5 Alternativa e shkëlqyeshme për Gmail – Mbani emailet tuaja private në vitin 2020

Gmail është shërbimi më i popullarizuar i postës elektronike të disponueshëm sot, por është larg nga më të mirat. Kur përdorni Gmail, Google minieron kontaktet tuaja për të mësuar rreth pranisë suaj në rrjete të ndryshme sociale.

Vjedhja e informacionit tuaj privat është vetëm një nga shumë hapat që Google ndërmerr për të pushtuar privatësinë tuaj në internet. Një mënyrë tjetër që bën Gmail është kjo skanimi i postave elektronike personale për fjalë kyçe të caktuara për t’ju treguar reklama në shënjestër.

Nëse doni që të dhënat tuaja personale të mbrohen dhe nuk dëshironi të spiunoheni, duhet të kërkoni mundësi më të mira të postës elektronike.

Këtu janë disa alternativa të shkëlqyera për Gmail që do t’ju lejojnë të qëndroni të lidhur (pa varet nga Google):

 1. Proton Mail

  Me postë anonime dhe encryption fund-në-fund, Proton Mail është shërbimi më i mirë i sigurtë i postës elektronike në dispozicion. Siguria e tij është aq e ngushtë sa që edhe Protoni nuk mund të deshifrojë dhe lexojë emailet tuaja, duke ju dhënë mbrojtje të plotë.Protoni ka një kod me burim të hapur dhe llogaritë themelore të tyre janë falas. Ju mund të azhurnoni në secilën prej llogarive të paguara – Plus, Professional, ose Vizionare – nëse keni nevojë për ruajtje më të mirë dhe një libër adresash më të madhe. Posta Proton gjithashtu ka një aplikacion të dobishëm celular që ju lejon të kontrolloni emailin tuaj menjëherë.
 2. Zoho Mail

  Zoho është një shërbim i mahnitshëm i emailit që ndërton një ndërfaqe e pastër dhe pa reklama me karakteristika të fuqishme, duke e bërë atë të dobishëm për qëllime personale, si dhe profesionale. Zoho siguron një email të sigurt dhe pa reklama në të dyja versionet falas dhe të paguar. Ka kufi bashkëngjitës me email prej 20 MB dhe vetëm një host të vetëm. Planet e paguara vijnë në tre lloje – Standard, Pro, dhe Enterprise – me botimin Enterprise që është më i pasuri me karakteristika. Zoho mbështet IMAP dhe POP dhe mund të punojë në të gjitha pajisjet mobile.
 3. Tutanota

  Tutanota është shumë e ngjashme me Proton Mail. Isshtë e koduar nga fundi në fund, që do të thotë që kontaktet, subjektet dhe trupat tuaj të postës elektronike, bashkëngjitjet dhe kontaktet mbahen të gjitha në një format të koduar. Tutanota është me burim të hapur dhe plotësisht pa kosto. Nëse dëshironi një email të biznesit, mund të merrni një llogari premium me tarifa të përballueshme. Mund të hyni në kutinë e postës duke përdorur çdo shfletues në një kompjuter ose pajisje celulare. Ka një ndërfaqe të lehtë dhe është shumë e thjeshtë për t’u përdorur.
 4. Mail Yandex

  Me një ndërfaqe të shkëlqyeshme dhe një aplikacion të pasur me karakteristika, Yandex është një tjetër alternativë e shkëlqyeshme për Gmail. Ajo ofron ruajtje të pakufizuar së bashku me POP dhe IMAP, në mënyrë që ta instaloni në pajisjen tuaj celular. Shtë falas dhe është i arritshëm përmes një lidhje SSL / TLS të sigurt. Ka shkurtesat e tastierës për funksionimin më të lehtë dhe ju mund të planifikoni që mesazhet të dërgohen më vonë. Mund të bashkëngjitni deri në 30MB me një email. Ajo gjithashtu vjen me një shikues dokumentesh që ju lejon të hapni skedarë në postë.
 5. Posta e shpejtë

  Fast Mail është një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për të qëndruar të lidhur – ajo ofron sinkronizim për kontakte dhe kalendar dhe mund të instalohet lehtësisht në pajisjet mobile. Fast Mail ka 24/7 shërbime të mbështetjes së klientit dhe ofron tre plane çmimesh. Ndërsa kompania nuk ofron një shërbim themelor falas, ai ka një provë falas për 30 ditë. Ai mbështet të gjithë protokollet standarde përfshirë SMTP, IMAP dhe CardDAV.

Nëse jeni të shqetësuar për privatësinë dhe sigurinë në internet dhe përdorni një VPN për të mbrojtur privatësinë tuaj, ka kuptim të përdorni një shërbim të postës elektronike ndryshe nga Gmail.

Provoni cilindo nga shërbimet e përmendura më lart për të mbajtur emailin tuaj dhe aktivitetet tuaja të sigurta.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me