5 Alternativa më e mirë për HMA – 2020 Më e shpejtë dhe e lirë

HMA është një nga VPN-të më të vlerësuara për shumë arsye. Ajo ofron kriptim të shkallës ushtarake, një rrjet global të fuqishëm të serverëve, shpejtësi të shpejtë dhe shërbim të përgjegjshëm ndaj klientit. Ajo zhbllokon Netflix dhe përmbajtje të tjera të famshme të ndërlikuara të geobllokuar me aplikacione intuitivë miqësore për përdoruesit.

Sidoqoftë, VPN nuk janë të gjitha me një madhësi dhe tiparet që janë të rëndësishme për ju mund të mos jenë të njëjtat që i drejtohen dikujt tjetër. Në vpnMentor, ne besojmë se VPN më e mirë e mundshme është ajo që i përshtatet plotësisht nevojave tuaja, pavarësisht se çfarë mund të thonë përshtypjet e përdoruesve dhe ekspertëve.

Për më tepër, pavarësisht pozitivëve të saj, HMA ka mangësi, veçanërisht nëse privatësia totale është arsyeja juaj numër një për të përdorur një VPN.

Për një gjë, HMA pranon që ruan disa shkrime përdorimi përkohësisht. Ky është një shqetësim i vërtetë pasi ofruesi është i vendosur në Mbretërinë e Bashkuar, a Vend me pesë sy, që do të thotë që zbatimi i ligjit dhe agjencitë e inteligjencës mund të kërkojnë qasje në skedarët e të dhënave të VPN.

Ofruesi pretendon se informacioni i mbajtur nuk është i mjaftueshëm për të lidhur aktivitetin tuaj me ju, por çdo mundësi e heqjes dorë nga anonimiteti juaj ka rëndësi kur zgjidhni një VPN. me ofruesit si NordVPN nuk mbajnë asnjë log, mund të merrni një shërbim premium VPN pa marrë shanse.

Nëse e keni provuar HMA dhe nuk jeni të dashuruar me të, ose po mendoni të regjistroheni për shërbimin, por ende keni disa pyetje, ne jemi këtu për t’ju ndihmuar të vlerësoni të gjitha opsionet tuaja.

Lexoni më shumë për më shumë informacione rreth pikat e forta dhe të dobëta të HMA, dhe cilat shërbime VPN e tejkalojnë atë në zona të veçanta ose ofrojnë veçori më të mira për qëllimet tuaja.

VPN më të mira alternative për HMA – Lista e shpejtë

Në rast se ju duhet të merrni një vendim të shpejtë, këtu është një përmbledhje e shkurtër e disa shërbimeve tona të preferuara që konkurrojnë mirë me HMA – ose në rastin e tre të parëve, në mënyrë të vazhdueshme tejkalon HMA në testimin tonë.

 1. NordVPN
  NordVPN ofron aplikacione miqësore, ndër-platformë, me një rrjet të madh serverash dhe karakteristika të sigurisë topnotch. Sshtë një VPN gati i përsosur dhe një kampion i zhbllokimit të përmbajtjes, duke ju dhënë mundësinë e përdorimit të lehtë të Netflix, Hulu, iPlayer të BBC-së dhe më shumë.
 2. ExpressVPN
  ExpressVPN ju jep shpejtësi ultra të shpejtë, aplikacione të thjeshta për të gjitha platformat dhe kriptim të shkallës ushtarake. Nuk është shërbimi më i lirë, por shumica e përdoruesve e konsiderojnë se ia vlen çmimi për shkak të rrjedhës drejtuese të industrisë dhe performancës përrua.
 3. Cyberghost
  CyberGhost krenohet me një rrjet në rritje të serverëve, aplikacione miqësore ndaj përdoruesve dhe plane shumë të përballueshme për një VPN premium. Ai bën pothuajse gjithçka që HMA bën dhe mjaft gjëra që HMA nuk i bën, përfshirë mbrojtjen e anonimitetit tuaj me një politikë të rreptë të mos-logs.
 4. PrivateVPN
  Një abonim PrivateVPN do t’ju lejojë të mbroni deri në gjashtë pajisje njëkohësisht, dhe shërbimi ofron një vlerë jashtëzakonisht të mirë për paratë tuaja.
 5. IPVanish
  IPVanish është një ofrues i qëndrueshëm VPN që ofron kriptim të fortë, deri në 10 lidhje të njëkohshme dhe 40,000 adresa mbresëlënëse IP të ndryshme.

