5 VPN-të më të mira për shfletuesin Tor në vitin 2020: Të shpejtë, të sigurt dhe të besueshëm!

VPN-të janë mjete të fuqishme të intimitetit. Kur përdorni një shërbim VPN të nivelit të lartë me shfletuesin tuaj Tor, mundeni krijoni një zgjidhje të pandalshme të sigurisë.

Tor, i shkurtër për Rutin Onion, anonimizon trafikun tuaj të internetit duke e kaluar atë përmes një rrjeti serverash, të njohur si nyje. Kjo do të thotë që askush nuk mund t’ju spiunojë, dhe kjo ju lejon të bëni vizitoni faqet e internetit që mund të censurohen ose bllokohen në vendin tuaj.

Edhe pse Tor ju jep një shkallë të lartë të anonimitetit, nuk është saktësisht i pagabueshëm. Hakerët mund të përdorin nyje të kompromentuar për të vjedhin informacionin tuaj personal. Dhe, nëse një sulm është planifikuar me kujdes, të gjitha nyjet Tor në një qark mund të zbulohen, duke shkatërruar anonimitetin tuaj.   

Kombinimi i Tor me një VPN shton një shtresë shtesë sigurie të mbrojnë nga nyjet dhe spiunët e kompromentuar. Më poshtë, ne do ju tregojnë se si të përdorni një VPN me Tor. Ne gjithashtu do t’ju ndihmojmë zgjidhni VPN-në më të mirë për nevojat tuaja.

Udhëzues i shpejtë: VPN-të më të mira për Tor 

 1. NordVPN:Nord ka Onion mbi serverat VPN që ju lejojnë të përdorni Tor mbi VPN pa ndonjë përpjekje shtesë.
 2. Cyberghost:Kombinimi i shifrimit të klasës së lartë me shpejtësi të mëdha, CyberGhost ka të gjitha tiparet që dëshiron një përdorues i Tor.
 3. ExpressVPN:Me faqen e vet në internet të errët, ExpressVPN promovon Tor në VPN.
 4. IPVanish:IPVanish mbështet Tor, por ju mund të vini re një rënie të shpejtësisë.
 5. Surfshark:Karakteristikat unike të sigurisë të Surfshark ofrojnë mbrojtje shtesë për përdoruesit e Tor.

Mund të lexoni më shumë për secilën VPN më poshtë.

Merrni NordVPN Sot!

VPN ose Tor: Pse nuk mund të përdorni thjesht njërën ose tjetrën?

Edhe pse VPN sigurojnë një shkallë të lartë të intimitetit, ofruesi juaj ende mund të shohë të gjitha faqet e internetit që vizitoni. Ndërsa shumica e ofruesve të VPN premtojnë se nuk mbajnë regjistrat, ju mund të merrni fjalën e tyre vetëm për këtë dhe nuk ka asnjë mënyrë të dini se çfarë bëjnë ata me të dhënat tuaja.

Paketat e të dhënave të Tor janë dërguar në të paktën tre nyje të zgjedhura rastësisht përpara se të arrijnë destinacionin e tyre. Nyja e daljes është ajo ku trafiku lë Tor dhe hyn në internet të rregullt. Kjo nyje mund të monitorohet, duke ekspozuar informacionin tuaj personal te hakerat dhe spiunët.

Meqenëse Tor dhe VPN të dy kanë kufizimet e tyre, ato nuk janë plotësisht efektive si zgjidhje individuale. Për të marrë më të mirët nga të dy botët, ne rekomandojmë përdorimin e Tor me VPN.

Pse të përdorni një VPN dhe Tor?

Kombinimi i VPN dhe Tor do të krijojë një zgjidhje e padepërtueshme e rrjetit ju siguron anonimitet të plotë. Ka dy mënyra për ta bërë këtë.

Tor Over VPN: Lidhja me VPN Së pari

Rreth VPN është një mënyrë e mirë për të kombinuar të dy teknologjitë. Në këtë konfigurim, ju do së pari lidheni me serverin VPN dhe më pas përdorni shfletuesin Tor.

Kur përdorni Tor, qeveria mund të dyshohej për aktivitetin tuaj të rrjetit dhe madje kërkoni ISP për të dhënat tuaja. Metoda Tor mbi VPN siguron që Kriptimi i VPN fsheh përdorimin tuaj të Tor.

