5 VPN më të mira për Lojërat 2020 – Cili është më i shpejtë?

Me sulme virtuale dhe mbledhjen e të dhënave rriten çdo ditë, VPN-të janë thelbësore për të mbrojtur veten në internet.

Të dy ISP duke goditur dhe DDoS lehtë mund të prishin përvojën tuaj të lojës. Sulmet DDoS janë aq të përhapura sa që lojtarët në fjalë kanë lëshuar udhëzime parandaluese. Kjo përfshin gjithmonë përdorimin e një VPN.

Me shumë lojtarë brenda radhëve tona, ne e dimë se sa të rëndësishme mund të jenë VPN-të për një sesion lojrash të sigurt, pa tela. Si ekspertë të VPN, ne gjithashtu kuptojmë se jo çdo ofrues ofron performancën që po kërkoni – kështu që kemi testuar qindra VPN për t’ju dhënë 5 zgjedhjet tona më të mira për lojëra.

Udhëzues i shpejtë: 5 VPN kryesore për lojrat

 1. NordVPNështë e jona zgjedhja e lartë për të mbajtur lidhjen tuaj të mbrojtur gjatë lojërave.
 2. ExpressVPNvazhdimisht merr çmimin më të lartë kur bëhet fjalë për shpejtësinë, kështu që loja juaj nuk do të vonojë kurrë.
 3. Cyberghoste bën lojën të lehtë me ndërfaqen e tij miqësore për përdoruesit dhe profilet e personalizuara të serverit.
 4. Surfshark është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ata që duan të lidhin një numër të madh pajisjesh në një VPN të vetme.
 5. Qasje në Internet private (PIA) u jep lojtarëve privatësinë që u duhen me disa nga çmimet më të mira të ofruara nga një shërbim premium VPN.

Si të instaloni një VPN për lojëra

Ju mund të shihni tani pse një VPN është thelbësore për lojrat në mënyrë të sigurt. Gjëja tjetër që duhet të dini është si të instaloni një në të gjitha pajisjet tuaja. Nëse nuk i siguroni të gjitha pajisjet tuaja të lojrave dhe internetit me një VPN, nuk do të jeni 100% i sigurt në internet. Kjo është ajo ku gjërat bëhen pak më të ndërlikuara. Ndërsa instalimi i një VPN në një laptop, kompjuter dhe smartphone është jashtëzakonisht i lehtë, shumë konzola lojrash nuk janë drejtpërdrejt të pajtueshme me softuerin VPN.

Për t’ju ndihmuar, ne do t’ju tregojmë tre mënyra më të lehta për të lidhur Xbox, PlayStation, Switch dhe tastierat e tjera të lojës me VPN tuaj. Ndiqni këto hapa të shpejtë dhe nuk do të mbroheni brenda asnjë kohe. 

Instaloni VPN në Ruterin tuaj Wi-fi

Deri tani, metoda më e thjeshtë për të përdorur një VPN në tastierën tuaj të lojës, kjo do gjithashtu mbroni automatikisht çdo pajisje të lidhur me rrjetin tuaj wi-fi menjëherë. Ju mund të blini një ruter të specializuar të dedikuar për të punuar me VPN ose për të blerë një të ndërtuar nga ofruesi juaj VPN. Ndërsa janë të thjeshta për tu vendosur, këto janë opsione të shtrenjta, dhe jo të gjithë ofruesit e VPN shesin ruterët e tyre.

alternativ, mund të instaloni manualisht VPN tuaj në ruterin tuaj, duke ndjekur udhëzimet në internet. Hapat ndryshojnë në varësi të markës tuaj të routerit dhe ofruesit të VPN por udhëzuesit hap pas hapi janë të lehta për tu gjetur me një kërkim të shpejtë në Google. 

Vendosni një VPN në MacOS

Para se të vendosni VPN tuaj, sigurohuni që të keni një kabllo Mac dhe Ethernet. Kontrolloni nëse Mac juaj gjithashtu ka një port Ethernet dhe një adaptor wi-fi dhe është i përputhshëm me tastierën tuaj.