Pse mund të keni nevojë për një alternative për HMA

Ne e duam që HMA ofron një sërë aplikacionesh që përdorin kriptimin e gradës ushtarake. Ka serverë në 280 vende në të gjithë botën me 110,000 IP të mahnitshme, ju mund të mbroni deri në pesë pajisje me një pajtim, dhe tiparet janë mbresëlënëse.

Sidoqoftë, dëshirojmë që opsionet e pajtimit të HMA të ishin pak më bujare. Shërbime të tjera premium VPN ofrojnë kontrata 18-mujore, 2-vjeçare, apo edhe 3-vjeçare, me zbritje gradualisht më të mëdha.

Abonimi më i gjatë i HMA është një vit, që do të thotë se ato zbritje të konsiderueshme nuk janë në dispozicion. Pra, nëse jeni të gatshëm të bëni një afat të gjatë, ju mund të merrni një marrëveshje më të mirë me një nga ofruesit tanë të tjerë më të mirë.

Vlen gjithashtu të theksohet se HMA mban disa shkrime të të dhënave për 30 ditë. Ofruesi thekson se shkrimet mbahen vetëm për qëllime diagnostikuese, dhe vetëm përdoruesi, koha e lidhjes dhe gjatësia e seancës janë regjistruar. Asnjë informacion në lidhje me faqet që vizitoni apo skedarët që shkarkoni nuk është i ruajtur.

Sidoqoftë, duke pasur parasysh që HMA është e vendosur në zemrën e territorit me pesë sy, ekzistenca e çdo shkrimi është larg nga ideali. Nëse anonimiteti i plotë është përparësia juaj kryesore, cnë internet një ofrues VPN që aderon në një politikë më të rreptë të mos-logs, si katër opsionet tona të para më poshtë.

Nëse përdorimet tuaja të VPN përfshijnë përrua, do të jeni të kënaqur të dini se HMA lejon aktivitetin e P2P në rrjetin e tij. megjithatë, përrua është i kufizuar në serverë të zgjedhur. Si rezultat, HMA në përgjithësi nuk mund të përputhet me shpejtësinë e shpejtësisë së shkarkimit të ExpressVPN.

Mënyrat unike të lidhjes të ndërtuara në aplikacionet e HMA – Mënyra e Menjëhershme, Mënyra e Lirisë dhe Mënyra e Vendndodhjes – mund t’ju përshtaten me të vërtetë. Por nëse doni pak më shumë kontroll dhe keni aftësitë teknike, ju mund të preferoni aplikacione VPN që janë më lehtë të personalizueshme.

Më në fund, nëse kaloni kohë në Azi, vini re këtë NordVPN dhe ExpressVPN të dy punojnë në Kinë. Edhe pse herë pas here mund të anashkalojë Firewall-in e Madh, HMA nuk punon vazhdimisht në Kinë, dhe mbështetja e klientit aktualisht nuk po ofron ndonjë rrugëdalje.

VPN-të më të mira për të zëvendësuar HMA

1. NordVPN

Pajisjet NordVPN

NordVPN kombinon veçoritë e sigurisë së shkallës A me shpejtësitë kryesore të lidhjes në të gjithë një rrjet masiv serverash. Aspektet e shërbimit të përqendruara nga përdoruesit përfshijnë aplikacione të lehtë për t’u përdorur dhe shërbim i shkëlqyeshëm 24/7 për klientët, me kohë më të shpejtë të përgjigjes sesa zakonisht do të merrni me HMA.

