5 mënyra për të kursyer para në hotele me një VPN | Përditësimi i vitit 2020

Dy kostot më të rëndësishme kur udhëtoni janë zakonisht fluturimet dhe akomodimet tuaja.

Ne ju treguam tashmë se si mund të kurseni para në fluturime me një VPN, por në disa raste, hotelet mund të kushtojnë më shumë.

Ndërsa platformat e shtëpisë si Airbnb kanë padyshim shndërruar tregun, ka shumë raste kur një hotel do të ishte një opsion më i mirë. Sidoqoftë, me disa truke të thjeshta, mund të rezervoni një dhomë hoteli luksoz për një pjesë të çmimit të tij të zakonshëm.

Sitet e krahasimit kanë bërë gjetjen e çmimeve më të mira të hoteleve edhe më të arritshme, por ne do t’ju tregojmë se si përdorimi i një VPN mund të rrisë kursimet tuaja.

Duke përdorur Cyberghostkur kemi prenotuar, kemi kursyer 308 dollarë për një natë me një qëndrim në një hotel luksoz!

Hotelet ndryshojnë çmimet e tyre sipas vendndodhjes tuaj

Ashtu si linjat ajrore, hotelet ofrojnë çmime të ndryshme në varësi të vendit ku jeni. Edhe faqet e krahasimit do të gjurmojnë vendndodhjen tuaj, të cilën ata më pas i përdorin për të përshtatur çmimet që ju tregojnë.

Për shembull, nëse rezervoni një hotel në Londër nga Amerika, çmimet (zakonisht) do të jenë më të shtrenjta sesa nëse i rezervoni ato nga Afrika.

Ekzistojnë dy qasje të ndryshme ndaj çmimeve që një klient i sheh. Në disa raste, kërkimi nga një vend me të ardhura më të ulëta do t’ju ndihmojë të merrni marrëveshjet më të mira. Në raste të tjera, hotelet dhe vendet e tjera të udhëtimit dëshirojnë të dëshirojnë kujdesem së pari për vendasit. Prandaj, nëse kërkoni nga një vend i huaj, mund të shihni çmime që janë dukshëm më të larta se sa të kërkoni në të njëjtin vend.

Si Uebfaqet ndjekin vendndodhjen tuaj

Uebfaqet e hoteleve dhe faqet e krahasimit të hoteleve ndjekin preferencat tuaja në të njëjtën mënyrë që Google ju ndjek. Ata e bëjnë këtë duke ekzaminuar pjesët e mëposhtme të të dhënave.

 • biskota
  Cookies ruajnë historinë tuaj të shfletimit. Sitet e krahasimit përdorin cookie-t për të zbuluar kur kërkoni në internet për të njëjtën artikull disa herë. Nëse ata shohin të kërkoni të njëjtën gjë në mënyrë të përsëritur (do të thotë se ka një shans të mirë do të rezervoni një dhomë), ata do të rrisin çmimin e hoteleve në dispozicion.
 • Adresa IP
  E njohur gjithashtu si Internet Protocol, adresa juaj e IP është mënyra më e lehtë për faqet e udhëtimit për të zbuluar vendndodhjen tuaj. Në varësi të vendndodhjes tuaj, ata mund t’ju tregojnë çmime të ndryshme hoteliere.
 • Ndjekja e celularit
  Karakteristika GPS në një pajisje të lëvizshme, si smartphone ose tablet, mund të tregojë vendndodhjen tuaj. Nëse shfletoni faqet e udhëtimit nga pajisja juaj mobile, me siguri do të shihni çmime të ndryshme në varësi të vendndodhjes tuaj.
 • WiFi
  Nëse i lejoni ato, faqet e internetit mund të zbulojnë vendndodhjen tuaj duke përdorur WiFi tuaj.

Sidoqoftë, mund të parandaloni që faqet e internetit të mbledhin këto pjesë të të dhënave. Pa to, ata nuk do të mund të rritin çmimet që ju ofrojnë në dhomat e hotelit. Kjo është ku një VPN mund të vijë në dispozicion, por nuk është teknika e vetme që kemi përdorur për të kursyer para.

5 mënyra për të kursyer para në Hotele

Për të provuar hipotezën se një VPN mund t’ju ​​kursejë para, ne shikuam një hotel me pesë yje në Londër.

