5 VPN-të më të mira për Iranin – Për sigurinë, transmetimin dhe shpejtësinë në vitin 2020

Qeveria iraniane ka një kontroll të plotë mbi lirinë e internetit në Iran. Pavarësisht nëse jeni banor apo turist, keni qasje në përmbajtjen “e papranueshme” ose postimi i komenteve antiqeveritare madje mund të ju ndalojë në burg.

Dhe nuk janë të gjitha. Irani gjithashtu bllokon hyrjen në faqet e mediave sociale si Facebook dhe Twitter, në mënyrë që qytetarët iranianë të mos kenë mundësi të përdorin çdo përmbajtje që konsiderohet e patolerueshme nga qeveria. Për ta zbatuar këtë, qeveria iraniane monitoron vazhdimisht trafikun e përdoruesve për të siguruar që aktiviteti i internetit i njerëzve është “i pranueshëm”.

Nëse përdorni një VPN në Iran, do të keni mundësi të përdorni faqet e internetit të bllokuara. megjithatë, jo të gjithë VPN-të ofrojnë shpejtësi të lartë dhe enkriptim të shkallës së lartë të nevojshme për të zhbllokuar kufizimet gjeo-shtruese të vendosura nga qeveria. Nëse jetoni në Iran ose po planifikoni të bëni një udhëtim atje, këtu janë disa VPN që mund t’ju ndihmojnë.

Udhëzues i shpejtë: VPN-të më të mira për Iranin

 1. NordVPN
  NordVPN ofron siguri dhe encryption të lartë për t’u siguruar që autoritetet iraniane nuk mund t’ju monitorojnë. Gjithashtu, ajo ofron një garanci të kthimit të parave 30-ditore, kështu që mund ta provoni pa rrezik.
 2. ExpressVPN
  Me shpejtësinë e lartë të ExpressVPN, ju mund të përdorni shërbimet e transmetimit të videove në Iran pa ndonjë vonesë. Dhe pasi që ExpressVPN lejon gjithashtu përrua, ju mund të shkarkoni sa më shumë filma ose lojëra siç dëshironi.
 3. Mburoja e nxehtë
  Hotspot Shield ju lejon të keni akses të plotë edhe në faqet e internetit që bllokojnë VPN (të tilla si Netflix). Ajo ofron një garanci të kthimit të parave prej 45 ditësh, kështu që nëse nuk jeni të kënaqur me shërbimin, mund të merrni një rimbursim të plotë.
 4. VyprVPN
  VyprVPN ka teknologji Chameleon, e cila ju bën të padukshëm për qeverinë. Ata gjithashtu ofrojnë shpejtësi të lartë që janë të shkëlqyera për transmetimin e përmbajtjes video.
 5. PrivateVPN
  PrivateVPN ofron kriptim të shkallës së lartë që ju ndihmon të hyni në uebfaqe të bllokuara pa u monitoruar. Ai gjithashtu ka një garanci për kthimin e parave, duke ofruar një rimbursim të plotë nëse nuk jeni të kënaqur me shërbimin.

Merr 70% OFF NordVPN Tani!

Pse keni nevojë për një VPN për Iranin

Irani bllokon aksesin në 50% të 500 faqeve më të preferuara në botë, kështu që nëse po planifikoni një udhëtim në Iran, dëshironi të përgatiteni për qasje të kufizuar në internet. Ndërsa ligjet vazhdojnë të ndryshojnë dhe ju kurrë nuk e dini kur mund të hiqet një ndalim në një faqe të caktuar të internetit, qindra faqe në internet janë të ndaluara edhe në kohën më të mirë. Nëse ndodh që të jeni një përdorues i rregullt i Internetit që do të kalojë kohën në mediat sociale, do të urreni ligjet në internet të censurës.

Sipas Reporterëve pa Kufij, Irani është ndër “armiqtë e internetit”. Ju nuk mund të hyni në faqet e mediave sociale, por kjo duhet të jetë më e pakta nga shqetësimet tuaja ndërsa jeni aty. Qasja në bloget që nuk e mbështesin qeverinë (nëse ata nuk janë bllokuar akoma) mund t’ju shqetësojë.

