5 VPN më të mira (dhe më të sigurta) Për Usenet që me të vërtetë punojnë në vitin 2020

Vëllai më i madh i internetit që ne të gjithë e njohim dhe e duam, Usenet ka ende shumë ndjekës besnikë.

Duke evoluar qetë që nga fillimi i tij në 1979, Usenet është një zgjedhje popullore për miliona njerëz që kërkojnë një shkëmbim të lirë të ideve përmes grupeve të lajmeve, forumeve të hapura, shkëmbimit të skedarëve dhe shkarkimeve të pakufizuara.

Platforma ka vazhduar me ndryshime të mëdha në teknologjinë e internetit dhe mbetet një zgjedhje e sigurt. por si të gjitha platformat në internet, ekzistojnë disa shqetësime për privatësinë dhe sigurinë në Usenet.

nga duke kombinuar Usenet me një VPN. Ju mund të hyni në të gjitha pjesët më të mira të Usenet, pa u shqetësuar për privatësinë, rrjedhjet e të dhënave ose çështjet ligjore.

Udhëzues i shpejtë – VPN-të më të mira për Usenet

1.NordVPN:Zgjedhja më e popullarizuar në mesin e lexuesve tanë, dhe VPN me vlerësimin më të lartë, NordVPN ofron paketën më të plotë të VPN në dispozicion.

2.ExpressVPN:VPN më e shpejtë në treg, ExpressVPN gjithashtu krenohet me intimitetin më të mirë në klasë, të kombinuar me serverët në 160 lokacione.

3.Cyberghost: Kur doni të mbroni pajisje të shumta, merrni parasysh CyberGhost. Ai e bën instalimin VPN në shumë pajisje të thjeshtë dhe të shpejtë.

4.Surfshark: Ylli në rritje i botës VPN, ky i porsaardhur mbresëlënës ofron një vlerë të jashtëzakonshme dhe një suitë mbresëlënëse të mjeteve të personalizueshme VPN.

5.PrivateVPN: Me të ardhur në VPN në mendje, PrivateVPN ofron një zgjidhje të thjeshtë, të përballueshme dhe efektive.

Qasuni në Usenet me NordVPN Tani!

Pse keni nevojë për një VPN për Usenet

Nisur në 1979, Usenet kishte potencialin për të udhëhequr epokën e internetit. Sidoqoftë, shumë njerëz e panë atë shumë komplekse dhe World Wide Web – interneti që përdorim të gjithë u bë më i popullarizuar.

Qasja në Usenet dhe përdorimi i shumë karakteristikave të saj kërkon ndarjen e shumë informacioneve personale që mund të jenë të gjurmueshme prapa teje Usenet regjistron shumë nga këto informacione, së bashku me aktivitetin tuaj të kërkimit Usenet, dhe i mban ato në skedar pafundësisht. 

Për shkak se shkëmbimi dhe shkarkimi i skedarëve në formatin NZB të Usenet është bërë një nga aktivitetet më të njohura në rrjet, ai mund të tërheq vëmendjen e autoriteteve për shkeljen e të drejtave të autorit dhe krime të tjera. Përdoruesit që kërkojnë hapur dhe shkarkojnë skedarë, në Usenet po vendosen vetë shumë rrezik potencial juridik.   

Shumë njerëz mendojnë se kriptimi i integruar i SSL i Usenet është i mjaftueshëm për të mbajtur të fshehur aktivitetin e tyre të kërkimit dhe shkarkimit, por kjo nuk është e vërtetë.

Uebfaqet kanë raportuar gjetjen e shkrimeve të vjetra të Usenet në Google, që datojnë rreth 20 vjet. Në atë kohë, intimiteti i Usenet ishte më i fundit. Tani, megjithatë, teknologjia ka ecur përpara dhe informacionet private të përdoruesve nga dekada më parë janë hapur në dispozicion. 

Ky është shembulli i përsosur i pse ju duhet një VPN si një mjet i veçantë i privatësisë ndërsa bëni gjithçka në një rrjet të përbashkët si Usenet ose World Wide Web.

Duke hyrë në Usenet përmes një VPN, veçanërisht asaj me një politikë të rreptë të mos-logs, ju sigurohuni që e gjithë veprimtaria juaj të jetë e fshehur dhe të jeni të sigurt nga rreziqet ligjore. 

Një VPN kodon të gjitha të dhënat që kalojnë përmes rrjetit të tij, përfshirë historitë e kërkimit dhe shkarkimet. Madje mund të fshehë që po hyni në Usenet. Aktiviteti i vetëm i dukshëm për palët e jashtme është ai jeni lidhur me një VPN – gjithçka që bëni pas kësaj është private. 

