5 Kartat më të mira lokale lokale për Kinë dhe ku mund t’i merrni


Nëse po planifikoni një udhëtim në Kinë, qoftë i shkurtër apo i gjatë, duhet të përfshini blerjen e një karte SIM lokale në planet tuaja. A SIM lokale do t’ju lejojë të përdorni pajisjen tuaj celular në Kinë dhe, nëse e dini mënyrën më të mirë për të përdorur kartën, mbani aktivitetin tuaj privat.

Do të keni mundësi të telefononi kontaktet tuaja lokale, të merrni një taksi, të telefononi hotelin tuaj ose të kontaktoni ndonjë shërbim tjetër lokal që ju nevojitet papritur. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje qëndroni online në lëvizje.

Keni parasysh, mund të jetë e mundur të vazhdoni të përdorni kartën SIM të ofruesit të shërbimit tuaj celular në Kinë. Por nëse shikoni se sa do t’ju paguhen për minuta dhe të dhëna, do ta shihni atë përdorimi i një karte SIM të huaj do t’ju kushtojë një pasuri. Pra, një kartë lokale gjithashtu do t’ju kursejë shumë para.

Sidoqoftë, kur përdorni kartën tuaj SIM kineze, do të keni një problem krejt të ri për t’u marrë me – blloqe në faqet e internetit dhe aplikacionet tuaja të preferuara. Pra, së bashku me rekomandimin e kartave SIM më të mira për t’u përdorur, ne do t’ju tregojmë se si të merrni qasje falas në internet në Kinë.

Le të fillojmë me ku mund të blini me siguri një kartë SIM të besueshme lokale, qoftë para udhëtimit tuaj, ose kur të arrini në Kinë.

Ku mund të merrni karta SIM lokale në Kinë

Dyqanet e kartave SIM janë të përhapura në Kinë, dhe ju mundeni i gjeni lehtësisht në aeroportet kryesore të tilla si Aeroporti Ndërkombëtar i Pekinit Capital, Shanghai Pudong, Guangzhou Baiyun, Chengdu Shuangliu dhe Shenzhen Bao.

Ju gjithashtu mund të merrni karta SIM kineze në kioska dhe dyqane në shumicën e qyteteve, apo edhe nga shitësit e rrugëve. megjithatë, ne ju rekomandojmë të blini kartat tuaja vetëm nga dyqanet zyrtare dhe faqet e internetit. Ne do të shpjegojmë pse në një moment.

Kartat më të mira SIM për t’u përdorur në Kinë

Ekzistojnë tre operatorë të mëdhenj të shërbimit celular në Kinë. China Mobile është më e madhja, e ndjekur nga China Unicom dhe China Telecom. Kartat SIM më të disponueshme janë ato që ofrohen direkt nga këta ofrues.

Sidoqoftë, ka opsione shtesë të kartave SIM për udhëtarët që hyjnë në Kinë përmes Hong Kong-ut. Ne kemi përfshirë edhe listën më të mirë të këtyre zgjedhjeve.

Para se të shkoni më tej, është e rëndësishme ta dini këtë telefoni juaj duhet të jetë i shkyçur për të punuar me këto karta SIM. Duhet të dini gjithashtu se rrjetet kineze mund të mos e mbështesin smartphone tuaj të huaj, veçanërisht për përdorimin e të dhënave.

Pra, si hap i parë, kontaktoni ofruesin e shërbimit tuaj celular dhe pyesni nëse pajisja juaj do të funksionojë me rrjetet 3G / 4G të Kinës. Pasi të keni zgjidhur këtë çështje, zgjidhni një kartë SIM nga kjo listë e burimeve të besueshme.

China Mobile (中国 移动)

mobile e Kinës 2

Kartat SIM të Kinës Mobile janë në dispozicion vetëm në dyqanet zyrtare të ofruesit; nuk mund të porosisni një në internet. Kjo është ajo që duket planet më të njohura:

 • 300MB të dhëna dhe 80 minuta
 • 2 GB të dhëna dhe 220 minuta
 • 30 GB të dhëna dhe 4,000 minuta

Nëse e tejkaloni kufirin e të dhënave tuaja, do t’ju paguhet një premium për secilën GB shtesë – aktualisht 60 CNY ($ 8.70). Të dhënat e papërdorura rrotullohen në muajin tjetër, ndërsa telefononi minutat zgjasin 30 ditë.

China Unicom (中国 联通)

Kinë unicom

mënyra më e lehtë për të marrë një kartë SIM të Kinës Unicom është në internet. Në faqen e internetit, ju mund të krijoni një plan që i përshtatet nevojave tuaja duke kombinuar të dhëna, tekst dhe minuta.

Ju mund të keni kartën tuaj dorëzuar në hotelin tuaj në Kinë falas, ose mund të paguani ta dorëzoni atë para se të shkoni në Kinë.

Ju gjithashtu mund të blini këto karta SIM në Dyqanet Unicom dhe Kiosks. Planet popullore përfshijnë:

 • 500MB të dhëna dhe 100 minuta
 • 800MB të dhëna dhe 200 minuta
 • 11 GB të dhëna dhe 3,000 minuta

Ashtu si me China Mobile, nëse e tejkaloni kufirin e të dhënave për ndonjë plan, do të paguani një shumë të vendosur aktualisht në 60 CNY (8,70 dollarë) për GB shtesë.

Vizitoni Kinë njëbrirësh

Telekomi i Kinës (中国 电信)

Si më i vogli nga tre ofruesit kryesorë të shërbimeve mobile të Kinës, China Telecom shpesh vendos marrëveshje të mira për të tërhequr klientë të rinj.

