10 Servers më të mirë të Proxy – Shfletimi i sigurt dhe anonim në vitin 2020


Zakonisht, çdokush mund të shohë atë që bëni në internet. Kur lidheni me një faqe në internet jo të sigurt, reklamuesit, hakerat dhe agjensitë qeveritare mund të shihni se ku jeni vendosur dhe çfarë lloj kompjuteri që po përdorni. Ky informacion mund të përdoret për të ju reklamoni reklama në shënjestër, dhe mundet ju bllokojnë të shihni përmbajtje të caktuar në internet.

Proxies në internet mbrojnë privatësinë tuaj dhe gjithashtu ndihmojnë në shmangien e kufizimeve. Kufizime të tilla mund të imponohen nga një qeveri, vendi i punës, shkolla ose të tjerët. Në çdo rast, një përfaqësues në internet ndihmon bëjeni internetin sa më të lirë dhe anonim siç duhet të jetë.

Si një përfaqësues ju mban të sigurt

Kur përdorni një përfaqësues, kërkesa juaj në një uebfaqe filtrohet përmes një forme në internet, ose nganjëherë me një shtrirje të shfletuesit. server proxy atëherë vepron si ndërmjetës. Ai merr kërkesën tuaj, gjen informacionin e duhur në internet dhe ia përcjell juve.

Pa këtë ndërmjetës, lidhja midis kompjuterit tuaj dhe një uebsajti është e hapur. Por kur përdorni një përfaqësues, sytë e prishur nuk mund t’i shohin të dy palët e shkëmbimit.

Me sa di faqja në internet, kërkesa po vjen nga proxy server, jo nga kompjuteri juaj. Identifikimi i informacionit personal – si adresa juaj IP – nuk e bën atë në anën tjetër.

Kur nuk është e qartë kush jeni, a faqja në internet nuk e di nëse ju “lejohet” të vizitoni. Nëse qeveria juaj kombëtare bllokon një faqe në internet, ajo mund ta bllokojë atë vetëm për njerëzit brenda vendit. Por nëse faqja mendon se po viziton një server të huaj, zakonisht do të të lejojë.

Në këtë mënyrë, një përfaqësues mund t’ju ndihmojë të mbani të sigurt kur ka pasoja në leximin e informacionit të caktuar në internet. Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se Proxies vetëm ofrojnë një nivel themelor të mbrojtjes. Ata kanë tendencë të kenë një numër të vogël të adresave IP, të cilat mund të bllokohen pasi të njihen si proxies.

Tofarë duhet të kërkoni në një Proxy Falas

Proxies falas në internet kanë disa kufizime. Por ata janë një mundësi e mirë për njerëzit që kanë nevojë për anonimitet afatshkurtër ose një herë qasje në përmbajtje të bllokuar.

Sigurisht, disa proxies janë më të mirë se të tjerët. Ju duhet të bëni hulumtimin tuaj përpara se të zgjidhni që të përdorni. Gjithmonë i përmbahemi një shërbimi me një reputacion të fortë. I panjohur ose Proxies të paprovuar mund të mos funksionojnë siç reklamohen, ose ato madje mund të mbartin një rrezik të infeksionit malware.

tipar i parë që duhet të kërkoni në një proxy falas në internet është numri dhe shumëllojshmëria e serverave të tij. Nëse ka shumë mundësi, ka më pak të ngjarë të humbni lidhjen tuaj. Dhe nëse disa nga serverët e disponueshëm janë afër jush, me siguri do të keni shpejtësi më të mira në internet.

Jo të gjithë përfaqësuesit japin detaje në lidhje me serverat e tyre. Dhe jo të gjithë ata ju lejojnë të zgjidhni cilat do të lidheni. Kur ky informacion nuk është i disponueshëm, duhet të jetë skeptik. Por mos e pushoni nga shërbimi plotësisht. Nëse përdoruesit e tjerë kanë pasur një përvojë të mirë me të, atëherë mund të jeni të kënaqur duke lejuar që pronarët e serverëve të zgjedhin një për ju.