Usenet gjithashtu është i bllokuar në shumë vende. Një VPN ju lejon të anashkaloni këto gjeo-kufizime duke ju lidhur në internet përmes serverëve të sigurt në të gjithë botën. Nëse zona juaj kufizon Usenet, përdorni një VPN për të hyrë në një server në një vend tjetër.

Kjo nuk është e gjitha që një VPN mund të bëjë

Përfitimet e shtuara të intimitetit dhe sigurisë që sjell një VPN në Usenet vlejnë për gjithçka që bëni në internet.

Kur përdorni Web Wide Web, ju përballeni me kërcënime dhe pengesa të panumërta që shpesh mbeten të fshehura, por ende e rrezikshme. Një VPN ju mbron nga kërcënimet dhe ju ndihmon të anashkaloni pengesat.

Ndjekja e aktivitetit tuaj në internet është e zakonshme në të gjithë shfletuesit, platformat, aplikacionet dhe ofruesit e shërbimeve të internetit. Kjo mund të përdoret për të t’ju mashtrojë, manipulojë, ju sulmojë me malware edhe me shume.

VPN përdorin kriptimin në shkallë ushtarake dhe mjete të tjera të sigurisë udhëheqëse të industrisë për t’ju mbajtur të sigurt, të fshehur dhe anonim në internet. Edhe vendndodhja juaj fizike, diçka që gjurmohet lehtë, është private.

Kjo do të thotë një përvojë më e sigurt, më private dhe në fund të fundit më e këndshme në internet për çdo përdorues të VPN.

Duke anashkaluar gjeo-kufizimet gjithashtu nuk vlen vetëm për Usenet. Duke u lidhur në internet përmes serverave të sigurt VPN, ju fitoni qasje në “internet pa kufij”. Ju mund të përdorni kufizime të përmbajtjes në faqet e njohura si Netflix, ndërsa gjithashtu shmangia e censurës qeveritare.

Qasja në internet në një VPN, pavarësisht nëse është Usenet ose World Wide Web, do përmirësoni të gjitha aspektet e jetës tuaj në internet. Vetëm mos harroni atë jo çdo VPN mund të sigurojë përfitimet që kemi renditur këtu.

Ju duhet një VPN e fuqishme me siguri hermetike dhe politika të rrepta të intimitetit.

5 VPN-të më të mira për Usenet

1.NordVPN

NordVPN është VPN më e njohur në mesin e lexuesve tanë dhe zgjedhja perfekte për përdoruesit e Usenet të ndërgjegjshëm për jetën private.

Ajo ofron siguria udhëheqëse e industrisë, duke përfshirë encryption AES-256, mbështetje për protokollet OpenVPN dhe IKEv2 / IPSec, një politikë e rreptë pa log-e, edhe me shume. Me mbi 5.700 servera në 60+ vende, NordVPN do t’ju mbajë të sigurt, të fshehur dhe të sigurt kudo në botë.

NordVPN mbështet këtë siguri të klasit botëror me mjete të pakrahasueshme të goditjes së geobllokut, aplikacione për përdorim të lehtë dhe shpejtësi të shpejtë dhe shfletimi të rrufeve. Provojeni atë vetë me një pa rrezik, 30 ditë garanci për kthimin e parave. 

NordVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Qasuni në Usenet me NordVPN Tani!

2.ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

VPN më e shpejtë në botë, ExpressVPN është e përkryer për ndarjen dhe shkarkimin e skedarëve në Usenet. me serverë të optimizuar me shpejtësi në mbi 160 vende në të gjithë botën, kurrë nuk do të duhet të shqetësoheni për lidhjen tuaj duke u ngadalësuar ndërsa jeni në rrjet.

Shpejtësia super e shpejtë nuk do të thotë që ExpressVPN ka sakrifikuar sigurinë dhe vlerën. Ky ofrues u ofron përdoruesve mjetet e intimitetit hermetik, më të artit, deri në pesë pajisje njëherësh. Kombinuar me një ruter të veçantë VPN, një abonim i vetëm ExpressVPN mund të mbrojë të gjithë rrjetin tuaj në shtëpi. 

Lexuesit tanë e duan këtë VPN për shpejtësinë, sigurinë dhe aplikacionet e përdorimit të lehtë. Përdoruesit e rinj marrin një 30 ditë garanci për kthimin e parave, kështu që ju mund ta provoni atë pa rrezik.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Qasuni në Usenet me ExpressVPN Tani!

