5 VPN më të mira për nominalët dixhital dhe udhëtarët që punojnë në vitin 2020

Nëse ju pëlqen të punoni në lëvizje dhe të krenoheni për të gjetur qendrën e përsosur të bashkëpunimit, kafene apo rrjet tjetër Wi-Fi falas, një VPN (rrjet privat virtual) i mirë që mbron lidhjen tuaj është një domosdoshmëri absolute.

Një nga gjërat e para që zbulojnë udhëtarët në botë është se megjithëse quhet ueb botëror, interneti është shumë i ndryshëm në varësi të vendit ku je. thjesht kapja e lajmeve ose bërja e një depozite bankare nuk është e thjeshtë kur vazhdimisht po ndryshoni vendet.

Sigurisht, rreziqet e hakerave, spiunimeve dhe malware rriten në mënyrë dramatike kur përdorni rrjete të përbashkëta. Edhe disa nga nomadët dixhitalë më të teknologjisë në botë i kanë rrëmbyer pajisjet e tyre kur kanë përdorur wi-fi publike.

VPN e duhur do të sigurojë të dhënat tuaja nga sytë e çmendur, t’ju lejojë të lundroni geoblocks të kaluara dhe filtra të tjerë të internetit për të hyrë në çdo përmbajtje në të gjithë botën, dhe për të siguruar që shpejtësitë tuaja të shkarkimit nuk komprometohen kurrë.

Nëse jeni duke kërkuar për një VPN që do t’ju japë mbrojtjen më të mirë në rrjete të hapura, së bashku me qasje të lehtë në shërbimet kritike dhe përmbajtjen tuaj të preferuar në shtëpi, lexoni në.

VPN më të mira për nominalët dixhitalë & Udhëtarët – Lista e shpejtë

 1. NordVPN
  NordVPN vazhdimisht fiton vlerësimin tonë më të lartë për kombinimin e tij të shpejtësisë, letrave kredenciale të sigurisë dhe madhësisë së rrjetit të serverëve. Sshtë një nga ndërprerësit më të mirë të geobllokimit dhe zjarrit në botë, dhe mund ta përdorni atë deri në gjashtë pajisje menjëherë.
 2. ExpressVPN
  Nëse dëshironi shpejtësi të shpejtë për shkarkim, shkëmbim skedar ose transmetim, ExpressVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Ju mbron gjithashtu në wi-fi publike me kriptim të shkallës ushtarake, dhe ofruesi i përmbahet politikës më të rreptë të intimitetit në industri.
 3. Cyberghost
  Një pajtim CyberGhost mbron deri në shtatë pajisje njëkohësisht, duke e bërë atë të përsosur për nomadët që mbledhin shumë pajisje. Siguria është topnotch, aplikacionet janë vizuale dhe intuitive, dhe shpejtësitë janë shumë të mira.
 4. PrivateVPN
  Nëse jeni duke bërë blerje për VPN tuaj të parë premium, PrivateVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme sepse vjen me instalimin në distancë dhe ndihmën e instalimit për përdoruesit e rinj, dhe ka cilësime të dobishme, të paracaktuara. Ajo gjithashtu ofron encryption të fortë dhe shpejtësi mbresëlënëse.
 5. HMA
  HMA ka një Mode unike lirie që është një ndihmë e madhe për nomadët që udhëtojnë në vendet ku aksesi në informacion është i kufizuar. Modaliteti ju lidh automatikisht me serverin më të mirë të disponueshëm në një vend aty pranë me mbrojtje të lirë të fjalës.

Pse duhet që kandidatët dixhitalë dhe udhëtarët të kenë nevojë për një VPN?

Ne jemi tifozë të mëdhenj të prirjes drejt punës në distancë. Në fakt, shumë studiues dhe shkrimtarë këtu në vpnMentor janë vetë nomadë dixhitale. Por kalimi nga rrjeti wi-fi në rrjetin wi-fi ngre çështje serioze të sigurisë dhe e bën shumë të vështirë hyrjen në përmbajtjen që ju nevojitet.

Këtu janë vetëm disa nga arsyet e shumta pse asnjë nomade dixhitale nuk duhet të jetë kurrë pa një VPN të besueshëm.