 1. Shkarkoni dhe instaloni VPN-në tuaj të preferuar.
 2. Vendosni kabllon Ethernet në pjesën e pasme të Mac dhe tastierës tuaj.
 3. Shkoni te Preferencat e Sistemit > Sharing. Nga menuja e majtë, kliko në Internet Sharing.
 4. Nga menyja rënëse që thotë “Ndani lidhjen tuaj nga”, zgjidhni wi-fi.
 5. Shënoni Ethernet nga lista “në kompjuterët që përdorin”.
 6. Kontrolloni në të majtë të Ndarjes së Internetit për të aktivizuar ndarjen wi-fi midis Mac dhe tastierës tuaj. Kujdes nga ikona e gjelbër që tregon një lidhje të suksesshme.
 7. Hapni programin VPN që keni shkarkuar në Mac tuaj dhe lidheni me një server nga lista e serverëve në dispozicion të VPN.
 8. Në tastierën tuaj, gjeni cilësimet e rrjetit, zgjidhni një mundësi kabllo LAN dhe lidheni atë me rrjetin e Mac tuaj.
 9. Ju mund të duhet të zgjidhni një opsion si “Mos përdorni një server Proxy”.
 10. Hapat ndryshojnë paksa me secilën tastierë, por nëse gjithçka shkon mirë, do të jeni të lidhur në internet përmes VPN në asnjë kohë.

Vendosni një VPN në PC tuaj

Lidhja e një VPN përmes PC është pothuajse e njëjtë me vendosjen e saj përmes Mac, vetëm kjo metodë përdor ekuivalentin Windows të Shpërndarjes në Internet të Mac.

 1. Shkarkoni dhe instaloni shërbimin tuaj të zgjedhur VPN në PC tuaj.
 2. Vendosni një kabllo Ethernet në pjesën e prapme të PC dhe tastierës tuaj.
 3. Paneli i Kontrollit të Hapur > Rrjeti dhe Qendra e Ndarjes. Klikoni Ndryshimi i Cilësimeve të Adapterit në dritare.
 4. Klikoni me të djathtën mbi ikonën tuaj VPN dhe zgjidhni Properties.
 5. Hapni skedën e ndarjes dhe sigurohuni që të zgjidhni ‘Lejoni përdoruesit e tjerë të rrjetit të lidhen me lidhjen e internetit të këtij kompjuteri. ‘
 6. Zgjidhni Lidhjen e Rrjetit në shtëpi dhe më pas, klikoni në opsionin “lidhje interneti në shtëpi” nga menyja rënëse.
 7. Në tastierën tuaj, gjeni cilësimet e rrjetit, zgjidhni një mundësi kabllo LAN dhe lidheni atë me rrjetin e PC tuaj.
 8. Ju mund të duhet të zgjidhni një opsion si “Mos përdorni një server Proxy”.
 9. Hapat ndryshojnë paksa me secilën tastierë, por tani duhet të jeni online dhe të lidheni në internet përmes VPN. Le te filloje Loja!

E gjithë kjo që ka mbetur tani është të zgjedh VPN më të mirë për nevojat tuaja të lojrave. Jo çdo VPN është mjaft e fuqishme për lojëra, kështu që ne kemi zgjedhur 5 më të mirat absolute për ju.

Nëse provoni një VPN Falas për Lojërat?

Një VPN falas tingëllon si një zgjedhje tërheqëse për një gamer, megjithatë, ka një numër të arsyet pse VPN-të falas thjesht nuk ia vlen. Për fillestarët, shumë VPN-të e lirë nuk janë vërtet të lira. Disa ju bëjnë të paguani mbledhjen dhe shitjen e të dhënave tuaja ose duke ju treguar një numër të madh reklamash. Të tjerët do ngadalësoni shpejtësinë e lidhjes tuaj, gjë që e vështirëson lojën.

VPN që janë vërtet të lira dhe të sigurta zakonisht zbatojnë kufijtë e rreptë të brezit. Këto shkojnë nga 500MB të të dhënave në muaj deri në 500 MB në ditë. Thjesht nuk do të kesh të dhëna të mjaftueshme për të luajtur lojën tënde të zgjedhjes.

Kjo është arsyeja pse a premium VPN është opsioni juaj më i mirë. Shërbimet më të mira kanë pa kufij të të dhënave, mbani politika të rrepta pa log, nuk do të shpejtoni shpejtësinë e lidhjes suaj, dhe më e rëndësishmja, ata përdorin nivele të larta të kriptimit për t’ju mbajtur të sigurt dhe të sigurt.

VPN-të më të mira për lojrat

1. NordVPN

 • Rrjeti global i serverëve – mbi 5,000 servera për qasje të pakufishme
 • Karakteristikat e përparuara të sigurisë, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për sulmet e DDoS
 • Serverët me shpejtësi të lartë sigurojnë që lidhja juaj të mos marrë një goditje

NordVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme për gamerin e gjithanshëm i cili pret të njëjtën fleksibilitet nga ofruesi i tyre VPN. Me më shumë se 3.500 serverë në 61 vende, ju do të jeni në lidhje me çdo vend që dëshironi.

Shpejtësia është ndoshta gjëja e parë që do të kërkoni në një VPN për lojëra – dhe NordVPN nuk zhgënjen. Përditësimet e fundit të shërbimit kanë përmirësuar shumë cilësinë e lidhjes të NordVPN, duke e vendosur atë atje me më të mirët. Nuk na beson? Shikoni këto përdorues komente.

