5 VPN më të mira të shpejta për Chromebook në vitin 2020 + Udhëzues të thjeshtë për konfigurim

Chromebook-et janë makina mbresëlënëse – mrekulli të lehta që shfletojnë në internet me shpejtësi të shpejtë edhe me dhjetëra skeda të hapura. Fatkeqësisht, veprimet tregtare për gjithë atë shpejtësi dhe komoditet janë kërcënime të konsiderueshme të intimitetit dhe sigurisë.

Së pari, nëse nuk jeni një teknik teknik që mund të instalojë rrugë të poshtër, ju jeni ngecur me Chrome si opsionin tuaj të vetëm të shfletuesit. Kjo e bën atë vështirë të mbrosh aktivitetin tënd nga sytë vigjilentë të Google, gjigandi për mbledhjen e të dhënave të internetit.

Në vitin 2015, Agjensitë e mbikëqyrësve të internetit kapën Google duke spiunuar ndaj fëmijëve të vegjël të cilëve u ishin dhënë Chromebooks nga shkollat ​​e tyre. Akuzat e reja në vitin 2017 sugjeruan që kompania nuk kishte ndërprerë akoma praktikën.

Dhe, pavarësisht nga vlerësimet e larta që Chromebooks marrin për siguri, laptopi juaj i shëndetshëm mund të bëhet lehtësisht portë drejt kërcënimeve në internet, përfshirë hacking dhe malware. Problemi është mungesa e aplikacioneve për Chrome OS.

Mund të instaloni aplikacione Android në Chromebook tuaj, dhe ka dhjetëra mijëra prej tyre. Sidoqoftë, portet e softuerit me burim të hapur janë Android aplikacionet që mund të dëmtojnë pajisjen tuaj, të vjedhin të dhënat tuaja personale, ose të gjurmojmë pa dijeninë tuaj.

Mbrojtja e Chromebook dhe të dhënat tuaja me një VPN

E gjithë kjo tingëllon mjaft e frikshme, apo jo? Epo, nuk ka pse të jetë.

Një rrjet i mirë virtual virtual (VPN) është zgjidhja juaj për të përdorur Chromebook tuaj pa kompromentuar privatësinë ose sigurinë tuaj. Duke ndryshuar adresën tuaj IP dhe duke koduar trafikun tuaj, VPN ju mbrojnë nga hakerat, malware dhe sytë e çmendur.

Si një bonus i madh, një VPN gjithashtu mund t’ju ndihmojë të kapërceni kufizimet gjeo-gjeografike për të shërbime të hyrjes si US Netflix, Hulu, IPlayer BBC, dhe me shume.

Por nëse nuk ka aplikacione amtare, si mund të vendosni një VPN në Chromebook tuaj? Dhe cilat janë VPN-të më të mira për t’u përdorur në një Chromebook? Lexoni për të gjitha përgjigjet nga ekspertët tanë.

Përmbledhje e VPN-ve më të mira për Chromebook

 1. NordVPN
  NordVPN është një VPN me qëllim të plotë, që ofron siguri të dyfishtë të kriptimit pa kompromentuar shpejtësinë e lidhjes tuaj.
 2. ExpressVPN
  Me një rrjet të madh, ultra të shpejtë që ju lejon të anashkaloni kufizimet e ashpra gjeo-kufitare pa lënë gjurmë, ExpressVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme për transmetimin.
 3. Cyberghost
  E shkëlqyeshme për fillestarët, CyberGhost ndërton shërbimin e tij rreth softverit të thjeshtë për t’u përdorur i optimizuar për të hyrë në faqet e internetit të bllokuara.
 4. VyprVPN
  VyprVPN posedon ekskluzivisht serverat e tij me njohuri zero dhe ofron një protokoll unik Chameleon. Me fjalë të tjera, intimiteti i plotë është specialiteti i tij.
 5. IPVanish
  E shkëlqyeshme për familjet e mëdha, IPVanish lejon 10 lidhje të njëkohshme, ofron aplikacione miqësore për përdoruesit për shumë pajisje dhe përdor encryption të shkëlqyera.

Instalimi i një VPN në Chromebook tuaj

Ekzistojnë dy mënyra kryesore për të vendosur një VPN në Chromebook: instalimi i një shtese të shfletuesit dhe shkarkimi i një klienti të dedikuar VPN Android. Të dyja metodat janë të thjeshta, por çdo lloj programi ka avantazhe dhe disavantazhe. Le të fillojmë me shtesat e shfletuesit.

