5 VPN-të më të mira për Nigerinë – Për sigurinë, transmetimin dhe shpejtësinë në vitin 2020

Liria online në Nigeri është në rënie. Ndërsa faqet dhe platformat si YouTube, Twitter, WhatsApp dhe Facebook mbeten lirisht të disponueshëm, në faqet e tjera të internetit ka patur rritje të blloqeve, duke përfshirë njësinë e pavarur të lajmeve, Naij.com.

Nëse jetoni ose vizitoni Nigerinë, një VPN mund t’ju lejojë të keni qasje në përmbajtje të bllokuar, derisa gjithashtu duke penguar qeverinë Nigeriane të monitorojë ato që bëni në internet.

juaj të dhënat do të kodohen e cila do të parandalojë që ajo të përgjohet ose të hakohet, madje edhe në rrjetet publike të pasigurta wi-fi.

Nëse jeni në Nigeri dhe kërkoni dashuri, do ta gjeni vështirë për t’u lidhur me disa nga faqet e internetit më të mëdha për takime globale. Për shembull, është e pamundur të lidheni me mjaft Fish me një adresë IP Nigeriane. Numri i mashtrimeve për takime që vijnë nga Nigeria rezultoi në mjaft përdorues që ndalojnë Peshkun nga vendi.

Me një VPN ju mund të anashkaloni këto kufizime duke maskuar adresën tuaj IP. Një VPN gjithashtu do të tregojë e dobishme kur bëhet fjalë për zhbllokimin e përmbajtjeve të kufizuara gjeo-të tilla si Netflix US dhe Hulu. Me një adresë IP të Nigerisë, mund të keni qasje më pak se 20% të përmbajtjes së Netflix. A premium VPN do t’ju japë akses të plotë në shërbimet tuaja të preferuara të transmetimit.

Lexoni më tej për të zbuluar se cilat VPN-të janë më të mirat për banorët dhe turistët në Nigeri.

Përmbledhje e VPN-ve më të mira për Nigerinë

Këto janë rekomandimet tona të VPNS më të mirë për t’u përdorur në Nigeri:

 1. ExpressVPN – Nëse dëshironi shpejtësi rrufeje dhe siguri yjore, ExpressVPN është VPN për ju. Ju do të mbroheni plotësisht kur transmetoni ose kërkoni në Nigeri, madje edhe në wi-fi publike.
 2. NordVPN – Karakteristikat e përparuara të sigurisë të ofruara nga NordVPN do të mbrojnë privatësinë tuaj nga çdo mbikëqyrje e qeverisë.
 3. CyberGhost – Një VPN e përballueshme që ofron njëkohësisht shpejtësi dhe siguri, si dhe aftësi për t’u siguruar me siguri përreth geoblocks.
 4. HMA – ka një rrjet të madh të serverëve, duke përfshirë një në Nigeri për lidhje dhe shpejtësi të besueshme.
 5. Surfshark – Një VPN e shkëlqyer gjithëpërfshirëse, me shpejtësi të shpejtë dhe siguri të fortë, aplikacione për të gjitha platformat kryesore dhe lidhje të pakufizuara të njëkohshme.

Farë duhet të kërkoni në një VPN në Nigeri

Falë prezantimit të planeve të përballueshme të internetit për celular, ka pasur një rritje dramatike në numrin e njerëzve që marrin online në Nigeri, duke e bërë atë një nga popullsitë më të mëdha të përdoruesve të internetit në Afrikën nën-Sahariane.

Si rezultat, Qeveria Nigeriane është duke kërkuar të kontrollojë atë që banorët e saj mund të ndajnë dhe shikojnë në internet.

Deri në vitin 2014, u zbulua nga WikiLeaks se e diskutueshme mbikëqyrje dhe programi i filtrimit FinFisher ishte duke u përdorur nga qeveria Nigeriane. Pastaj, në fund të vitit 2017, ISP-të Nigeriane u pajtuan me një kërkesë të Komisionit të Komunikimeve Nigeriane (NCC) për të bllok 21 faqe interneti, kryesisht faqet që mbështesin pavarësinë e Biafra, një rajon i Nigerisë.

Liria e fjalës në internet është gjithashtu nën kërcënim në Nigeri. Akti i krimeve në internet, e cila u miratua në ligj në 2015, kohët e fundit është përdorur arrestoni blogerët për koment në internet kjo ishte kritike për qeverinë.