Londra është një qytet i bukur, veçanërisht rreth Krishtlindjeve. Sidoqoftë, është gjithashtu veçanërisht e kushtueshme në atë kohë të vitit. Në një kohë kur çmimet janë tashmë të larta, kursimi i parave është edhe më i rëndësishëm.

Goring është një hotel luksoz në zemër të Londrës. Akomodimi mbresëlënës është vetëm disa hapa larg vetë Mbretëreshës. Shtë vendi i përsosur për të qenë për Krishtlindje, por dhomat mbushen shpejt.

Ne vendosëm të zbulojmë se sa kushton zakonisht Goring në atë kohë të vitit.

Me një adresë IP të vendosur në Mbretërinë e Bashkuar, qëndrimi i një jave në Hotel Goring nga 20-27 Dhjetor do të kushtojë 602 £ për një natë ose rreth 795 dollarë në SH.B.A..

Nuk është e lirë.

megjithatë, ne kuptuam një mënyrë për të kursyer mbi 300 dollarë për një natë.

Ja si:

1. Ndryshoni vendndodhjen tuaj me një VPN

Siç e përmendëm më lart, faqet e hoteleve shfaqin çmimet bazuar në vendndodhjen tuaj. Ju mund të ndryshoni çmimet që shihni duke ndryshuar vendndodhjen tuaj me një VPN. Zgjedhja jonë kryesore e VPN isCyberGhostpër shkak të rrjetit të tij të madh të serverëve.

Një VPN, e njohur edhe si Rrjet Virtual Privat, ndryshon vendndodhjen tuaj nga duke fshehur adresën tuaj IP. Në vend të kësaj, faqet e internetit do të shohin adresën IP të serverit VPN me të cilin keni lidhur. Për më tepër, ajo kripton të dhënat tuaja dhe siguron lidhjen tuaj në internetn. Nëse doni të mësoni më shumë rreth asaj se si funksionojnë VPN-të, lexoni udhëzuesin tonë për newbies.

Ne kemi dashur të shohim nëse çmimi i hotelit Goring ndryshon sipas vendndodhjes, kështu që kemi transferuar VPN-në në Paris.

Edhe pse Franca nuk është një vend i lirë, çmimi i The Goring u ndryshua në 495 € për një natë, ose rreth 583 dollarë.

kapja e tij është 212 dollarë më pak për një natë! Për tërë javën, ky çmim do t’ju kursejë më shumë se 1.400 dollarë.

Filloni të kurseni me CyberGhost

2. Kaloni IP-në tuaj në një vend me të ardhura të ulëta

Shumë herë, do të kërkoni nga një vend me të ardhura më të ulëta ju kursejne edhe me shume para.

Nëse nuk dëshironi të kërcej nëpër disa vende të ndryshme për të provuar të gjeni zbritjen më të mirë, është një ide e mirë për të filloni duke kërkuar nga një vend me të ardhura më të ulëta.

Për shembull, ju mund të zgjidhni të shfletoni nga India.


Mimi nga India është 37.944 rupi, ose rreth $ 584, të njëjtin çmim si Parisi.

Në këtë rast, shfletimi nga India nuk do t’ju kursejë shumë, por do t’ju kursejë më shumë se çmimi origjinal.

3. Gjeni një vend me një zbritje

Ndonjëherë, hotelet do të ofrojnë zbritje për njerëzit në vende të veçanta.

Ne gjetëm një zbritje duke u lidhur me një server në Amerikë.


Me adresën tonë IP të vendosur në Washington D.C., gjetëm një zbritje shtesë 17% për të njëjtin hotel dhe të njëjtat data.

Kështu që, në vend që të paguani pothuajse 800 dollarë për një natë, ju do të paguani vetëm 487 dollarë. Ajo eshte nje zbritje prej mbi 300 dollarë për një natë! Mbi 2,100 dollarë të kursimeve në total.

Megjithëse shfletimi nga Londra na bleu çmimin më të lartë, ka edhe raste të tjera ku hotelet ofrojnë ofertat më të mira për vendasit. Nëse mundeni, është mirë të kontrolloni çmimet nga vendlindja dhe destinacioni juaj.

Me zbritje si këto, qëndrimi në një hotel luksoz me pesë yje në mes të Londrës sapo u bë më i përballueshëm.