3.CyberGhost

Pajisjet CyberGhost

CyberGhost është një nga VPN-të më të besueshme dhe të përshtatshme, veçanërisht për të mbrojtje me shumë pajisje. Mbron deri shtatë pajisje njëkohësisht, me një llogari të personalizueshme të përdoruesit tek ndajnë cilësimet e VPN-së në të gjitha pajisjet e rrjetit tuaj.

me 6,000+ serverë të përhapur në të gjithë globin, CyberGhost ofron intimitet të plotë kudo në botë. A politikë e rreptë e mos-logs, encryption në shkallë ushtarake, dhe një automatik kaloni vrasës garantojnë privatësinë, sigurinë dhe anonimitetin. CyberGhost jeton deri në emrin e tij, duke mos zbuluar anashkalojë geoblocks, censurë, dhe kufizime të tjera në internet.

Përfitoni nga bujarët e CyberGhost Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh të shohim pse kemi kaq shumë lavdërimi për këtë VPN. 

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po, profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Qasuni në Usenet me CyberGost Tani!

4.Surfshark

Pajisjet e sipërfaqes

Surfshark është shumë më i ri se Usenet, por të dy punojnë së bashku pa probleme. Që prej fillimit, Surfshark është rritur shpejt në renditjen tonë, duke mposhtur 100-të konkurrentët më të vjetër për t’u bërë një nga VPN-të më të njohura në botë.

Shtë e lehtë të shihet pse. Krahas paketës standarde të mjeteve të intimitetit që prisni në një VPN premium, Surfshark u ofron përdoruesve një host i mënyrave dhe cilësimeve të personalizueshme VPN. Ti mundesh Modifiko ajo për tu përshtatur me nevojat tuaja të sakta për VPN, nga shkarkimi dhe shkëmbimi i skedarëve, deri te anashkalimi i geoblocks dhe rrymë e shpejtë.

Edhe më mirë, kjo VPN ofron mbrojtje e pakufizuar e pajisjes në një pajtim të vetëm. Provojeni, pa rrezik, me një 30 ditë garanci për kthimin e parave. 

Surfshark mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, CBS, ESPN, Amazon Prime Video, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

Surfshark punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, FireTV, Linux, Chrome dhe Firefox.

Qasuni në Usenet me Surfshark Tani!

5.PrivateVPN

Pajisjet PrivateVPN

Një ofrues fillestar, miqësor me buxhetin, PrivateVPN është perfekt nëse jeni i ri për VPN.

PrivateVPN është një nga VPN më miqësore për përdoruesit në dispozicion. Edhe para instalimit të aplikacioneve të tyre, ju përfitoni mbështetje e jashtëzakonshme, 24/7 live. Kjo ju udhëzon në çdo hap të rrugës, duke siguruar që të qëndroni të mbrojtur në internet ndërsa përdorni këtë VPN.

Thjeshtësia nuk do të thotë që PrivateVPN i mungon shpejtësia apo siguria. me të sigurt, serverë të optimizuar me shpejtësi në 50+ vende, lexuesit tanë japin përshtypje pozitive në mënyrë privateVPN Përdorni Garanci pa para për 30 ditë kthim të parave për të parë veten.

PrivateVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Hotstar, Amazon Prime Video dhe iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P; lista e serverëve të optimizuar P2P të disponueshëm përmes aplikacionit.

PrivateVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android dhe iOS.

Qasuni në Usenet me PrivateVPN Tani!

përmbledhje

Ju jeni në Usenet për një arsye: dëshironi ndajnë idetë dhe përmbajtjen në një mjedis të sigurt, të sigurt dhe të hapur.

Por vetëm Usenet nuk do t’ju japë intimitet të plotë dhe anonimati në internet. Për t’i arritur këto, duhet të hyni në Usenet me një VPN. përdorimGaranci për kthimin e parave të NordVPN-së për 30 ditë për të parë ndryshimin që bën VPN në Usenet dhe në internet më të gjerë, pa rrezik.

Leximi më tej

Ende nuk jam i sigurt se cili VPN është më i miri për ju? Ndiqni udhëzuesin tonë për të zgjedhur VPN-në e duhur.

Ne kemi testuar dhe shqyrtuar 100-të VPN-të. Për t’ju ndihmuar të zgjidhni atë të duhurin, një vështrim në 10 më të mirat.

Nëse nuk jeni akoma të sigurt, shikoni marrëveshjet më të mira absolute të VPN në internet.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me