Sipas udhëzimeve të NCC, ISP-ve në Nigeri u kërkohet të mbajnë të dhënat e përdoruesit dhe “përmbajtja e mesazheve të përdoruesit ose të dhënat e kursit” për të paktën 12 muaj. ISP-ve gjithashtu kërkohet të bashkëpunojnë me autoritetet në dorëzimin e të dhënave të përdoruesve në hetimet për krimin në internet ose veprimtarinë tjetër të paligjshme.

Nigeria gjithashtu përballet me sfida serioze kur bëhet fjalë për mashtrime në internet. Në vitin 2017, humbjet vjetore për shkak të mashtrimit në internet në Nigeri u vlerësuan në 649 milion dollarë.

Si rezultat i këtyre dhe tendencave të tjera shqetësuese, Liria e vitit 2018 mbi Raportin Neto nga Freedom House e vlerësoi Nigerinë si “pjesërisht falas.”Si e tillë, është thelbësore të përdorni një VPN ndërsa jeni në Nigeri mbrojeni privatësinë dhe sigurinë tuaj dhe për të shmangur censurimin dhe mbikëqyrjen e qeverisë.

Jo shumë ofrues të VPN kanë servera në Nigeri, për shkak të mungesës së internetit fikse fikse në internet. Për më tepër, ka shumë pak vendndodhje të afërta të serverit VPN.

Për fat të mirë, me rritjen e kabllove nën fibër optike, prapë mund të shijoni një performancë të shkëlqyer nga një VPN me serverë të shpejtë në Evropë.

Gjëra të tjera për të kërkuar në një VPN në Nigeri përfshijnë:

 • Politika e rreptë e shkrimeve zero për të parandaluar që të dhënat tuaja t’i dorëzohen qeverisë Nigeriane nëse kërkohet.
 • Kriptim i fortë për të mbrojtur privatësinë tuaj dhe për të parandaluar të dhënat tuaja të përgjohen, monitorohen ose vjedhen.
 • Aftësia për të kapërcyer geoblocks dhe blloqe të tjera VPN për t’ju ndihmuar të përdorni shërbimet tuaja të preferuara të transmetimit dhe faqet e internetit në Nigeri.
 • Një rrjet i qëndrueshëm për të siguruar një lidhje të besueshme, dhe a karakteristikë kaloni që ndalon transmetimin e të dhënave nëse lidhja juaj bie.
 • Aplikacione celulare për të mbrojtur të dhënat tuaja në rrjetet wi-fi të pasigurta.

VPN-të më të mira për Nigerinë

ExpressVPN

ExpressVPNExpressVPN ka serverat më të shpejtë të çdo VPN që kemi testuar.

Nëse jeni një transmetues i etur, ky është VPN për ju. i saj serverët e shpejtë të rrufeve parandaloni buffering dhe mund të zhbllokojë me siguri të gjitha shërbimet kryesore të rrjedhës.

me 3,000+ serverë në 94 vende, duke përfshirë Egjipti dhe Kenia, ExpressVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme për Nigerinë.

ExpressVPN ka kriptimi i shkallës ushtarake për të mbrojtur privatësinë dhe të dhënat tuaja nga përgjimi ose mbikëqyrja e qeverisë.

Bazuar në Ishujt e Virgjër Britanikë, larg nga sytë e këqij të vendeve të Aleancës 5/9/14 Eyes, ExpressVPN mban një politikë e rreptë pa shkrime.

Mund të jetë më e shtrenjtë se VPN-të e tjera, por shpejtësia e tij, shërbimi i shkëlqyeshëm ndaj klientit dhe aplikacionet cilësore e bëjnë atë që ia vlen edhe çmimi sipas përdoruesve.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet Torrenting:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Merrni ExpressVPN sot!

NordVPN

NordVPN

NordVPN ka një rrjet të gjerë, me 5.400+ serverë në mbi 60 vende, përfshirë Egjiptin dhe Afrikën e Jugut.

Regjistruar në Panama, ky VPN është larg nga mbikëqyrja e syve 5/9/14, do të thotë se operon një politikë e rreptë pa log-e dhe ju mban të sigurt dhe të dhënat tuaja.

përveç shpejtësive të mëdha, NordVPN ka një siguri të fortë me kriptim dhe mbështetje AES-256 për protokollet IKEv2 / IPSec dhe OpenVPN.

Streaming në Nigeri nuk do të jetë një problem, pasi ky VPN beson anashkalon geoblocks të Netflix, HBO GO, Hulu, Amazon Prime video, ndër të tjera.