Një tjetër gjë për të kërkuar në një proxy të lirë në internet është personalizimi. Prdo përfaqësues i mirë do të shërbejë të njëjtin rol si një ndërmjetës në shfletimin tuaj në internet. por disa do të ofrojnë shërbime shtesë përtej fshehjes së adresës suaj të IP-së.

Shumë prej proxies në internet që rekomandojmë në këtë artikull të shtojnë siguri shtesë duke koduar URL-të dhe përmbajtja e faqes. Shumë prej tyre ju japin mundësi për të bllokuar skriptet dhe objektet, i cili mund të rrisë rrezikun e infeksionit malware. Disa gjithashtu çaktivizoni cookies për të minimizuar ruajtjen e historisë suaj të shfletimit.

Këto lloj mjetesh ju ndihmojnë të përfitoni sa më shumë nga një përfaqësues në internet pa pasur nevojë të paguani për mbrojtje të mirë. Por të njëjtat mjete janë zakonisht bërë më të fortë me azhurnime të paguara. Dhe nëse doni mbrojtjen më të mirë absolute, asgjë nuk rrah a VPN e testuar mirë.

Disavantazhet e Proxies

Farëdo që të zgjidhni proxy falas në internet, zgjidhni karakteristika shtesë janë vetëm një bonus. Dhe këto zakonisht vijnë me kufij të rreptë. Ju mund të zbuloni se vetëm një numër i caktuar cookies mund të kodohen çdo muaj. Bllokimi i elementëve të caktuar të një siti mund të ju mbajë më të sigurt por gjithashtu të parandalojë shfaqjen e tij siç duhet.

Edhe më keq, është e zakonshme që proxies – veçanërisht proxies falas – të vijnë kufijtë e trafikut. Nëse doni mbrojtje 24/7 nga monitorimi, hakerat dhe malware, ju mund të dëshironi të përmirësoni në një version të paguar. Më mirë akoma, ju mund të dëshironi të vendosni për një VPN në vend.

Proxies janë mjaft e mirë për të marrë rreth firewalls dhe zhbllokimin e përmbajtjes. Por ata janë jo aq sa një garanci ndaj monitorimit nga hakerat ose ofruesi i shërbimit tuaj të internetit. Alsoshtë gjithashtu shumë më e mundshme që a proxy falas mund të gjurmojë disa nga aktivitetet tuaja. Një VPN premium, siç është NordVPN ka politika të rrepta pa log. Një nga zgjedhjet tona kryesore është kur shikojmë performancën e përgjithshme.

Një VPN gjithashtu do t’ju kursejë sherrin kur duhet të drejtoni manualisht të gjithë trafikun tuaj në internet përmes shërbimit. Për të përdorur një proxy në internet, ju duhet të lundroni në sitin e proxy dhe pastaj futni URL-në nga atje. Me një VPN, mund të instaloni një aplikacion në pajisjen tuaj dhe ta lini të funksionojë automatikisht.

Më të përparuar Opsioni VPN do të thotë që do të mbroheni kur të lidheni në internet me aplikacione të palëve të treta në vend të shfletuesit tuaj të internetit. Këto ditë, një shfletues nuk është përfundimisht aplikacioni i vetëm që ka nevojë për mbrojtje. Por, këtu përfundojnë shumica e shërbimeve të proxy të internetit falas.

Shërbimet Premium VPN si NordVPN ju ofrojnë një garanci 30-ditore të kthimit të parave në mënyrë që të mund të shijoni një gjykim pa rrezik për mbrojtjen e tyre superiore.

Provoni NordVPN

Serverat më të mirë të Proxy

Përkundër të metave, një përfaqësues falas mund të jetë gjithçka që ju nevojitet. Në atë rast, ka shumë mundësi të mira që ju t’i konsideroni.

