5 Alternativa FALAS për Safer ndaj Onavo VPN në vitin 2020

Nuk ka diçka të tillë si një drekë falas – dhe kjo vlen edhe për VPN-të, gjithashtu.

Shërbimi falas i VPN i Facebook, Onavo, është mbyllur zyrtarisht pas një skandali tronditës të intimitetit.

Onavo i lejoi Facebook të gjurmonte veprimtarinë e shfletimit të përdoruesve të saj dhe të monitorojë kohën që përdoruesit e saj kanë kaluar në aplikacione të ndryshme. Këto të dhëna informoi modelin e biznesit të Facebook-ut dhe çoi në blerjen e saj të WhatsApp.  

Ky është një shembull i fortë pse shumë VPN falas nuk mund të besohen për t’i mbajtur informacionet tuaja private dhe të sigurta. por, ka akoma disa ofrues të besueshëm atje.

Nëse keni nevojë për një VPN falas që nuk do të gjurmojnë të dhënat tuaja ose do t’i shesin në Facebook, hidhni një sy ofruesve më poshtë. Ata janë të lirë, të sigurt dhe nuk janë të lidhur me ndonjë aplikacion të mediave sociale ose kompani të kërkimit të tregut.

Alternativa më e mirë falas për Onavo VPN 

1. Zgjedhja e redaktorit: NordVPN

Pajisjet NordVPN

Unë do t’ju lë të fshehtë: a e dini mund të merrni falas VPN premium më të popullarizuar? Ja si.

NordVPN është VPN premium më e mirë në treg, dhe vjen me një 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Pasi të keni regjistruar një llogari, mundeni provojeni pa rrezik dhe të kërkojë një rimbursim brenda 30 ditëve. Kjo është e përsosur nëse po kërkoni të provoni një shërbim të ri, ose nëse ju duhet vetëm një VPN për një kohë të shkurtër.

Me NordVPN, do të kënaqeni Bandwidth i pakufizuar në serverët e shpejtë të rrufeve në të gjithë globin. i saj tiparet e sigurisë së nivelit ushtarak do të sigurojë anonimitetin e plotë ndërsa ju të shfletoni.

NordVPN mund edhe anashkaloni blloqet VPNzhbllokimin Netflix dhe shërbime të tjera streaming. 

Nëse jeni i ri për VPN, NordVPN është e përsosur për ju. është një nga VPN më miqësore për përdoruesit në dispozicion, dhe është tepër e thjeshtë për tu vendosur. Ai madje do të zgjedhë automatikisht cilësimet më të mira për lidhjen tuaj bazuar në nevojat tuaja. Dhe nëse ndonjëherë keni probleme, mund të merrni ndihmë të menjëhershme nga kjo 24/7 shërbim i përkrahjes së bisedave të drejtpërdrejta. Dhe këto janë vetëm disa nga arsyet që përdoruesit e duan NordVPN!

NordVPN mund të zhbllokohet:

  • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

  • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

  • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Filloni me NordVPN

2. ZenMate

E dyta vetëm për ExpressVPN, ZenMate ofron një prej tyre sherbime VPN me pak kufizuese.

Megjithëse shpejtësia juaj është kapur në 2 MB / s, nuk ka kufij te te dhenave. Pra, ndryshe nga shumica e VPN-ve falas, nuk do të duhet kurrë të prisni që llogaria juaj të rivendoset para se të vazhdoni maratonën tuaj Netflix.

Të gjitha paketat ZenMate ofrojnë encryption top-of-the-line dhe a firewall gjithëpërfshirës i NAT për të mbajtur hakerat larg informacionit tuaj personal. Një llogari falas ju lejon të përdorni serverat në Gjermani, Hong Kong, SHBA dhe Rumani, por do të duhet të rifreskoni në një llogari premium për të zhbllokuar serverët shtesë.

Këtu është lajmi i mirë: çdo llogari falas vjen me një Gjykim 7-ditor falas i ZenMate Premium kështu që ju mund të provoni shërbimin e tij të fuqishëm, të pasur me tipare VPN për veten tuaj. Por mos harroni vetëm fjalën tonë. Shikoni se çfarë thonë përdoruesit e vërtetë për ZenMate këtu.

