cilësi të ulët nuk mund të kalojnë geoblloqe të vështira dhe firewalls sepse adresat e tyre IP janë zbuluar dhe ndaluar. VPN-të më të mira rifreskojnë vazhdimisht IP-të e tyre dhe përdorin obfuskim të avancuar të të dhënave për t’ju kaluar kalimin e blloqeve.

Një VPN me cilësi të lartë gjithashtu do të mbajini të dhënat tuaja të sigurta dhe të fshehura në mënyrë të sigurt nga kushdo që dëshiron të marrë duart mbi të. Duke koduar të gjithë trafikun tuaj, VPN mbajnë ISP-në, qeverinë tuaj dhe hakerat jashtë biznesit tuaj të internetit.

Përdorimi i një VPN me një kompjuter Windows 10 është veçanërisht e vlefshme sepse mundeni vendosni lehtësisht një ruter virtual dhe zgjeroni mbulimin tuaj VPN në pajisjet e tjera në shtëpinë tuaj.

Një ruter virtual madje e bën lidhjen tuaj VPN të disponueshme për pajisjet si Chromecast dhe Apple TV që nuk e mbështesin instalimin VPN. Shikoni një nga udhëzuesit tanë të konfigurimit të routerit për të gjitha detajet – dhe kënaquni të kaloni gjysmën e hapave me Windows 10!

VPN-të më të mira për Windows 10 – Karakteristikat kryesore

1. NordVPN

Pajisjet NordVPN

NordVPN për Windows 10 është një aplikacion intuitiv i desktopit me një larmi karakteristikash të vlefshme. Quick Connect menjëherë ju lidh me serverin më të shpejtë të disponueshëm, ndërsa Karakteristikë SmartPlay ju jep qasje e thjeshtë, e sigurt në faqet e internetit të njohura të transmetimit.

NordVPN mbështet torrenting në rrjetin e saj dhe mbron anonimitetin tuaj me Qepë mbi VPN dhe një politikë të rreptë të mos-logs. Ju mund të shfletoni me paqe mendore, falë CyberSec mbrojtja e suiteve të sigurisë nga malware dhe shumë kërcënime të tjera në internet.

Ju mund të provoni NordVPN pa rrezik, duke përfituar nga një 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Për të mësuar më shumë rreth NordVPN, lexoni përmbledhjen tonë të plotë.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Shikoni ofertat NordVPN

2. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

E njohur për shpejtësinë e saj të jashtëzakonshme, Express VPN zgjedh çdo server për performancë të shkëlqyeshme gjatë aktiviteteve me bandë të lartë, si transmetimi dhe përrua. Zgjatjet e shfletuesit për Chrome, Firefox, dhe më shumë ju lejojnë të kontrolloni VPN të drejtë nga shfletuesi juaj i internetit.

Në frontin e sigurisë, do të merrni mbrojtje e përparuar e rrjedhjes si parazgjedhje, si dhe a Rrjeti i bllokuesit të vrasjes së rrjetit që parandalon ekspozimin e aktivitetit tuaj në internet nëse lidhja juaj e serverit VPN bie papritur.

Një pyetje pa pyetje, 30 ditë garanci për kthimin e parave e bën të lehtë marrjen e një rimbursimi të plotë nëse nuk jeni plotësisht të kënaqur me shërbimin. Sidoqoftë, bazuar në vlerësimet e shumta të saj të ndezura, jo shumë përdorues e marrin ExpressVPN në ofertë.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Shikoni ofertat ExpressVPN

3. CyberGhost

CyberGhost bën vendosjen e një VPN të thjeshtë me profile të paracaktuara për një shumëllojshmëri të përdorimeve të ndryshme VPN. Opsionet e profilit të Windows 10 përfshijnë shfletimin anonim, transmetimin pa tel dhe sigurinë shtesë për pikat e nxehta publike të wi-fi.

Me mbi 5.700 servera në 90 vende, Kriptimi AES-256, një gamë të gjerë të protokolleve të enkriptimit, dhe plane mjaft të përballueshme afatgjata, është e vështirë të gjesh një arsye për të mos përdorur CyberGhost.