Intimiteti Online + Siguria e të Dhënave dhe Pajisjeve

Mbrojtja e të dhënave është e rëndësishme për të gjithë, por nëse përdorni pajisjet tuaja për të dërguar dhe marrë skedarë konfidencialë, detaje të kontratës ose çfarëdo informacioni tjetër të ndjeshëm përmes rrjeteve të përbashkëta, ju duhet të shqetësoheni veçanërisht për privatësinë.

Wi-fi i hapur i ekspozon informacionet dhe pajisjet tuaja personale te hakerat, botnets, malware dhe shumë kërcënime të tjera në internet. Edhe rrjetet e përbashkëta “të siguruara” në objektet e bashkëpunimit mbajnë rreziqe të konsiderueshme, sepse nuk mund të jesh i sigurt se kush po bashkëpunon me ju.

Nomadet dixhitale janë në fakt të prekshme nga dy drejtime. Të dhënat tuaja mund të vidhen kur e dërgoni atë, ose kodi me qëllim të keq mund të hipë prapa në trafikun tuaj në hyrje, duke lejuar hakerat për të rrëmbyer ose dëmtuar pajisjet tuaja.

Në vitin 2017, CEO i një fillimi dixhital amerikan zbuloi se laptopi i tij ishte rrëmbyer në cryptocurrency të minave kur vizitoi një Starbucks në Buenos Aires. Incidenti u vu në pah vetëm sa e lehtë është të lësh roje tuaj – dhe sa e rrezikshme.

Duke maskuar vendndodhjen tuaj të vërtetë dhe duke koduar plotësisht të gjitha të dhënat, një VPN ju mban të sigurt dhe pajisjet tuaja, pa marrë parasysh se ku i lidhni.

Pagesa e faturave dhe përdorimi i shërbimeve bankare

Bankat dhe shërbimet që paguajnë faturën, transaksionet e flamurit të iniciuara nga një adresë IP e huaj, dhe madje bllokoni hyrjen e llogarisë tuaj nëse nuk jeni në vendin tuaj. Në përgjithësi, kjo është një masë e rëndësishme e sigurisë, por për nomadët dixhitalë është një shqetësim i madh.

Kur përdorni një VPN, faqet e internetit si banka juaj shohin vetëm adresën IP të serverit me të cilin jeni lidhur, jo vendndodhjen tuaj aktuale. Për sa kohë që rrjeti përfshin një server në vendin ku keni hapur llogaritë tuaja, ju do të merrni akses të plotë për të dërguar dhe marrë para nga kudo.

Duke anashkaluar Gjeo-kufizimet në Lajmet dhe Streaming Content

Të qenit vazhdimisht në lëvizje mund të nënkuptojë gjithashtu bllokimin nga faqet e internetit të preferuara dhe shërbimet e transmetimit – edhe nëse keni një abonim të paguar.

Shërbimet e lajmeve në internet ofrojnë përmbajtje të ndryshme në pjesë të ndryshme të botës. Pa një VPN, mund ta gjesh shumë e vështirë për të vazhduar me ngjarjet në shtëpi. Duke ju caktuar një adresë të re IP që ndryshon vendndodhjen tuaj të dukshme, një VPN ju ndihmon të qëndroni të lidhur në çdo cep të botës.

Dhe kur është koha për t’u çlodhur, është çmenduri kur e juaja Shfaqjet dhe filmat e preferuar nuk janë të disponueshëm në vendndodhjen tuaj aktuale. Duke ndërruar vendndodhjet e serverit, mund të përdorni VPN tuaj për të hyrë në përmbajtje video nga SH.B.A., Britania e Madhe, Japonia, Franca, ose kudo tjetër në botë.

Mbani në mend, megjithatë, që shërbimet më të njohura të transmetimit pëlqejnë Netflix, Hulu dhe iPlayer i BBC përforcojnë geoblocks e tyre me softuer të ekranit VPN. Vetëm VPN-të më të vlerësuara mund t’i kalojnë këto blloqe me dy shtresa.