Për shkak të kufizimeve të rënda në internet, shumë përdorues të internetit në Iran tani përdorin shërbime VPN që u lejojnë atyre të hyjnë në përmbajtje të bllokuar. A VPN do të shifrojë të dhënat tuaja, kështu që qeveria iraniane apo edhe vetë ISP-ja juaj nuk do të jetë në gjendje të shohë në cilat faqe në internet keni hyrë. VPN gjithashtu ndihmojnë gazetarët, duke i lejuar ata lirinë e tyre të shprehjes pa pasur nevojë të shqetësohen për shpërndarjen e informacionit të tyre privat.

Do të gjeni shumë VPN lokale të lira ose të lira në Iran, por a mund të jeni i sigurt që ato nuk përcaktohen nga qeveria për të ndjekur aktivitetin tuaj? Kur bëhet fjalë për politika kufizuese të qeverisë, ju doni të besoni vetëm VPN më të besueshme, të cilën mund të jeni i sigurt se nuk do t’ju dhuroj.

VPN-të më të mira për Iranin

1. NordVPN

 • Ofron kriptim bit klasës ushtarake AES-256
 • Double VPN për mbrojtje të dyfishtë
 • CyberSec për të bllokuar malware
 • Qepë mbi VPN

Me kodimin e klasës ushtarake, të dhënat tuaja mbeten të sigurta, edhe nga spiunimi i agjencive qeveritare. Dhe nëse nuk mjafton, mundeni përdorni shërbimin e qepës Nord mbi VPN për të kombinuar përfitimet e sigurisë së shkëmb dhe VPN.

Ju mund të lidheni me Double VPN për të marrë dyfish sigurinë, që është gjithmonë një mundësi e mirë për gazetarët dhe aktivistët politikë. NordVPN gjithashtu ofron CyberSec që do t’ju mbrojë nga adware dhe malware.

Jo vetëm kaq, por Nord ofron shpejtësi të mëdha që ju lejojnë të transmetoni përmbajtje HD pa asnjë vonesë. Nord ka të gjitha kualifikimet për t’u bërë turma e preferuar.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Shikoni ofertat NordVPN

2. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

 • Kriptimi i shkallës ushtarake AES-256 bit
 • Ndarja e tunelit
 • Vrasin kaloni
 • Shpejtësi të lartë

ExpressVPN ofron kriptim të shkallës ushtarake që është gati e pamundur të plas. Ajo gjithashtu ofron një veçori tunelimi të ndarë që dërgon një pjesë të trafikut tuaj përmes kanaleve të koduara dhe disa përmes internetit të pasigurt. Kjo mund të jetë e dobishme kur doni të fshehni vetëm disa nga trafiku juaj.

Ajo gjithashtu vjen me një ndërprerës vrasës që menjëherë shkëput internetin nëse VPN bie. Kjo do të sigurojë që IP juaj të mbetet i fshehur dhe nuk do t’i zbulohet qeverisë iraniane.

Meqenëse P2P lejohet në ExpressVPN, ju mund të shkarkoni filmat dhe lojërat tuaja të preferuara pa u shqetësuar.

ExpressVPN gjithashtu ofron një garanci të kthimit të parave 30-ditore, duke e bërë atë një investim pa rrezik. Kriptimi i saj i shkallës së lartë dhe shpejtësia e lartë e bëjnë atë një e preferuar në mesin e shumë përdoruesve.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Shikoni ofertat ExpressVPN

3. Mburoja e nxehtë

pajisjet e mburojës së pikave të nxehta

 • Kriptimi i shkallës ushtarake
 • Ndërprerës automatik vrasës
 • Vrasin kaloni
 • Shpejtësi e lartë

Shield hotspot përdor kriptimi i nivelit bankar për të mbrojtur të dhënat tuaja nga hakerat dhe sytë spiunazh. i saj aplikacione miqësore për përdoruesit shfaq një ndërprerës automatik vrasës që ndalon të dhënat e pambrojtura duke e lënë rrjetin tuaj në një rast të rrallë që lidhja juaj të dështojë.