Vini re se kur blini këtë kartë SIM, do t’ju duhet pasaporta si formë e identifikimit. Me e rendesishmja – blini vetëm këto karta në dyqanet zyrtare! Ata nuk mund të aktivizohen askund tjetër, kështu që një kartë e blerë nga një shitës rruge do të jetë e padobishme.

Mund të blini një kartë SIM vetëm të të dhënave nga ky operator, siç janë:

 • 3 GB të dhëna, të mira për 30 ditë
 • 6 GB, mirë për 30 ditë
 • 6 GB, mirë për 180 ditë
 • 12 GB, e mirë për 365 ditë

Karta SIM për zonën e Big Bay për Hong Kongun, Makauun dhe Kinën kontinentale

Nëse do të jesh duke hyrë në Kinë përmes Hong Kong-ut, ju keni mundësi shtesë, duke përfshirë kartat e roaming të Big Bay Area për China Mobile.

Ju mund t’i blini paraprakisht këto karta në internet, por do t’ju duhet i kap në një dyqan tregtar në Hong Kong nëse nuk jeni banor. Përndryshe, ju mund t’i merrni ato personalisht në dyqane CMHK (China Mobile Hong Kong) dhe kioska aeroporti.

Disa nga planet e tyre më të njohura përfshijnë:

 • 1 GB të dhëna, 50 minuta, 50 tekste
 • 2 GB të dhëna, 100 minuta, 100 tekste
 • 4 GB të dhëna, 100 minuta, 100 tekste

Aty eshte nje zbritje prej rreth 20% nëse blini kartën tuaj SIM Big Area Area.

Vizitoni HK Mobile Area / HK Big Bay Area

Kartat SIM për të dhënat e udhëtimit SmarTone për Kinën Unicom – VETEM Hong Kong

simcard i zgjuar

Si kartat Big Bay Area, këto karta mund të blihen vetëm në Hong Kong. Ti mundesh blini ato në internet, por vetëm nëse keni një adresë në Hong Kong për dorëzim. Përndryshe, merrni një në aeroport, dyqane SmarTone, 1010 qendra, Rrethi K, ose 7-njëmbëdhjetë.

Nëse keni një adresë dërgimi në Hong Kong, megjithatë, mund të kurseni para sepse kartat janë më lirë në internet.

Këto karta SIM ju japin 1 GB të dhëna dhe zgjasin vetëm shtatë ditë. Plani do të aktivizohet kur të filloni të përdorni të dhënat, dhe çaktivizoni automatikisht kur të arrini kapakun tuaj.

Problemet me përdorimin e një karte SIM lokale në Kinë

Imagjinoni të humbisni në Pekin – gjë që është e lehtë për tu bërë – dhe dëshpërimisht që keni nevojë për të gjetur destinacionin tuaj përpara se të bie nata. Ose imagjinoni të keni nevojë urgjente për të kontaktuar dikë në shtëpi. Kjo është kur ju do të mësoni drejt sa e vështirë është të përdorësh smartphone në Kinë.

juaj aplikacioni i të dërguarit nuk funksionon, dhe ti nuk mund të hapë Google Maps ose Gmail. Facebook, WhatsApp, Instagram dhe shumë më shumë aplikacione që merrni si të mirë janë gjithashtu jashtë mundësive.

Nuk ka rëndësi nëse përdorni Wi-Fi, të dhëna celulare ose një kompjuter në një kafene në internet, ose. Këto uebfaqe dhe shërbime janë të bllokuara në Kinë në mbarë vendin.

Për fat të mirë, ka një zgjidhje e lehtë që do t’ju sjellë rreth këtyre blloqeve. Po aq e rëndësishme, ky mashtrim do t’ju mbrojë nga krimi në internet, do të sigurojë anonimitetin tuaj, dhe madje do të fshehë aktivitetin tuaj nga mbikëqyrja agresive e internetit në Kinë.

Si të merrni bllokime të kaluara në internet me kartën tuaj vendase kineze

Mënyra më e lehtë për të anashkaluar blloqet e Kinës në aplikacione dhe faqe në internet është të përdorni një VPN premium. Ka mijëra VPN në dispozicion, por fjala “premium” është kritike këtu. Filtrimi i internetit në Kinë nuk e mori pseudonimin Firewall i Madh i Kinës për asgjë.

E verteta eshte, shumica e VPN-ve thjesht nuk punojnë në Kinë. Ne shpenzojmë qindra orë duke testuar VPN për qëllime specifike, dhe gjetja e atyre që mund të depërtojnë në Firewall të Madh ishte një projekt i madh.

Vetem pak VPN me vlerësim të lartë mund të marrin rreth të dy blloqeve në internet dhe ekzaminimi agresiv VPN i Kinës.

Për të zbuluar cilat prej tyre, shikoni listën tonë të azhurnuar së fundmi VPN më të mira për Kinën!

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.4 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.2 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Më e rëndësishmja, zgjidhni një ofrues nga lista dhe shkarkoni dhe instaloni aplikacionin VPN para se të udhëtoni në Kinë. Kjo është kritike, sepse shumica e faqeve të internetit VPN janë të bllokuara në Kinë. Ju nuk do të jeni në gjendje të krijoni një VPN me cilësi të lartë pasi të keni mbërritur atje.

përmbledhje

Me kartën SIM të duhur dhe VPN të duhur, do të keni mundësi hyr në të gjitha shërbimet lokale që ju nevojiten në Kinë dhe gjithashtu lehtë anashkaloni blloqet në faqet dhe përmbajtjen nga e gjithë bota. Vetëm mos harroni të planifikoni gjithçka jashtë para se të bëni udhëtimin tuaj!

 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map