Mësoni më shumë rreth veçorive të shkëlqyera të NordVPN duke lexuar komentet e përdoruesve.

NordVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet Torrenting:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Merrni NordVPN Sot!

Cyberghost

Cyberghost

Po kërkoni një VPN të lehtë për t’u përdorur? CyberGhost mund të jetë perfekt për ju, me të ndërfaqe intuitive dhe shërbim i shkëlqyeshëm ndaj klientit.

Ndërsa nuk është aq i shpejtë sa NordVPN ose ExpressVPN, CyberGhost ka 6,000+ server në 90+ vende dhe automatikisht lidhet me atë më të shpejtë për rrjedhje e qetë dhe përrua.

Shpejtësitë e shpejta nuk vijnë në kurriz të sigurisë. CyberGhost ju ofron enkriptim i ngurtë, një politikë shkrimesh zero, aplikacione të provës për rrjedhje, një veçori e kaloni vrasës, dhe shumë veçori të tjera të fuqishme që do të mbrojnë privatësinë dhe të dhënat tuaja.

Përdoruesit pajtohen që CyberGhost është një VPN shumë e mirë.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet Torrenting:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Merrni CyberGhost Sot!

HMA VPN

HideMyAss VPN!

Nëse keni nevojë për të hyrë në përmbajtje lokale Nigeriane, HMA është VPN për ju si ajo ka një server në Nigeri. Në fakt, HMA! ka serverë në 190 vende për një prani gati 100% globale. Fatkeqësisht, HMA ka probleme për zhbllokimin e Netflix, por iPlayer dhe Hulu do të funksionojnë mirë.

Shkrimet e lidhjes mbahen për 30 ditë dhe HMA! vepron brenda MB, kështu që duhet të jetë në përputhje me disa nga ligjet më të këqija për ruajtjen e të dhënave në Evropë. prandaj, ky VPN nuk është për ju nëse doni intimitet të përsosur.

Në anën pozitive, HMA! është i lehtë për t’u përdorur dhe ka aplikacione të shkëlqyera për desktop dhe celular për një numër platformash.

Mos e merrni fjalën tonë për të, shihni se çfarë mendojnë përdoruesit e vërtetë.

HMA mund të zhbllokojë:

 • IPlayer i BBC-së, Hulu

Mbështet Torrenting:

 • jo

HMA punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Linux, Android, iOS, Routers

Merrni HMA Sot!

Surfshark

Surfshark për Perun

Surfshark është një VPN me buxhet të shkëlqyeshëm, duke ofruar vlerë të jashtëzakonshme për para dhe lidhje të pakufizuara të njëkohshme. Ai ka të gjitha karakteristikat e sigurisë që ju nevojiten për të mbajtur të dhënat tuaja të sigurta, përfshirë kriptimin e fortë, ndërprerësin e vrasjes, mbrojtjen e rrjedhjeve dhe bllokuesit e integruar të malware, reklamave dhe gjurmuesve.

Aplikacionet janë në dispozicion për të gjitha platformat kryesore dhe për pajisjet e lëvizshme për mbrojtje të intimitetit kur përdorni wi-fi publike.

Surfshark është i dashur nga përdoruesit e tij për shpejtësinë dhe besueshmërinë e tij.

Surfshark mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, CBS, ESPN, Amazon Prime Video, dhe të tjerët.

Mbështet Torrenting:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

Surfshark punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, FireTV, Linux, Chrome dhe Firefox.

Merrni Surfshark sot!

Përmbledhje dhe lexim i mëtejshëm

Pavarësisht nëse po vizitoni Nigerinë ose jeni një banor i përhershëm, ju duhet të përdorni një VPN sa herë që shkoni në internet. Secili nga VPN-të tona më të mira të zgjedhura për Nigerinë do t’ju mbrojë nga mbikëqyrja e qeverisë dhe krimi në internet dhe do t’ju lejojë të keni qasje në përmbajtjen e bllokuar.

A po mbron intimitetin tuaj me rëndësi të madhe? Mësoni në lidhje me VPN-të më të mira të regjistrave në treg.

Dëshironi të siguroheni për të fshehur adresën tuaj IP? Lexoni këtë artikull për të zbuluar se si.

Një VPN solide do t’ju lejojë të përdorni rrjete publike wi-fi, të sigurta në njohjen se identiteti dhe të dhënat tuaja janë të koduara. Nëse akoma keni vështirësi të zgjidhni një VPN për Nigerinë, ne rekomandojmë ExpressVPN.

  Provoni ExpressVPN pa rrezik

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map