5 VPN më të mira për Vietnamin – Për Siguri, Streaming & Shpejtësi në vitin 2020

Renditur si një “Armik i Internetit” nga Reporterët pa Kufij, Vietnami ka disa nga ligjet më të rrepta të hyrjes në internet në botë.

Ligjet e censurimit në Vietnam duhet të kufizojnë përmbajtjen e ndjeshme politikisht ose fetare, së bashku me materiale të dhunshme ose seksuale të qarta.

Në realitet, ju mund të përballeni me çështje gjatë qasjes faqet e internetit të gazetarisë, faqet e internetit të të drejtave të njeriut, faqet e internetit për media, platformat e mediave sociale, faqet e përroit, bloget, dhe me shume.

Pavarësisht nëse planifikoni një vizitë në Vietnam ose jeni banor i një kohe të gjatë, e vetmja mënyrë për të shfletuar internetin lirshëm pa frikë se policia po ju shkatërron juve është që përdorni një Rrjet Virtual Privat (VPN), i cili ju lejon të fshehni adresën tuaj IP aktuale.

Jo vetëm çdo VPN do të funksionojë – për të siguruar që identiteti juaj të mbetet i fshehur në çdo kohë, lexoni listën tonë të 5 VPN-ve më të mira për Vietnamin.

Përmbledhje e VPN-ve më të mira për Vietnamin

 1. NordVPN
  Me siguri VPN më i sigurt atje, NordVPN është i vendosur në Panama dhe nuk mban asnjë regjistër çfarëdo. Ofruesi godet ekuilibrin e përsosur të sigurisë dhe shpejtësisë.
 2. ExpressVPN
  Duke ofruar shpejtësi superiore dhe 90+ vendndodhje të ndryshme të serverëve, ExpressVPN emërtohet “Express” për një arsye. Kriptimi 256-bit e bën ExpressVPN një zgjedhje të shkëlqyer në Vietnam.
 3. Cyberghost
  Me një ndërfaqe intuitive dhe shërbim të shkëlqyeshëm për klientët, CyberGhost është i shkëlqyeshëm për përdoruesit e rastësishëm të internetit që duan të pushojnë të sigurt se VPN e tyre do t’i mbajë të mbrojtur.
 4. IPVanish
  Me qendër në SH.B.A., IPVanish zotëron 100% të të gjithë serverëve të tij sesa të përdorë serverë virtualë për të fuqizuar rrjetin e tij. Rezultati është shfletimi me shpejtësi të lartë dhe siguri superiore.
 5. HMA
  Duke shfaqur një dizajn të modës, HMA është e shpejtë, e sigurt dhe moderne. Megjithatë, “Mënyra e Lirisë” është kryesore, duke zgjedhur automatikisht një server në vendin më të afërt me fjalën e lirë.

Merrni NordVPN Tani!

Whatfarë duhet të kërkoni në një VPN për Vietnamin

Ndërsa Vietnami vazhdon të forcojë kufizimet e tij në internet, duke kërcënuar udhëheqësit global të teknologjisë nëse nuk pajtohen, duhet të siguroheni që VPN që ju zgjidhni ka të gjitha tiparet e duhura për të siguruar anonimitetin e hekurit – ose rrezikoni të jeni në anën e gabuar të ligjit.

Për shembull, vetëm kohët e fundit, dy blogerë u dënuan me burg në Vietnam për përpjekje për të rritur vetëdijen për një magji masive toksike që vrau jetën detare dhe popullarizoi njerëzimin nëpër një rrip 120 km të gjatë përgjatë bregdetit.

Mos merrni ndonjë rrezik – kërkoni këto karakteristika kur zgjidhni një VPN për Vietnamin:

 • encryption: Ofruesi juaj duhet të jetë në gjendje të ofrojë të paktën encryption 128-bit për të siguruar që trafiku rrjedh përmes VPN nuk mund të deshifrohet në asnjë mënyrë.
 • intimitet: Sigurohuni që ofruesi juaj të mos ruajë të dhëna të identifikueshme personalisht si adresat IP. Ata mund të jenë duke ruajtur disa të dhëna për qëllime të zgjidhjes së problemeve.
 • Rrjedhje DNS: Ofruesi juaj duhet të ketë mbrojtje nga rrjedhja DNS, kështu që kërkesat DNS nuk drejtohen asnjëherë në një ISP Vietnamisht rastësisht.
 • Vrasin kaloni: Në rast të shkëputjeve të rrjetit, pajisja juaj ka të ngjarë të kthehet në adresën tuaj IP aktuale. VPN me një ndërrues vrasës ju lejon të ndërpresë hyrjen në internet në çastin kur kjo ndodh për të shmangur ekspozimin e aktivitetit tuaj.
 • Mënyra e vjedhjes: Ofruesi juaj duhet të ofrojë karakteristika vjedhurazi për të mbuluar përdorimin e një VPN. Pa këtë, ISP mund të zbulojë potencialisht përdorimin e një VPN.