Ne kemi arritur përmes rishikimeve ekzistuese dhe kemi testuar disa shërbime proxy falas për veten tonë. Dhe nga ato që kemi gjetur, këta janë dhjetë nga serverët më të mirë të proxy falas atje:

1. KProxy

Kjo duket të jetë beqare më shpesh të rekomanduara server proxy falas. Kjo nuk do të thotë se është më e mira. Por kjo do të thotë që është mjaft mirë se kaq kënaq shumicën e përdoruesve, shumicën e kohës.

Me KProxy, ju keni dhjetë serverë për të zgjedhur. Ju mund të zgjidhni manualisht nga këto dhe kaloni ato në çdo kohë. Pra, nëse humbni hyrjen në një server, ju jeni akoma të mbrojtur. Atje jane pa kufij të imponuar të shpejtësisë, si me disa proxies. Dhe KProxy ka një të mirë rekord gjurmësh për të shmangur zbulimin dhe bllokimi nga faqet e internetit dhe ISP-të.

Mund të hyni në serverët KProxy direkt përmes faqes së internetit, ose mund të shkarkoni një shtrirja e shfletuesit qoftë për Firefox ose Chrome.

2. ProxySite

Ky përfaqësues falas në internet gjithashtu ju jep mundësinë për të kaloni manualisht midis serverave. Ajo gjithashtu ofron më shumë se dy herë më shumë serverë sesa Kproxy.

Mund të keni ProxySite të zgjidhni automatikisht nga mesi serverat në Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian. Ose nëse keni vështirësi, mund t’i provoni ato një nga një. lokacione specifike nuk identifikohen, megjithëse, kështu që nuk mund të jeni i sigurt për efektin në shpejtësinë e lidhjes suaj.

ProxySite është testuar për pajtueshmëri me YouTube. Ka madje edhe butona në faqen kryesore që ju çojnë, me prokurë, në faqet e njohura si Reddit dhe Twitter. ProxySite është krijuar për të sjellë anonimitet në aktivitetet tuaja të përditshme në internet.

3. Fsheh.me

Ky opsion gjithashtu shfaqet në shumë lista “më të mira”, edhe pse është i tillë funksionaliteti është disi i kufizuar. Hide.me nuk punon me YouTube, Instagram ose Pinterest dhe mbështetet te ai serverë në vetëm tre lokacione për të maskuar IP-në e përdoruesve. Por ajo përbën disa nga këto pengesa me siguri të shtuar.

Hide.me ju lejon të çaktivizoni cookies, skriptet dhe objektet në çdo sit. Përveç kësaj për të fshehur IP-në tuaj proxy, ky shërbim shton një shtresë të kriptimit dhe garanton që URL-të skadojnë pas çdo seance të shfletuesit.

Prokura nuk do të kursejë bazën e të dhënave ose adresat IP, kështu që ju mund të jeni të sigurt se informacioni juaj nuk do të bjerë në duart e hakerave ose reklamuesve. Kjo e bën atë një mundësi të mirë për njerëzit që janë më të interesuar për sigurinë sesa argëtimet online. Hide.me gjithashtu u ofron përdoruesve një shërbim të plotë VPN përveç serverëve të tij me përfaqësues.

4. HMA

Ky përfaqësues në internet ju jep mundësinë të lidheni me një server të rastit ose të zgjidhni një nga gjashtë. Këto ndodhen në anët e kundërta të SH.B.A.-së dhe në katër vende të ndryshme evropiane. mbulimi gjeografik është aq i mirë sa mund të pritet me një numër të vogël të serverëve.

Proxy HMA gjithashtu ju bën thirrje të vendosni lidhjen tuaj me tre opsione. ju mund të kodojë URL-të, të çaktivizojë cookies dhe të heq skriptet. Por kjo ka të bëjë me aq sa shkon pa u azhurnuar në HMA VPN, të cilën faqja do të përpiqet t’ju shesë.