Edhe më mirë, një pajtim prej 6 muajsh ose më gjatë ju jep të drejtë për një Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh. Kjo është një nga shumë arsye për popullaritetin në rritje të shpejtë të këtij VPN.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Shikoni marrëveshjet CyberGhost

4. VyprVPN

VyprVPN e bën më të thjeshtë për tu marrë siguria e hekurt për kompjuterin tuaj Windows 10. Ky ndërprerës i personalizueshëm për vrasje i personalizueshëm i VPN mund të jetë i vendosur që të drejtojë automatikisht të gjithë trafikun tuaj përmes tunelit VPN në mënyrë që të mos lidheni kurrë me një server publik gabimisht.

ndërfaqe intuitive e lehtëson aktivizimin e veçorive të përparuara siç janë ato unike Protokolli i kameleonit, që maskon trafikun tuaj VPN kështu që ju lehtë mund të anashkaloni blloqet në përmbajtje gjeo-të kufizuar ose të censuruar.

VyprVPN u ofron përdoruesve të rinj a 30 ditë garanci për kthimin e parave. Mësoni më shumë rreth këtij VPN unike me bazë në Zvicër, duke kontrolluar koleksionin tonë të rishikimeve të përdoruesve të vërtetë.

VyperVPN mund të zhbllokojë: 

 • Netflix, Hulu, iPlayer në BBC.

Mbështet përrua: 

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

VyperVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Routers, Android TV, QNAP, Blackphone, Anonabox.

Shikoni marrëveshjet e VyprVPN

5. Surfshark

Aplikacioni i Surfshark-it në Windows ka provuar të jetë i vetëdijshëm më konsistente nëpër platforma të ndryshme sesa shumë aplikacione të konkurrencës. Aplikacioni vendas i Windows përfshin njoftime për pop-up që e bëjnë më të lehtë ndjekjen e lidhjeve tuaja VPN.

Si aplikacionet e tjera amtare, ju mund të përdorni Surfshark me të Lidhu shpejtë opsion për t’ju lidhur në vendndodhjen tuaj optimale në sekonda. Për një nivel më të lartë të intimitetit, Surfshark gjithashtu ofron MultiHop, i cili do të kanalizojë lidhjen tuaj përmes disa kanaleve.

Surfshark ofron një opsionale vrasin kaloni të cilën mund të zgjidhni ta ndizni ose çaktivizoni një herë të lidhur. Shtë CleanWeb opsion që me të vërtetë i veçon ato, megjithatë, ashtu siç ju ofron një mënyrë për të bllokuar reklamat, gjurmuesit dhe malware të gjitha me një klik. Nëse jeni duke kërkuar një mundësi të mirë familjare ose biznesi, Surfshark ofron lidhje me një numri i pakufizuar i pajisjeve.

Ju mund të provoni Surfshark duke përdorur atë 30 ditë garanci për kthimin e parave të përjetojë të gjitha tiparet e tij. Shikoni se çfarë duhet të thonë përdoruesit në lidhje me të për të parë se çfarë tjetër ofron Surfshark.

Surfshark mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, CBS, ESPN, Amazon Prime Video, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

Surfshark punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, FireTV, Linux, Chrome dhe Firefox.

Shikoni marrëveshjet e Surfshark-ut

përmbledhje

Windows 10 është një platformë e përparuar me karakteristika unike dhe siguri më të mirë se çdo version i mëparshëm i Windows. megjithatë, asnjë sistem operativ nuk mund t’ju mbajë vërtet të sigurt nga rreziqet në internet më vete.

Instalimi i një VPN në kompjuterin tuaj Windows zgjat vetëm disa minuta, dhe është e rëndësishme nëse dëshironi një lidhje të sigurt, private në internet. VPN-të më të mira për Windows 10 janë gjithashtu mjete të fuqishme për të hyrë në përmbajtje të kufizuar nga kudo në Tokë.

Dhe ka edhe një gjë tjetër më e shkëlqyeshme që VPN-të e vlerësimit më të larta: rregullisht ofrojnë zbritje të mahnitshme! Shikoni kodet tona të fundit të kuponit për të parë se sa mund të kurseni.

Merrni NordVPN Tani!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me