Vendosja dhe përdorimi i një zgjatjeje Chrome VPN

Marrja e një shtesë të shfletuesit VPN është mënyra më e lehtë për të mbrojtur Chromebook tuaj, por mbrojtja nuk do të jetë e plotë, siç do të sqarojmë brenda një çasti Këtu keni të gjitha që duhet të bëni për të instaluar një shtesë të shfletuesit:

 1. Drejtohuni tek tuaj shtesat Webstore. Zgjidhni një shtesë të shfletuesit nga një ofrues i besueshëm VPN, të tilla si NordVPNor një nga ofruesit e tjerë të rekomanduar më lart.
 2. Instaloni shtesën
 3. Rinisni Chromebook-un tuaj për të rindezur shfletuesin tuaj Chrome.

Done! Tani keni mbrojtje VPN për të gjithë shfletimin tuaj në Chrome. Për të mësuar më shumë rreth shtesave të shfletuesit për Chrome, shikoni përshtypjet tona të ekspertëve për ato më të mirat për t’ju mbajtur të sigurt.

Fatkeqësisht, ekziston një pengesë e madhe për të përdorur një shtesë të Chrome VPN: do të sigurojë vetëm trafikun e drejtuar përmes shfletuesit tuaj Chrome, në vend që të kodifikoni dhe siguroni të gjithë lidhjen tuaj të internetit.

Me fjale te tjera, nëse përdorni ndonjë aplikacion që hyn direkt në internet, ai aktivitet do të jetë i pambrojtur. Sidoqoftë, ekziston një mënyrë për të mbrojtur tërë Chromebook-un tuaj dhe çdo grimë të të dhënave dërguar ose prej tij.

Instalimi i një aplikacioni VPN Android në Chromebook tuaj

Mënyra më e lehtë për të marrë mbrojtje e plotë e VPN për Chromebook tuaj është që të instaloni një aplikacion Android VPN.

Si i shkarkoni dhe instaloni aplikacione Android në Chromebook tuaj? Me disa Chromebooks më të rinj, do ta keni shumë të lehtë të arrini në Dyqanin Google Play.

Por nëse nuk shihni një mënyrë për të shkarkuar aplikacione Android nga Play Store, mos u shqetësoni. Vetëm një ndryshim i vogël në cilësimet e sistemit tuaj Chrome duhet magjike hapni Dyqanin Google Play për ty. Le ta bëjmë këtë hap pas hapi.

Marrja e Dyqanit Google Play në Chromebook

 1. Nga sirtari në këndin e poshtëm të djathtë të ekranit tuaj Chromebook, klikoni në ndonjë prej ikonave dhe klikoni në “Cilësimet”.
 2. Në krye të faqes së cilësimeve, klikoni në “Rreth Chrome OS”.
 3. Klikoni në “Më shumë informacion”.
 4. Nën “Channel”, kliko në “Ndrysho kanalin”.
 5. Klikoni për të zgjedhur butonin e radios të etiketuar “Beta” dhe pastaj kliko “Ndrysho kanalin”.
 6. Prisni që lirimi Beta i Chrome OS të shkarkohet dhe instalohet dhe kur të kërkohet, rindizni kompjuterin.
 7. Nga faqja e cilësimeve, kliko në kutinë e kontrollit të etiketuar “Aktivizo Dyqanin Google Luaj në Chromebook.”
 8. Kur hapet faqja e konfigurimit të Dyqanit Google Play, klikoni në “Pajtohem”, më pas klikoni në “Regjistrohuni” dhe regjistrohuni me letrat kredenciale të Google.

Tani ju keni Google Play Store në Chromebook dhe mundeni shkarkoni dhe instaloni çdo aplikacion Android, përfshirë këtu aplikacione të dedikuara të VPN-ve më të vlerësuara.

SHËNIM: Nëse hapat e mësipërm nuk funksionojnë në pajisjen tuaj, atëherë për fat të keq, me siguri keni një nga modelet e Chromebook që nuk mbështet aplikacione Android. Në atë rast, një zgjatje e shfletuesit VPN është opsioni juaj më i mirë.

Vendosja e një aplikacioni Android VPN

Me një aplikacion Android VPN të instaluar në Chromebook tuaj, do ta bëni mbroni të gjithë trafikun që kalon përmes VPN – që përfshin si aktivitetin tuaj të shfletuesit Chrome ashtu edhe çdo trafik me origjinë nga aplikacione të tjera Android.

Për të vendosur një aplikacion VPN Android, duhet të së pari regjistrohuni në VPN dhe krijoni një llogari duke vizituar uebfaqen e ofruesit. Pasi ta keni bërë këtë, pjesa tjetër është super e lehtë.

thjesht shkoni në Dyqanin Google Luaj dhe shkarkoni aplikacionin VPN nga ofruesi juaj i zgjedhur. Nisni aplikacionin, shkruani letrat kredenciale të llogarisë suaj (emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin) dhe jeni mirë të shkoni!