5. Fshehja

Shqyrtimet e fundit të përdoruesve i kanë dhënë një të mirë Hidester reputacion për besueshmërinë. Por nuk është e sigurt që reputacioni do të ngrihet, sepse ky përfaqësues është goxha i ri.

Prapëseprapë, duket se është një opsion i mirë sa edhe proxies e tjerë më të vendosur në këtë listë. Hidester vepron serverat e vet në të gjithë SHBA dhe Evropë, dhe hyrja në to është e mbrojtur me Kriptimi 128-bit dhe a shtresa e sigurt fole (SSL).

Angazhimi i tij për sigurinë shtrihet tek përdoruesit e lirë por klientët që paguajnë marrin mundësinë e përdorimit të qindra serverëve shtesë.

Hidester gjithashtu ofron një numër të mjete falas së bashku me përfaqësuesin e saj në internet. këto përfshini një gjenerator të sigurt të fjalëkalimeve dhe një provë rrjedhjeje DNS. Këto mund të jenë aftësi të mëdha për përdoruesit që duan të qëndrojnë të sigurt në internet.

6. Anonimia

Nëse Hidester është një fëmijë i ri në bllok, Anonymouse është një burrë shteti i proxies në internet. ajo ka qenë rreth e rrotull që nga viti 1997 dhe ende shfaqet në shumë lista të serverëve më të besueshëm të proxy.

Faqja kryesore për Anonymouse ju tregon informacionin që snoopers mund të shohin kur lidheni me një sit. Dhe kjo ju lejon ta krahasoni atë me atë që do të shihni kur lidheni përmes përfaqësuesit të tyre. por ata zgjedhin përfaqësuesin specifik për ju, kështu që thjesht do të keni besim tek ata.

Testet në të vërtetë kanë treguar se është mjaft e lehtë të identifikosh përfaqësuesin që po përdor përmes Anonicionit. Kështu siguria mund të mos jetë më e mira. Por kjo e vjetër shërbimi ende duket se po përmirësohet. Përdoruesit e paguar marrin kriptimin SSL, dhe Anonymouse kohët e fundit lëshoi ​​VPN-në e vet.

Së bashku me përfaqësuesin në internet, mund të përdorni Anonymouse për të në mënyrë anonime dërgoni e-mail dhe postoni në grupet e lajmeve. Pra, pas gjithë kësaj kohe, ajo ende ka diçka unike për të ofruar.

7. Megaproksi

Krahasuar me disa proxies falas, Megaproxy serverat janë më të vështirë për të identifikuar snoopers. Dhe kjo është pa sigurinë shtesë të versionit të saj të paguar.

Ju mund të përdorni Megaproxy duke instaluar një toolbar që ju lejon të shtypni adresat në internet dhe t’i gjurmoni ato përmes një serveri proxy. Shtë një grup i përshtatshëm dhe mundeni kaloni lehtë ndërmjet shfletimit të rregullt dhe të mbrojtur.

Fatkeqësisht, kjo mund të jetë e rëndësishme me versionin falas. Megaproxy kufizon përdoruesit që nuk paguajnë deri në 60 vizita në faqe në një periudhë pesë-orëshe. Dhe vetëm shifron 20 cookie në të njëjtën kohë. Prapëseprapë, kjo shton pak intimitet shtesë që nuk kanë të gjithë proxies falas.

8. NewIPNow

Ky shërbim pranon disa nga kufijtë e tij përpara. Thotë hapur që proxies falas mund të mos jenë në përputhje me disa faqe të internetit. Ajo lloj vërtetësie në reklama mund të jetë një shenjë besueshmërie.

Duke folur për të vërtetën dhe saktësinë, NewIPNow ju tregon shpejtësinë e vlerësuar të secilit server ju mund të lidheni me. Atje jane rreth një duzinë nga këto, megjithëse janë kryesisht e kufizuar në Shtetet e Bashkuara. Por përdoruesit akoma marrin një adresa e re IP për çdo seancë.