Sa i përket intimitetit tuaj, sigurohuni që nuk do të shqetësoheni nga kiddies të skenarëve ose kundërshtarët e kripur. NordVPN ka mbrojtje të integruar anti-DDoS, si dhe serverë me porosi të dizajnuar për t’ju mbrojtur nga sulme të tilla – kështu që mund të harroni për ndërprerjet e bezdisshme dhe të paplanifikuara.

Me shumëllojshmëri masive të serverëve, lidhje të shpejta dhe siguri të gradës A, NordVPN është partneri juaj i përsosur ndërsa shkoni në internet fyese. Dhe nëse vendosni që kjo nuk është VPN për ju, ekziston një garanci prej 30 ditësh për kthimin e parave, në mënyrë që të merrni një rimbursim të plotë, pa pyetje.

Pajisjet e lojrave të pajtueshme: 

 • PC, Mac, Linux, Chromebook, smartphone, rutera wi-fi.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Filloni të luani me NordVPN!

2.ExpressVPN

Përfitimet e ExpressVPN

 • VPN më e shpejtë në treg – gëzoni mbrojtje të rafteve me shpejtësi të lartë për tu përputhur
 • Zgjidhni nga mbi 3000 servera në 90+ vende
 • Ndarja e tunelit ju lejon të zgjidhni se cila pjesë e trafikut tuaj mbrohet nga VPN

ExpressVPN definitivisht jeton deri në emrin e tij – rregullisht zë vendin e parë në testet tona të shpejtësisë. Vonesa më e ulët mund të jetë ndryshimi midis një fitore dhe një humbje, dhe kur është fjala për ping, ky ofrues do t’ju bëjë të ndjeheni sikur nuk përdorni fare VPN.

3,000 + serverë në 90 vende, servera të pronarit DNS me njohuri zero, dhe një politikë e rreptë e prerjeve zero ju lejojnë qasje të shpejtë, globale dhe të sigurt. Nëse dëshironi të shtypni trafikun tuaj të mbrojtur, funksioni i tunizimit të ndarë gjithashtu vjen në dispozicion. Dokumentimi i ndarjes gjithashtu nënkupton që nëse shqetësoheni për vonesën, mund të siguroni pjesën tjetër të trafikut dhe të luani si normal.

Ju gjithashtu mund të mbroni deri në pesë pajisje me një pajtim të vetëm ExpressVPN.

Zbuloni se çfarë klientët e vërtetë mendojnë të ExpressVPN. Ose provojeni deri në 30 ditë. Nëse nuk ju pëlqen, mund të merrni një rimbursim. 

Pajisjet e lojrave të pajtueshme: 

 • PC, Mac, Linux, Chromebook, smartphone, wi-fi ruter, Xbox One dhe 360, PlayStation 3 dhe 4.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Filloni të luani me ExpressVPN!

3. Cyberghost

CyberGhost VPN

 • Lista e madhe e serverëve – 6000+ për performancë të optimizuar, kudo që të jeni
 • Profilet e dobishme ju japin parametrat më të mirë për aktivitete të ndryshme
 • Ndërfaqe e thjeshtë dhe e thjeshtë

Me mbi 6000 serverë, enkriptim serioz dhe regjistra zero të trafikut ose lidhjeve të ruajtura, Cyberghost është një ofrues tjetër që merr për zemër “private” në “rrjetin privat virtual”.

Një nga karakteristikat më të mira të këtij VPN është ndërfaqja e tij – falë disa profileve të dedikuara, mund ta njoftoni CyberGhost se për çfarë po përdorni, dhe kjo do të sigurojë performancën optimale për nevojat tuaja. 

Përveç intimitetit të përsosur, do të dëshironi një shpejtësi të lartë. Ndërsa nuk është aq i shpejtë sa NordVPN ose ExpressVPN, CyberGhost është i shpejtë dhe nuk do të pengojë në mënyrë të dukshme shpejtësinë tuaj të internetit.

Të gjitha këto karakteristika (plus të tjerët si mbrojtja e rrjedhjeve IP / DNS dhe 5 lidhje të njëkohshme) e bëjnë CyberGhost një mundësi të shkëlqyeshme. Për më tepër, ju merrni një provë falas një-javore për iOS dhe Android mbi garancinë e kthimit të parave prej 45 ditësh, në mënyrë që të provoni këtë VPN dhe të mos paguani asgjë.

Nëse nuk jeni akoma të sigurt nëse CyberGhost ka të drejtë për ju, shikoni këto rishikimet e përdoruesve.

