5 mënyra të thjeshta për të mbrojtur iPhone dhe privatësinë tuaj në vitin 2020 FALAS


Apple krenohet me vendosjen e një standardi të lartë për privatësinë e përdoruesit dhe sigurinë e të dhënave në çdo pajisje që prodhon. megjithatë, iPhone juaj mund të mos jetë aq i sigurt sa mendoni.

Shtë e vërtetë që iPhone-të janë më të vështirë për tu këputur se pajisjet e tjera mobile, pasi ato prodhohen nga një prodhues i përkushtuar për t’i ruajtur ato. Dhjetëra kompani prodhojnë pajisje Android, që do të thotë rrezik më i madh i cenueshmërisë.

megjithatë, hakerat kanë gjetur mënyra krijuese për të vjedhur të dhënat tuaja të ndjeshme nga aplikacionet iPhone që e mbledhin atë çdo ditë. Ata mund të rrëmbyen historinë tuaj të shfletimit, imazhet personale, vendndodhjen aktuale dhe madje edhe fjalëkalimet pa e ditur ndonjëherë.

Cfare ka me shume, Apple nuk ka kontroll mbi informacionin tuaj ku udhëton pasi të mblidhen nga aplikacionet. Disa ofrues të aplikacioneve korrin dhe shesin të dhënat tuaja, që do të thotë se shqetësimet e intimitetit të iPhone shkojnë shumë larg rrezikut të hakerave.

Për fat të mirë, ka shumë hapa që mund të ndërmerrni për të minimizuar rreziqet, dhe ato janë të gjitha FALAS ose shume e lire. Më poshtë, ne do të detajojmë mënyrat më të mira për të mbrojtur privatësinë tuaj në iPhone tuaj, në mënyrë që asnjë nga të dhënat tuaja të ndjeshme të mos hyjë në duar të gabuara.

Pse është e rëndësishme të mbani iPhone tuaj privat

Mundësia e dikush duke parë ju ose duke shkëmbyer fotografi dhe video prej jush pa dijen tuaj është së paku shqetësuese, dhe e rrezikshme në më të keqen. Fatkeqësisht, mund të ndodhë dhe është vetëm një nga shumë mënyra që iPhone juaj mund të rrezikojë privatësinë tuaj.

Hacking dhe Rreziqet e Malware

Studiuesi i sigurisë, Felix Krause zbuloi se hakerat mund të ju spiunojnë përmes aparatit tuaj iPhone, falë aplikacioneve që ato krijojnë duke abuzuar me cilësimet e lejes iOS.

Kur shkarkoni një aplikacion, ai kërkon lejen tuaj për të hyrë në komponentë të ndryshëm të iPhone tuaj – kamerën tuaj, fotot, cilësimet e vendndodhjes, etj. Pasi të keni lejuar aplikacionin, ajo mund të hyni në ato përbërës sa herë që aplikacioni ekzekuton.

Kjo do të thotë që një aplikacion i komprometuar nga hakerat mund të fotografojë në heshtje fotografitë dhe të regjistrojë video nga ju, ose edhe të ekzekutojë softuer për njohjen e fytyrës në përpjekje për të vjedhur identitetin tuaj.

Përveç që ju bëjnë të prekshëm nga spiunimi, aplikacionet e komprometuara mund të infektojnë iPhone tuaj me malware. “Këshilla dhe truket” iPhone tuaj për të shkarkuar aplikacione të palëve të treta që nuk ofrohen nga Apple Store rrit rrezikun e një sulmi hacker ose malware jashtëzakonisht të madh.

Këtu, hapi i parë drejt sigurimit të të dhënave dhe pajisjes tuaj është i thjeshtë, pasi gjithçka që duhet të bëni nuk është asgjë: Mos bëni jailbreak iPhone tuaj.

Vjedhja e pajisjes

Të gjithë kemi pasur ato momente shpërqendrimi, duke mos kuptuar se kemi lënë celularët tanë në kafenenë apo dyqanet ushqimore deri disa orë më vonë. Pastaj terrori vendos brenda. Kodet e kodit dhe një ID e prekjes së gjurmëve të gishtërinjve duhet të parandalojnë një hajdut të telefonit të hyjë në të dhënat tuaja, por a do të vërtet?

Përkundër këtyre masave të sigurisë, ekziston një shans një person i pandershëm që gjen iPhone tuaj mund të hyjë në gjithçka – listat e kontakteve, mesazhet e tua dhe shumë më tepër.