Spoof gjithashtu lokacioni i VPN-së ju jep një avantazh të madh në krahasim me konkurrencën tuaj kur po e ndjekni atë marrëveshje tjetër të madhe, sepse mund të lidheni me një server në vendin e klientit tuaj të mundshëm. Imagjinoni sa të mahnitur do të jenë ata që jeni të azhurnuar në të gjitha ngjarjet e fundit të rajonit.

Mbrojtja nga Censura & Mbikëqyrja e qeverisë

Mungesa e një azhurnimi të lajmeve ose episodi më i fundit i një serie televizive mund të jetë zhgënjyese, por duke u përpjekur të faqet e hyrjes të bllokuara për shkak të censurës së qeverisë mund të sjellin pasoja shumë më serioze.

Shumë vende ndalojnë një shumëllojshmëri të gjerë të faqeve të internetit, duke filluar nga faqet e lajmeve që kritikojnë qeverinë e lojrave të dhunshme deri në LGBT dhe përmbajtje të tjera që thuhen se shkelin “vlerat tradicionale”. Dënimet për postimin ose hyrjen në përmbajtje të ndaluar shkojnë nga sherr të buta deri në gjobë të rëndë dhe madje edhe burgim.

Sa më shumë vende të udhëtoni, aq më e vështirë është të mbani shënimet e ligjeve lokale të censurës. Duke ju lidhur përmes një tuneli të sigurt me një server në një vend me qasje të lirë dhe të pa filtruar në internet, a VPN siguron që firewallet e censurimit nuk do të hyjnë kurrë në rrugën tuaj.

Më e rëndësishmja, duke koduar të gjithë trafikun tuaj, VPN juaj i bën të dhënat tuaja të palexueshme për agjencitë qeveritare të mbikëqyrjes. Sigurohuni që VPN që ju zgjidhni nuk mban të dhëna për shfletimin tuaj, pra tuajin aktiviteti nuk mund të gjurmohet kurrë tek ju.

Përdorimi i VoIP & Aktivitete të tjera të ndjekura me lehtësi

Duke folur për ndjekjen, çdo aktivitet që ekspozon jo vetëm vendndodhjen tuaj, por edhe vendndodhjet e të gjithëve me të cilët komunikoni, paraqet rreziqe veçanërisht serioze për nomadët dixhital. Shumë qeveri monitorojnë se ku po shkon mesazhet dhe trafiku i VoIP, dhe disa madje spiunojnë bisedat.

Për më tepër, sepse njerëzit kanë tendencë të jenë më pak të vetëdijshëm për rreziqet e sigurisë kur komunikojnë rastësisht me miqtë dhe familjen, wi-fi hakerat shpesh përdorin transmetimin e mesazheve dhe VoIP për të fituar qasje në të dhënat e përdoruesve dhe pajisjet.

Pra, nëse jeni një nomad dixhital që përdor shërbime VoIP dhe / ose platforma të mesazheve si WhatsApp dhe Tox.chat, një VPN me karakteristika të sigurisë së nivelit të lartë është një domosdoshmëri absolute.

Tofarë duhet të kërkoni në një VPN

Një VPN e fortë zgjidh të gjitha problemet e mësipërme, dhe shumë më tepër që mund të hasni në bredhjet tuaja. Nomadët dixhitalë kanë nevojë për një VPN me një rrjet i gjerë i serverëve për të siguruar aksesin global të përmbajtjes, si dhe kredencialet e ngurta të sigurisë, përfshirë rrjedhje mbrojtje dhe kriptim i fortë.

Shtë edhe më mirë nëse ofruesi juaj mbron të gjitha pajisjet tuaja me një pajtim. Do të dëshironi gjithashtu një VPN me shpejtësi të shpejtë të lidhjes. Shumë rrjete publike wi-fi janë ngadalësuese; gjëja e fundit që ju duhet është një server i ngathët VPN që ju ngadalëson edhe më tej.

VPN-të më të mira për kandidatët dixhitalë dhe udhëtarët në detaje

1. NordVPN

NordVPN impresionon vazhdimisht si përdoruesit ashtu edhe ekspertët e teknologjisë me kombinimin e tij të kredencialeve të sigurisë premium, a rrjeti gjigant i serverëve, përmirësime të vazhdueshme të shërbimit dhe shpejtësi të shpejtë. Një abonim i vetëm ju merr 6 lidhje të njëkohshme të pajisjes.