Pajisjet e lojrave të pajtueshme: 

 • PC, Mac, Linux, Chromebook, smartphone, rutera wi-fi.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Filloni të luani me CyberGhost!

4. Surfshark

 • Servers në 50 vende
 • Mundësitë e abonimit miqësore me buxhetin
 • Aplikacione miqësore për përdoruesit

Surfshark është një zgjedhje e besueshme për lojëra, transmetim dhe shfletim.

Serverë me shpejtësi të lartë dhe gjerësia e pakufizuar e bandës minimizon buffering dhe lag. Dhe, me servera në 50 vende, ju mund të luani në çdo rajon që ju pëlqen. Kjo është e dobishme nëse po udhëton dhe dëshironi të luani bashkë-shok me miqtë tuaj nga shtëpia ndërsa jeni larg.

Surfshark ka aplikacione për shumicën e platformave kryesore. Nëse pajisja juaj nuk ofron mbështetje të integruar VPN, mund ta vendosni atë në një ruter të pajtueshëm përkundrazi. Po ashtu lejon lidhje të pakufizuara të njëkohshme për ato netët lokale të lojërave me shumë lojtarë.

Ju mund të mësoni më shumë nga leximi i vlerësimeve reale të përdoruesit, ose provojeni atë për veten tuaj me të 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Pajisjet e lojrave të pajtueshme: 

 • PC, Mac, Linux, Chromebook, smartphone, rutera wi-fi.

Surfshark mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, CBS, ESPN, Amazon Prime Video, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

Surfshark punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, FireTV, Linux, Chrome dhe Firefox.

Filloni të luani me Surfshark!

5. Qasje në Internet private (PIA)

Pajisjet private të hyrjes në internet

 • Larmi e madhe e serverëve – 3000 në 44 lokacione
 • E përkryer për gamerin me një buxhet
 • Instalim dhe konfigurim i thjeshtë

Si AirVPN, Qasje në Internet private është i dashur nga shumë një gamer për qëndrimin e tij pro-privatësisë dhe shërbimin me cilësi të lartë, të përballueshme.

Konkretisht, PIA ofron mbi 3,000 servera në 44 lokacione. Këto janë numra mbresëlënës edhe për VPN-të më të shtrenjta, duke e bërë atë edhe më të veçantë PIA është një nga ofruesit më të lirë në treg. Lojtarët që kërkojnë një VPN me një rrjet të madh të serverëve, politikë të provuar me llogari zero dhe çmim tërheqës duhet patjetër që të kontrollojnë PIA.

Për më tepër, PIA është mishërimi i një plug-and-play VPN – klienti i saj është tepër i thjeshtë për t’u përdorur dhe madje edhe fillestarët nuk do të shpenzojnë më shumë se disa sekonda duke konfiguruar lidhjen për dëshirën e tyre. Ju gjithashtu mund të klikoni këtu për të mësuar më shumë rreth asaj se si përdoruesit aktualë të PIA e përjetojnë VPN. Edhe më mirë, Qasja në Internet private është një mundësi e mirë nëse lidhni gjithashtu llogaritë tuaja të lojërave PayPal.

Që ka thënë, disa serverë janë më të qëndrueshëm se të tjerët në departamentin e shpejtësisë, dhe ndërsa VPN nuk është jashtëzakonisht e ngadaltë, ekzistojnë alternativa më të mira nëse një lidhje e shpejtë që bie në sy është ajo që jeni pas. Për fat të mirë, ju keni një dritare 7-ditore për t’u rikthyer nëse ndiheni sikur nuk po merrni mjaftueshëm nga PIA.

Pajisjet e lojrave të pajtueshme: PC, Mac, Linux, Chromebook, smartphone, rutera wi-fi.

Filloni të luani me PIA!

Ding! Ju keni nivelizuar përvojën tuaj të lojrave me një VPN

Pavarësisht nëse po kërkoni të zhbllokoni lojërat me kufizime gjeo-kufitare, të keni një lidhje më të mirë me serverët e largët ose të shmangni goditjet / goditjet DDoS, një VPN do të jetë MVP në ekipin tuaj. Bëni një zgjedhje më të mirë me listën tonë të pesë më të mirë.

A e gjetët të dobishëm? Njoftojini miqtë tuaj si mund të përmirësojnë seancat e tyre të lojrave duke e ndarë këtë postim!

A ju pëlqejnë lojërat përrua gjithashtu? Siguria vjen së pari – kështu që shikoni VPN më të mira për përrua.

Mos humbni kursimet ekskluzive me marrëveshjet dhe kuponat më të mirë VPN.

Dëshironi të lexoni më shumë? Shikoni vlerësimet tona të VPN-ve më të mira!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map