Vjelja e të dhënave dhe shqetësimet e tjera të intimitetit

Edhe nëse veçoritë e sigurisë së iPhone tuaj e kryejnë punën e tyre dhe askush nuk hyn kurrë në telefonin tuaj pa lejen tuaj, privatësia juaj është ende në rrezik çdo herë që përdorni një aplikacion. Ofruesit e aplikacioneve dhe ISP-ja juaj korr vazhdimisht të dhënat tuaja, shpesh e shitur atë tek ndërmjetësit e të dhënave të palëve të treta.

Në minimum, shitja e të dhënave tuaja do të thotë se do të merreni me të bezdisja e marketingut të synuar – dhe mbani mend, këto reklamuesit e dinë numrin tuaj të telefonit. Por efektet e vjeljes së të dhënave mund të jenë shumë më keq se kaq.

Pjesa më e madhe e të dhënave të mbledhura rreth jush bën rrugën e duhur për agjencitë që kryejnë kontrolle në sfond. Pra, nëse informacioni është i saktë apo jo, i juaji të dhënat mund të përdoren kundër jush kur merrni vendime kritike për jetën, siç është blerja e një shtëpie ose gjetja e një pune të re.

Disa uebfaqe sugjerojnë se mënyra më e mirë për të mbrojtur privatësinë tuaj është të fshini të gjitha aplikacionet tuaja iPhone, por duke bërë që në thelb shndërron pajisjen tuaj $ 800 në një telefon rrokullisje. Këtu janë disa këshilla më praktike për të siguruar iPhone dhe të dhënat tuaja.

Pesë mënyrat më të mira për ta mbajtur iPhone tuaj të Mbrojtur

Pra, e vërteta e vështirë është se megjithëse ne dëshirojmë të imagjinojmë rreziqet e sigurisë në iPhone si skenarë mjaft të largët, iPhonet kanë cenueshmëri shumë të vërtetë. Për fat të mirë, nuk ka asnjë arsye për të frikësuar.

Këto pesë këshilla të thjeshta do jepni iPhone tuaj mbrojtjen që i nevojitet për të luftuar pothuajse çdo kërcënim të sigurisë.

1. Tweak Cilësimet e iOS për sigurinë maksimale

Cilësimet e paracaktuara të sistemit tuaj të iPhone nuk janë vendosur për t’ju mbrojtur plotësisht. Ja çfarë duhet të bëni për t’i përmirësuar ato.

Zgjidhni pajisje të ekranit tuaj me mençuri

widget e ekranit të shtëpisë

Përditësimet e fundit të iOS kanë prezantuar pajisje shtesë të ekranit në shtëpi, të cilave mund t’i qasesh pa shtypur në kodkalimin tënd. Karakteristika është e shkëlqyeshme për komoditet, por jo edhe aq e mirë për sigurinë.

Për të hequr vegël që nuk dëshironi që dikush të hyjë pa një fjalëkalim, rrëshqitni djathtas në ekranin tuaj të kyçjes dhe trokitni lehtë mbi redaktoj për të hequr widget.

Homescreen-Widgets-2

Vendosni një kodkalim më të fortë

Kodet e kodit më të mirë përmbajnë numra dhe shkronja dhe janë më të gjata se 6 shifra.

Për të azhurnuar kodkalimin, shkoni te Cilësimet

Passcode-1

atëherë Prek ID & Passcode

Passcode-2

atëherë Aktivizo kodkalimin

Passcode-3

pastaj zgjidhni Opsionet e kodit të kalimit → Kodi alfanumerik i personalizuar

Passcode-4

pastaj vendosni kodkalimin tuaj të ri.

Passcode-5

Aktivizoni vërtetimin me dy faktorë

Edhe një kodkalimi me të vërtetë i fortë mund të plasaritet nga një haker i aftë ose i durueshëm. Autentifikimi me dy faktorë bllokon më tej llogaritë tuaja, në mënyrë që të huajt të mos mund t’i përdorin ata edhe nëse e marrin me mend kodin tuaj.

Shko tek Cilësimet. Fjalëkalimi juaj Apple ID & siguri. Vendosni fjalëkalimin tuaj Apple ID dhe më pas zgjidhni Aktivizoni vërtetësinë e dy faktorëve.

Ableaktivizoni gjurmimin e vendndodhjes

Kur ndjekja e vendndodhjes është aktive, të gjitha aplikacionet me qasje në funksion di saktësisht se ku ke qenë. Ky është një shumë informacion personal që nuk dëshironi atje në tregun e shitjes së të dhënave.

Për të çaktivizuar gjurmimin e vendndodhjes në aplikacionet tuaja, shkoni te Cilësimet → Intimitet

Vendndodhja-1

atëherë Shërbimet e vendndodhjes

Vendndodhja-2

atëherë Zgjidhni Aplikacione. Zgjidhni cilat aplikacione do të kenë qasje në përcjelljen e vendndodhjes dhe cilat nuk do.