Vetëm sigurohuni që ju zgjidhni një VPN që ofron një aplikacion të dedikuar për Android. Përveç VPN-ve tona të listuara më lart, këto VPN për Android janë shumë të njohura në mesin e përdoruesve.

Pra, a do të thotë kjo e gjitha që ekzekutimi i një aplikacioni VPN Android në Chromebook tuaj është një zgjidhje perfekte? Mjerisht, jo mjaft. Por tani për tani, një Klienti Android mbetet opsioni më i mirë VPN i disponueshëm për Chromebook.

Me shumë mundësi, nuk do të keni asnjë problem me aplikacionin tuaj Andorid, por nëse dikush paraqet, ka ndërlikimin që po e përdorni programin në një platformë tjetër nga sa është projektuar për.

Prandaj, mbështetja në dispozicion mund të jetë e paplotë. megjithatë, tre ofruesit tanë më të mirë të rekomanduar kanë mbështetje të mahnitshme, 24/7 të bisedave të drejtpërdrejta të klientit. Ju mund të mbështeteni te agjentët e tyre për të bërë gjithçka munden për t’ju ndihmuar.

VPN-të më të mira për Chromebook

1. NordVPN

Pajisjet NordVPN

Një nga VPN-të më të njohura në botë, NordVPN është gjëja më e afërt në treg për një shërbim pa dobësi. Ajo operon në nivelet më të larta të sigurisë, shpejtësia dhe besueshmëria, të gjitha ndërkohë që ofrojnë plane abonimi çuditërisht të lira.

Ky VPN me bazë në Panama nuk mban regjistrat dhe ka 5000 server + në 60+ vende. Atje jane serverat e optimizuar për transmetim të shpejtë, përrua dhe shfletim të sigurt.

NordVPN është i pajtueshëm me të gjitha pajisjet dhe platformat, përfshirë Chromebook. Ajo gjithashtu ofron zgjerime të shfletuesit për Chrome dhe Firefox. Ju merrni 6 lidhje për llogari për të mbrojtur të gjitha pajisjet tuaja.

Në krye të kriptimit shumë të përparuar, NordVPN ju mbron karakteristika të përmirësuara të sigurisë duke përfshirë Double VPN, hop dopio, një ndërprerës vrasës, dhe mbrojtje kundër rrjedhjes anti-DNS.

Regjistrohuni dhe përfitoni nga NordVPN 30 ditë garanci për kthimin e parave.

 NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Shikoni ofertat NordVPN

2. ExpressVPN

Përfitimet e ExpressVPN

Ideale për fillestarët dhe tifozët e transmetimit në internet, ExpressVPN ju jep shpejtësi të shpejtë pa sakrifikuar të paktën sigurinë ose privatësinë.

Me vendndodhjen e tij në Ishujt e Virgjër Britanik miqësor për jetën private, ExpressVPN ofron një politikë të dëshmuar për mos-prerjet dhe një rrjet të madh të 2,000+ serverë në 90+ vende.

ExpressVPN është i shkëlqyeshëm në kapërcimin e gjeo-kufizimeve, gjithashtu, edhe në Kinë. Nëse keni pasur probleme për zhbllokimin e Netflix të SH.B.A.-së dhe vendeve të tjera mjaft të kufizuara, ky VPN mund të jetë zgjidhja që prisni.

ExpressVPN gjithashtu ofron shumë shkëlqim dhe aplikacione të lehtë për t’u përdorur me karakteristika mbresëlënëse të sigurisë si një ndërprerës vrasjeje, mbrojtje për rrjedhje DNS / IPv6 dhe tunele të ndara për të gjitha pajisjet. Ajo funksionon pa probleme në Chromebook dhe gjithashtu ka një shtesë të shfletuesit në dispozicion.

Ju merrni 5 lidhje të njëkohshme për llogari, bandë të pakufizuar, mbështetje P2P, mbështetje live chat rreth orës dhe një 30 ditë garanci për kthimin e parave. Lexoni koleksionin tonë të rekomandimeve të përdoruesit për të mësuar më shumë.

 ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Shikoni ofertat ExpressVPN

3. CyberGhost

pajisje të shumëfishta cyberghost

Po kërkoni një VPN të përballueshme për Chromebook tuaj që ju jep gati të njëjtën performancë si shërbimet me çmim më të lartë? Provoni CyberGhost.

Një i preferuar i turmës, CyberGhost është një VPN me bazë në Rumani që çifton shpejtësi të shpejtë me kriptim të fortë dhe intimitet të fortë. Ajo ofron shumë aplikacione tërheqëse dhe tërheqëse për të gjitha platformat kryesore.

Ajo gjithashtu ofron një zgjatje proxy falas për Chrome dhe një plugin shtesë për Firefox. Plus, ju merrni 7 lidhje të njëkohshme për llogari.