4. Pastroni Historinë tuaj të Shfletimit

Edhe nëse përdorni një VPN, gjithmonë duhet të pastroni historinë tuaj të shfletimit dhe cookies tuaj para se të filloni të kërkoni. Ndonjëherë, ky veprim vetëm mund t’ju ndihmojë të gjeni çmime më të mira. Të paktën, do të jetë mbajini ata të mos ngrihen për shkak të kërkimeve të përsëritura.

Siç u përmend më herët, faqet e krahasimit ndjekin vendndodhjen tuaj dhe historinë e shfletimit bazuar në cookies të ruajtura në shfletuesin tuaj. Nëse nuk po kërkoni incognito ose mode private, mund të zbuloni që uebfaqja mund të përcaktojë vendndodhjen tuaj aktuale, edhe nëse jeni lidhur me një VPN.

Pastroni cookies dhe të dhënat e shfletuesit tuaj për të rivendosur ato faqe në internet. Pastaj lidheni me VPN-në tuaj dhe kërkoni në mënyrë private. Do të duhet të mbyllni dritaren tuaj dhe të hapni një të ri sa herë që ndryshoni vendet.

5. Jini të durueshëm

Do të ishte e mrekullueshme nëse mund të regjistroheshim në internet, të gjenim një hotel dhe 1-2-3 ta rezervoni. Por kursimi i parave zakonisht kërkon kohë.

Këshillat tona: mos nxitoni.

Mund të duhet pak kohë për të gjetur marrëveshjen më të mirë. Provoni vendndodhjet, pastroni historinë tuaj të shfletimit, kërkoni për data të ndryshme (nëse është e mundur) dhe do të jeni të sigurt për të gjetur një marrëveshje që është e mirë për ju.

Zgjedhja jonë kryesore: CyberGhost

Pajisjet CyberGhost

Ne e duam CyberGhost për një numër arsyesh, por kur është fjala për të marrë çmimet më të mira në hotele, është rrjeti i serverëve CyberGhost që del jashtë.

CyberGhost operon gjatë 5700 serverë në 89 vende. Kjo do të thotë që ju keni një mori opsionesh kur bëhet fjalë për të gjetur çmimet më të mira të hotelit. Vendi me çmimin më të ulët mund të ndryshojë në varësi të destinacionit tuaj. Sidoqoftë, me CyberGhost, nuk do të duhet të shqetësoheni për gjetjen e një serveri në një vend me zbritje.

Për më tepër, CyberGhost është një opsion i mirë kur tashmë jeni në rrugë të mbarë. Do të mbrojeni lidhjen tuaj nga hakerat ndërsa kriptoni të dhënat tuaja. Ju mund të zbuloni pse gjithmonë duhet të përdorni një VPN kur lidheni me WiFi në hotel këtu.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Filloni të kurseni me CyberGhost

A është legale?

Nëse shqetësoheni për ligjshmërinë e përdorimit të një VPN për të prenotuar hotelet tuaja, sigurohuni. Nuk ka asnjë konflikt ligjor nëse përdorni një VPN për të gjetur një çmim më të mirë. Këto faqe kanë për qëllim të japin kuotën e çmimeve të ndryshme për klientët në lokacione të ndryshme. Shfletimi me një VPN mund t’ju ndihmojë të përfitoni nga këto dallime dhe të kurseni shumë para.

Idan Ben Or, një ekspert i marketingut në internet, thotë se teknika të tilla janë të përhapura në mesin e shitësve në internet. Nëse shitësit me pakicë e përdorin atë në mënyrë të sigurt, e njëjta gjë vlen edhe për individët.

Do të thotë që nëse kërkoni të kurseni para në prenotimet e hoteleve, basti juaj më i mirë është të fshehni vendndodhjen tuaj duke përdorur një VPN.

Leximi më tej

Joshni të harroni VPN-në tuaj në Airbnb? Ja pse duhet të përdorni një.

Zbuloni rekomandimet tona për VPN-të më të mira për udhëtime.

Nëse nuk doni të bëni një angazhim afatgjatë për një udhëtim të shkurtër, mund të provoni abonimet më të mira mujore të VPN.

Për të kursyer para në VPN, shikoni faqen tonë të marrëveshjeve.

Ju gjithashtu mund të eliminoni disa nga streset e përfshira në prenotimin e një hoteli me Rezervime No Stresi. Zgjatja është e thjeshtë për t’u instaluar dhe bllokon mesazhet e bezdisshme room dhoma e fundit ’dhe‘ fakt fakti ’që mund ta bëjnë prenotimin stresues.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me