Ju mund të përdorni NewIPNow në vend ose përmes një Zgjatja e shfletuesit të Firefox-it. Ka mundësi që paguajnë miqësore me buxhetin dhe ato premtojnë përputhshmëri 100 përqind. Dhe nëse keni probleme, mbështetja e klientit është një klik larg.

9. 4everproxy

Para se të lidheni me 4everproxy, mundeni zgjidhni serverin dhe vendndodhjen IP. Ekzistojnë mbi dhjetë mundësi për zgjedhjen e parë dhe madje edhe më shumë për të dytën. Duke provuar mundësi të ndryshme që mundeni gjeni ekuilibrin e përsosur midis sigurisë dhe shpejtësisë së lidhjes.

Por shpejtësia nuk duhet të jetë çështje shumë në çdo rast. Serverdo server 4everproxy krenohet me një një gigabit për sekondë lidhje. Eachdo lidhje vjen gjithashtu Kriptimi dhe bllokimi SSL opsional i cookies dhe skriptet.

10. ProxFree

Me shtatë serverë në Amerikën e Veriut dhe katër në Evropë, ky proxy në internet ofron një shtrirja e denjë gjeografike dhe siguria solide. pas ju zgjidhni një server, ju do të kaloni në vendndodhja më e shpejtë e IP. Por kjo gjithashtu mund të ndryshohet me dorë.

ProxFree është si customizable si shumica e çdo proxy falas në internet. Kriptimi SSL është aktivizuar nga parazgjedhja, por mund të fiket. Ka kuti kontrolli për të hiqni skriptet, objektet, cookies dhe titujt e faqeve. Ju gjithashtu mund të çaktivizoni titujt e “refererit” dhe “agjentit të përdoruesit”. Në këtë mënyrë, faqja që po vizitoni nuk do ta di se çfarë keni klikuar për të arritur atje, ose çfarë lloj kompjuteri që po përdorni.

ProxFree ka faqe të dedikuara për vizitën në Facebook, YouTube, dhe faqet e tjera të transmetimit të videove. Ju mund të jeni të sigurt në aftësinë tuaj për të kërkuar në mediat sociale në mënyrë anonime dhe për të shmangur geoblocks në shumicën e videove.

përfundim

Asnjë prej këtyre proxies nuk do të ishte rekomandimi ynë i parë për njerëzit që duan të mbrojnë privatësinë e tyre dhe të qëndrojnë të sigurt në internet. A VPN i besuar do të bëjë një punë më të mirë se cilido prej këtyre. Ju mund të lexoni udhëzuesin tonë për newpies për VPN për një shpjegim të thelluar. Zgjedhja jonë numër një e VPN është NordVPN.Por proxies falas në internet janë një mundësi e përshtatshme, veçanërisht për përdorim të përkohshëm.

Siç mund ta shihni, ka shumë zgjedhje të mira në dispozicion. Funksioni i tyre themelor është përgjithësisht i njëjtë, por ka përparësi unike për shërbime të ndryshme. Për fat të mirë, ata janë të gjithë të lirë për t’u përdorur dhe punuar ashtu si duhet në shfletuesin tuaj. Kështu që ju mund t’i provoni ato një nga një nëse duhet.

falas proxies në internet mund të jenë një mënyrë e mirë për të mësuar rreth rreziqeve shoqëruar me shfletimin tuaj në internet, dhe si të mbrohet kundër tyre. Dhe duke qenë se disa prej këtyre ofruesve gjithashtu kanë VPN-të e tyre, një përfaqësues i uebit mund të jetë një gur në hap për mbrojtje më të plotë. Ne gjithashtu hodhëm një vështrim në protokolle të ndryshme të përfaqësuesit nëse po kërkoni të kuptoni opsionet e tjera të disponueshme për ju.

Leximi më tej

 • Mënyrat e Lehta për të fshehur adresën tuaj IP
 • Shërbime vërtet të lira falas me VPN
 • Zgjatjet më të mira të shfletuesit VPN për Chrome
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map