Vendndodhja-3

Shqyrtoni lejet e aplikacionit

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë nën kontroll informacionin tuaj personal është të rishikoni të gjitha cilësimet e aplikacionit tuaj për të parë se cilat nga veçoritë e iPhone tuaj mund t’i qasen çdo aplikacioni. Kjo do t’ju japë një ide se sa të dhëna mund të mbledhë çdo ofrues aplikacioni.

Për të rishikuar lejet e aplikacionit, shkoni te Cilësimet → Intimitet. Shfletoni në funksione si Kontaktet, Mikrofonin, Fotografitë, etj. Ableaktivizoni lejet për çdo aplikacion që nuk doni të përdorni një veçori të veçantë si kamerat tuaja.

2. Aktivizoni Gjeni iPhone tim

Gjeje iphonin tim është një jetë i sigurt nëse iPhone juaj humbet ose vidhet. Kur aktivizoni Find My iPhone, do të keni mundësi fshini të gjitha të dhënat e iPhone tuaj nga distanca në mënyrë që askush që vjedh ose të gjejë telefonin tuaj të mos ketë akses në informacione të ndjeshme.

Gjej-My-iPhone-1

Me Find iPhone My, ju mund të përdorni çdo kompjuter për të gjurmuar iPhone tuaj dhe të pastroni të dhënat nga ai. Për të fshirë të dhënat e telefonit tuaj, futuni në aplikacionin Gjeni iPhone dhe zgjidhni Zgjidhni iPhone → Veprimet → Fshini iPhone. Confirm zgjedhja juaj.

Gjej-My-iPhone-2

Herën tjetër që iPhone juaj të lidhet me internetin, ai automatikisht do të fshijë të gjitha të dhënat tuaja, duke e mbajtur të sigurt pa marrë parasysh se kush e gjen telefonin tuaj. Kjo do t’ju japë paqe e mendjes shumë e nevojshme ndërsa luftoni me të gjitha telashet e zëvendësimit të një pajisjeje të humbur.

3. Mbani të sigurta fotot dhe videot tuaja

Një nga çështjet e sigurisë iPhone që i afrohet më shumë zemrave tona është fakti që a hakeri mund të hyjë në llogarinë tuaj të iCloud dhe të hyjë në fotot tuaja private dhe video. Ka disa gjëra që mund të bëni për të parandaluar këtë makth.

Disaktivizoni ndarjen e fotografive

IPhone juaj ju lejon të ndani fotografi me një grup të zgjedhur njerëzish përmes Ndarjes së Fotos. Sidoqoftë, ka mënyra shumë më të sigurta për të shkëmbyer fotografi me miqtë dhe familjen tuaj, kështu që është e rëndësishme të çaktivizoni këtë veçori.

Shko tek Cilësimet → iCloud

Photo-Sharing-2

atëherë Fotografitë. Fikni Ndarjen e Fotografive të iCloud.

Photo-Sharing-3

Disaktivizoni kopjet rezervë të figurës

Rikthimi i fotove tuaja në iCloud është një mënyrë super e përshtatshme për t’u siguruar që mund t’i rikuperoni ato nëse humbni iPhone tuaj ose merrni një të ri. Fatkeqësisht, gjithashtu i vë në dispozicion të hakerave.

Në vend të kësaj, rezervoni fotot tuaja në kompjuterin tuaj dhe mbaji larg re.

Për të çaktivizuar kopjen rezervë të imazhit iCloud, shkoni te Cilësimet → iCloud → Menaxhoni ruajtjen → Rezervime. Zgjidhni rezervën përkatëse dhe zgjidhni Disaktivizoni Roll-in e kamerës.

4. Instaloni Softuer për mbrojtjen e reklamimit dhe mbrojtjen e malware

Fakti që ekzistojnë shumë pak programe antivirusë për iPhone është një gjë e mirë – tregon se sa ka të ngjarë të ketë një infeksion malware për sa kohë që nuk bëni jailbreak telefonin tuaj. (A e përmendëm që ti absolutisht nuk duhet të ju jailbreak iPhone?)

Sidoqoftë, është akoma kritike të mbroni iPhone tuaj nga Reklama të palëve të treta që mund të mbajnë viruse, spyware, ose shpërblesë. Bllokuesit e reklamave mund të zbulojnë dhe bllokojnë reklamat e dyshimta para se të rrëmbejnë iPhone-in tuaj. Disa janë falas, por aplikacioni kryesues i industrisë Purify është një pazar me rreth 2 dollarë.