Filloni me ZenMate

3. Shenjë xhamash

Pajisjet e xhamave

Windscrib është një nga ofruesit më të njohur të VPN falas, dhe është e lehtë të kuptosh pse. Ajo ofron 10 GB të dhëna falas çdo muaj dhe është e përkushtuar në mbrojtjen e intimitetit dhe lirisë në internet.

Windscrib ofron disa tipare mbresëlënëse që nuk i shihni shpesh me VPN falas, si bllokues reklamash dhe gjurmuesish që është i integruar në shtesat e shfletuesit të tij.

Fatkeqësisht, versioni falas i Windscrib nuk mund të anashkalojë teknologjinë anti-VPN. Kështu që, nëse doni të zhbllokoni përmbajtjen nga shërbimet si Netflix dhe Hulu, do të duhet të përmirësoheni në versioni premium i përshtatshëm për buxhetin. Me Windscrib Pro, do të kënaqeni gjithashtu të dhëna të pakufizuara dhe qasje në servera në mbi 60 vende.

Filloni me Windscrib

4. ProtonVPN

ProtonVPN me qendër në Zvicër ofron një nga planet më të pasura VPN falas, dhe i ka të gjithë të flasin.

Përveç kësaj tituj të gradës ushtarakey, teknologjia e saj e Sigurt Core drejton trafikun tuaj përmes shumë serverave përpara se të largohet nga rrjeti.

Versioni falas ofron të dhëna të hapura dhe shpejtësi të mëdha, kështu që ju mund të shfletoni dhe transmetoni në përmbajtjen e zemrës suaj. Sidoqoftë, mund të lidheni vetëm servera në tre vende të ndryshme. Për një larmi më të gjerë, do të duhet të përmirësoni një nga planet premium të tij.

Për fat të mirë, çdo përdorues i ri ka të drejtë për një Gjykim falas 7 ditor i ProtonVPN Plus, kështu që mund ta provoni vetë falas. Si një përdorues premium, ju do të shijoni shpejtësi më të larta dhe mundësinë e mbrojtjes së shumë pajisjeve në të njëjtën kohë.

Filloni me ProtonVPN

5. Mburoja e pikave të nxehta

pajisjet e mburojës së nxehtë

Ofruesi popullor premium VPN, Hotspot Shield, ofron gjithashtu një plan të shkëlqyeshëm falas.

Llogaria falas e Hotspot Shield mbron të dhënat tuaja me të njëjtën gjë siguria e shkallës ushtarake si klientët e saj premium.

Shtë një nga shërbimet më të shpejta, por ai kap transferimin e të dhënave në 500 MB në ditë. Kjo është e mjaftueshme për të shfletuar, dërguar email dhe azhurnuar Facebook, por nëse keni nevojë për një VPN për transmetim, do të duhet të azhurnoni.

Lajmi i mirë është që planet e tij të paguara janë me çmim shumë të mirë. Ngjashëm me ExpressVPN, të gjithë pajtimtarët premium marrin një zemërgjerë Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh. Kjo do të thotë që mund ta provoni pa rrezik për të parë nëse është VPN e duhur për ju.

Filloni me Mburojën e Hotspot

përmbledhje

Me kaq shumë VPN falas në treg, është e vështirë të dini se cilët ofrues janë të besueshëm.

Shërbimet në listën tonë janë të sigurta, të sigurta dhe 100% falas. Më e mira për të gjitha, ata nuk janë të lidhur me Facebook dhe nuk do të fitojnë ndonjë përfitim nga të dhënat tuaja private.

Ende nuk jam i sigurt se cili VPN për të përdorur? Ne ju rekomandojmë të përfitoni sa më shumë nga garancia 30-ditore për kthimin e parave të NordVPN për të provuar se çfarë mund të bëjë një shërbim premium.

Filloni me NordVPN Tani!

Leximi më tej

Ju nuk duhet të paguani për një VPN të mirë, por duhet të jeni të kujdesshëm se cilit shërbim i besoni. Ja pse disa ofrues të lirë VPN janë plotësisht të rrezikshëm për t’u përdorur.

Po kërkoni VPN më të mirë falas për Mac tuaj? Mos shiko më tej! Shikoni rekomandimet kryesore të ekspertëve tanë për Mac.

Apo, mbase jeni pas një zgjidhjeje më të lehtë? Shikoni shtesat më të mira falas VPN për Chrome.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me