VPN-të më të mira për Vietnamin

1. NordVPN

Pajisjet NordVPN

NordVPN njihet për të siguri e forte dhe aftësia e tij për të anashkaloni geoblocks më të vështira. Zbatimi i ofruesit të teknologjisë Smart DNS lejon përdoruesit të përdorin mbi 150 faqe interneti me kufizime gjeo-të kufizuara ndërsa lejojnë gjithashtu përrua nga kolegët me kolegë.

Fakti që NordVPN nuk ruan asnjë regjistër e bën atë një zgjedhje tërheqëse për përdoruesit në Vietnam dhe në të gjithë botën – klikoni këtu për të lexuar pse.

NordVPN ofron një 30 ditë garanci për kthimin e parave, kështu që mund ta provoni pa rrezik.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Merrni NordVPN Tani!

2. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

Oferta e Kriptimi i shkallës ushtarake 256-bit për ta bërë trafikun tuaj në internet të padepërtueshëm, ExpressVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme për Vietnamin. Në fakt, është mjaft popullor në mesin e përdoruesve në të gjithë botën.

Së bashku me sigurinë e ngushtë, ExpressVPN gjithashtu ofron shpejtësia më e shpejtë e shkarkimit dhe një rrjet të madh global të serverat në 90+ vende, përfshirë Vietnamin.

ExpressVPN mund të jetë pak më e kushtueshme se shumica e alternativave, por ia vlen çdo qindarkë – mund të përfitoni nga 30 ditë garanci për kthimin e parave, shkarkoni një version plotësisht funksional dhe shihni vetë.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Merrni ExpressVPN Tani!

3. CyberGhost

pajisje të shumëfishta cyberghost

Sigurimi i anonimitetit për të gjithë ekipin ose familjen tuaj, CyberGhost lejon 7 lidhje të njëkohshme kështu që të gjithë mund të përdorin ndërfaqen e tij shumë intuitive për të shkarko torrente, media stream, dhe përndryshe shfletoni në internet pa kufizime.

Aplikacioni desktop gjithashtu ka karakteristika të integruara për t’ju mbrojtur nga faqet e internetit me qëllim të keq dhe bllokoni reklamat automatikisht. Lexoni se çfarë duhet të thonë fansat e saj.

CyberGhost ofron një zemërgjerë Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh, dhe ka gjithashtu një Gjykim falas 7 ditor për përdoruesit iOS dhe Android.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Merrni CyberGost Tani!

4. IPVanish

Pajisjet ipVanish

Një nga VPN-të më të shpejtë atje, IPVanish ka një grup prej 40,000+ adresash IP mbi 1000 + serverë. Qasja me shpejtësi të lartë e bën atë të shkëlqyeshme transmetim, përrua dhe lojëra.

Për sigurinë, ofruesi ofron protokollet PPTP, OpenVPN dhe L2TP. Aplikacioni është në dispozicion për të të gjitha pajisjet kryesore, përfshirë pajisjet e Amazon Fire.

Lexoni se çfarë mendojnë përdoruesit e vërtetë për IPVanish, ose kontrollojeni atë vetë Garanci 7-ditore e kthimit të parave – thjesht sigurohuni që ta bëni mendjen përpara se të mbarojë java.

IPVanish mund të zhbllokojë:

 •  Netflix, iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • po.

IPVanish punon në këto pajisje: 

 • Windows, macOS, iOS, Android, FireTV, Windows Phone, Linux, Chromebook, Routers.

Merr IPVanish Tani!

5. HMA

pajisja hidemyass

me servera në 190 vende, HMA ka rrjetin më të madh global përreth, duke lejuar ofruesin të ofrojë shpejtësi premium – dhe tifozët e tij me siguri e vlerësojnë atë.

përdoruesit mund të transmetojë përmbajtje në Netflix SHBA dhe iPlayer të BBC pa probleme duke përdorur HMA, me një maksimum prej 5 lidhje të njëkohshme.

Ju mund të përdorni 30 ditë garanci për kthimin e parave nëse shërbimi shkakton probleme, por sigurohuni që nuk e kaloni pragun e shkarkimit 10 GB gjatë asaj periudhe.

HMA mund të zhbllokojë: 

 • Hulu, iPlayer në BBC.

Mbështet përrua:

 •  Torrenti dekurajohet.

HMA punon në këto pajisje:

 •  Windows, macOS, Linux, Android, iOS, Routers.

Merrni HMA Tani!

përfundim

Të gjitha VPN-të e listuara këtu ofrojnë grupin e duhur të veçorive për lirinë e internetit në Vietnam. E gjitha varet nga sa ju jeni të gatshëm të paguani, çfarë lloj sigurie është e mjaftueshme për paqen tuaj të mendjes dhe shpejtësinë e shkarkimit që do t’ju duhet për të përmbushur kërkesat tuaja të përdorimit.

Për kursime shtesë në blerjen tuaj në VPN, mos harroni të shikoni faqen e marrëveshjeve dhe kuponave – ka disa marrëveshje të çmendura që po ndodhin atje tani!

Merrni NordVPN Tani!

Ju gjithashtu mund të dëshironi:

 • Si të merrni një adresë IP të Vietnamit nga kudo tjetër
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me