NordVPN përdor protokollin OpenVPN për shumicën e aplikacioneve amtare, kështu që siguria e topnotch është e garantuar. (Aplikacioni iOS dhe aplikacioni më i ri Mac OS përdorin IKEv2 po aq të sigurt.)

Trafiku është i mbrojtur me kriptim 2048-bit, dhe të gjitha aplikacionet kanë një ndërprerës vrasës dhe mbrojtje të rrjedhjes DNS. NordVPN nuk mban regjistrat e përdoruesve fare.

Ekziston një garanci 30-ditore për kthimin e parave për përdoruesit e rinj, kështu që në një sens ju mund ta provoni shërbimin falas për 30 ditë. Vetëm sigurohuni që të kërkoni rimbursimin tuaj nga shërbimi i klientit – në dispozicion përmes bisedës live – para skadimit të dritares 30-ditore.

Me gjithë këtë mbështetje plus për 6 lidhje të njëkohshme në një llogari (një më shumë sesa lejon HMA), është e lehtë të kuptosh pse NordVPN është shërbimi ynë më i vlerësuar në VPN në përgjithësi.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Shikoni ofertat NordVPN

2. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

ExpressVPN mban reputacionin e tij në shpejtësinë e lidhjes së shpejtë, dhe testet tona dëshmojnë se ajo jep premtimin. Mund gjithashtu lehtësisht të thyejnë geoblocks ndërtuar në shërbime streaming si Netflix dhe IPlayer BBC.

Aplikimet janë në dispozicion për një gamë të sistemeve operative dhe pajisjeve mobile. Aplikacionet përdorin Protokolli standard i industrisë OpenVPN si parazgjedhje, por ju keni mundësinë që të zgjidhni një protokoll tjetër të sigurisë nëse dëshironi.

ExpressVPN ofron më shumë se 2000 servera në 90 vende. Ajo vjen me një çmim të krahasueshëm me HMA Megjithatë, me shpejtësitë e saj më të larta dhe a tipar i tunelimit, të cilit i mungon HMA, mund të gjeni që ExpressVPN të jetë një vlerë më e mirë për ju.

ExpressVPN përmbahet në mënyrë të rreptë politika pa log. Shërbimi ndaj klientit është në dispozicion 24/7 dhe agjentët janë të përgjegjshëm dhe shumë të ditur. Përdoruesit e rinj mund të marrin një rimbursim brenda 30 ditëve, nuk u bënë pyetje.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Shikoni ofertat ExpressVPN

3. CyberGhost

pajisje të shumëfishta cyberghost

Me një rrjet prej afro 5,700 serverësh në 90 vende, CyberGhost mbetet një nga vlerat më të mira midis VPN premium. Ulje të mëdha për abonentët afatgjatë e bëjnë atë edhe më të përballueshme.

Edhe më mirë, nëse regjistroheni për 6 muaj ose më shumë, plani juaj do të mbështetet nga një Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh.

CyberGhost përdor kriptimin në shkallë ushtarake dhe nuk mban regjistrat e përdoruesve. Aplikacionet ndër-platformë janë të thjeshta për t’u përdorur, përfshijnë një ndërprerës të vrasjes dhe mbrojtjen e rrjedhjes dhe përdorin protokollin e sigurt të OpenVPN si parazgjedhje.

Deri në 7 lidhje të njëkohshme lejohen me një pajtim – që është dy pajisje më shumë sesa do të merrnit me HMA Shikoni vlerësimet e CyberGhost për të parë se si është ngjitur në radhët tona vitet e fundit.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Shikoni marrëveshjet CyberGhost

4. PrivateVPN

pajisje privatevpn

Me çmimet e ulëta dhe ndihmën unike për instalimin në distancë, PrivateVPN është një zgjedhje e shkëlqyeshme për fillestarët VPN. Nuk mban regjistrat e përdoruesve dhe mund të mbroni deri në 6 pajisje me një pajtim.