Përveç kësaj, ofruesi juaj VPN nuk do të jetë në gjendje të shohë aktivitetin tuaj të shfletimit. Ata do të shohin vetëm se ju jeni lidhur me Tor dhe keni dërguar të dhëna mbi të.

Një avantazh tjetër është se Rrjeti Tor nuk mund ta shohë IP-në tuaj të vërtetë. Ata do të shohin vetëm IP-në e serverit tuaj VPN. Pra, edhe nëse Tor bëhet i kompromentuar, askush nuk do të jetë në gjendje t’ju gjurmojë.

VPN Over Tor: Lidhja me Tor Së pari

Në këtë model, trafiku juaj hyn në Tor dhe më pas largohet përmes një nyje daljeje. Nga atje, ajo kalohet në një server VPN, dhe ju mund të lidheni me faqet e internetit që vizitoni.

Ky model nuk mbështetet në përgjithësi nga kompanitë VPN. Mund të jetë pak e vështirë për tu vendosur dhe kjo kërkon që ju të shkulni makinën virtuale.

VPN-të më të mira për Tor 

Këtu janë disa VPN që mund të përdorni me Tor dhe të gëzoni kriptim të dyfishtë dhe anonimitet të plotë.

1. NordVPN

Pajisjet NordVPN

 • Servers në 61 vende
 • Nuk ka shkrime
 • Qepë mbi shërbimin VPN
 • OpenVPN mbështetur
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore

NordVPN ka mbi 4,300 servera në 61 vende. Me një rrjet kaq të madh, ju mund të fshiheni pas IP-së të zgjedhur tuaj.

NordVPN ka një Qepë mbi VPN veçori që dërgon trafikun tuaj në internet përmes serverit të tyre VPN dhe më pas përmes ruterit Onion. Pasi të dhënat arrijnë në destinacionin e tij, do të jenë e pamundur të lidhem me ju.

Rrjeti Onion zakonisht nuk mund të arrihet nga ndonjë shfletues tjetër përveç shfletuesit Onion. megjithatë, me Qepën e Nord-it mbi shërbimet VPN, nuk keni nevojë të shkarkoni Tor. Kjo është arsyeja pse Nord merr vlerësime kaq të shkëlqyera nga dashnorët e Tor.

Ju mund ta provoni veten NordVPN pa rrezik nga një 30 ditë garanci për kthimin e parave.

 NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Shikoni ofertat NordVPN

2. CyberGhost

CyberGhost VPN

 • Servers në 90+ vende
 • Nuk ka shkrime
 • OpenVPN mbështetur
 • Garanci e kthimit të parave 45-ditore

me mbi 5.700+ serverë në 90 vende, CyberGhost është një zgjedhje e shkëlqyeshme për Tor.

CyberGhost ofron shpejtësi të lartë. Kjo është shumë e rëndësishme kur lidheni me Tor, sepse Tor ngadalëson shpejtësinë e lidhjes. Ju nuk dëshironi një VPN që ngadalëson rrjetin edhe më shumë.

Që nga CyberGhost nuk mban asnjë regjistër, do të shijoni anonimitet të plotë. Kombinojeni atë me Tor dhe keni koktejin e përsosur të intimitetit dhe anonimitetit.

CyberGhost ka një Garanci e kthimit të parave 45-ditore, duke e bërë atë një zgjedhje popullore midis përdoruesve të Tor.

 CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Shikoni marrëveshjet CyberGhost

3. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

 • Servers në 94 vende
 • Nuk ka shkrime
 • OpenVPN mbështetur
 • Uebfaqja e vet.onion
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore

ExpressVPN ofron gjatë 3,000 servera në 94 vende. Ky rrjet i madh ju lejon të lidheni lehtësisht me një vendndodhje sipas dëshirës suaj. Ajo ofron shpejtësi të lartë që janë të shkëlqyera për shërbimet e lojrave dhe transmetimit.

ExpressVPN gjithashtu mbështet Qepën mbi VPN, pasi ofron siguri më të lartë. Ishte madje kompania e parë VPN për të filluar faqen e tyre të internetit Onion. Ju mund të përdorni vetëm këtë faqe interneti duke përdorur shfletuesin Tor.

ExpressVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme për njerëzit që jetojnë në vendet e censuruara ku nuk lejohen VPN.

Ajo ofron një garanci 30-ditore për kthimin e parave për të gjitha shërbimet e saj.

 ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Shikoni ofertat ExpressVPN

4. IPVanish

Pajisjet ipVanish

 • Servers në mbi 60 vende
 • Nuk ka shkrime
 • OpenVPN mbështetur
 • 10 pajisje në licencë
 • Garanci e kthimit të parave 7-ditore

IPVanish ofron një rrjet i madh me një zgjedhje të madhe vendndodhjesh.

Ata nuk mbajnë regjistra të trafikut, që do të thotë që ju mund të shijoni anonimitet të plotë. IPVanish është në përputhje me Tor dhe mban të fshehura informacionin tuaj.

Një problem me të cilin mund të përballeni me Qepën mbi IPVanish është shpejtësia e ngadaltë, sepse Tor e bën lidhjen tuaj edhe më të ngadaltë. Kjo mund të jetë në rregull për shfletim të rregullt, por mund të jetë irrituese nëse po përpiqeni të transmetoni video.

Në çdo rast, IPVanish ofron një garanci 7-ditore për kthimin e parave, kështu që ju mund të provoni shërbimet e tyre pa asnjë rrezik. Lexoni komente nga klientët e kënaqur këtu.

 IPVanish mund të zhbllokojë:

 •  Netflix, iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • po.

IPVanish punon në këto pajisje: 

 • Windows, macOS, iOS, Android, FireTV, Windows Phone, Linux, Chromebook, Routers.

Shikoni marrëveshjet IPVanish

5. Surfshark

 • Serverë në mbi 61+ vende
 • Nuk ka shkrime
 • Pajisjet e pakufizuara për licencë
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave

Surfshark-së lartë-shpejtësi të dhe siguri e forte tiparet e bëjnë atë një nga zgjedhjet tona kryesore për Tor.

Surfshark shkon lart e më tej për të mbrojtur të dhënat tuaja. i saj Tipar MultiHop drejton lidhjen tuaj nëpër shumë vende menjëherë dyfishoni sigurinë tuaj. Dhe, kur përdorni Mënyrën e saj të Kamuflimit, edhe ISP-ja juaj nuk do të jetë në gjendje t’ju thotë se po përdorni një VPN.

nëse mbikëqyrja e qeverisë dhe muret e zjarrit kërcënoni lirinë tuaj, modaliteti i saj “Pa kufij” do ju lejojnë të shfletoni pa zbulim. Shumë përdorues e lidhin Tor mbi Surfshark për të shijuar sigurinë maksimale në internet.

Surfshark ofron një 30 ditë garanci për kthimin e parave kështu që ju mund ta provoni atë pa rrezik. Ka edhe gjykime falas në dispozicion për përdoruesit iOS, MacOS dhe Android.

 Surfshark mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, CBS, ESPN, Amazon Prime Video, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

Surfshark punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, FireTV, Linux, Chrome dhe Firefox.

Shikoni marrëveshjet e Surfshark-ut

përmbledhje

Të dy VPN dhe Tor u sigurojnë përdoruesve të tyre një shkallë e lartë e intimitetit. Por kur përdoren më vete, secili ka kufizimet e veta. Në shumicën e rasteve, përdorimi i një teknologjie është i mjaftueshëm. Por nëse jeni një gazetar, një aktivist ose një ushtar që shërben në një vend tjetër, ju mund të ketë nevojë për një shtresë shtesë të mbrojtjes.

Ju mund të kombinoni VPN dhe Tor për të marrë anonimitetin total.

Mbani në mend se anonimiteti nuk ka pse të vijë me një çmim të rëndë. Kontrolloni kuponat tanë aktualë të VPN për të kursyer para duke i mbajtur të dhënat tuaja të sigurta nga palët e treta.

Ende nuk jam i sigurt se cili VPN është zgjidhja më e mirë për ju? Shikoni listën tonë përfundimtare të VPN-ve më të mira.  Ne ju rekomandojmë NordVPN për shkak të profilin e Qepë mbi VPN.

Provoni tani NordVPN pa rrezik!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me