Ajo operon a rrjet global i serverëve me shpejtësi të lartë që mund të përdorni zhbllokoni të gjitha faqet e internetit kryesore ndërsa jeni në Iran, përfshirë Netflix. Këto janë vetëm disa nga tiparet që përdoruesit e saj i duan.

Mund ta provoni Hotspot Shield me një Gjykim falas 7 ditor. Të gjitha planet e saj mbështeten nga a Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh.

Hotspot Shield mund të zhbllokojë:

 •  Netflix, Hulu, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video.

Mbështet përrua: 

 • Po, P2P lejohet në të gjithë serverët.

Hotspot Shield punon në këto pajisje

 • Windows, macOS, Android, iOS, Chrome.

Shikoni marrëveshjet e mburojës së Hotspot

4. VyprVPN

 • Kriptimi i shkallës ushtarake
 • Teknologjia e kameleonit
 • Shpejtësi të lartë
 • Firewall natyror

VyprVPN ka të pronarit Teknologjia e kameleonit që ju lejon të anashkaloni internetin kufizues të Iranit. Teknologjia Chameleon është ndërtuar në OpenVPN – protokolli më i fortë VPN.

Ai gjithashtu ka një mur zjarri NAT që filtron trafikun në hyrje të dhënat tuaja mbeten të sigurta nga entitetet me qëllim të keq.

Me shpejtësinë e saj të lartë, ju mund të shikoni video me transmetim HD pa ndonjë problem. Shërbimet video të tilla si YouTube janë bllokuar në Iran, por VyprVPN ju ndihmon të zhbllokoni në mënyrë efektive YouTube gjithashtu IPlayer BBC, kështu që ju mund të shikoni shfaqjet dhe videot tuaja të preferuara. Të gjitha këto karakteristika e bëjnë VyprVPN a zgjedhje popullore.

VyperVPN mund të zhbllokojë: 

 • Netflix, Hulu, iPlayer në BBC.

Mbështet përrua: 

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

VyperVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Routers, Android TV, QNAP, Blackphone, Anonabox.

Shikoni marrëveshjet e VyprVPN

5. PrivateVPN

 • Kriptimi i shkallës ushtarake
 • Vrasin kaloni
 • Shpejtësi të lartë
 • Mbrojtja e rrjedhjes IPv6

Oferta privateVPN kriptim i shkallës së lartë, duke e bërë atë një zgjedhje të mirë nëse doni të anashkaloni kufizimet e vendosura nga qeveria iraniane. Kjo do të thotë, ju mund edhe shijoni faqet e lojrave si DAZN, që ka geoblocks të rënda ndryshe.

Ajo gjithashtu ka një ndërprerës vrasës që shkëput internetin sa më shpejt që lidhja VPN bie. Mbrojtja e saj e rrjedhjes IPv6 gjithashtu siguron që identiteti juaj të mbetet i fshehur, dhe IP nuk u jepet autoriteteve iraniane. Ajo ka një Garancia e kthimit të parave 30-ditore, kështu që ju mund të provoni shërbimet e tyre pa ndonjë rrezik.

Me mbrojtjen e saj të shkallës së lartë, shpejtësinë e shpejtë, ndërprerësin e vrasjes dhe mbrojtjen e rrjedhjeve, PrivateVPN ka gjithçka shumica e përdoruesve dëshirë.

PrivateVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Hotstar, Amazon Prime Video dhe iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P; lista e serverëve të optimizuar P2P të disponueshëm përmes aplikacionit.

PrivateVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android dhe iOS.

Shikoni marrëveshjet privateVPN

Ndërsa qeveria iraniane ndalon shumë faqe në internet, nuk është e paligjshme të hysh në shërbimet VPN. Sidoqoftë, ju dëshironi të siguroheni që të zgjidhni VPN-në e duhur për nevojat tuaja dhe të mos mbështeteni në shërbime lokale falas ose të lira të cilat mund të monitorohen nga qeveria.

VPN që kemi rekomanduar këtu janë plotësisht të besueshme. Ata nuk mbajnë shkrimet, dhe ata punojnë mirë në Iran.

Gjithashtu, sigurohuni që nuk shpenzoni shumë për VPN. Shikoni faqen tonë për momentin që funksionon marrëveshje dhe zbritje.

Merr 70% OFF NordVPN Tani!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me