Rrjeti i serverëve nuk është i madh, duke numëruar vetëm rreth 100, por ato serverat janë përhapur në 56 vende botëror.

PrivateVPN përdor encryption të fortë të mbështetur nga protokolli OpenVPN dhe mund të zhbllokojë përmbajtje gjeo-kufizuar me lehtësi. Për çmimin e tij, është një shërbim i jashtëzakonshëm, për këtë arsye klientët e duan atë.

PrivateVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Hotstar, Amazon Prime Video dhe iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P; lista e serverëve të optimizuar P2P të disponueshëm përmes aplikacionit.

PrivateVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android dhe iOS.

Shikoni marrëveshjet privateVPN

5. IPVanish

Pajisjet ipVanish

IPVanish VPN ka plane të ngjashme pajtimesh për HMA Të dy ngarkojnë një shumë të arsyeshme për një shërbim me cilësi të lartë, por abonimi më i gjatë në dispozicion është një vit. Sidoqoftë, marrëveshja një vjeçare e IPVanish është dukshëm më e lirë sesa HMA.

Në mënyrë mbresëlënëse, IPVanish posedon ekskluzivisht të gjithë serviset e tij 1000+ që spikasin mbi 60 vende, eleminimi i çdo rreziku të ndërhyrjes së palëve të treta. Dhe nëse keni shumë pajisje, IP Vanish mund të jetë për ju – mbron 10 pajisje njëkohësisht me vetëm një pajtim.

IPVanish përdor protokollin OpenVPN si parazgjedhje, por përdoruesit gjithashtu mund të zgjedhin L2TP / IPsec brenda aplikacionit. Abonentët e rinj marrin një Garanci 7-ditore e kthimit të parave, por bazuar në shumë vlerësime pozitive të përdoruesit të shërbimit, ju ndoshta nuk do të keni nevojë për të.

Një fjalë e kujdes: IPVanish është i vendosur në SH.B.A., një vend me pesë sy dhe ka siguruar disa të dhëna të përdoruesit për autoritetet e zbatimit të ligjit ne te shkuaren. Pronësia e re ka siguruar përdoruesit për një politikë të rreptë të mos-logs që shkojnë përpara, por ne nuk kemi qenë në gjendje të verifikojmë kërkesën.

IPVanish mund të zhbllokojë:

 •  Netflix, iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • po.

IPVanish punon në këto pajisje: 

 • Windows, macOS, iOS, Android, FireTV, Windows Phone, Linux, Chromebook, Routers.

Shikoni marrëveshjet IPVanish

përmbledhje

HMA është dhe do të mbetet një nga ofruesit tanë më të rekomanduar. Ne i duam aplikacionet e lëmuara, rrjetin e gjerë të serverëve dhe kriptimin e fortë. Por “shumë e rekomanduar” nuk do të thotë e përsosur.

Nëse jeni duke bërë blerje për VPN më të mirë për nevojat tuaja specifike – dhe ne ju rekomandojmë atë – shikoni postimet dhe vlerësimet në blog për të mësuar nëse një tjetër ofrues i VPN mund t’ju ofrojë një shërbim edhe më të mirë për një çmim të krahasueshëm ose më të ulët.

Në fund të fundit, mënyra më e mirë për të gjetur VPN të përsosur për ju është të provoni disa shërbime me vlera të larta. Garancitë për kthimin e parave dhe provat falas e bëjnë këtë më lehtë. Edhe më mirë, NordVPN, shërbimi ynë i rekomanduar # 1, aktualisht po ofron zbritje të mëdha – shiko faqen tonë të kodeve kupon për të gjitha detajet!

Merrni NordVPN Tani!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me