Protokollet e sigurisë të ofruara nga NordVPN janë topnotch dhe përfshijnë të dy OpenVPN dhe IKEv2. Ofruesi përdor kriptimin e shkallës ushtarake, përfshin një ndërprerës të integruar vrasës në të gjitha aplikacionet, dhe i përmbahet një politike të rreptë mos-prerje.

Aplikacionet janë të thjeshtë për tu vendosur, dhe NordVPN do ta rekomandojë serveri më i mirë për vendndodhjen tuaj dhe qëllimin posa të filloni. Serverët mbështesin Double VPN, TorVPN dhe Qepë mbi VPN për sigurinë maksimale, dhe këtë VPN merr rreth geoblocks me lehtësi.

NordVPN është unike Suite CyberSec është si një engjëll kujdestar për nomadët dixhital, duke ofruar bllokim automatik të reklamave dhe mbrojtje nga faqet e internetit të keqe që përhapin malware dhe spyware.

Ofruesi ofron një 30 ditë garanci për kthimin e parave për përdoruesit e rinj, kështu që ju mund të provoni shërbimin për të parë nëse ju përshtatet juve para se të vendosni para në linjë.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Shikoni ofertat NordVPN

2. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

ExpressVPN është një zgjedhje e besueshme për nomadët dixhital, duke kombinuar shpejtësia, siguria dhe besueshmëria e rrjetit udhëheqëse të industrisë me aplikacione miqësore për përdoruesit për të gjitha platformat kryesore. Mund të siguroni deri në 5 pajisje menjëherë, me një pajtim.

Karakteristikat mbresëlënëse të sigurisë përfshijnë enkriptim të shkallës ushtarake dhe mbështetje për një gamë të protokolleve të tunizimit, me protokollin e sigurt OpenVPN si parazgjedhur në të gjitha aplikacionet. Mbrojtje shtesë për wi-fi publike vjen standard.

ExpressVPN ka politika transparente të intimitetit dhe nuk mbledh aspak regjistrat e përdoruesve. Basedshtë me seli në Ishujt e Virgjër Britanikë, jashtë juridiksionit të Aleancës 5/9/14-Sytë, dhe është një avokat global për lirinë e internetit dhe mbrojtjen e intimitetit.

Përdoruesit e duan atë, dhe ne jemi shumë të sigurt që do të bëni gjithashtu. Por vetëm në rast, mund të pajtoheni me paqe mendore. ExpressVPN ofron një 30 ditë garanci për kthimin e parave pa pyetje të bëra. Mund ta provoni gjithashtu falas për 7 ditë në pajisjet tuaj celular.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Shikoni ofertat ExpressVPN

3. CyberGhost

pajisje të shumëfishta cyberghost

CyberGhost kohët e fundit ka zgjeruar rrjetin e saj dhe tani ofron më shumë se 5.700 serverë në të gjithë botën. Pavarësisht se ku ndodhesh, mund të lidhesh shpejt dhe lehtë. CyberGhost gjithashtu mbron deri në 7 pajisje njëkohësisht me një pajtim.

Përdoruesit theksojnë shpejtësinë e lidhjes së besueshme të këtij VPN dhe aplikacionet miqësore për përdoruesit. CyberGhost anashkalon lehtësisht kufizimet gjeo, madje edhe blloqe të ndërlikuara si ato që ruajnë Netflix-in e SHBA. Një mbresëlënëse Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh ju jep mjaft kohë për të provuar shërbimin.

Kur bëhet fjalë për sigurinë, CyberGhost mbron përdoruesit me Kriptimi i shkallës ushtarake AES-256 dhe protokolli OpenVPN. Ofruesi nuk mban regjistrat e përdoruesve dhe rezervon këtë angazhim me servera pa memorie.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Shikoni marrëveshjet CyberGhost

4. PrivateVPN

pajisje privatevpn

PrivateVPN është një shërbim mbresëlënës, veçanërisht në dritën e tij çmim miqësor për buxhetin. Ajo ofron kriptim të shkallës ushtarake, 2048-bit me AES-256 dhe nuk mban regjistrat e përdoruesve, kështu që është bast i sigurt për shfletim të sigurt.