CyberGhost ju siguron mundësinë e përdorimit të 3,700+ serverëve në më shumë se 60 vende. Sshtë një ndërprerës i shkëlqyeshëm i geobllokimit dhe ofron encryption AES 256-bit, multi-protokoll dhe mbështetje P2P, dhe i përkushtuar 24/7 ekip live chat.

Për ta mbajtur lidhjen tuaj të sigurt, CyberGhost ofron një ndërprerës automatik të vrasjes, rrjedhje anti-DNS dhe një Firewall. A Gjykim falas 7 ditor është në dispozicion për pajisjet mobile, dhe të gjithë pajtimtarët marrin një Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh.

 CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Shikoni marrëveshjet CyberGhost

4. VyprVPN

VyprVPN me qendër në Zvicër është një tjetër shërbim me detyrë të rëndë që e meriton vend në mesin e VPN-ve më të mira.

VyprVPN bie brenda spektrit VPN-miqësor me buxhetin dhe ju jep lidhje të qëndrueshme, shpejtësi të shpejtë, kriptim mbresëlënës, aplikacione miqësore për përdoruesit, dhe një rrjet server që ai zotëron dhe administron ekskluzivisht.

Me VyprVPN, do të keni qasje në 700 servera në mbi 70 vende, së bashku me konfigurimin e thjeshtë në Chromebook dhe 5 lidhje të njëkohshme.

Për më tepër, është unike e VyprVPN Teknologjia e kameleonit ju ndihmon të zvogëloni kufizimet gjeografike. Ofruesi u ofron klientëve për të gjitha sistemet e përdorimit të njohura dhe softveri funksionon edhe në ruter.

Regjistrohu me besim falë një 30 ditë garanci për kthimin e parave, ose drejtohuni tek koleksioni ynë i rishikimeve për të parë se çfarë thonë përdoruesit në lidhje me të.

 VyperVPN mund të zhbllokojë: 

 • Netflix, Hulu, iPlayer në BBC.

Mbështet përrua: 

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

VyperVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Routers, Android TV, QNAP, Blackphone, Anonabox.

Shikoni marrëveshjet e VyprVPN

5. IPVanish

Pajisjet ipVanish

IPVanish me bazë në SHBA është një avokat për internet të sigurt dhe mbështet 10 lidhje për llogari, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për familjet.

IPVanish ju ofron mbështetje me shumë platforma, përfshirë Chromebook, TV të mençur dhe ruterë. Me një rrjet në të gjithë botën me 1000+ serverë në mbi 60 vende, ky VPN nuk ka asnjë problem të anashkalojë shumicën e geoblocks.

IPVanish ofron shpejtësi të mëdha, mbështetje P2P, bandë të pakufizuar dhe aplikacione jashtëzakonisht të lehtë për t’u përdorur. ju nuk do ta keni problem ta vendosni atë në Chromebook tuaj, ose. Nuk është çudi që përdoruesit në të gjithë botën e duan këtë VPN.

Përkundër vendndodhjes së saj në SH.B.A., IPVanish është një jo-log VPN dhe përdor encryption AES 256-bit të nivelit të lartë, AES. Ekzistojnë gjithashtu shumë protokolle për të zgjedhur, duke përfshirë OpenVPN, IKEv2, L2TP dhe SOCKS5. Të gjitha aplikacionet janë siguruar me një ndërprerës vrasjeje.

IPVanish-së Garanci 7-ditore e kthimit të parave është më e shkurtër se sa ato të ofruara nga VPN-të tona më të mira, por prapë ju jep më shumë sesa kohë të mjaftueshme për të parë nëse është zgjedhja e duhur për ju.

 IPVanish mund të zhbllokojë:

 •  Netflix, iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • po.

IPVanish punon në këto pajisje: 

 • Windows, macOS, iOS, Android, FireTV, Windows Phone, Linux, Chromebook, Routers.

Shikoni marrëveshjet IPVanish

përmbledhje

Tani që ju e dini rreziqet e përdorimit të një Chromebook dhe si të siguroni lehtësisht pajisjen tuaj duke përdorur një VPN, ju mund të shijoni tiparet e shkëlqyera të laptopit tuaj ultralight pa u shqetësuar për kërcënimet në internet dhe monitorimin në internet.

Me një VPN, ju duhet të shijoni shumë përfitime të tjera, si për shembull torrentimi dhe zhbllokimi i faqeve të rrjedhës gjeo-kufizuar. Ju nuk do të gaboni duke përdorur ndonjë nga VPN më lart, por ne kemi marrë shumë informacione edhe në VPN të tjera më të mira, gjithashtu.

Ne gjithashtu duam t’ju ndihmojmë të merrni çmimin më të mirë të mundshëm në VPN tuaj – shikoni marrëveshjet më të fundit VPN që kemi mbledhur!

Provoni NordVPN pa rrezik sot!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me