Mos harroni, megjithatë, që aplikacionet për bllokimin e reklamave dhe anti-malware ofrojnë mbrojtje shumë të kufizuar. Për të siguruar plotësisht iPhone-in tuaj, ju duhet një VPN që punon së bashku me këto aplikacione.

5. Instaloni një VPN

Për të marrë nivelin më të lartë të mbrojtjes për të dhënat tuaja, ju duhet një VPN për iPhone tuaj.

Kini kujdes, megjithatë, cilën VPN zgjidhni. Shumë shërbime falas VPN në të vërtetë mbledhin të dhënat tuaja dhe i ndajnë ato me palët e treta. Kjo është gjëja e fundit që dëshironi nëse privatësia është qëllimi juaj.

Një VPN i besueshëm kurrë nuk do të korrë të dhënat tuaja dhe do të mbrojë iPhone tuaj duke koduar të gjithë trafikun tuaj, gjë që është veçanërisht e rëndësishme kur përdorni wi-fi publike. Si një bonus i madh, do të jeni gjithashtu merrni hyrje në përmbajtje gjeo-të kufizuar si US Netflix dhe BBC.

Ekzistojnë dy mënyra për të instaluar një VPN në iPhone tuaj: shkarkimi i një aplikacioni vendas VPN për iOS dhe konfigurimi manual. Aplikacionet vendase nga ofruesit më të mirë VPN ju lejojnë mbroni plotësisht iPhone dhe të dhënat tuaja me vetëm disa klikime.

Konfigurimi manual ju jep pak më shumë kontroll, por do të thotë të heqësh dorë nga siguria e dhënë nga a vrasin kaloni dhe Mbrojtja e rrjedhjes DNS. Këto karakteristika të rëndësishme sigurojnë që të dhënat tuaja asnjëherë të mos bëhen të dukshme për spiunët e internetit, edhe nëse lidhja e serverit tuaj VPN bie.

Për këtë arsye, më të vlerësuarat tanë Ofruesit VPN rekomandojnë të përdorni aplikacionet e tyre amtare VPN për iPhone. Sidoqoftë, nëse keni një version të vjetër të iOS që nuk i mbështet aplikacionet, udhëzuesi ynë për instalimin manual do të ecë gjatë procesit të konfigurimit të VPN.

Për siguri maksimale për iPhone-in tuaj, ExpressVPNështë e vështirë për tu mposhtur. Kriptimi i shkallës ushtarake dhe a politikë e rreptë e prerjeve zero sigurohuni që të dhënat tuaja dhe aktiviteti i internetit të ruhen private në çdo kohë. Për më tepër, lidhjet e shpejtë të flakëruara të ExpressVPN janë ideale për transmetimin e videos.

ExpressVPN-së aplikacioni vendas për iOS është i thjeshtë për t’u instaluar dhe përdor OpenVPN ultra të sigurt si protokollin e tij të paracaktuar (zgjedhja juaj e lidhjes UDP ose TCP). Ju gjithashtu mund të zhvendoseni menjëherë në IKEv2 ose protokolle të tjera pa ndonjë konfigurim manual të kërkuar.

Pajisja e iPhone tuaj me një VPN me cilësi të lartë është hapi më i fuqishëm që mund të ndërmerrni për të mbrojtur telefonin tuaj të vlefshëm dhe të dhënat edhe më të vlefshme. Më e mira nga të gjitha, ExpressVPN ofron një Gjykim FALAS 7-ditor të aplikacionit të tij iOS.

Filloni gjyqin tuaj falas ExpressVPN TANI!

përmbledhje

Kur bëhet fjalë për çështje të sigurisë iPhone, është e lehtë të mendosh, “Kjo nuk do të më ndodhë kurrë.” Por siç kanë treguar Felix Krause dhe të tjerët, Cilësimet e paracaktuara të sigurisë së Apple nuk janë të mjaftueshme për t’ju mbajtur të sigurt nga kërcënimet e intimitetit me të cilin përballemi të gjithë sot.

Për të mbrojtur plotësisht iPhone dhe privatësinë tuaj, ndiqni hapat e mësipërm dhe më e rëndësishmja, instaloni një aplikacion amtare me cilësi të lartë VPN. VPN-të më të mira ofrojnë prova falas dhe garanci për kthimin e parave, kështu që nuk keni asgjë për të humbur.

ExpressVPNsiguron mbrojtjen më të mirë të mundshme të iPhone tuaj, por të gjitha VPN-të më të mira që ju rekomandojmë të kenë aplikacione të shkëlqyera iPhone për të siguruar që të dhënat tuaja kurrë nuk përfundojnë në duart e kujtdo që nuk ju besoni.

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map