Ju mund të mbroni 6 pajisje njëkohësisht me një pajtim, dhe shpejtësia e lidhjes është mbresëlënëse.

Një nga karakteristikat që ne vërtet duam rreth PrivateVPN është ndihmë falas në distancë përmes TeamViewer. Ky shërbim unik mund të vijë me të vërtetë i dobishëm nëse sapo keni filluar jetesën tuaj nomade dhe keni nevojë për ndihmë për të krijuar mjetet tuaja të sigurisë në internet..

PrivateVPN ofron një 30 ditë garanci për kthimin e parave për paqen e shtuar të mendjes. Për të mësuar më shumë rreth asaj që mund të bëjë kjo VPN e vogël por e fuqishme për ju, shikoni arkivin tonë të rishikimeve dhe shikoni se çfarë përdoruesit e vërtetë duhet të thonë për këtë.

PrivateVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Hotstar, Amazon Prime Video dhe iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P; lista e serverëve të optimizuar P2P të disponueshëm përmes aplikacionit.

PrivateVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android dhe iOS.

Shikoni marrëveshjet privateVPN

5. HMA

pajisja hidemyass

Nëse jeni një nomad dixhital nga një vend i vogël që nuk merr shumë dashuri nga grupet e serverëve VPN, HMA mund të jetë shpëtimi juaj. Ju nuk do keni probleme për të arritur faqet dhe shërbimet në shtëpi falë një rrjet që përfshin mbi 190 vende!

HMA ofron kriptim të shkallës ushtarake me AES-256, një varg protokolle sigurie, mbrojtje rrjedhje DNS dhe një ndërprerës vrasës. Përdoruesit veçanërisht e duan mënyrat e paracaktuara të lidhjes të ndërtuara në aplikacionin ndër-platformës.

Mënyra e menjëhershme do t’ju lidhë automatikisht me serverin më të shpejtë të disponueshëm; Mënyra e vendndodhjes ju lejon të zgjidhni një lokacion specifik të serverit, kështu që është ideal për të anashkaluar geoblocks. dhe Mënyra e Lirisë ju lidh me serveri më i afërt në një vend me fjalën e lirë.

Mënyra e Lirisë është veçanërisht e dobishme në vendet ku aktiviteti i internetit është i kufizuar dhe monitoruar nga qeveria, si Rusia dhe Turqia. HMA ofron një Gjykim falas 7 ditor të shërbimit të tij dhe a 30 ditë garanci për kthimin e parave.

HMA mund të zhbllokojë: 

 • Hulu, iPlayer në BBC.

Mbështet përrua:

 •  Torrenti dekurajohet.

HMA punon në këto pajisje:

 •  Windows, macOS, Linux, Android, iOS, Routers.

Shikoni marrëveshjet HMA

përmbledhje

Pavarësisht nëse jeni një nomadë dixhitale veteran apo thjesht filloni kalimin nga nëntë në pesë në stilin e jetës së pavarur, siguria e të dhënave dhe pajisjes duhet të jetë më e rëndësishmja në mendjen tuaj. Lajmi i mirë është se duke zgjedhur VPN-në e duhur, mund t’i vendosni shpejt ato shqetësime në shtrat.

VPN me cilësi të lartë do të bëjnë shumë më tepër se kaq, gjithashtu, duke e bërë atë të lehtë për të hyrë në gjeo-të kufizuar ose të censuruar përmbajtje, dhe i sigurt dhe i përshtatshëm për të paguar faturat dhe për të menaxhuar llogaritë tuaja financiare.

Për të mësuar më shumë rreth asaj se si wi-fi ju ekspozon ndaj kërcënimeve në internet dhe çfarë hapash mund të ndërmarrësh për të mbrojtur veten, shiko udhëzuesin tonë për sigurinë wi-fi.

Dhe nëse jeni në procesin e zgjedhjes së destinacionit tuaj të rradhës, shikoni këtë udhëzues të shkëlqyeshëm për në qytetet më miqësore me freelancer. Gëzuar nomade! Ne do t’ju shohim në kafene ose në plazh.

Merrni NordVPN Tani!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map